Študijný poriadok
Študijný poriadok
Univerzity Komenského v Bratislave, Právnickej fakulty,
v znení dodatku č. 1, dodatku č. 2, dodatku č. 3 a dodatku č. 4 (úplné znenie)
Študijný poriadok je v zmysle § 33 ods. 3 písm. a) zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) vnútorným predpisom Univerzity Komenského v Bratislave, Právnickej fakulty (ďalej len „fakulta“) a bol schválený Akademickým senátom fakulty dňa 8. 10. 2008 a Akademickým senátom Univerzity Komenského v Bratislave dňa 22. 10. 2008 v zmysle zákona.1
1 Paragraf 9 ods. 1 písm. b) zákona č. 131/2002 Z. z.
I. časť Všeobecné ustanovenia
Čl. 1
Základné ustanovenia
(1) Štúdium na fakulte sa uskutočňuje v zmysle zákona.
(2) Na fakulte sú zaručené všetky akademické práva a slobody. V súvislosti so štúdiom sú to najmä právo študentov vzdelávať sa pri zachovaní slobodného výberu štúdia v rámci akreditovaných študijných programov a sloboda výučby spočívajúca najmä v otvorenosti rôznym vedeckým názorom, výskumným metódam a v možnosti študentov vyjadrovať vlastné názory.
Čl. 2
Stupne a formy štúdia na fakulte, štandardná dĺžka štúdia
(1) Fakulta poskytuje, organizuje a zabezpečuje vysokoškolské vzdelávanie v bakalárskom študijnom programe (študijný program 1. stupňa, 1. stupeň štúdia), magisterskom študijnom programe (študijný program 2. stupňa, 2. stupeň štúdia), v doktorandskom študijnom programe (študijný program 3. stupňa, 3. stupeň štúdia) a v spoločnom študijnom programe podľa § 54a zákona.
(2) V zmysle zákona o celoživotnom vzdelávaní2 poskytuje fakulta aj celoživotné vzdelávanie. Podľa zákona o celoživotnom vzdelávaní fakulta umožňuje záujemcom získať čiastočnú kvalifikáciu alebo úplnú kvalifikáciu alebo doplniť, obnoviť, rozšíriť alebo prehĺbiť si kvalifikáciu nadobudnutú v školskom vzdelávaní, alebo uspokojiť záujmy a získať spôsobilosť zapájať sa do života občianskej spoločnosti.
(3) Vysokoškolské štúdium uskutočňuje fakulta podľa akreditovaných študijných programov, ktorých zoznam zverejní spôsobom stanoveným v zákone,3 najmä v študijnom odbore právo.
(4) Návrh študijných programov predkladá dekan fakulty (ďalej len „dekan“) po prerokovaní v Akademickom senáte fakulty na schválenie Vedeckej rade fakulty.
(5) Štúdium na fakulte sa uskutočňuje v dennej forme štúdia a v externej forme štúdia. Denná aj externá forma štúdia je realizovaná prezenčnou metódou alebo dištančnou metódou alebo ich kombináciou za splnenia ďalších podmienok tohto ustanovenia. Dennú formu štúdia charakterizuje denná účasť študenta na vzdelávacích činnostiach. Ak ide o študijné programy 1. a 2. stupňa a študijné programy podľa § 53 ods. 3 zákona, vyžaduje sa vyučovanie s priamym kontaktom pedagóga a študenta v rozsahu najmenej 18 hodín týždenne vo výučbovej časti akademického roka. Uvedené sa nevzťahuje na čas vykonávania odbornej praxe alebo stáže súvisiacej so štúdiom.
(6) Denná forma štúdia je organizovaná tak, že štúdium podľa odporúčaného študijného plánu zodpovedá v závislosti od študijného programu z hľadiska časovej náročnosti práci študenta v rozsahu 1500 až 1800 hodín za akademický rok vrátane samostatného štúdia a samostatnej tvorivej činnosti.
(7) Externá forma štúdia študijných programov akreditovaných po 1. januári 2013 je organizovaná tak, že štúdium podľa odporúčaného študijného plánu zodpovedá v závislosti od
2 Zákon č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
3 § 20 zákona.
študijného programu z hľadiska časovej náročnosti práci študenta v rozsahu 750 až 1440 hodín za akademický rok vrátane samostatného štúdia a samostatnej tvorivej činnosti. Externá forma štúdia študijných programov akreditovaných pred 1. januárom 2013 je organizovaná v súlade s platnou akreditáciou.
(8) Organizácia všetkých stupňov a foriem vysokoškolského štúdia na fakulte je založená na kreditovom systéme štúdia v zmysle všeobecne záväzného právneho predpisu.4
(9) Fakulta môže uskutočňovať aj výučbu jednotlivých predmetov alebo častí študijného programu pre iné fakulty, vysoké školy alebo inštitúcie v rámci kreditového systému štúdia.
(10) Štandardná dĺžka štúdia v dennej forme je pre študijný program
a) prvého stupňa (bakalársky študijný program) vrátane odbornej praxe najmenej tri a najviac štyri akademické roky ,
b) druhého stupňa (magisterský študijný program nadväzujúci na bakalársky študijný program) vrátane odbornej praxe najmenej jeden a najviac tri akademické roky,
c) tretieho stupňa (doktorandský študijný program) najmenej tri a najviac štyri akademické roky.
(10) Štandardná dĺžka štúdia v externej forme je pre študijný program
a) prvého stupňa (bakalársky študijný program) vrátane odbornej praxe najmenej tri a najviac päť akademických rokov,
b) druhého stupňa (magisterský študijný program nadväzujúci na bakalársky študijný program) vrátane odbornej praxe najmenej dva a najviac štyri akademické roky,
c) tretieho stupňa (doktorandský študijný program) najmenej štyri a najviac päť akademických rokov.
Čl. 3
Prijatie na štúdium a zápis na štúdium študijného programu
(1) Uchádzač o štúdium má právo študovať zvolený študijný program uskutočňovaný na fakulte, ak splní podmienky prijatia na štúdium študijného programu podľa zákona a ďalšie podmienky určené fakultou.
(2) Ďalšie podmienky prijatia na štúdium študijného programu uskutočňovaného na fakulte a organizáciu prijímacieho konania na fakulte schvaľuje na návrh dekana Akademický senát fakulty; súčasťou prijímacieho konania na doktorandský študijný program musí byť prijímacia skúška. Fakulta tieto podmienky zverejní na webovom sídle fakulty a ďalším vhodným spôsobom a to najneskôr dva mesiace pred posledným dňom určeným na podanie prihlášky; ak ide o študijný program 1. stupňa, urobí tak najneskôr do 20. septembra v akademickom roku, ktorý predchádza akademickému roku, v ktorom sa má štúdium začať. Tieto podmienky nemôžu byť do ukončenia prijímacieho konania menené.
(3) Podmienkami prijatia na štúdium sa rozumie aj lehota na podanie prihlášok na štúdium, termín a spôsob overovania splnenia podmienok na štúdium, informácia o počte uchádzačov, ktorý plánuje fakulta prijať na štúdium príslušného študijného programu, výška poplatku za prijímacie konanie a ak je súčasťou overovania schopností na štúdium prijímacia skúška, aj forma a rámcový obsah skúšky a spôsob vyhodnocovania jej výsledkov.
4 Vyhláška MŠ SR č. 614/2002 Z. z. o kreditovom systéme štúdia; § 62 zákona.
(4) Prijímacie konanie sa pre uchádzača o štúdium študijného programu začína doručením jeho písomnej prihlášky na štúdium na fakulte alebo riadnym vyplnením a podaním elektronickej prihlášky prostredníctvom systému AIS 2.5 Písomná prihláška na štúdium musí byť podaná na predpísanom tlačive, v určenom termíne a musí byť podpísaná uchádzačom. Uchádzač so špecifickými potrebami môže k prihláške pripojiť žiadosť, na základe ktorej sa po vyhodnotení jeho špecifických potrieb6 určí forma prijímacej skúšky a spôsob jej vykonania s prihliadnutím na jeho špecifické potreby. K prihláške na štúdium sa priloží doklad o zaplatení poplatku za prijímacie konanie. Výška poplatku za prijímacie konanie, spôsob úhrady a platobné dispozície sa zverejnia na webovom sídle fakulty a ďalším vhodným spôsobom. Neoddeliteľnou časťou prihlášky je aj súhlas so spracovaním osobných údajov. Na každý študijný program môže uchádzač podať len jednu prihlášku. Prihláška na štúdium sa podáva na samostatnom tlačive pre štúdium študijných programov v dennej forme štúdia a na samostatnom tlačive pre štúdium študijných programov v externej forme štúdia. Ak prihláška na štúdium nie je riadne vyplnená, alebo ak neobsahuje doklad o zaplatení poplatku za prijímacie konanie, fakulta vyzve uchádzača, aby nedostatky v určenej lehote, nie kratšej ako 7 dní, odstránil. Ak uchádzač v určenej lehote nedostatky neodstráni, prihláška na štúdium sa považuje za neplatnú.
(5) Ak je súčasťou prijímacieho konania prijímacia skúška, fakulta zašle uchádzačovi pozvánku na prijímaciu skúšku najneskôr 28 dní pred termínom konania skúšky, prípadne pred termínom konania jej prvej časti. V prípade doktorandského štúdia zašle fakulta uchádzačovi pozvánku na prijímaciu skúšku najneskôr 14 dní pred termínom konania skúšky, pričom mu oznámi aj jej obsahové zameranie. Prijímacia skúška sa môže deliť na viac častí, spravidla sa koná v jeden deň. Ak ide o študijný program 1. stupňa a 2. stupňa, prijímacia skúška musí byť písomná; a v prípade študijného programu 3. stupňa, môže byť doplnená aj ústnou skúškou. Dekan vymenuje na vykonanie ústnej prijímacej skúšky skúšobnú komisiu. Skúšobná komisia je najmenej trojčlenná a pri vykonávaní prijímacej skúšky musia byť prítomní najmenej dvaja jej členovia. Dekan môže ustanoviť pravidlá, ktoré je uchádzač povinný dodržiavať počas prijímacej skúšky. V prípade doktorandského štúdia zašle fakulta uchádzačovi pozvánku na prijímaciu skúšku najneskôr 14 dní pred termínom konania skúšky, pričom mu oznámi aj jej obsahové zameranie.
(6) Na konanie prijímacej skúšky musí byť stanovený aspoň jeden riadny a spravidla jeden náhradný termín; tieto termíny musia byť stanovené v súlade so Štatútom Univerzity Komenského v Bratislave a Študijným poriadkom Univerzity Komenského v Bratislave. Náhradný termín skúšky môže povoliť dekan uchádzačovi, ktorý o to písomne požiada. Dôvodom na povolenie náhradného termínu môže byť napr. náhle ochorenie alebo štúdium v zahraničí, keď je prípravou na štúdium na Univerzite Komenského v Bratislave (ďalej len „univerzita“), alebo účasť uchádzača na prijímacej skúške na inej fakulte univerzity (7) Pred začiatkom prijímacej skúšky alebo jej časti sa overuje totožnosť uchádzača podľa občianskeho preukazu alebo iného dokladu totožnosti (cestovný pas). O priebehu prijímacej skúšky každého uchádzača sa vedie zápis, ktorý je súčasťou spisu o prijímacom konaní. Súčasťou tohto spisu je aj:
a) vypracovaný a vyhodnotený písomný test s uvedením výsledku (počet získaných bodov) alebo iný vypracovaný a vyhodnotený písomný prejav uchádzača podpísaný osobou, ktorá test hodnotila, alebo hodnotila iný písomný prejav uchádzača, resp. údaje z neho vkladala do počítača,
b) záznam o ústnej skúške, ktorý obsahuje otázky položené uchádzačovi, výsledok skúšky, dátum a podpisy členov skúšobnej komisie.
5 § 58 ods. 2 zákona o vysokých školách.
6 V súlade s ustanoveniami § 100 ods. 9 písm. b) zákona o vysokých školách.“
Hodnotenie písomných testov alebo iných písomných prejavov uchádzača musí byť anonymné, t. j. osoba, ktorá testy hodnotí nesmie vedieť, ktorý uchádzač o štúdium príslušný test písal.
(8) Dekan alebo poverený prodekan, alebo skúšobná komisia preruší prijímaciu skúšku alebo jej časť toho uchádzača, ktorý sa dopustí podvodu alebo konania, ktoré je v rozpore s pravidlami vyhlásenými na začiatku prijímacej skúšky. Výsledky prerušenej prijímacej skúšky tohto uchádzača sa nehodnotia, náhradný termín prijímacej skúšky sa mu neposkytuje a jeho prijímacia skúška sa považuje za neúspešnú.
(9) Dekan alebo poverený prodekan, alebo skúšobná komisia preruší prijímaciu skúšku alebo jej časť aj vtedy, keď v jej priebehu sa zistia okolnosti, ktoré porušujú rovnosť zúčastnených uchádzačov v prijímacom konaní. Výsledky prerušenej prijímacej skúšky sa nehodnotia, prijímacia skúška sa opakuje v náhradnom termíne alebo v inom termíne určenom dekanom.
(10) O prijatí na štúdium študijného programu, ktorý sa uskutočňuje na fakulte rozhoduje dekan. Rozhodnutie o výsledku prijímacieho konania sa musí vyhotoviť písomne do 30 dní od overenia splnenia podmienok prijatia na štúdium. Musí obsahovať výrok, odôvodnenie, poučenie o možnosti podať žiadosť o preskúmanie rozhodnutia a podpis dekana alebo ním splnomocneného prodekana. Musí sa doručiť uchádzačovi do vlastných rúk. Uchádzačovi, ktorého miesto pobytu nie je známe, sa doručuje vyvesením rozhodnutia na úradnej výveske fakulty počas 15 dní. Posledný deň tejto lehoty sa považuje za deň doručenia.7 Kópia rozhodnutia o výsledku prijímacieho konania je súčasťou spisu o prijímacom konaní.
(11) Na rozhodovanie o prijatí na štúdium sa nevzťahuje zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov.
(12) Fakulta je povinná uložiť dokumentáciu prijímacieho konania, dokumentáciu o zápise na štúdium a zápisoch do ďalšej časti štúdia, výpis výsledkov štúdia, kópie dokladov o absolvovaní štúdia a dokumentáciu rozhodovania o akademických právach a povinnostiach študenta najmenej na 25 rokov odo dňa skončenia štúdia.
(13) Uchádzač alebo ním splnomocnená osoba s úradne overeným splnomocnením má právo v primeranom časovom úseku nahliadnuť do dokumentácie svojho prijímacieho konania vo vhodných priestoroch fakulty za prítomnosti osôb určených dekanom, a to najneskôr do 10 dní od doručenia rozhodnutia dekana. Pod nahliadnutím sa rozumie, že uchádzač alebo ním splnomocnená osoba môže dokumentáciu čítať a robiť si z nej odpisy alebo výpisy. Na nahliadnutie do dokumentácie sa primerane vzťahujú ustanovenia vnútorného predpisu univerzity.8
(14) Ak uchádzač alebo ním splnomocnená osoba zistí, že jeho test alebo iný jeho písomný prejav v rámci prijímacej skúšky bol nesprávne vyhodnotený, alebo došlo k omylu pri určení výsledného počtu získaných bodov, oznámi túto skutočnosť osobe, ktorá je v zmysle ods. 13 prítomná pri nahliadaní a uvedie ju aj v žiadosti o preskúmanie rozhodnutia o neprijatí.
(15) Uchádzač, ktorý dostal rozhodnutie o neprijatí na štúdium, môže podať žiadosť o preskúmanie tohto rozhodnutia. Žiadosť sa podáva dekanovi v lehote do ôsmich dní odo dňa doručenia rozhodnutia o neprijatí.9
(16) Dekan môže sám žiadosti vyhovieť, ak zistí, že rozhodnutie bolo vydané v rozpore so zákonom, s vnútorným predpisom univerzity alebo fakulty alebo s podmienkami ustanovenými
7 § 58 ods. 7 zákona.
8 Smernica rektora UK č. 2/1998 o nahliadaní do písomných materiálov, ktorými sa preveruje potrebná spôsobilosť pre vysokoškolské štúdium na fakultách, pre celoživotné vzdelávanie občanov alebo pre ďalšie vzdelávanie občanov na fakultách alebo súčastiach Univerzity Komenského v Bratislave.
9 § 58 ods. 8 zákona.
v ods. 2 a 3 podľa § 57 ods. 1 zákona. Inak postúpi žiadosť do 15 dní odo dňa jej doručenia rektorovi univerzity (ďalej len „rektor“) spolu s pripojeným spisovým materiálom a písomným stanoviskom dekana fakulty k vyjadreniam a námietkam žiadateľa. Konanie o žiadosti podľa tohto ustanovenia v druhom stupni upravuje študijný poriadok univerzity.
(17) Dekan preskúma námietky uchádzača vznesené počas nahliadania do materiálov alebo uvedené v žiadosti o preskúmanie rozhodnutia. Ak sa preukáže, že uchádzač bol poškodený chybou zo strany fakulty, dekan je v spolupráci so skúšobnou komisiou povinný nedostatok odstrániť a uchádzača zaradiť do poradovníka podľa opraveného počtu dosiahnutých bodov. Ak je uchádzač zaradený medzi tých, ktorí spĺňajú podmienky na prijatie na príslušný študijný program, dekan zmení svoje rozhodnutie a uchádzača prijme na štúdium.
(18) Zmeny v dokumentácii prijímacieho konania urobené v zmysle ods. 17, musia byť vykonané komisionálne a musí o tom byť vypracovaný zápis podpísaný členmi skúšobnej komisie.
(19) Zmenené rozhodnutie podľa ods. 16 a 17 musí byť žiadateľovi o preskúmanie rozhodnutia odoslané do 30 dní od doručenia žiadosti o preskúmanie rozhodnutia o neprijatí na štúdium.
(20) Uchádzač, ktorý na fakulte absolvoval bakalársky študijný program v dennej forme štúdia má právo byť prijatý na základe prihlášky na fakultu na magisterský študijný program v dennej forme štúdia bez vykonania prijímacej skúšky. Ak chce byť uchádzač, ktorý na fakulte absolvoval bakalársky študijný program v dennej forme štúdia, prijatý na fakultu na magisterský študijný program v externej forme štúdia, má právo byť naň prijatý na základe prihlášky bez vykonania prijímacej skúšky. Uchádzač, ktorý na fakulte absolvoval bakalársky študijný program v externej forme štúdia, má právo byť prijatý na základe prihlášky na fakultu na magisterský študijný program v externej forme štúdia bez vykonania prijímacej skúšky.
(21) Prijatie študenta z inej vysokej školy na štúdium na fakultu formou zmeny študijného programu sa vykonáva prijímacím konaním (ďalej len „prijatie z inej vysokej školy“). Prijatie z inej vysokej školy je možné len vo výnimočných prípadoch, a to iba u tých študentov, ktorí študujú v akreditovanom študijnom programe právo alebo inom akreditovanom študijnom programe v odbore právo na právnickej fakulte alebo vysokej škole. Podmienky prijímacieho konania pri prijatí z inej vysokej školy schvaľuje Akademický senát fakulty na návrh dekana. O prijatí z inej vysokej školy rozhoduje dekan po predchádzajúcom súhlase rektora. K písomnej žiadosti študenta o prijatie z xxxx vysokej školy, študent priloží výpis výsledkov štúdia na vysokej škole, z ktorej chce byť prijatý, informačný list a sylaby predmetov, ktoré úspešne absolvoval a potvrdenie o návšteve vysokej školy a stanovisko dekana fakulty, z ktorej chce byť prijatý. Lehota na podanie žiadosti je do 30. júna príslušného roka. Prestup z inej vysokej školy môže študent žiadať k začiatku akademického roka najskôr po úspešnom absolvovaní prvého roku štúdia a splnení podmienok na postup do ďalšieho roku štúdia podľa pravidiel stanovených na vysokej škole, z ktorej študent chce prestúpiť.
(22) Prijatie z inej vysokej školy je možné najskôr po ukončení prvého roka štúdia v danej forme štúdia, a to len od začiatku príslušného akademického roka. Prijatie z inej vysokej školy je podmienené kapacitnými možnosťami fakulty. Študent, ktorý sa zapísal na štúdium študijného programu uskutočneného fakultou po prijatí z inej vysokej školy, musí počas štúdia na fakulte vykonať všetky študijné povinnosti stanovené týmto študijným programom s výnimkou študijných povinností uznaných podľa čl. 30.
(23) Oznámením rozhodnutia o prijatí na štúdium študijného programu vzniká uchádzačovi právo na zápis na štúdium tohto študijného programu. Zápisom na štúdium študijného programu vysokoškolského štúdia uskutočňovaného na fakulte sa prijatý uchádzač stáva študentom fakulty a univerzity.
(24) Termín, miesto a spôsob zápisu na štúdium študijného programu prijatému uchádzačovi určí a oznámi fakulta, spolu s týmto oznámením zašle fakulta uchádzačovi upozornenie, že na webovom sídle fakulty sú zverejnené základné informácie o príslušnom študijnom programe, kreditovom systéme štúdia a predmetoch. So zápisom na štúdium prebieha zápis do časti štúdia (čl. 11).
(25) Ak fakulta kladie uchádzačovi otázku, či sa zapíše na štúdium študijného programu na fakulte, právo uchádzača na zápis na štúdium študijného programu zaniká, ak na túto otázku, odpovie záporne, alebo do stanoveného termínu písomne neodpovie. Ak podľa tohto odseku uchádzačovi zanikne právo zapísať sa na štúdium daného študijného programu, fakulta môže zrušiť rozhodnutie, ktorým nebol ďalší uchádzač v poradí podľa výsledkov prijímacieho konania na štúdium daného študijného programu prijatý a následne vydá nové rozhodnutie o jeho prijatí na štúdium. Právo uchádzača na zápis na štúdium študijného programu tiež zaniká, ak sa uchádzač nedostaví na zápis na štúdium študijného programu a do troch pracovných dní písomne nepožiada
o stanovenie náhradného termínu zápisu na štúdium. Ak sa uchádzač nedostaví ani na náhradný termín zápisu na štúdium študijného programu, právo na zápis na štúdium študijného programu mu zaniká. Zápis prijatých uchádzačov na štúdium sa môže uskutočniť aj pred začiatkom akademického roka, v ktorom sa má ich štúdium začať, ak tak určí fakulta. Uchádzač sa následne stane študentom až od začiatku tohto akademického roka, ak do 15. augusta pred začiatkom tohto akademického roka neoznámi písomne fakulte, že svoj zápis ruší.7a10
(26) Študent sa osobne zapíše na štúdium študijného programu, alebo sa na základe písomného splnomocnenia s úradne overeným podpisom nechá zastúpiť inou osobou.
(27) Uchádzačovi, ktorý nepreukáže splnenie základných podmienok prijatia na štúdium podľa
§ 56 zákona o vysokých školách v čase overovania splnenia podmienok na prijatie, môže dekan fakulty vydať rozhodnutie o podmienečnom prijatí na štúdium. V prípade, že študent najneskôr v deň určený na zápis na štúdium nepreukáže splnenie základných podmienok prijatia na štúdium, dekan vydá rozhodnutie, ktorým rozhodnutie o podmienečnom prijatí na štúdium zruší a rozhodne o neprijatí uchádzača na štúdium11. Ak študent najneskôr v deň určený na zápis na štúdium preukáže splnenie základných podmienok prijatia na štúdium, považuje sa za riadne prijatého na štúdium zvoleného študijného programu.
(28) Prijímacia skúška na doktorandské štúdium sa uskutočňuje pred prijímacou komisiou, ktorá pozostáva z predsedu a najmenej dvoch členov, ktorých na návrh predsedu odborovej komisie vymenúva dekan. Ak ide o prijímacie konanie uchádzača na tému, ktorú vypísala externá vzdelávacia inštitúcia, sú členmi prijímacej komisie aj zástupcovia externej vzdelávacej inštitúcie, určení riaditeľom externej vzdelávacej inštitúcie. Členov z vysokej školy určuje pre študijné programy uskutočňované na fakulte dekan. Prijímacia skúška sa po dohode vysokej školy alebo fakulty s externou vzdelávacou inštitúciou môže konať na pôde externej vzdelávacej inštitúcie za účasti zástupcov vysokej školy.
(29) Prijímacia komisia pre doktorandské štúdium hodnotí výsledok prijímacej skúšky na neverejnom zasadaní. Ak boli na jednu tému prihlásení viacerí uchádzači a charakter témy vylučuje, aby ju riešili viacerí uchádzači, určí sa ich poradie podľa úspešnosti prijímacej skúšky. Pri určení poradia prijímacia komisia prihliada aj na rozsah a kvalitu odbornej publikačnej činnosti uchádzača a na výsledky jeho inej odbornej činnosti (napr. výsledky v súťažiach študentských vedeckých a odborných prác študentov a pod).
10 § 69 ods. 2 zákona.
11 § 58 ods. 1 zákona
(30) O výsledku prijímacej skúšky na doktorandské štúdium sa vyhotoví zápisnica. Komisia predloží návrh na prijatie úspešného uchádzača dekanovi. Ak ide o tému, ktorú vypísala externá vzdelávacia inštitúcia, musí táto inštitúcia vyjadriť súhlas s prijatím uchádzača.“
Čl. 3a
Zverejňovanie výsledkov prijímacej skúšky
(1) Ak sa v študijnom programe koná prijímacia skúška, tak v deň konania prijímacej skúšky fakulta pomocou akademického informačného systému sprístupní uchádzačovi výsledok, ktorý dosiahol v jednotlivých predmetoch prijímacej skúšky, ako aj celkový výsledok jeho prijímacej skúšky.
(2) V pracovný deň, ktorý nasleduje po poslednom dni, v ktorom sa konala prijímacia skúška (skončilo vyhodnocovanie skúšok, ak sa prijímacie skúšky konali v zahraničí), fakulta zverejní na svojom webovom sídle a na úradnej výveske fakulty výsledky prijímacej skúšky všetkých uchádzačov v tvare: kód uchádzača, celkový výsledok prijímacej skúšky. Výsledky sa zverejňujú podľa študijných programov a sú usporiadané podľa kódu uchádzača. Ak sa na študijný program prijímajú uchádzači bez prijímacej skúšky ako aj na základe prijímacej skúšky, v zozname sa uvedú len uchádzači, ktorí vykonali prijímaciu skúšku. Súčasne sa uvedie počet uchádzačov prijatých na študijný program bez prijímacej skúšky.
(3) Ak prijímacia skúška trvá viac dní, výsledky podľa odseku 1 sa uchádzačovi sprístupnia v posledný deň takejto skúšky. Ak sa prijímacia skúška koná mimo územia Slovenskej republiky, tak výsledok podľa odseku 1 sa uchádzačovi sprístupní v deň vyhodnotenia skúšky, a výsledky podľa odseku 2 v pracovný deň, ktorý nasleduje po poslednom dni, v ktorom sa vyhodnocovali výsledky prijímacej skúšky.
(4) Zverejnené informácie musia mať poznámku: Zoznam je len informatívny, rozhodujúce je rozhodnutie dekana o výsledku prijímacieho konania, ktoré bude uchádzačovi doručené do vlastných rúk.
Čl. 3b
Zverejňovanie výsledkov prijímacieho konania
(1) Najneskôr do 24 hodín po skončení zasadnutia prijímacej komisie dekana fakulty, fakulta zverejní na svojom webovom sídle a na úradnej výveske fakulty zoznam prijatých uchádzačov, a to buď celkový zoznam alebo zoznam podľa jednotlivých študijných programov. Spôsob zverejnenia určí dekan fakulty.
(2) Ak fakulta zverejňuje celkový zoznam prijatých uchádzačov, uvádza tieto údaje: kód uchádzača a študijný program, na ktorý bol uchádzač prijatý.
(3) Ak fakulta zverejňuje zoznam prijatých uchádzačov podľa jednotlivých študijných programov, uvádza len kódy prijatých uchádzačov.
(4) Zverejnené informácie musia mať poznámku „Zoznam je len informatívny, rozhodujúce je rozhodnutie dekana o výsledku prijímacieho konania, ktoré bude uchádzačovi doručené do vlastných rúk.
Čl. 4
Práva a povinnosti študentov
(1) Študent má najmä tieto práva:
a) študovať študijný program, na ktorý bol prijatý,
b) utvoriť si študijný plán podľa pravidiel študijného programu,
c) pri rešpektovaní časových a kapacitných a ďalších obmedzení daných študijným poriadkom a študijným programom voliť si tempo štúdia, ako aj poradie absolvovania jednotiek študijného programu pri zachovaní ich predpísanej nadväznosti,
d) zapísať sa do ďalšej časti študijného programu, ak splnil povinnosti určené študijným programom alebo týmto študijným poriadkom,
e) uchádzať sa v rámci svojho štúdia aj o štúdium na inej vysokej škole, a to aj v zahraničí (akademická mobilita),
f) zúčastňovať sa na výskumnej, vývojovej, umeleckej a inej tvorivej činnosti na fakulte,
g) študovať v súlade s najnovšími poznatkami a vývojom právnej vedy, respektíve daného učebného predmetu,
h) zúčastňovať sa na zakladaní a činnosti nezávislých združení pôsobiacich na fakulte v súlade s právnymi predpismi,
i) vyjadrovať sa aspoň raz ročne o učiteľoch a o kvalite výučby formou anonymného dotazníka,12
j) v medziach slušného správania slobodne prejavovať názory a pripomienky k vysokému školstvu, a v rámci univerzitnej pôdy k univerzite, k fakulte, k jednotlivým katedrám a iným pracoviskám fakulty, k jednotlivým pedagógom a iným pracovníkom fakulty, ako aj k jednotlivým predmetom,
k) na informačné a poradenské služby súvisiace so štúdiom,
l) ak sa na neho vzťahuje povinnosť uhradiť školné podľa § 92 ods. 5 zákona, rozhodnúť sa, v ktorom študijnom programe bude v príslušnom akademickom roku študovať bezplatne, ak má na bezplatné vysokoškolské štúdium nárok,
m)na slušné zaobchádzania zo strany pedagógov a iných zamestnancov fakulty,
n) v medziach slušného správania konzultovať s pedagógom v rámci jeho konzultačných hodín formy a metódy vyučovania a hodnotenia daného predmetu, ako aj stanovené podmienky, ktoré musia študenti splniť, aby boli hodnotení určitým klasifikačným stupňom,
o) v prípade porušenia jeho práv ustanovených týmto študijným poriadkom, ďalšími predpismi fakulty, predpismi univerzity a všeobecne záväznými právnymi predpismi, obrátiť sa na príslušných vedúcich katedier alebo na prodekana pre pedagogickú činnosť alebo na príslušné akademické orgány so žiadosťou o nápravu; na podanie sťažnosti dekanovi fakulty a jej vybavenie; prijímanie, evidenciu, prešetrovanie, vybavovanie sťažností a plnenia opatrení prijatých na nápravu upravuje osobitný predpis,13
p) právo na preskúmanie rozhodnutia dekana o vylúčení zo štúdia pre nesplnenie požiadaviek a povinností, ktoré vyplývajú zo študijného programu a Študijného poriadku univerzity alebo fakulty, alebo z dôvodu podvodného konania pri prijímacej skúške,
12 § 70 ods. 1 písm. h) zákona.
13 Zákon č. 9/2010 Z. z. o sťažnostiach.
q) za podmienok určených v tomto študijnom poriadku zmeniť študijný program v rámci toho istého študijného odboru alebo kombinácie študijných odborov,
r) právo na odpoveď na e-mailovú poštu zaslanú pedagógovi alebo zamestnancovi fakulty v primeranom časovom období pri splnení podmienky, že je odoslaná z fakultného e-mailového konta študenta na fakultné e-mailové konto pedagóga alebo zamestnanca fakulty; právo na odpoveď študent nemá, ak sa jeho e-mailová komunikácia netýka pedagogických, resp. študijných záležitostí.
(2) Študent je povinný najmä:
a) dodržiavať vnútorné predpisy univerzity a fakulty a riadne a včas plniť povinnosti uložené rozhodnutiami orgánov univerzity alebo fakulty,
b) chrániť a hospodárne využívať majetok, prostriedky a služby univerzity a fakulty,
c) uhrádzať školné a poplatky spojené so štúdiom podľa zákona, v súlade s predpismi a rozhodnutiami univerzity a fakulty v termíne ich splatnosti, resp., po zamietnutí žiadosti o ich odpustenie, a najneskôr v lehote 15 dní od doručenia novej výzvy na ich zaplatenie, a to priamo univerzite alebo fakulte a pravdivo uviesť skutočnosti rozhodujúce na ich určenie,
d) písomne oznámiť fakulte, rozhodnutie podľa ods. 1 písm. l) do 30. septembra príslušného akademického roka,
e) oznámiť fakulte adresu určenú na doručovanie písomností,
f) osobne sa dostaviť na písomné predvolanie dekana alebo ním povereného zamestnanca fakulty,
g) študovať v súlade s najnovšími poznatkami a vývojom právnej vedy, respektíve daného učebného predmetu,
h) zúčastňovať sa výučby v súlade s týmto študijným poriadkom,
i) riadne sa pripravovať na výučbu a všetky formy kontroly štúdia (skúšania), včas a riadne plniť úlohy určené pedagógom, mať na výučbe právne predpisy a ďalšie pomôcky podľa pokynov pedagóga,
j) zachovávať zásady slušného správania, predovšetkým vo vzťahu k pedagógom a iným zamestnancom fakulty,
k) využívať na elektronickú komunikáciu s pedagógmi a zamestnancami fakulty fakultné e-mailové konto.
(3) Orgány akademickej samosprávy fakulty majú v súlade so zákonom právo a zároveň povinnosť v mene fakulty a univerzity rozhodovať vo veciach akademických práv a povinností študentov zapísaných na štúdium podľa študijných programov uskutočňovaných na fakulte.
(4) Študent fakulty je členom akademickej obce univerzity i fakulty.
(5) Za zavinené porušenie zákona, štatútu univerzity, štatútu fakulty alebo iných vnútorných predpisov univerzity alebo fakulty alebo za porušenie verejného poriadku môže byť študentovi uložené disciplinárne opatrenie.
(6) Podrobnosti o konaní o disciplinárnom priestupku upravuje disciplinárny poriadok univerzity a disciplinárny poriadok fakulty.
Čl. 5
Komunikácia fakulty so študentmi, študijní poradcovia, koordinátor
(1) Komunikáciu so študentmi v otázkach štúdia počas akademického roka zabezpečuje najmä študijné oddelenie fakulty, študijní poradcovia, študijný koordinátor a jednotlivé katedry.
(2) Študijné oddelenie fakulty zabezpečuje najmä:
a) komunikáciu s uchádzačmi o štúdium a administratívne spracovanie prijímacieho konania,
b) administratívne vybavovanie žiadostí a podnetov predkladaných študentmi, vrátane kontroly hodnotenia štúdia v systéme AIS 2,
c) vedenie osobnej študijnej dokumentácie študentov v papierovej forme ako aj v elektronickej forme prostredníctvom systému AIS 2 a celkovú kontrolu priebehu ich štúdia,
d) zverejňovanie informácií týkajúcich sa štúdia určených študijným poriadkom,
e) základnú poradenskú činnosť v otázkach uplatňovania kreditového systému štúdia, študijného poriadku a súvisiacich predpisov,
f) organizáciu zápisov na štúdium študijného programu a zápisov do časti štúdia a priradenie všetkých zapísaných predmetov ku kontu študenta v systéme AIS 2,
g) zabezpečuje súlad medzi zapísanými predmetmi v systéme AIS 2 a výkaze o štúdiu (indexe).
(3) Na poskytovanie poradenskej služby študentom, najmä pri zostavovaní študijného plánu, pôsobia na fakulte študijní poradcovia (tútori). Študijného poradcu z radov vysokoškolských učiteľov vymenúva a odvoláva dekan. Z každej katedry alebo ústavu musí byť vymenovaný aspoň jeden študijný poradca. Študijní poradcovia sú v rámci svojich konzultačných hodín povinní zodpovedať otázky študentov týkajúce sa predmetov vyučovaných v kreditovom štúdiu na katedre (ústave), na ktorej pôsobia. Študijní poradcovia prijímajú sťažnosti a pripomienky k jednotlivým predmetom vyučovaným v kreditovom štúdiu na katedre (ústave), informujú o nich na zasadnutiach katedry a navrhujú ich riešenia. Zoznam študijných poradcov je zverejnený na webovom sídle fakulty a na výveske pred študijným oddelením fakulty.
(4) Jedného študentského študijného radcu z členov študentskej časti akademickej obce fakulty volí a odvoláva študentská časť Akademického senátu fakulty; svoju činnosť vykonáva v súčinnosti so študijnými poradcami a koordinuje ju hlavný študijný poradca. Úlohou študentského študijného radcu z členov študentskej časti akademickej obce fakulty je najmä odpovedať na otázky študentov fakulty týkajúce sa výučby a ich podnety týkajúce sa výučby predkladať hlavnému študijnému poradcovi, dekanovi, vedúcemu študijného oddelenia alebo zástupcom vedúcich katedier.“
(5) Výkon funkcie študentského študijného radcu z členov študentskej časti akademickej obce fakulty zaniká:
a) odvolaním,
b) prerušením štúdia,
c) skončením štúdia, ak nepožiadal o pozastavenie výkonu funkcie študentského študijného radcu podľa odseku 6,
d) nezapísaním sa na štúdium na fakulte, najneskôr v posledný deň určený na zápis prijatých uchádzačov o štúdium v príslušnom akademickom roku, ak ide o študentského študijného radcu s pozastaveným výkonom funkcie,
e) vzdaním sa funkcie,
f) smrťou.
(6) Študentský študijný radca z členov študentskej časti akademickej obce fakulty, ktorý nie je študentom doktorandského študijného programu, môže pred riadnym skončením štúdia písomne požiadať predsedu akademického senátu o pozastavenie výkonu funkcie študijného poradcu. Výkon funkcie sa pozastaví odo dňa nasledujúceho po dni riadneho skončenia jeho štúdia. Výkon funkcie sa obnoví dňom, keď sa opäť stane členom študentskej časti akademickej obce fakulty, ak výkon jeho funkcie nezanikol z iných dôvodov.
(7) Hlavným študijným poradcom je prodekan pre pedagogickú činnosť. Jeho úlohou je najmä koordinovať prácu ostatných študijných poradcov, poskytovať im informácie a usmernenia, prijímať návrhy od zástupcov študentskej obce v Akademickom senáte fakulty, iných študentov fakulty a od pedagógov fakulty.
(8) Hlavný študijný poradca aspoň raz za semester zvolá zasadnutie všetkých študijných poradcov, na ktorých študijní poradcovia informujú o svojej činnosti a navrhujú riešenia problémov. Správu zo stretnutí spolu so správou o činnosti študijných poradcov predkladá aspoň raz za semester hlavný študijný poradca dekanovi fakulty a na požiadanie Akademického senátu fakulty alebo predsedníctva Akademického senátu fakulty aj Akademickému senátu fakulty.
(9) Na zabezpečenie akademickej (študentskej) mobility vymenúva dekan z radov vysokoškolských učiteľov fakultných koordinátorov. Ich úlohou je najmä:
a) pripravovať a uskutočňovať programy medzinárodnej spolupráce vo vzdelávacej oblasti,
b) riešiť úlohy spojené s vysielaním a prijímaním študentov,
c) v rámci študentskej mobility poskytovať študentom informácie o možnostiach štúdia na univerzite a na iných vysokých školách v Slovenskej republike a v zahraničí.
(10) Hlavným fakultným koordinátorom na zabezpečenie akademickej (študentskej) mobility je prodekan pre zahraničné vzťahy a grantovú politiku fakulty. Jeho úlohou je najmä:
a) riadiť prípravu a uskutočňovanie programov medzinárodnej spolupráce vo vzdelávacej oblasti,
b) koordinovať úlohy spojené s vysielaním a prijímaním študentov.
Čl. 6
Doklady o štúdiu
(1) Dokladmi o štúdiu sú:
a) preukaz študenta,
b) výkaz o štúdiu (index),
c) výpis výsledkov štúdia.
(2) Preukaz študenta je doklad potvrdzujúci študentovo právne postavenie, ktoré ho oprávňuje využívať práva a výhody študenta vyplývajúce zo zákonov, z vnútorných predpisov univerzity a fakulty a z dohôd s inými právnickými osobami. Tento doklad slúži aj na preukázanie údajov v ňom zapísaných. Preukaz študenta vydáva študentovi fakulta v spolupráci s univerzitou prostredníctvom študijného oddelenia.
(3) Výkaz o štúdiu (index) je doklad o štúdiu, do ktorého sa zapisujú najmä jednotky študijného programu a výsledky kontroly študijnej úspešnosti alebo študijného výkonu (údaje o plnení študijných povinností). Študentovi ho vydáva fakulta prostredníctvom študijného oddelenia najmä pri zápise na štúdium.
(4) Výpis výsledkov štúdia obsahuje údaje o študijných povinnostiach, ktoré študent v rámci štúdia študijného programu splnil. Doklad patrí osobe, ktorá skončila štúdium študijného programu, študentovi na základe jeho žiadosti a absolventovi štúdia študijného programu na základe jeho žiadosti.
II. časť
Organizácia štúdia
Čl. 7
Harmonogram štúdia
(1) Akademický rok sa začína 1. septembra bežného roka a končí sa 31. augusta nasledujúceho roka. Doktorandské štúdium sa môže začať aj začiatkom druhého semestra akademického roka.
(2) Akademický rok sa člení na zimný a letný semester.
(3) Každý semester sa skladá z výučbovej časti a skúškového obdobia a v doktorandskom štúdiu sa skladá aj z vedeckej časti. Jednotný harmonogram štúdia na nasledujúci akademický rok stanovuje na základe čl. 17 ods. 6 Študijného poriadku univerzity rektor po prerokovaní v kolégiu rektora najneskôr do 31. januára.
(4) Výučbová časť semestra obsahuje najmenej 13 a najviac 15 výučbových týždňov. Skúškové obdobie trvá najmenej 5 týždňov, ak to nie je v rozpore s harmonogramom štúdia stanoveným rektorom. V poslednom semestri štúdia môže dekan upraviť harmonogram výučby aj inak.
Čl. 8
Kreditový systém štúdia
(1) Organizácia všetkých stupňov a foriem štúdia je na fakulte založená na kreditovom systéme štúdia, ktorý využíva kumuláciu (zratúvanie) a prenos kreditov.
(2) Kreditový systém štúdia umožňuje prostredníctvom kreditov hodnotiť študentovu záťaž spojenú s absolvovaním jednotiek študijného programu študijných predmetov (ďalej len
„predmety“), napomáha otvorenosti fakulty zvnútra, podporuje akademickú mobilitu študentov a poskytuje študentovi možnosť podieľať sa na tvorbe svojho študijného plánu.
(3) Kredity sú číselné hodnoty priradené k predmetom, ktoré charakterizujú množstvo práce potrebnej na ich úspešné absolvovanie.
(4) Štandardná záťaž študenta za celý akademický rok v dennej forme je 60 kreditov, za semester 30 kreditov.
(5) Štandardná záťaž študenta za celý akademický rok v externej forme štúdia je maximálne 48 kreditov. Uvedená podmienka sa vzťahuje na študentov v externej forme štúdia prijatých na štúdium študijného programu akreditovanom po 1. 1. 2013, inak platí štandardná záťaž podľa odseku 4.
(6) Študent získava kredity po úspešnom absolvovaní predmetu. Za daný predmet je možné v priebehu príslušného študijného programu získať kredity iba raz.
(7) Kredity získané za absolvovanie predmetov sa študentovi zratúvajú. Jednou z podmienok pokračovania v príslušnom študijnom programe po vopred určenej kontrolnej etape štúdia je získanie potrebného súčtu kreditov stanovených študijným programom.
(8) Celkový počet kreditov, ktorý je potrebné získať na pristúpenie študenta k výkonu štátnej skúšky študijného programu akreditovaného do 31. 12. 2012, resp. na riadne ukončenie štúdia študijného programu akreditovaného po 1. 1. 2013 v jednotlivých stupňoch je nasledujúci:
a) najmenej 180 kreditov pre bakalársky študijný program (študijný program 1. stupňa štúdia),
b) najmenej 120 kreditov pre magisterský študijný program (študijný program 2.stupňa štúdia),
c) 180 kreditov pre doktorandský študijný program (študijný program 3. stupňa štúdia) v dennej forme štúdia, keď je štandardná dĺžka štúdia tri roky a 240 kreditov, keď je štandardná dĺžka štúdia štyri roky; v externej forme štúdia 180 kreditov, keď je štandardná dĺžka štúdia štyri roky a 240 kreditov, keď je štandardná dĺžka štúdia päť rokov..
(9) Kredity musí študent získať v takej skladbe, ako to určuje študijný program.
(10) Ak študent absolvuje časť štúdia na inej fakulte alebo inej vysokej škole v Slovenskej republike alebo v zahraničí na základe zmluvy o štúdiu14 (v rámci akademickej mobility), získané kredity sa mu prenášajú na základe výpisu výsledkov, ktorý vyhotoví študentovi fakulta alebo vysoká škola, na ktorej ich získal. Prenos kreditov neznamená uznanie absolvovania predmetu zo študijného programu, na ktorý je študent zapísaný, automaticky. O uznaní absolvovania predmetu namiesto predmetu zo študijného programu rozhoduje dekan fakulty po vyjadrení garanta príslušného predmetu na základe osobitnej písomnej žiadosti študenta. Ustanovenia čl. 31 sa použijú primerane.
Čl. 9
Študijný program, študijný plán
(1) Študijný program je súbor vzdelávacích činností a súbor pravidiel zostavený tak, aby úspešné absolvovanie týchto vzdelávacích činností pri dodržaní stanovených pravidiel umožnilo študentovi získať vysokoškolské vzdelanie.15
(2) Študijný program musí obsahovať náležitosti uvedené v zákone.16
(3) Študijný program sa uskutočňuje najmä v študijnom odbore právo.
(4) Pravidlá absolvovania študijného programu sú zostavené najmä tak, aby študent získal počas štúdia študijného programu z celkového počtu kreditov určených na úspešné skončenie študijného programu najmenej 70 % kreditov za povinné a povinne voliteľné predmety. Študentovi, ktorý si iniciatívne zapíše väčší počet výberových predmetov, pričom absolvuje predpísané povinné predmety a predpísaný počet povinne voliteľných predmetov, nemôže byť ustanovenie prvej vety na ujmu.
(5) Študent musí získať kredity za všetky povinné predmety určené študijným programom, ktoré obsahuje študijný program v konkrétnom roku štandardnej dĺžky štúdia bakalárskeho, magisterského alebo doktorandského študijného programu. Študent bakalárskeho alebo magisterského študijného programu musí získať kredity za aspoň 4 povinne voliteľné predmety, ktoré obsahuje študijný program v konkrétnom roku štandardnej dĺžky štúdia (okrem posledného roku štúdia). Ostatné kredity získa študent za výberové predmety alebo za ďalšie povinne voliteľné predmety.
14 § 7 ods. 1 písm. b) vyhlášky MŠ SR č. 614/2002 Z. z. o kreditovom systéme štúdia v znení neskorších predpisov.
15 § 51 ods. 2 zákona.
16 § 51 ods. 4 zákona.
(6) Študijný plán študenta určuje, ktoré predmety študent v rámci štúdia študijného programu absolvuje, určuje ich časovú postupnosť. Študent si zostavuje študijný plán postupne zápisom na jednotlivé semestre a roky štúdia.
(7) Xxxxxxxx plán si zostavuje študent sám alebo s pomocou študijného poradcu (tútora, v doktorandskom študijnom programe školiteľa) z ponuky predmetov študijného programu tak, aby splnil pravidlá dané študijným programom a ustanovenia tohto poriadku. Študijný plán doktorandského štúdia zostavuje študent v spolupráci so školiteľom a školiteľ ho predkladá na schválenie odborovej komisii.
(8) Súčasťou študijného programu je odporúčaný študijný plán, ktorý je zostavený tak, aby jeho absolvovaním študent splnil podmienky na úspešné skončenie štúdia v štandardnej dĺžke; odporúčaný študijný plán predpisuje najviac päť povinných a povinne voliteľných predmetov zakončených semestrálnou skúškou za semester, študent týmto nie je viazaný.
(9) Študijný program doktorandského štúdia pozostáva zo študijnej časti, ktorá končí dizertačnou skúškou, z vedeckej časti a obhajoby dizertačnej práce. Ak ide o doktoranda, ktorý je prihlásený na tému dizertačnej práce vypísanú externou vzdelávacou inštitúciou, súčasťou dohody univerzity alebo fakulty s touto inštitúciou sú aj podmienky uskutočňovania študijnej časti doktorandského štúdia a pedagogickej činnosti doktoranda.
(10) Doktorandské štúdium prebieha podľa individuálneho študijného plánu, ktorý zostavuje doktorand v spolupráci so školiteľom a školiteľ ho predkladá na schválenie odborovej komisii. Individuálny študijný plán pozostáva zo študijnej a vedeckej časti a obsahuje aj termíny, v ktorých má doktorand absolvovať jednotlivé predmety a dizertačnú skúšku.
(11) Schválený individuálny študijný plán doktoranda je súčasťou dokumentácie doktoranda, ktorú vedie príslušný referát doktorandského štúdia. Doktorand predloží študijný plán príslušnému referátu doktorandského štúdia najneskôr do konca októbra akademického roka, v ktorom začal študovať, event. pri zmene v doktorandskom štúdiu.
Čl. 10
Predmety študijného programu
(1) Študijný program sa člení na študijné predmety. Predmet je tvorený jednotlivými samostatnými vzdelávacími činnosťami alebo ich kombináciou (odsek 8), ktoré sú zamerané na poskytnutie vzdelávania vo vymedzenej oblasti. Každý predmet je jednoznačne identifikovaný v rámci univerzity i fakulty svojím kódom a názvom a je koncipovaný ako jednosemestrový. Základné údaje o charaktere predmetu vrátane foriem jeho výučby sa uvádzajú v informačnom liste predmetu. Vzor informačného listu predmetu je uvedený vo vyhláške MŠ SR.17 V informačnom liste sa údaj „Forma výučby“ a údaj „Spôsob hodnotenia a ukončenia predmetu“ vyplní zvlášť pre externé štúdium a zvlášť pre denné štúdium. Informačný list predmetu vypracúva a aktualizuje garant (gestor) predmetu. V informačnom liste predmetu musí byť presne uvedené, či sa predmet skúša iba priebežnou kontrolou študijných výsledkov počas výučbovej časti semestra (ďalej len
„priebežným skúšaním“) alebo iba semestrálnou skúškou alebo kombináciou oboch uvedených možností (ďalej len „kombinované skúšanie“), pričom v prípade kombinácie musí byť vyjadrený pomer hodnotenia medzi semestrálnou skúškou a priebežným skúšaním.
(2) Predmety zaradené do študijného programu podľa záväznosti ich absolvovania sú rozdelené na tieto druhy:
17 Vyhláška MŠ SR č. 614/2002 Z. z. o kreditovom systéme štúdia.
a) povinné – ich absolvovanie v plnom rozsahu je nevyhnutnou podmienkou úspešného absolvovania časti alebo celého študijného programu,
b) povinne voliteľné – dotvárajú charakter študijného programu a umožňujú študentovi spolu s výberovými predmetmi prispôsobiť si študijný plán svojim individuálnym potrebám a záujmom, absolvovanie určitého počtu z nich je nevyhnutnou podmienkou úspešného absolvovania časti alebo celého študijného programu,
c) výberové – sú ostatné predmety v študijnom programe, ktoré si študent môže zapísať na doplnenie svojho štúdia, resp. predmety podľa ods. 4., ktoré študent nemusí absolvovať, ak inak získa dostatočný počet kreditov.
(3) Povinné a povinne voliteľné predmety sa vyučujú na fakulte. V danom semestri sa výučba povinne voliteľného predmetu realizuje vždy, ak si ho zapísalo najmenej 10 študentov. Medzi povinné a povinne voliteľné predmety môžu byť zaradené aj predmety vyučované na inej fakulte univerzity po dohode s dekanom tejto fakulty.
(4) Výberové predmety si študent zapisuje z ponuky výberových predmetov svojho študijného programu, ale aj z ponuky iných študijných programov iných fakúlt alebo vysokých škôl v rámci platných pravidiel. V danom semestri sa výučba výberového predmetu realizuje v podmienkach fakulty vždy, ak si ho zapísalo najmenej 10 študentov a výučbu predmetu umožňujú personálne možnosti fakulty.
(5) Predmety sa v študijnom programe podľa nadväznosti delia na:
a) predmety bez nadväznosti; zápis takéhoto predmetu nie je podmienený absolvovaním iného predmetu,
b) predmety podmienené absolvovaním iných predmetov – absolvovanie takéhoto predmetu je možné len po absolvovaní iného predmetu alebo predmetov – prerekvizít. Prerekvizitou povinného predmetu môže byť iba povinný predmet. Prerekvizitou povinne voliteľného alebo výberového predmetu môže byť povinný predmet alebo povinne voliteľný predmet. Výberový predmet nemôže byť prerekvizitou. Ak je predmet podmienený absolvovaním prerekvizity alebo prerekvizít, informačný list každého predmetu obsahuje prerekvizitu, respektíve zoznam prerekvizít tohto predmetu.
(6) Súčasťou štúdia podľa každého študijného programu je záverečná práca, ktorá spolu s jej obhajobou tvorí jeden predmet; obhajoba záverečnej práce patrí medzi štátne skúšky.
(7) Vykonanie štátnej skúšky alebo štátnych skúšok je jednou z podmienok úspešného absolvovania študijného programu. Štátna skúška nemôže pozostávať len z obhajoby záverečnej práce, okrem štátnej skúšky v bakalárskom študijnom programe.
(8) Vzdelávacími činnosťami sú najmä prednáška, seminár, záverečná práca, projektová práca, stáž, exkurzia, odborná prax, štátna skúška a ich kombinácie.
Čl. 11
Zápis do časti štúdia a absolvovanie predmetov
(1) Zápisom do časti štúdia si študent definuje svoj študijný plán pre nasledujúci rok alebo semester štúdia a potvrdzuje sa ním vzťah medzi fakultou a študentom.
(2) Zapísaný povinný predmet, ktorý študent neabsolvoval úspešne, si môže zapísať počas štúdia ešte raz (spravidla v nasledujúcom roku štúdia). Pri opakovane zapísanom povinnom predmete musí študent absolvovať výučbu tohto predmetu od začiatku. Dekan fakulty môže uznať
výučbu absolvovanú študentom z daného povinného predmetu v predchádzajúcom akademickom roku, ak:
a) študent absolvoval výučbu v rozsahu, ktorý zaručuje dostatočnú prípravu na absolvovanie skúšania z daného predmetu a
b) neabsolvovanie opätovnej výučby nekomplikuje realizáciu priebežného skúšania alebo kombinovaného skúšania.
Žiadosť o uznanie absolvovania výučby študent adresuje zástupcovi vedúceho katedry, ktorý postúpi žiadosť spolu so stanoviskom k nej dekanovi fakulty. Na uznanie absolvovania výučby pri povinnom predmete z predchádzajúceho akademického roku nie je nárok. Po druhom neúspešnom pokuse o absolvovanie povinného predmetu je študent vylúčený zo štúdia v zmysle zákona.18 Študenti študujúci 1. rok štandardnej dĺžky bakalárskeho alebo magisterského študijného programu si môžu opakovane zapísať za zimný semester príslušného akademického roka len taký počet povinných predmetov, aby bola splnená podmienka čl. 21 ods. 1 písm. a).
(3) Pre zapísaný povinne voliteľný predmet, ktorý študent neabsolvoval úspešne, platí primerane odsek 2. Pri opakovane zapísanom povinne voliteľnom predmete musí študent absolvovať výučbu tohto predmetu od začiatku. Študent si však môže namiesto neho vybrať iný predmet z ponuky povinne voliteľných predmetov (v ktorej bol pôvodný povinne voliteľný predmet), ktorý sa však posudzuje už ako predmet opakovane zapísaný.
(4) Výberový predmet zapísaný a neabsolvovaný je možné zapísať si ešte raz alebo si vybrať hociktorý iný výberový predmet z ponuky, v ktorej bol pôvodný výberový predmet, alebo pri dostatočnom počte kreditov nezapísať si žiadny výberový predmet. Pri opakovane zapísanom výberovom predmete musí študent absolvovať výučbu tohto predmetu od začiatku. Ak študent nedosiahol dostatočný počet kreditov, po druhom neúspešnom pokuse o absolvovanie vybraného výberového predmetu je vylúčený zo štúdia.
(5) Študent si musí zapísať na každý semester predmety v takej kreditovej hodnote a v takej skladbe (povinné, povinne voliteľné a výberové), aby v každej etape kontroly štúdia mohol splniť podmienky na pokračovanie v štúdiu alebo skončenie štúdia. V každom roku štandardnej dĺžky štúdia v dennej forme okrem posledného roka štandardnej dĺžky štúdia bakalárskeho alebo magisterského študijného programu je študent povinný zapísať si predmety najmenej za 52 kreditov, rovnako ako aj študent v externej forme štúdia prijatý na štúdium študijného programu akreditovanom do 31. 12. 2012. Študenti si musí v príslušných rokoch štandardnej dĺžky štúdia bakalárskeho alebo magisterského študijného programu okrem posledného roka štandardnej dĺžky štúdia zapísať minimálne 4 povinne voliteľné predmety. V každom roku štúdia je študent povinný úspešne absolvovať predmety najmenej za 40 kreditov v dennej forme štúdia a 30 kreditov v externej forme štúdia, okrem posledného roka štúdia. Maximálna hodnota zapísaných kreditov v jednom roku neprekročí 1,5 násobok štandardnej záťaže študenta dennej formy štúdia a 1,25 násobok štandardnej záťaže študenta v externej forme štúdia. Zo závažných dôvodov, na základe písomnej žiadosti, môže dekan povoliť študentovi v dennej forme štúdia zapísanie si predmetov aj za viac ako 1,5 násobok štandardnej záťaže. Študentovi v externej forme štúdia nie je možné povoliť zapísanie si predmetov za viac ako 1,25 násobok štandardnej záťaže. Uvedená podmienka sa vzťahuje na študentov v externej forme štúdia prijatých na štúdium študijného programu akreditovanom po 1. 1. 2013. Rozhodnutie dekana o povolení, resp. nepovolení zapísania si predmetov za viac ako 1,5 násobok štandardnej záťaže študenta dennej formy štúdia je konečné a nie je možné proti nemu podať opravný prostriedok.
18 § 66 ods. 1 písm. c) zákona.
(6) V akademickom roku, v ktorom študent plánuje ukončiť štúdium, si zapisuje predmety s takou dotáciou kreditov, aby ich získaním splnil podmienky ukončenia štúdia.
(7) Súčasťou zápisu je aj validácia preukazu študenta, ktorá prebieha na záver zápisu. Elektronickú validáciu preukazu študenta na univerzitnom terminály študent vykoná do 24 hodín od prevzatia známky ak je to technicky možné.
(8) Každá katedra do 31. 3. bežného akademického roka oznámi študijnému oddeleniu povinne voliteľné a výberové predmety, ktorých výučbu bude katedra realizovať v nasledujúcom akademickom roku a maximálny počet študentov, ktorí sa môžu zapísať v nasledujúcom akademickom roku v príslušnom semestri na daný výberový predmet.
Čl. 12
Priebeh zápisu do časti štúdia
(1) Študent je povinný sa zapísať v každom roku štúdia. O zápise do časti štúdia urobí študijné oddelenie záznam vo výkaze o štúdiu (indexe) a v informačnom systéme AIS 2.
(2) Zápis do časti štúdia sa môže uskutočňovať v dvoch etapách, pričom v takomto prípade sa zápis člení na predzápis (elektronický predzápis) a hlavný zápis (spresňujúci fyzický zápis), pričom každá z etáp je pre študenta záväzná, pokiaľ tento článok neustanovuje inak.
(3) Súčasťou zápisu do časti štúdia je kontrola plnenia kritérií pre postup do ďalšieho roka/semestra štúdia.
(4) Predzápisom študent vyjadruje záujem o predmety, ktoré chce v nasledujúcom akademickom roku/semestri absolvovať. Študenti 1. ročníka magisterského študijného programu vykonajú predzápis od 1. augusta do 31. augusta a ostatní študenti vykonajú predzápis elektronickou formou od 15. júna do 30. júna. Povinnosť predzápisu sa nevzťahuje na študentov
1. ročníka bakalárskeho studijného programu.
(5) Študijné oddelenie je povinné do 1. júna zabezpečiť, aby boli v systéme AIS 2 sprístupnené predmety, ktoré si môže študent zapísať nasledujúci akademický rok a súčasne zverejnené kapacitné obmedzenia pre jednotlivé predmety.
(6) Hlavný zápis vykonáva študijné oddelenie spravidla po vytvorení rozvrhu. Pri hlavnom zápise si študent môže zmeniť predmety, ktoré si zapísal v rámci predzápisu iba v prípade naplnenia kapacitných obmedzení daného predmetu alebo ak bola výučba predmetu zrušená alebo z iných závažných dôvodov.
(7) V prípade ak študent pri predzápise prejaví záujem o predmety tak, že ich zapísanie by bolo v rozpore s čl. 11 ods. 5, študent si pri hlavnom zápise zapíše predmety v súlade s čl. 11 ods. 5 podľa pokynov študijného oddelenia a pri rešpektovaní kapacitných obmedzení jednotlivých predmetov.
(8) Na hlavnom zápise si študent zaznamenáva svoj záväzný študijný plán jedným z nasledujúcich spôsobov, ktorý určí študijné oddelenie:
a) v súčinnosti s referentom študijného oddelenia do informačného systému AIS 2; následne referent študijného oddelenia vytlačí protokol o študijnom pláne študenta (príloha vzor č. 1), študent svojim podpisom potvrdí jeho správnosť a referent študijného oddelenia ho uloží do študentovho osobného spisu; alebo
b) ním podpísaný protokol o študijnom pláne odovzdá na vyplnenom tlačive referentovi študijného oddelenia, referent študijného oddelenia ho zaznamená do informačného systému AIS 2.
Následne referent študijného oddelenia vytlačí protokol o študijnom pláne študenta (príloha vzor č.
1), študent svojím podpisom potvrdí jeho správnosť a referent študijného oddelenia ho uloží do študentovho osobného spisu.
(9) Študent si môže do dvoch týždňov od začiatku výučbovej časti semestra zrušiť alebo zmeniť zapísaný predmet len z dôvodu rozvrhovej kolízie alebo v prípade, že výučba predmetu bola v danom semestri oficiálne zrušená alebo z iných závažných dôvodov. Musí pritom dodržať zásady platné pre zápis predmetov. Úpravu študijného plánu vykoná študent osobne na študijnom oddelení, kde sa mu podľa pravidiel ustanovených v ods. 8 vyhotoví protokol o zmene študijného plánu (príloha vzor č. 2). Okrem študenta ho podpíše aj príslušný referent študijného oddelenia, ktorý ho zároveň uloží do spisu študenta.
(10) Študent si zapíše predmety študijného plánu v súlade s protokolom o študijnom pláne, respektíve s protokolom o zmene študijného plánu do indexu. V prípade rozporu sú rozhodujúce údaje v protokole o študijnom pláne, respektíve v protokole o zmene študijného plánu. Predmety v indexe referent študijného oddelenia potvrdí pečiatkou, dátumom a podpisom; rovnako postupuje pri zmene študijného plánu.
(11) Referent študijného oddelenia pri hlavnom zápise vyhotoví výkaz o plnení študijných povinností študenta za predchádzajúci akademický rok (príloha vzor č. 4) a založí ho do osobného spisu študenta.
(12) Študijné oddelenie zverejňuje harmonogram výučby (rozvrh hodín) v danom semestri najneskôr 7 pracovných dní pred začiatkom jeho výučbovej časti.
(13) Študenti iných fakúlt alebo vysokých škôl si môžu zapísať predmet na fakulte so súhlasom jej dekana, resp. povereného koordinátora, ak absolvovali predpísané prerekvizity a pokiaľ tomu nebráni nedostatočná vyučovacia kapacita.
(14) Povinné predmety nesmú byť pre študentov vlastnej fakulty kapacitne obmedzené. O kapacitnom obmedzení povinne voliteľného predmetu rozhodne dekan na základe žiadosti garanta predmetu. Kapacitné obmedzenie povinne voliteľného predmetu musí byť uvedené už v lehote podľa odseku 5. Dekan pri kapacitnom obmedzení povinne voliteľných predmetov zabezpečí, aby bolo vytvorených toľko kapacít, aby bolo v danom ročníku o jednu tretinu viac miest v rámci povinne voliteľných predmetov, ako sa očakáva, že sa na ne študenti skutočne zapíšu, a aby študentom nebolo znemožnené splnenie podmienky podľa čl. 11 ods. 5. Dekan je oprávnený kapacitné obmedzenie zrušiť alebo upraviť aj po termíne stanovenom v odseku 5.
(15) Ak má predmet, ktorý si študenti zapisujú, obmedzenú kapacitu (z priestorových, personálnych alebo iných dôvodov), študentom sa umožňuje zápis v tomto poradí:
a) študenti vlastnej fakulty, pre ktorých je predmet povinný (majú ho podľa plánu študijného programu odporúčaný v príslušnom semestri) a študenti iných vysokých škôl, ktorí si predmet zapisujú ako povinný na základe zmluvy o štúdiu,
b) študenti vlastnej fakulty, pre ktorých je predmet povinne voliteľný,
c) študenti z iných fakúlt univerzity, pre ktorých je predmet povinne voliteľný na základe dohody medzi fakultami,
d) študenti vlastnej fakulty, pre ktorých je predmet výberový,
e) študenti iných fakúlt univerzity, pre ktorých je predmet výberový,
f) študenti iných vysokých škôl, pre ktorých je predmet výberový.
(16) V rámci kategórií podľa odseku 15 písm. a) až f) majú prednosť študenti s lepším váženým študijným priemerom vypočítaným v súlade s čl. 24.
Fakulta poskytne študentovi z inej fakulty alebo inej vysokej školy možnosť zápisu na niektorý z jej predmetov, ak študent absolvoval predpísané prerekvizity a pokiaľ tomu nebránia kapacitné dôvody.
(17) Študent sa na hlavnom zápise zapíše osobne, alebo sa na základe písomného splnomocnenia s úradne overeným podpisom nechá zastúpiť inou osobou. Táto osoba zároveň musí predložiť písomný súhlas zapisovaného študenta s poskytnutím osobných údajov, ktoré inak študent pri zápise sám poskytuje.
(18) Ak študent zo zdravotných, rodinných alebo osobných dôvodov nie je zapísaný podľa ods. 17, určí mu náhradný termín hlavného zápisu študijné oddelenie najneskôr do konca druhého týždňa výučbovej časti zimného semestra.
(19) Pri opakovanom zápise predmetu podľa čl. 22 ods. 2 až 4 môže vyučujúci na základe písomnej žiadosti študenta v odôvodnených prípadoch uznať účasť na všetkých alebo niektorých vzdelávacích činnostiach, ktoré študent absolvoval pri prvom zápise predmetu, bez náhrady.
(20) Doktorand je povinný absolvovať vzdelávacie činnosti študijného programu v súlade so študijným programom a individuálnym študijným plánom:
a) Študijná časť doktorandského štúdia pozostáva najmä z prednášok, seminárov a individuálneho štúdia odbornej literatúry potrebnej z hľadiska zamerania dizertačnej práce (samoštúdium).
b) Vedecká časť štúdia pozostáva z individuálnej alebo tímovej vedeckej práce študenta doktoranda, ktorá sa viaže na tému dizertačnej práce a odborne ju garantuje školiteľ.
c) Súčasťou doktorandského štúdia v dennej forme je vykonávanie pedagogickej činnosti alebo inej odbornej činnosti súvisiacej s pedagogickou činnosťou, v súlade s individuálnym študijným plánom doktoranda, v rozsahu najviac štyroch hodín týždenne v priemere za akademický rok, v ktorom prebieha výučba.“
Čl. 13
Výučba
(1) Formami výučby (jednotkami študijného programu v rámci predmetu) v dennej forme štúdia sú prednášky, semináre (cvičenia), praktické cvičenia, stáže (odborné praxe), exkurzie, záverečné práce, individuálne konzultácie v rámci konzultačných hodín a kontrolované samoštúdium.
(2) Formami výučby (jednotkami študijného programu v rámci predmetu) v externej forme štúdia sú konzultačné sústredenia, stáže (odborné praxe), exkurzie, záverečné práce, individuálne konzultácie v rámci konzultačných hodín a kontrolované samoštúdium.
(3) Predmet študijného programu môže byť vyučovaný súčasne viacerými formami. Ak nie je stanovené v študijnom programe inak, formu výučby určí garant (gestor) predmetu.
(4) Konzultačné sústredenia sú zamerané na vysvetlenie teórie a základných otázok praxe danej problematiky prevažne súvislým prejavom pedagóga, doplneným diskusiou medzi pedagógom a študentmi.
(5) Účasť študentov externej formy štúdia na konzultačných sústredeniach je povinná. O tom, či si neúčasť študenta externej formy štúdia na konzultačnom sústredení alebo jeho časti bude môcť študent nahradiť a o spôsobe nahradenia nad rámec požiadaviek uvedených v informačnom liste predmetu rozhoduje vyučujúci (napr. preskúšanie v rámci konzultačných hodín, písomná previerka, kontrolované samoštúdium).
(6) Študent externej formy štúdia, ktorý mal na konzultačnom sústredení alebo jeho časti z daného predmetu počas semestra neúčasť a vyučujúci mu túto neúčasť neumožnil nahradiť, alebo si ju študent riadne nenahradil podľa pokynov vyučujúceho, nebude z daného predmetu pripustený k hodnoteniu a daný predmet nemôže úspešne absolvovať. V takom prípade študent postupuje podľa čl. 11 ods. 2 až 4.
(7) Prednáška je zameraná na komplexné vysvetlenie teórie a základných otázok praxe danej problematiky súvislým prejavom pedagóga. Ak sa predmet vyučuje aj formou seminára (cvičenia), praktického cvičenia, alebo stáže, na prednáške neprebiehajú formy kontroly štúdia.
(8) Účasť študentov na prednáškach je povinná. Ak sa študent nezúčastní na prednáške, je povinný si ju nahradiť samoštúdiom. Kvalitu osvojenia si poznatkov z prednášok študent preukazuje na ostatných formách výučby, najmä na seminároch (cvičeniach) a pri kontrole štúdia (skúšaní).
(9) Xxxxxxx (cvičenie) je zamerané na precvičovanie vedomostí študentov, ktoré získali na prednáškach a samoštúdiom, najmä riešením komplexných problémov v danom predmete a riešením simulovaných praktických prípadov ako aj riešením komplexných teoretických otázok daného predmetu. Pri výučbe telovýchovných aktivít sa seminár (cvičenie) zameriava najmä na získanie teoretického a praktického telovýchovného vzdelania.
(10) Praktické cvičenie je zamerané najmä na riešenie skutočných, v praxi prebiehajúcich prípadov, na právne poradenstvo poskytované študentmi pod dohľadom pedagógov, na prípravu študentov na konkrétne odborné právnické súťaže, stáže a odborné praxe a na vedeckú činnosť študentov pod vedením pedagógov.
(11) Ak je seminár (cvičenie) alebo praktické cvičenie z povinne voliteľného alebo výberového predmetu v danom semestri realizované vo viacerých skupinách, študenti sa do jednotlivých skupín zapisujú elektronicky. Študent sa z daného predmetu v daný semester môže zapísať iba do jednej skupiny.
(12) Účasť študentov na seminároch (cvičeniach) a praktických cvičeniach je povinná. Ak sa študent nezúčastní na seminári (cvičení) alebo praktickom cvičení z daného predmetu, vyučujúci mu určí náhradný spôsob výkonu seminára (cvičenia) alebo praktického cvičenia. Tento v plnom rozsahu nahradzuje neúčasť na seminári (cvičení) alebo praktickom cvičení. Náhradný spôsob výkonu seminára (cvičenia) alebo praktického cvičenia určuje vyučujúci nad rámec požiadaviek uvedených v informačnom liste predmetu; môže ním byť najmä kontrolované samoštúdium, seminárna práca, preskúšanie v rámci konzultačných hodín, atď. Ak si študent riadne nenahradil seminár (cvičenie) alebo praktické cvičenie podľa tohto odseku, študent nebude z daného predmetu pripustený k hodnoteniu a teda daný predmet nemôže úspešne absolvovať. V takom prípade študent postupuje podľa čl. 11 ods. 2 až 4. Kvalitu osvojenia si poznatkov zo seminárov (cvičení) a praktických cvičení študent preukazuje najmä na ďalších seminároch (cvičeniach) a praktických cvičeniach a pri kontrole štúdia (skúšaní).
(13) Ak má študent na seminári (cvičení) alebo praktickom cvičení z daného predmetu počas semestra viac ako tri neúčasti, vyučujúci môže rozhodnúť, že si tieto neúčasti študent nemôže nahradiť. Takýto študent nebude z daného predmetu pripustený k hodnoteniu a teda daný predmet nemôže úspešne absolvovať. V takom prípade študent postupuje podľa čl. 11 ods. 2 až 4.
(14) Študent má povinnosť nosiť si na seminár (cvičenie) a praktické cvičenie právne predpisy a ďalšie relevantné pomôcky podľa pokynov pedagóga, ktoré pedagóg zrozumiteľne oznámi na predchádzajúcom seminári (cvičení) alebo praktickom cvičení, alebo ak ide iba o niekoľko právnych predpisov či pomôcok, tak na začiatku semestra. Ak si ich študent neprinesie, pedagóg
môže vykázať študenta z miestnosti, kde sa koná výučba a môže mu v dochádzkovom výkaze za túto hodinu (dvojhodinu) vykázať absenciu.
(15) Stáž je prostriedok výučby, prostredníctvom ktorého si študent prehlbuje vedomosti získané v procese výučby, a to praktickými činnosťami vykonávanými vo vybranej inštitúcii, orgáne verejnej moci alebo inom vhodnom pracovisku (ďalej len „inštitúcia“). Podmienky výkonu stáže a účasti na stáži určí garant (gestor) predmetu (stáže) po dohode s inštitúciou. Formu kontroly štúdia a spôsob hodnotenia určí garant (gestor) predmetu (stáže) v súlade s informačným listom predmetu a týmto študijným poriadkom.
(16) Individuálne konzultácie sú rozhovory študenta s pedagógom najmä v rámci jeho konzultačných hodín tykajúce sa študijných a odborných otázok vrátane konzultácií študenta so školiteľom týkajúcich sa študentovej záverečnej práce.
(17) Pedagóg môže študentom zakázať používať výpočtovú techniku (napr. nootebooky) a iné elektronické prostriedky (napr. diktafóny, mobilné telefóny) počas výučby, ktorú vedie, ak ich študent nepoužíva v súvislosti s výučbou alebo ak je ich používanie rušivé pre priebeh výučby. Za neuposlúchnutie takéhoto zákazu môže pedagóg po prvom upozornení vykázať študenta porušujúceho tento zákaz z miestnosti, kde sa koná výučba a môže mu v dochádzkovom výkaze za túto hodinu (dvojhodinu) vykázať absenciu. Pedagóg nemôže zakázať používať výpočtovú techniku a iné elektronické prostriedky počas výučby, ktorú vedie zrakovo a sluchovo zdravotne postihnutým študentom.
(18) Študenti vrátane študentov doktorandského študijného programu sú povinní zúčastňovať sa vedeckých, odborných, študijných a ďalších obdobných podujatí prebiehajúcich v priestoroch fakulty, ak ich organizuje alebo spoluorganizuje fakulta alebo univerzita, a to v rozsahu, ktorý určí dekan.
Čl. 14
Kontrola štúdia (skúšanie)
(1) Cieľom kontroly štúdia (skúšania) je overiť získané vedomosti študenta z daného predmetu a zároveň schopnosť študenta ich uplatňovať.
(2) Formami kontroly štúdia (skúšania) v rámci študijného predmetu sú:
a) priebežná kontrola študijných výsledkov počas výučbovej časti semestra (ďalej len „priebežné skúšanie), do ktorej patria najmä ústne kontrolné otázky, výsledky ústnej diskusie a miera zapájania sa študenta do nej, ústne a písomné riešenia simulovaných praktických prípadov, úlohy na samostatnú prácu, semestrálne práce, písomné previerky, alebo
b) semestrálna skúška, alebo
c) kombinácia uvedených dvoch foriem [písm. a) a b)] – kombinovaná kontrola štúdia (ďalej len
„kombinované skúšanie“).
(3) Kontrola štúdia (skúšanie) pri povinných predmetoch je vykonávaná ktoroukoľvek formou kontroly štúdia (skúšania). Kontrola štúdia (skúšanie) pri povinne voliteľných a výberových predmetoch je spravidla vykonávaná priebežným skúšaním, s výnimkou, ak si študent vybral ako výberový predmet povinný alebo povinne voliteľný predmet, ktorý je hodnotený skúškou. V študijných programoch akreditovaných po 1. 1. 2013 je kontrola skúšania (skúšanie) výberových predmetov vykonávané priebežným skúšaním.
(4) Konkrétny spôsob kontroly štúdia (skúšania) oznámi pedagóg na začiatku semestra; ak sa priebežné skúšanie skladá z viacerých častí, pedagóg oznámi, akou mierou sa budú tieto časti podieľať na celkovom hodnotení predmetu. Tento konkrétny spôsob kontroly štúdia musí byť
v súlade s informačným listom predmetu a nemôže byť neskôr počas výučby a skúšania predmetu menený. Pedagóg tiež oznámi na začiatku semestra, z ktorých materiálov (učebnice, odborné publikácie, prednášky, atď.) sa študenti majú pripravovať na výučbu a kontrolu štúdia (skúšanie).
(5) Pri kontrole štúdia je v skúšanom predmete skúšaný obsah tohto predmetu. Znenia základných otázok, ktoré si študent náhodne vyberá alebo ktoré sú mu v prípade písomného skúšania zadané, sa musia týkať iba skúšaného predmetu. V primeranej miere môže pedagóg skúšať aj inštitúty a súvislosti z prerekvizitného predmetu, ktoré sú potrebné na pochopenie a vysvetlenie obsahu skúšaného predmetu.
(6) Pri akejkoľvek písomnej forme kontroly štúdia (skúšania) musí byť písomný prejav študentov označený číslom, bez uvedenia mena a priezviska študenta; s výnimkou tých častí priebežného skúšania pri ktorých všetci študenti súhlasia, aby ich písomný prejav bol označený menom a priezviskom.
(7) Ak študent pri kontrole štúdia (skúšania) alebo jej časti preukázateľne podvádzal, hľadí sa na neho, ako keby túto kontrolu štúdia (skúšania) alebo jej časť neabsolvoval úspešne, pri časti priebežného skúšania nezíska za ňu žiadny bod a pri semestrálnej skúške bude hodnotený známkou FX. Takéhoto študenta pedagóg môže vykázať z miestnosti, v ktorej sa koná kontrola štúdia (skúšanie).
(8) Študent má právo odmietnuť hodnotenie kontroly štúdia (skúšania), pričom bude hodnotený známkou FX. Odmietnutie znamená, že nasledujúci termín je pre neho opravným termínom
(9) Predmety, ktoré si študent zapísal a ich neabsolvoval, napr. nezúčastnil sa záverečného hodnotenia alebo sa nezúčastňoval povinných vzdelávacích činností uvedených v informačnom liste predmetu a vyučujúci jeho neúčasť neospravedlnil, sú na konci príslušného skúškového obdobia hodnotené známkou FX.
Čl. 15
Priebežné skúšanie
(1) Konkrétny spôsob priebežného skúšania vrátane spôsobu vyhodnotenia určí v súlade s informačným listom predmetu a po dohode s garantom (gestorom) predmetu vyučujúci. 50 % priebežného skúšania sa spravidla realizuje do konca siedmeho týždňa výučbovej časti samestra.
(2) Do priebežného skúšania ani do hodnotenia priebežného skúšania nemôže byť zahrnutá účasť na seminároch (cvičeniach), praktických cvičeniach, konzultačných sústredeniach či účasť na výučbe ako taká. Možnosť hodnotiť študenta na základe jeho aktívnej účasti na seminároch, cvičeniach a praktických cvičeniach v rámci priebežného skúšania nie je týmto dotknutá.
(3) Tematické okruhy otázok na priebežné skúšanie sa zverejňujú na začiatku príslušného semestra na webovom sídle fakulty. Vyučujúci môže na začiatku semestra tieto tematické okruhy otázok ešte upresniť. V prípade skúšania simulovaných praktických prípadov sa rovnako zverejňujú iba tematické okruhy. V priebežnom skúšaní možno skúšať iba obsah tematických okruhov zverejnených podľa tohto ustanovenia. Čl. 14 ods. 5 týmto nie je dotknutý.
(4) Vyučujúci (vrátane zastupujúceho vyučujúceho) je povinný minimálne týždeň vopred oznámiť termín konania písomnej časti priebežného skúšania ako aj rozsah a obsah (tematické okruhy) skúšanej matérie a spôsob i formu jej vykonania.
(5) Ak sa študent nedostaví na vopred oznámenú písomnú časť priebežného skúšania alebo časť priebežného skúšania, ktorá prebieha formou prezentácie práce študenta, pedagóg mu môže určiť náhradný termín tejto časti priebežného skúšania. Ak tak pedagóg neurobí, hľadí sa na študenta,
ako keby na časti priebežného skúšania neprospel. Pedagóg určí náhradný termín tejto časti priebežného skúšania, ak študent preukáže, že sa z objektívnych a závažných dôvodov na tejto forme skúšania nemohol zúčastniť.
(6) Ak študent splní kritéria na absolvovanie predmetu stanovené v informačnom liste predmetu a v čl. 14 ods. 4 (napr. dosiahne celkový potrebný počet bodov potrebných na absolvovanie predmetu), musí mu byť úspešné absolvovanie predmetu zapísané a to bez ohľadu na to, či v určitej časti priebežného skúšania získal nižší počet bodov alebo nezískal žiadne body.
(7) Ak študent pri priebežnom skúšaní nesplní kritéria na absolvovanie predmetu stanovené v informačnom liste predmetu a čl. 14 ods. 4 (napr. nedosiahne dostatočný počet bodov potrebných na absolvovanie predmetu), hodnotí sa známkou FX a má nárok na opravné termíny podľa čl. 19 ods. 7 (teda na dva opravné termíny a v prípade znovuzapísaného predmetu na jeden opravný termín). Tieto termíny nahrádzajú priebežné skúšanie ako celok, preto sa k ich výsledku nepripočítavajú body, ktoré študent získal v priebežnom skúšaní skôr.
(8) Vyučujúci určí a realizuje do konca skúškového obdobia príslušného semestra, v ktorom sa predmet vyučoval opravné termíny priebežného skúšania podľa ods. 7 a počet miest v rámci nich tak, aby bol najmenej taký, ako je počet študentov, ktorí ešte nemajú absolvovaný predmet. Ak sa predmet vyučoval v zimnom semestri a po skončení jeho skúškového obdobia zostali ešte študenti, ktorí predmet neabsolvovali úspešne, vyučujúci postupuje v zmysle prvej vety tohto ustanovenia v letnom semestri.
(9) Študent sa prihlási na opravný termín priebežného skúšania podľa ods. 7 elektronickou formou; vyučujúci môže po dohode so študentmi určiť aj iný spôsob prihlasovania na opravný termín priebežného skúšania. Bez súhlasu vyučujúceho sa môže študent odhlásiť z opravného termínu priebežného skúšania najneskôr dva dni pred dňom konania opravného termínu, neskôr sa môže odhlásiť len so súhlasom vyučujúceho.
(10) Ak sa študent prihlásil na opravný termín priebežného skúšania, neodhlásil sa z neho a nedostavil sa naň, je povinný ospravedlniť sa písomnou formou, alebo prostredníctvom e-mailu u vyučujúceho najneskôr do 5 pracovných dní. Ak tak neurobí, alebo vyučujúci neakceptuje ospravedlnenie, hľadí sa na neho, ako keby na opravnom termíne priebežného skúšania neprospel. Dôvodnosť neúčasti a akceptáciu ospravedlnenia posudzuje vyučujúci, pričom je povinný akceptovať doloženú práceneschopnosť študenta (potvrdené tlačivo PN). Ak vyučujúci do 5 dní od doručenia ospravedlnenia neoznámi študentovi, či akceptuje jeho ospravedlnenie, považuje sa ospravedlnenie za akceptované. Hodnotenie zapíše pedagóg do systému AIS 2 v lehote podľa čl. 20; v prípade akceptovania ospravedlnenia hodnotenie vymaže.
(11) Vyučujúci môže tiež stanoviť náhradné termíny aj na časť alebo časti priebežného skúšania. K výsledkom tejto časti alebo častí priebežného skúšania sa pripočítavajú aj body, ktoré študent získal v danom predmete za ostatné časti priebežného skúšania, okrem nahradených častí priebežného skúšania.
(12) Tematické okruhy skúšané na opravných termínoch priebežného skúšania sa zhodujú s tematickými okruhmi pôvodného priebežného skúšania. Formu opravných termínov priebežného skúšania môže vyučujúci určiť odchylne od pôvodného priebežného skúšania (napr. písomnú previerku môže nahradiť seminárna práca alebo opačne).
(13) Hodnotenie priebežného skúšania vykonáva okrem výnimočných prípadov pedagóg, ktorý študenta vyučoval na seminári (cvičení) alebo praktickom cvičení a tento ho zaznamenáva v systéme AIS 2.
Čl. 16
Semestrálna skúška
(1) Semestrálne skúšky sa konajú v skúškovom období každého semestra. Predmet študenta skúša spravidla pedagóg, ktorý študenta vyučoval na seminári (cvičení) alebo praktickom cvičení. Študent nemôže vykonať v ten istý deň dve a viac semestrálnych skúšok z toho istého predmetu. V prípade ak sa študent zúčastní dvoch alebo viacerých semestrálnych skúšok z toho istého predmetu v jeden deň, považuje sa skúška z daného predmetu v daný deň za hodnotenú známkou FX.
(2) Ak sa semestrálna skúška koná ústnou formou, maximálny počet prihlásených na jeden termín stanoví skúšajúci.
(3) Ak sa semestrálna skúška koná ústnou formou, študent má pred odpoveďou právo na najmenej 10 minútovú písomnú prípravu. Ústna semestrálna skúška je verejná. Písomná semestrálna skúška sa koná pod dohľadom pedagóga. Výsledky písomnej semestrálnej skúšky oznámi skúšajúci študentom najneskôr do troch pracovných dní odo dňa konania skúšky.
(4) Xxxxxx na semestrálnu skúšku sa zverejňujú na začiatku príslušného semestra na webovom sídle fakulty; v prípade prijatia novej právnej úpravy počas semestra sa príslušné otázky upravia priebežne najneskôr však 3 týždne pred skončením výučbovej časti semestra. V prípade skúšania simulovaných praktických prípadov sa zverejňuje iba súhrn tém. Na ústnej semestrálnej skúške si študent ťahá otázky spomedzi takto zverejnených otázok, alebo na písomnej semestrálnej skúške s otvorenými otázkami mu pedagóg z nich určí otázky, ktoré má písomne zodpovedať. Ak semestrálna skúška prebieha formou písomných testových otázok alebo formou otázok v cudzom jazyku, ktorých porozumenie je súčasťou hodnotenia cudzojazyčnej vybavenosti študenta, zverejňujú sa len tematické okruhy otázok.
(5) Na vykonanie semestrálnych skúšok vypisuje katedra termíny a počet miest v rámci nich tak, aby bol najmenej o štvrtinu väčší, ako je počet študentov, ktorí sú povinní skúšku vykonať. Xxxxxxx vypíšu prostredníctvom systému AIS 2 aspoň jeden mesiac pred začiatkom skúškového obdobia pre každý týždeň skúškového obdobia najmenej jeden termín semestrálnej skúšky z predmetu, ktorý sa vyučoval v semestri predchádzajúcom tomuto skúškovému obdobiu. Katedry vypíšu prostredníctvom systému AIS 2 aspoň jeden mesiac pred začiatkom skúškového obdobia v skúškovom období letného semestra pre predmet vyučovaný v zimnom semestri toho istého akademického roku termíny a počet miest v rámci nich tak, aby bol najmenej taký, ako je počet študentov, ktorí ešte nemajú absolvovanú semestrálnu skúšku zo zimného semestra, pričom vypíše aspoň dva také termíny, medzi ktorými je aspoň jeden týždeň a aspoň jeden z termínov bude stanovený v prvom týždni daného skúškového obdobia.
(6) Katedra je oprávnená vypísané termíny priebežne počas skúškového obdobia dopĺňať
o ľubovoľný počet termínov. Už zverejnené termíny je možné meniť len zo závažných dôvodov, pričom táto skutočnosť sa oznámi študentom vopred prostredníctvom systému AIS 2, webového sídla príslušnej katedry, prípadne aj iným vhodným spôsobom; skúška sa však neuskutoční neskôr ako 3 pracovné dni po dni plánovanom ako termín skúšky.
(7) Študenti sa na semestrálnu skúšku zapisujú elektronickou formou prostredníctvom systému AIS 2. Prihlásiť alebo odhlásiť sa študent môže najneskôr 1 deň pred dňom konania semestrálnej skúšky; v kratšom termíne je tak študent oprávnený urobiť, pokiaľ skúšajúci stanoví kratšiu lehotu. Študent nemôže byť súčasne prihlásený na dva alebo viac termínov semestrálnej skúšky z toho istého predmetu; to sa netýka už uplynulých termínov. V priebehu posledného výučbového týždňa príslušného semestra, môže skúšajúci so súhlasom garanta (gestora) predmetu vypísať
termín semestrálnej skúšky, tzv. predtermín, pričom spôsob zápisu na predtermín a spôsob výberu študentov naň môže určiť odchylne od tohto ustanovenia.
(8) Ak sa študent zapísal na semestrálnu skúšku, neodhlásil sa z nej a nedostavil sa na ňu, je povinný ospravedlniť sa písomnou formou, alebo prostredníctvom e-mailu na príslušnej katedre najneskôr do dvoch pracovných dní. Ak tak študent neurobí, alebo katedra neakceptuje jeho ospravedlnenie, z tejto semestrálnej skúšky sa hodnotí známkou FX. Dôvodnosť neúčasti a akceptáciu ospravedlnenia posudzuje vedúci katedry alebo ním poverený pracovník, pričom je povinný akceptovať doloženú práceneschopnosť študenta (potvrdené tlačivo PN). Ak katedra do dvoch pracovných dní od doručenia ospravedlnenia neoznámi študentovi, či akceptuje jeho ospravedlnenie, považuje sa ospravedlnenie za akceptované. Hodnotenie zapíše pedagóg do systému AIS 2 v lehote podľa čl. 20; v prípade ospravedlnenia hodnotenie vymaže.
Čl. 17
Kombinované skúšanie
(1) Pri kombinovanom skúšaní podiel priebežného skúšania a semestrálnej skúšky stanovuje informačný list predmetu tak, že súčet ich percentuálnych podielov predstavuje 100 percent.
(2) Na priebežné skúšanie v rámci kombinovaného skúšania sa vzťahujú ustanovenia čl. 15; ak však študent pri priebežnom skúšaní v rámci kombinovaného skúšania nesplní kritéria na absolvovanie priebežného skúšania, známkou FX sa hodnotí až po uplynutí doby určenej na absolvovanie predmetu (obvykle po skončení skúškového obdobia letného semestra). Ak študent v rámci kombinovaného skúšania získa aspoň 61 % bodov priebežného skúšania, môže sa zúčastniť na semestrálnej skúške. V opačnom prípade sa semestrálnej skúšky v rámci kombinovaného skúšania nemôže zúčastniť a postupuje sa podľa čl. 15 ods. 7 až 11.
(3) Na semestrálnu skúšku v rámci kombinovaného skúšania sa vzťahujú ustanovenia čl. 16.
(4) Vyučujúci určí študentom prvé opravné termíny priebežného skúšania v rámci kombinovaného skúšania tak, aby študenti mohli vykonať riadny termín semestrálnej skúšky kombinovaného skúšania do konca skúškového obdobia nasledujúceho po výučbe daného predmetu. Študent má právo odmietnuť hodnotenie priebežného skúšania v rámci kombinovaného skúšania. Odmietnutie znamená, že nasledujúci termín je pre neho opravným termínom priebežného skúšania v rámci kombinovaného skúšania.
(5) Vyučujúci môže určiť a realizovať opravné termíny priebežného skúšania v rámci kombinovaného skúšania so študentmi aj v ten istý deň, ako sa tí istí študenti zúčastnia z daného predmetu prvého, riadneho termínu semestrálnej skúšky v rámci kombinovaného skúšania. Ods. 2 týmto nie je dotknutý.
Čl. 18
Nekomentované právne predpisy pri kontrole štúdia (skúšaní)
(1) Študenti majú právo pri všetkých formách kontroly štúdia (skúšania) používať nekomentované právne predpisy v písomnej forme, nahliadať do nich a narábať s nimi počas skúšania i v čase určenom na prípravu.
(2) Študenti nemajú právo pri kontrole štúdia (skúšania) pri povinnom predmete používať nekomentované právne predpisy, ak tak rozhodne na návrh vedúceho príslušnej katedry (riaditeľa príslušného ústavu) dekan. Dekan môže postupom podľa predchádzajúcej vety určiť obmedzený
rozsah, v ktorom majú študenti právo pri kontrole štúdia (skúšania) pri povinnom predmete používať nekomentované právne predpisy.
(3) Odsek 1 tohto článku sa nevzťahuje na kontrolu štúdia (skúšania) jednotlivých predmetov štátnej skúšky. Študenti majú právo pri kontrole štúdia (skúšania) jednotlivých predmetov štátnej skúšky používať nekomentované právne predpisy, ak tak rozhodne vedúci príslušnej katedry alebo riaditeľ príslušného ústavu po prerokovaní na zasadnutí príslušnej katedry alebo ústavu, alebo ak to vyplýva zo študijného programu alebo ak o tom rozhodne na návrh dekana Akademický senát fakulty. Príslušný vedúci katedry alebo riaditeľ ústavu, študijný program alebo Akademický senát fakulty na návrh dekana môžu zároveň určiť rozsah, v ktorom majú študenti právo pri kontrole štúdia (skúšania) jednotlivého predmetu štátnej skúšky používať nekomentované právne predpisy. Príslušný vedúci katedry a príslušný riaditeľ ústavu nemajú právo meniť predchádzajúce rozhodnutie Akademického senátu fakulty podľa tohto odseku okrem prípadu, keď im na to dá Akademický senát fakulty súhlas. Pri obhajobe záverečnej práce študenti nemajú právo používať nekomentované právne predpisy.
(4) Kontrola štúdia (skúšanie) za použitia nekomentovaných právnych predpisov študentom zahŕňa najmä skúšanie:
a) teoretických poznatkov19,
b) výkladu pojmov,
c) orientácie v právnom predpise a spájania súvislostí jeho jednotlivých ustanovení,
d) judikatúry a základných poznatkov vychádzajúcich z aplikačnej praxe,
e) simulovaných praktických prípadov a situácií (resp. štúdií).
(5) Predpokladom pre kontrolu štúdia (skúšanie) podľa ods. 4 je výuka vedomostí a zručností potrebných pre zvládnutie skúšania podľa tohto odseku.
(6) Podrobnosti o používaní nekomentovaných právnych predpisov pri kontrole štúdia (skúšaní) a obmedzenie rozsahu uplatňovania tohto článku môže určiť vnútorný predpis fakulty, ktorý na návrh dekana fakulty schvaľuje akademický senát fakulty.
Čl. 19
Hodnotenie študijných výsledkov
(1) Na fakulte sa
a) používa na hodnotenie študijných výsledkov, okrem hodnotenia dizertačnej skúšky a obhajoby dizertačnej práce, stupnica, ktorú tvorí šesť klasifikačných stupňov:
1. A – výborne (vynikajúce výsledky, numerická hodnota 1)
2. B – veľmi dobre (nadpriemerné výsledky, 1,5)
3. C – dobre (priemerné výsledky, 2)
4. D – uspokojivo (prijateľné výsledky, 2,5)
5. E – dostatočne (výsledky spĺňajú minimálne kritériá, 3)
6. FX – nedostatočne (vyžaduje sa ďalšia práca, 4);
b) dizertačná skúška a obhajoba dizertačnej práce sa hodnotí prospel alebo neprospel.
19 Teoretickými poznatkami sa nerozumie iba samotné znenie právneho predpisu
(2) Na hodnotenie testov, písomných prác, ako i výsledkov písomného priebežného skúšania, sa použije nasledujúca stupnica pre percentuálne vyjadrenie úspešnosti študenta: A/1 = 91 – 100 %; B/1,5 = 81 – 90 %; C/2 = 73 – 80 %; D/2,5 = 66 – 72 %; E/3 = 61 – 65 %; FX = 0 – 60 %.
(3) Hodnotenie (známka, klasifikačný stupeň) odzrkadľuje kvalitu osvojenia si vedomostí alebo schopností v súlade s cieľom predmetu, uvedeným v identifikačnom liste predmetu. Hodnotenie (známka, klasifikačný stupeň) telovýchovných predmetov odzrkadľuje najmä záujem študenta o predmet, úroveň zvládnutia pohybových činností a snahu o rozvíjanie svojej telesnej kultúry. Predmet je úspešne absolvovaný, ak študent získal hodnotenie klasifikačným stupňom A až E. Študent získa kredity len za úspešne absolvovaný predmet.
(4) Pedagóg (vyučujúci – skúšajúci) má na požiadanie študenta povinnosť oznámiť študentovi konkrétne dôvody, prečo ho hodnotí určitým klasifikačným stupňom, a to pri splnení čl. 20. Ak je študent skúšaný písomnou formou, má právo nahliadnuť do svojho vyhodnoteného písomného prejavu (test, písomná práca, seminárna práca a pod.) v deň oznámenia výsledkov skúšania alebo v inom termíne, ktorý určí pedagóg, a to najneskôr do 5 pracovných dní odo dňa oznámenia výsledkov skúšania. Pedagóg mu musí nahliadnutie umožniť. Pedagóg tiež musí odôvodniť, prečo študent získal určitý počet bodov a za akých konkrétnych podmienok by študent získal plný počet bodov. Ak pedagóg počas tejto kontroly zistí, že študent mal byť ohodnotený iným klasifikačným stupňom, zmení hodnotenie v súlade s týmto zistením. Študent má právo nahliadnuť do svojho vyhodnoteného písomného prejavu (test, písomná práca, seminárna práca a pod.) v deň oznámenia výsledkov skúšania alebo v inom termíne, ktorý určí pedagóg, a to najneskôr do 5 pracovných dní odo dňa oznámenia výsledkov skúšania.
(5) Deň, čas, miesto a spôsob oznámenia výsledkov hodnotenia konkrétneho skúšania musí pedagóg študentom oznámiť najneskôr tesne pred začatím tohto skúšania. Ak je písomný prejav študenta označený číslom bez uvedenia mena a priezviska študenta, študent je povinný sa ku svojmu písomnému prejavu prihlásiť v čase a na mieste určenom pedagógom. Ak sa študent ku svojmu písomnému prejavu neprihlási a pred začiatkom písomnej kontroly štúdia (skúšania) sa zaprezentoval, hľadí sa na neho, ako keby túto kontrolu štúdia (skúšania) neabsolvoval úspešne, pri časti priebežného skúšania nezíska za ňu žiadny bod a pri semestrálnej skúške bude hodnotený známkou FX.
(6) Študent je povinný dať si hodnotenie zapísať do indexu do konca príslušného skúškového obdobia.
(7) Študent, ktorý bol hodnotený z predmetu známkou FX, má právo na dva opravné termíny. Študent má právo zúčastniť sa akéhokoľvek vypísaného a kapacitne voľného termínu z predmetu, na ktorý sa riadne prihlásil, ako svojho opravného termínu. Ak študent nesplní podmienky ani v prvom opravnom termíne, má nárok na druhý opravný termín, ktorý musí vykonať do konca daného akademického roku. Pri opakovanom zapísaní si predmetu má študent právo za rovnakých podmienok len na jeden riadny a jeden opravný termín. Študenti 1. roka štandardnej dĺžky bakalárskeho a magisterského študijného programu musia mať splnenú podmienku čl. 21 ods. 1 písm. a).
(8) Na hodnotenie celkových výsledkov študenta sa používa vážený študijný priemer. Vážený študijný priemer za akademický rok/semester sa vypočíta tak, že sa pre všetky študentom zapísané predmety v danom roku/semestri spočítajú súčiny kreditového ohodnotenia predmetu a numerickej hodnoty známky (ods. 1) a vydelia sa súčtom kreditov zapísaných na daný rok/semester. Do priemeru sa rátajú známkou „4“ aj predmety, ktoré si študent zapísal a boli hodnotené známkou FX alebo ich študent neabsolvoval a preto boli hodnotené známkou FX.20
20 Vzorec na výpočet váženého študijného priemeru:
(9) Vážený študijný priemer za celé štúdium sa vypočíta analogicky ako je uvedené v ods. 7, pričom sa do výpočtu zahrnú len úspešne absolvované predmety.
(10) Vážený študijný priemer sa využíva najmä pri konkurzných výberoch vynútených kapacitnými možnosťami výučby, pri rozhodovaní o priznaní niektorých štipendií, pri prideľovaní ubytovania vo vysokoškolských internátoch a pod.
(11) Klasifikačný stupeň už absolvovaného predmetu si študent môže opraviť len na záver príslušného stupňa štúdia, a to len v prípade, ak to ovplyvní jeho celkové hodnotenie (prospel s vyznamenaním). Študent si takto môže opraviť hodnotenie najviac z dvoch predmetov na základe svojej písomnej žiadosti a s písomným povolením dekana fakulty. Do váženého študijného priemeru za celé štúdium sa započítava nový výsledok.
(12) Do hodnotenia sa nemôže zahrnúť účasť na seminároch (cvičeniach), praktických cvičeniach, konzultačných sústredeniach či akákoľvek iná účasť na výučbe.
Čl. 20
Evidencia hodnotenia študijných výsledkov
(1) Katedry doručia na študijné oddelenia a na sekretariát dekana podpisové vzory pedagógov katedry najneskôr týždeň pred začiatkom skúškového obdobia.
(2) Študent je povinný sa preukázať pri výkone štátnej skúšky a semestrálnej skúšky vrátane semestrálnej skúšky v kombinovanom skúšaní skúšajúcemu indexom alebo študentským preukazom; ak tak neurobí, skúšajúci ho nie je povinný skúšať. Študent je povinný sa preukázať pri výkone časti priebežného skúšania vrátane priebežného skúšania v kombinovanom skúšaní pedagógovi indexom alebo študentským preukazom, alebo iným dokladom preukazujúcim totožnosť študenta; ak tak neurobí, nemusí byť pripustený k výkonu časti priebežného skúšania.
(3) Pedagóg pred zápisom hodnotenia skontroluje, či je názov predmetu v indexe zhodný s názvom predmetu v informačnom liste predmetu. Pedagóg v prípade nezrovnalostí v názvoch predmetov hodnotenie do indexu nezapíše. Nesprávnosti v indexe opraví príslušný referent študijného oddelenia na žiadosť študenta.
(4) Ak je študent hodnotený inou známkou ako FX, hodnotenie zapíše pedagóg vo vopred určenom čase do indexu študenta, pričom k názvu predmetu pripíše známku v tvare príslušného písmena, celý dátum a svoj podpis.
(5) O výsledku skúšania vykoná skúšajúci záznam do systému AIS 2. V prípade ústnej skúšky je záznam do AIS 2 zrealizovaný v deň konania skúšky. V prípade písomnej skúšky je záznam do AIS 2 realizovaný najneskôr do troch pracovných dní odo dňa konania skúšky.
(6) Vedúci katedry alebo riaditeľ ústavu poskytne za všetkých skúšajúcich danej katedry alebo ústavu študijnému oddeleniu úplné, správne a zrozumiteľné hodnotenia študijných výsledkov
N
Σ kredity x klasifikácia i i = 1
Vážený študijný priemer (VŠP) = ––––––––––––––––––––––––––––––– N
Σ kredity i i = 1
kde „i“ je i-tý predmet zo súboru „N“ zapísaných predmetov.
v hodnotiacom výkaze, ktoré sú zhodné s údajmi v indexe študenta, a to pre každý termín samostatne, pričom každý hárok je podpísaný príslušným skúšajúcim. Prípadné opravy vo výkaze o hodnotení predmetu alebo v indexe vyznačí pedagóg prehľadným spôsobom.
(7) Pedagógovia odovzdajú výkaz o hodnotení predmetu na študijné oddelenie po zápise hodnotenia do výkazu o hodnotení predmetu posledného študenta, najneskôr však nasledujúci pracovný deň po ukončení skúškového obdobia. Zároveň zabezpečia na katedre archiváciu písomných prác študentov po dobu troch rokov v súlade s Registratúrnym poriadkom a registratúrnym plánom univerzity.
(8) Študent predloží index študijnému oddeleniu na kontrolu najneskôr v prvý pracovný deň po ukončení každého skúškového obdobia.
(9) Študijné oddelenie skontroluje po každom skúškovom období, či boli udelené hodnotenia zapísané v indexe a zadané do systému AIS 2. V prípade ak študijné oddelenie zistí nedostatky v uvedených záznamoch (napríklad hodnotenie chýba v systéme alebo v indexe, alebo sa hodnotenia odlišujú), študijné oddelenie vyzve na odstránenie nedostatkov všetkých členov danej katedry alebo ústavu jedinou žiadosťou týkajúcou sa hodnotenia všetkých predmetov vyučovaných danou katedrou alebo ústavom. Po skončení skúškového obdobia preberá zodpovednosť za kontrolu a správnosť údajov v evidenciách o štúdiu študijné oddelenie, na ktoré sa môžu obracať študenti so svojimi žiadosťami.
(10) Pedagóg je po skončení príslušného skúškového obdobia povinný vykonávať zmeny a opravy v evidencii hodnotenia výlučne na žiadosť študijného oddelenia.
(11) Po skončení skúškového obdobia možno robiť záznamy hodnotenia iba z dôvodov ustanovených v ods. 9. Ak je evidencia hodnotenia informačného systému študijnej agendy fakulty zablokovaná z rektorátu univerzity, je potrebné si na tieto účely vyžiadať prístup do tejto evidencie z rektorátu.
(12) Za nesprávne alebo neúplné zapísanie hodnotenia pedagógom, ktoré si študent nespôsobil sám, nemôže byť študent negatívne postihovaný.
(13) Ak študent zistí nedostatky v údajoch zapísaných v indexe alebo v systéme AIS 2, je o tom povinný bezodkladne informovať v období do konca príslušného skúškového obdobia príslušného pedagóga, a po skončení príslušného skúškového obdobia študijné oddelenie.
(14) Študijné oddelenie je na žiadosť vedúceho katedry alebo riaditeľa ústavu oprávnené vykonávať záznamy v systéme AIS 2 za osoby, ktoré ich z objektívnych príčin nemôžu vykonať. Za takéto zápisy zodpovedá vedúci katedry alebo riaditeľ ústavu. Z takto vykonaného záznamu musí byť zrejmé, v koho mene sa záznam vykonal.
Čl. 21
Kontrolné etapy štúdia
(1) Ak chce študent (okrem doktoranda) dennej formy a študent externej formy štúdia prijatý na štúdium podľa študijných programov akreditovaných do 31. 12. 2012 pokračovať v štúdiu, musí:
a) na konci prvého semestra preukázať úspešné absolvovanie minimálne dvoch povinných predmetov a získanie minimálne 15 kreditov,
b) v každom roku štúdia získať za zimný a letný semester minimálne 40 kreditov s výnimkou prípadu, že študentovi ostáva vykonať iba štátnu skúšku.
(2) Ak chce študent (okrem doktoranda) dennej formy prijatý na štúdium podľa študijných programov akreditovaných po 1. 1. 2013 pokračovať v štúdiu, musí:
a) na konci prvého semestra preukázať úspešné absolvovanie minimálne dvoch povinných predmetov a získanie minimálne 15 kreditov,
b) v každom roku štúdia získať za zimný a letný semester minimálne 40 kreditov s výnimkou prípadu, že študentovi ostáva vykonať iba štátnu skúšku.
(3) Ak chce študent (okrem doktoranda) externej formy štúdia prijatý na štúdium podľa študijných programov akreditovaných po 1. 1. 2013 pokračovať v štúdiu, musí:
a) na konci prvého semestra preukázať úspešné absolvovanie minimálne jedného povinného predmetu a získanie minimálne 10 kreditov,
b) v každom roku štúdia získať za zimný a letný semester minimálne 30 kreditov a maximálne 1,25 násobok štandardnej záťaže.
(4) V akademickom roku, počas ktorého má študent prerušené štúdium alebo sa zúčastnil riadne schválenej akademickej mobility iba na časť akademického roka (pozri čl. 30a), musí splniť podmienky podľa odseku 1 až 3 primerane.
(5) V študijnom programe môžu byť stanovené ďalšie kontrolné etapy štúdia tak, aby študent mal zachovanú možnosť voľby tempa štúdia.
(6) V dennej forme doktorandského štúdia musí doktorand pre svoj postup do každého ďalšieho akademického roka získať minimálne 40 kreditov. V externej forme doktorandského štúdia musí získať doktorand minimálne 30 kreditov a maximálne 1,25 násobok štandardnej záťaže za každý akademický rok.
(7) Nesplnenie podmienok uvedených v odseku 6 je dôvodom na to, aby školiteľ v ročnom hodnotení (odsek 8) podal dekanovi návrh na vylúčenie doktoranda zo štúdia.
(8) V doktorandskom štúdiu na konci každého akademického roka predkladá školiteľ dekanovi ročné hodnotenie plnenia študijného plánu doktoranda (vrátane počtu pridelených kreditov) s vyjadrením, či odporúča alebo neodporúča jeho pokračovanie v štúdiu. Školiteľ pritom hodnotí stav a úroveň plnenia študijného plánu doktoranda, dodržiavanie termínov, a v prípade potreby predkladá návrh na úpravu jeho individuálneho študijného plánu. Dekan rozhoduje na základe ročného hodnotenia doktoranda o tom, či doktorand môže v štúdiu pokračovať, ako aj o prípadných zmenách v jeho študijnom programe.“
Čl. 22
Záverečná práca
(1) Záverečná práca je bakalárska práca, diplomová práca alebo dizertačná práca.
(2) Bakalárskou a diplomovou prácou má študent preukázať schopnosť tvorivo pracovať najmä v študijnom odbore právo. Obhajobou dizertačnej práce sa preukazuje pripravenosť na samostatnú vedeckú a tvorivú činnosť.
(3) Zoznam odporúčaných tém bakalárskych a diplomových prác zverejní príslušná katedra v systéme AIS 2 do konca októbra príslušného akademického roka v systéme AIS 2 a iným vhodným spôsobom. Študent sa môže so školiteľom dohodnúť aj na inej téme záverečnej práce, ako bola zverejnená; školiteľ v takomto prípade zodpovedá za vykonanie potrebných záznamov v systéme AIS 2, aby si študent mohol tému vybrať a prihlásiť sa na ňu.
(4) Tému bakalárskej práce si študent vyberá od 1. februára do 31. marca akademického roka, ktorý predchádza roku, v ktorom má ukončiť štúdium. Tému diplomovej práce si študent vyberá od
1. novembra do 1. marca akademického roka, ktorý predchádza roku, v ktorom má ukončiť štúdium; v prípade externého študenta, ktorý študuje v dva a pol ročnej štandardnej dĺžke štúdia, v akademickom roku, ktorý o dva roky predchádza roku, v ktorom má ukončiť štúdium.
(5) Študent sa prihlasuje na tému bakalárskej a diplomovej práce po konzultácii so školiteľom. Ak školiteľ daného študenta akceptuje, priradí ho k vypísanej téme záverečnej práce v systéme AIS 2. Študent je následne povinný vygenerovať zo systému AIS 2 prihlášku, ktorú doručí príslušnej katedre alebo ústavu prostredníctvom podateľne. Študent je prihlásený na tému záverečnej práce písomným potvrdením prihlášky školiteľom. Je prípustné, aby sa na jednu tému záverečnej práce po konzultácii so školiteľom prihlásilo viacero študentov.
(6) Školiteľ pripraví zadanie záverečnej práce. Študent je povinný spolupracovať so školiteľom pri vypracovaní zadania. Zadanie musí byť doručené študentovi najneskôr na začiatku akademického roka, v ktorom sa uskutoční obhajoba. Ak študent bude písať školské dielo v inom ako štátnom jazyku, zadanie sa pripraví v štátnom jazyku aj v jazyku, v ktorom bude školské dielo napísané. V odôvodnených prípadoch, po súhlase všetkých zainteresovaných osôb (autora, vedúceho práce, resp. školiteľa, osoby oprávnenej schvaľovaním zadania) je možné obsah jednotlivých bodov zadania zmeniť. Údaje v zadaní v čase odovzdania záverečnej práce sú záväzné a musia byť zhodné s údajmi uvedenými v záverečnej práci. Zadanie spravidla obsahuje:
a) meno a priezvisko študenta,
b) študijný program,
c) študijný odbor,
d) označenie záverečnej práce (bakalárska práca, diplomová práca, dizertačná práca),
e) jazyk záverečnej práce,
f) názov záverečnej práce,
g) cieľ,
h) meno, priezvisko vedúceho práce, resp. školiteľa,
i) školiace pracovisko,
j) meno, priezvisko vedúceho školiaceho pracoviska,
k) spôsob sprístupnenia elektronickej verzie školského diela,
l) dátum zadania,
m)dátum schválenia,
n) podpis vedúceho katedry, resp. garanta, vedúceho práce, resp. školiteľa, autora.
(7) Rozsah, formu a základné náležitosti, ktoré musí spĺňať záverečná práca, stanoví rektor v osobitnom predpise21 a bližšie ich môže určiť osobitný predpis dekana.
(8) Bakalársku prácu je potrebné odovzdať na príslušnú katedru prostredníctvom podateľne a prostredníctvom systému AIS 2 najneskôr do 15. 4. príslušného akademického roka záverečného roka štúdia, ak dekan nestanoví inak. Ak dekan nestanoví inak, diplomovú prácu je potrebné odovzdať na príslušnú katedru prostredníctvom podateľne a prostredníctvom systému AIS 2 najneskôr do 15. 1. príslušného akademického roka záverečného roka štúdia; v prípade dva a pol ročného štúdia v štandardnej dĺžke štúdia do 30. 6. akademického roku, ktorý predchádza roku štúdia, kedy podľa študijného programu má študent štúdium ukončiť. Ak študent nemôže odovzdať prácu prostredníctvom elektronického systému AIS 2 kvôli technickým problémom, upozorní na túto skutočnosť v stanovenom termíne pre odovzdanie práce študijné oddelenie alebo svojho školiteľa. Študent odovzdáva záverečnú prácu uvedenú v odseku 1 Akademickej knižnici univerzity
21Vnútorný predpis č. 12/2013 Smernica rektora UK v Bratislave o základných náležitostiach záverečných prác, rigoróznych prác a habilitačných prác, kontrole ich originality, uchovávaní a sprístupňovaní na UK v Bratislave.“
v elektronickej podobe za účelom jej archivácie, bibliografickej registrácie a jej sprístupnenia. Spôsob a podmienky sprístupnenia záverečných prác stanovuje vnútorný predpis univerzity vydaný rektorom.22 Študent nemôže pristúpiť k obhajobe záverečnej práce, ak nesplnil náležitosti pre odovzdanie záverečnej práce. Takýto študent pristúpi k obhajobe záverečnej práce v najbližšom možnom termíne určenom dekanom po splnení všetkých náležitostí pre odovzdanie záverečnej práce.
(9) Záverečnú prácu vypracuje študent pod vedením vedúceho záverečnej práce (školiteľa). Študent je povinný konzultovať so svojím školiteľom obsah a formu svojej záverečnej práce a to v časových etapách určených školiteľom. Ak tak študent neurobí, školiteľ nie je povinný náležite skontrolovať prácu pred jej odovzdaním. Školiteľ vypracuje na bakalársku, diplomovú prácu a dizertačnú prácu písomný posudok.23 Školiteľ zadá posudok aj do systému AIS 2.
(10) Záverečnú prácu posudzuje oponent (v prípade doktorandského študijného programu oponenti). Školiteľ je povinný v systéme AIS 2 k príslušnej záverečnej práci priradiť oponenta, a to najneskôr v lehote podľa odseku 12. Oponent vypracuje na záverečnú prácu písomný posudok. Oponent zadá posudok do systému AIS 2.
(11) Posudok školiteľa a posudok oponenta obsahuje v prípade bakalárskej práce a diplomovej práce aj návrh hodnotenia práce známkou A až FX. Súčasťou posudku školiteľa je vyjadrenie k výsledkom protokolov o originalite záverečnej práce, ktorým školiteľ posúdi prípustnosť zistenej zhody. Protokoly o originalite sa prikladajú k školiteľskému posudku.
(12) Študent, ktorý vypracoval záverečnú prácu má právo oboznámiť sa najneskôr tri pracovné dni pred obhajobou s posudkom vedúceho záverečnej práce (školiteľa) a oponenta/oponentov.
(13) Obhajoba záverečnej práce patrí medzi štátne skúšky.
(14) Výsledok obhajoby záverečnej práce, s výnimkou dizertační práce, sa hodnotí klasifikačnými stupňami A až FX. Ak sa toto hodnotenie bude líšiť o viac ako dva stupne od hodnotenia navrhnutého oponentom, komisia je povinná svoje hodnotenie osobitne odôvodniť v zázname o priebehu a výsledkoch obhajoby.
(15) O priebehu a výsledkoch obhajoby vyhotoví skúšobná komisia záznam v AIS 2; za vykonanie tohto záznamu zodpovedá predseda komisie. Následne ho z AIS 2 vytlačí a po podpísaní všetkými členmi skúšobnej komisie ho doručí na študijné oddelenie, najneskôr v prvý nasledujúci pracovný deň po konaní obhajoby.
(16) Ak vedúci záverečnej práce alebo oponent/oponenti nie sú členmi skúšobnej komisie, sú prizvaní na obhajobu práce a ak sa obhajoby zúčastnia, pri jej hodnotení majú právo sa vyjadriť. O výsledku obhajoby záverečnej práce rozhoduje komisia hlasovaním.
(17) Záverečná práca môže byť vypracovaná v slovenskom alebo českom jazyku, ak s tým súhlasí dekan aj v inom jazyku. V prípade cudzojazyčnej práce musí táto práca obsahovať abstrakt v slovenskom jazyku v rozsahu aspoň jednej strany.
Čl. 23
Štátne skúšky
(1) Vykonanie štátnej skúšky alebo štátnych skúšok je jednou z podmienok úspešného absolvovania študijného programu. Štátna skúška sa vykonáva iba ústnou formou.
22 Vnútorný predpis č. 12/2013 Smernica rektora UK v Bratislave o základných náležitostiach záverečných prác, rigoróznych prác a habilitačných prác, kontrole ich originality, uchovávaní a sprístupňovaní na UK v Bratislave..
23 Pozri čl. 10 ods. 6.
(2) Štátna skúška sa skladá z viacerých predmetov štátnej skúšky (častí štátnej skúšky). Časový odstup jednotlivých skúšok z predmetov štátnej skúšky je pri riadnych termínoch najmenej 20 dní a pri opravných termínoch najmenej 6 dní. Časový odstup obhajoby záverečnej práce od ostatných skúšok z predmetov štátnej skúšky je najmenej 6 dní.
(3) Štátnu skúšku môže vykonať študent po splnení povinností stanovených študijným programom v súlade s týmto študijným poriadkom a
a) získa minimálne potrebný počet kreditov na riadne skončenie, ak študuje študijný program akreditovaný do 31. 12. 2012 alebo získa minimálne toľko kreditov, aby po získaní kreditov za úspešné absolvovanie štátnych skúšok mal potrebný počet kreditov na riadne skončenie štúdia ak študuje študijný program akreditovaný po 1. 1. 2013;
b) úspešne absolvuje všetky predpísané povinné predmety, okrem štátnej skúšky;
c) úspešne absolvuje povinne voliteľné a výberové predmety v skladbe určenej študijným programom;
d) odovzdá záverečnú prácu;
e) má vyrovnané všetky finančné záväzky voči fakulte aj univerzite, najmä školné a poplatky spojené so štúdiom.
(4) Termíny skúšok z jednotlivých predmetov (častí) štátnej skúšky stanovuje dekan v súlade s harmonogramom štúdia.
(5) Ak študentovi bránia vážne okolnosti zúčastniť sa na časti štátnej skúšky a vopred alebo do 5 pracovných dní po termíne sa ospravedlní, dekan mu určí náhradný termín časti štátnej skúšky. Ak sa študent bez ospravedlnenia nedostaví v určenom termíne, alebo ak dekan neuzná dôvod ospravedlnenia, hodnotí sa jeho neprítomnosť ako neúspešne vykonaná časť štátnej skúšky, teda známkou FX. Dôvodnosť neúčasti a akceptáciu ospravedlnenia posudzuje dekan, pričom je povinný akceptovať doloženú práceneschopnosť študenta (potvrdené tlačivo PN).
(6) Ak sa študent z vážnych dôvodov nemôže zúčastniť na štátnej skúške v určenom termíne, môže vopred požiadať o jej vykonanie v náhradnom termíne.
(7) Štátna skúška sa vykonáva pred skúšobnou komisiou (ďalej len „komisia“).
(8) Právo skúšať na štátnej skúške majú vysokoškolskí učitelia pôsobiaci vo funkciách profesorov a docentov a ďalší odborníci schválení vedeckou radou fakulty. V bakalárskych študijných programoch majú bez splnenia ďalších podmienok právo skúšať aj vysokoškolskí učitelia vo funkcii odborného asistenta s vysokoškolským vzdelaním tretieho stupňa. Najmenej dvaja členovia komisie sú vysokoškolskí učitelia pôsobiaci vo funkcií profesor alebo docent, v prípade bakalárskych študijných programov je najmenej jeden člen komisie vysokoškolský učiteľ pôsobiaci vo funkcii profesor alebo docent.
(9) Zloženie komisie a jej predsedu určuje z osôb oprávnených skúšať dekan. Komisia má najmenej štyroch členov. Komisia je uznášaniaschopná, ak je prítomný jej predseda a aspoň dvaja ďalší členovia. Predseda komisie je vysokoškolský učiteľ pôsobiaci vo funkcii profesora alebo docenta zaradený na fakulte.
(10) Priebeh štátnej skúšky a vyhlásenie výsledkov sú verejné. Rozhodovanie komisie o výsledkoch štátnej skúšky sa uskutoční na neverejnom zasadnutí komisie.
(11) Príslušné katedry zverejnia otázky z daného predmetu (časti) štátnej skúšky najmenej 30 dní pred dňom konania časti štátnej skúšky. V prípade skúšania simulovaných praktických prípadov sa zverejňuje iba súhrn tém. Na časti štátnej skúšky si študent náhodne vyberá spomedzi takto zverejnených otázok.
(12) Študent má právo pred odpoveďou z časti štátnej skúšky na najmenej 15 minútovú písomnú prípravu.
(13) Jednotlivé predmety (časti) štátnej skúšky sa hodnotia vždy samostatne klasifikačnými stupňami A až FX. Študent, ktorý bol z jednotlivého predmetu (časti) štátnej skúšky klasifikovaný známkou FX, má právo na dva opravné termíny z tohto predmetu. Ak študent pri výkone časti štátnej skúšky preukázateľne podvádzal, hľadí sa na neho, ako keby túto časť štátnej skúšky neabsolvoval úspešne a hodnotí sa známkou FX.
(14) Celkové hodnotenie štátnej skúšky je „prospel s vyznamenaním“, „prospel“ a „neprospel“.
(15) Stupňom „prospel s vyznamenaním“ je hodnotená štátna skúška vtedy, ak bol študent hodnotený z častí skúšky len známkami A alebo B, pričom počet hodnotení známkou A nesmie byť menší ako počet hodnotení známkou B.
(16) Stupňom „prospel“ je hodnotená štátna skúška vtedy, ak študent nespĺňa kritériá podľa ods. 15 a ani z jedného predmetu nebol hodnotený známkou „nedostatočne“ (FX) aj na poslednom možnom termíne podľa ods. 18.
(17) Ak niektorý predmet štátnej skúšky bol hodnotený známkou „nedostatočne“ (FX) aj na poslednom možnom termíne podľa ods. 18, celkové hodnotenie štátnej skúšky je „neprospel“.
(18) Ak sa študent nezúčastnil na štátnej skúške, alebo ak na nej nevyhovel, môže ju vykonať v najbližšom náhradnom (opravnom) termíne. Študent opakuje len tú časť štátnej skúšky, z ktorej bol hodnotený známkou „nedostatočne“ (FX). Opakovať štátnu skúšku, resp. každý z jej jednotlivých predmetov, je možné dvakrát, a to do termínu, ktorý vyplýva z čl. 25 ods. 6 písm. c).
(19) O priebehu a výsledkoch štátnej skúšky vyhotoví skúšobná komisia záznam v AIS 2; za vykonanie tohto záznamu zodpovedá predseda komisie. Následne ho z AIS 2 vytlačí a po podpísaní všetkými členmi skúšobnej komisie ho doručí na študijné oddelenie, najneskôr v prvý nasledujúci pracovný deň po konaní štátnej skúšky.
Čl. 24
Celkové hodnotenie štúdia
(1) Celkový výsledok úspešne absolvovaného štúdia sa hodnotí dvoma stupňami:
a) prospel s vyznamenaním,
b) prospel.
(2) Ak študent za celé štúdium dosiahol vážený študijný priemer lepší ako 1,30 vrátane (bez hodnotenia predmetov štátnej skúšky) a štátnu skúšku (štátne skúšky) vykonal s hodnotením
„prospel s vyznamenaním“ v riadnom termíne, hodnotí sa podľa ods. 1 bod a).
(3) Ak nie sú splnené podmienky ods. 2, hodnotí sa podľa ods. 1 bod b).
Čl. 25
Skončenie štúdia
(1) Štúdium na fakulte je možné skončiť riadne alebo z dôvodov uvedených v ods. 6.
(2) Študent riadne skončí štúdium absolvovaním štúdia podľa príslušného študijného programu.
(3) Dňom riadneho skončenia štúdia je deň, keď bola splnená posledná z podmienok predpísaných na riadne skončenie štúdia daného študijného programu.
(4) Dokladom o riadnom skončení štúdia a o získaní príslušného akademického titulu je vysokoškolský diplom, dodatok k diplomu a vysvedčenie o štátnej skúške.
(5) Vysokoškolský diplom, dodatok k diplomu a vysvedčenie o štátnej skúške vydáva univerzita. Študentovi, ktorý absolvoval štúdium podľa čl. 24 ods. 1 písm. a) vydá univerzita diplom s vyznamenaním. Doklady o absolvovaní štúdia sa vydávajú do 45 dní od riadneho skončenia štúdia spravidla na slávnostnej promócii, okrem prípadov ak absolvent vyjadrí súhlas s neskorším vydaním dokladov najneskôr v deň splnenia poslednej podmienky podľa odseku 3.
(6) Okrem riadneho skončenia štúdia sa štúdium skončí, ak študent:
a) zanechá štúdium na základe vlastného rozhodnutia,
b) je vylúčený zo štúdia pre nesplnenie požiadaviek vyplývajúcich zo študijného programu alebo študijného poriadku univerzity alebo fakulty, alebo pre porušenie povinnosti podľa čl. 4 ods. 2 písm. c) ak táto povinnosť vyplýva z právneho predpisu,
c) prekročil štandardnú dĺžku štúdia o viac ako dva roky,
d) je vylúčený zo štúdia na základe disciplinárneho opatrenia,
e) nemôže pokračovať v štúdiu z dôvodu zrušenia študijného programu, ktorý študuje a neprijal ponuku pokračovať v štúdiu podľa iného študijného programu,
f) úspešne absolvoval prijímacie konanie na inej vysokej škole so súhlasom dekana fakulty s cieľom zmeniť študijný program,
g) sa nedostavil na zápis do časti štúdia a do ôsmich dní sa neospravedlnil, respektíve sa po prerušení štúdia nedostavil na opätovný zápis na základe výzvy, aby sa do 10 pracovných dní od doručenia výzvy dostavil na študijné oddelenie na zápis, čl. 12 ods. 16 týmto nie je dotknutý; posledný deň kedy sa študent mohol zapísať do časti štúdia, respektíve kedy sa mohol opätovne zapísať na štúdium po prerušení sa považuje za deň skončenia štúdia,
h) umrel.
III. časť Ďalšie ustanovenia
Čl. 26
Zmena študijného programu študenta v rámci univerzity, zmena formy štúdia
(1) Dekan môže študentovi univerzity na základe jeho písomnej žiadosti po predchádzajúcom súhlase rektora povoliť zmenu študijného programu v rámci toho istého alebo príbuzného študijného odboru.
(2) Ak sa pôvodný študijný program a nový študijný program študujú na rôznych fakultách, je podmienkou zmeny súhlas oboch príslušných dekanov. Súhlas rektora si vyžiada ten dekan fakulty, na ktorej bude študent študovať po zmene.
(3) Pri zmene študijného programu je študent povinný na úspešné skončenie štúdia splniť podmienky stanovené študijným programom, ktorý študuje po zmene. Podmienky prijímacieho konania pri zmene študijného programu podľa tohto článku sa môžu líšiť od podmienok prijímacieho konania na štúdium, ktoré boli povinní splniť uchádzači zo stredných škôl, resp. absolventi študijného programu prvého alebo druhého stupňa pri prijímaní na štúdium vyššieho stupňa. Uznávanie absolvovaných predmetov a prenos kreditov sa riadi čl. 30.
(4) O zmenu študijného programu môže študent žiadať len po úspešnom absolvovaní prvého roku štúdia, t.j. po splnení podmienok uvedených v čl. 21 ods. 1 písm. b).
(5) Dekan môže študentovi fakulty na základe jeho písomnej žiadosti povoliť zmenu formy štúdia toho istého študijného programu a to bez prijímacieho konania, pričom prihliada na kapacitné (priestorové, personálne a iné) obmedzenia fakulty.
(6) Zmenu študijného programu alebo formy štúdia možno uskutočniť len od začiatku akademického roka.
(7) Lehota na podávanie žiadostí podľa tohto článku je do 30. júna príslušného roka.
(8) Ak študent nekreditového systému štúdia opakuje ročník, pričom plynule prejde do kreditového systému štúdia, výsledky skúšok sa mu zarátajú do hodnotenia podľa prevodovej stupnice. Zároveň sa mu zapíšu kredity za absolvované predmety v nekreditovom štúdiu zo všetkých ročníkov, pokiaľ sú súčasťou programu štúdia v kreditovom systéme štúdia. Ak je predmet v kreditovom systéme štúdia povinným predmetom a študent ho v nekreditovom systéme štúdia neabsolvoval, musí ho v danom študijnom programe kreditového systému štúdia absolvovať. Zároveň musí dbať na splnenie požiadaviek týkajúcich sa počtu kreditov absolvovaných povinných a povinne voliteľných predmetov v súlade s čl. 9 ods. 4) tohto študijného poriadku.24
Čl. 27
Prerušenie štúdia
(1) Štúdium možno študentovi prerušiť na základe jeho písomnej žiadosti, spravidla na ucelenú časť štúdia (semester, rok).
(2) Žiadosť o prerušenie štúdia je možné podať najneskôr 14 dní pred začiatkom akademického roka alebo semestra, na ktorý sa žiadosť vzťahuje. Táto lehota sa nevzťahuje na dôvody hodné osobitného zreteľa, ako sú napríklad vážne zdravotné alebo osobné dôvody. V prvom roku štúdia je možné povoliť prerušenie štúdia až po splnení podmienky čl. 21 ods. 1 písm. a), okrem prípadov, kedy sa štúdium prerušuje pre dôvody hodné osobitného zreteľa, ako sú napríklad vážne zdravotné alebo osobné dôvody.
(3) Bez udania dôvodu možno študentovi prerušiť štúdium najviac na jeden rok.
(4) Ak sú dôvodom prerušenia zdravotné alebo vážne osobné dôvody, možno štúdium prerušiť najviac na dva roky.
(5) Ak ide o prerušenie štúdia z dôvodu rodičovskej dovolenky, je maximálna dĺžka prerušenia 3 roky,25 inak celková dĺžka prerušenia počas celého štúdia nesmie kumulatívne presiahnuť dva roky.
(6) Prerušenie štúdia povoľuje dekan.
(7) Študent, ktorý preruší štúdium, prestáva byť študentom dňom, ktorý je uvedený v rozhodnutí o povolení prerušenia štúdia. Rozhodnutie o prerušení štúdia sa doručuje študentovi osobne, alebo poštou do vlastných rúk.
24 Pri uznávaní skúšok v rámci prestupov, príp. opakovania ročníka v kreditovom systéme štúdia, ak skúšky boli hodnotené klasickou stupnicou známok, sa použije nasledovná prevodová stupnica:
Klasické hodnotenie Klasifikačný stupeň v kreditovom systéme 1 – výborne A, 1
2 – veľmi dobre C, 2
3 – dobre E, 3
25 Zákon č. 311/2001 Z. z. (Zákonník práce).
(8) Študent, ktorému bolo štúdium prerušené, má právo sa opätovne zapísať na štúdium po uplynutí doby prerušenia, ktorá je uvedená v rozhodnutí Študentom sa stáva dňom opätovného zápisu po prerušení.
(9) Ak študent požiada o prerušenie štúdia počas výučbovej časti semestra, zápis predmetov po nástupe po prerušení sa nepovažuje za opakovaný zápis predmetu.
(10) Ak má študent prerušené štúdium v mimovýučbovej časti akademického roka, evidujú sa mu všetky kredity a hodnotenia získané do dátumu podania žiadosti. Študijné povinnosti, za ktoré získal študent do termínu podania žiadosti o prerušenie hodnotenie FX alebo nezískal žiadne hodnotenie, sa pri nástupe po prerušení štúdia považujú za opakovane zapísané.
(11) Prerušenie štúdia u študenta doktorandského štúdia, ktorý sa prihlásil na tému dizertačnej práce vypísanej externou vzdelávacou inštitúciou, povoľuje dekan po kladnom vyjadrení štatutárneho zástupcu externej vzdelávacej inštitúcie.
Čl. 28
Zanechanie štúdia
Študent, ktorý chce zanechať štúdium, to oznámi písomne dekanovi. Študentovi, ktorý zanechal štúdium, vydá fakulta na jeho žiadosť výpis úspešne absolvovaných predmetov. Vo výpise sa uvedie, že študent štúdium neukončil.
Čl. 29
Vylúčenie zo štúdia
(1) Študent je vylúčený zo štúdia:
a) ak nesplní požiadavky vyplývajúce zo študijného programu a zo študijného poriadku fakulty, študent môže byť vylúčený aj za porušenie povinnosti podľa čl. 4 ods. 2 písm. c),
b) ak mu bolo za disciplinárny priestupok uložené disciplinárne opatrenie podľa § 72 ods. 2 písm.
c) zákona.
(2) Formálne náležitosti rozhodnutia o vylúčení upravuje čl. 33 ods. 8.
Čl. 30
Uznávanie absolvovaných predmetov, prenos kreditov a známok
(1) Študent môže požiadať o uznanie absolvovaných predmetov, resp. prenos kreditov a známok, ak čas, ktorý uplynul od ich získania, nie je dlhší ako 4 roky.26 Študent si v jednom akademickom roku môže dať uznať predmety z predchádzajúceho štúdia najviac v hodnote 50 kreditov pri zachovaní podmienok pre štúdium stanovených v čl. 11 ods. 5; rektor môže na základe návrhu dekana udeliť výnimku z tejto podmienky ak ide o študenta prijatého na štúdium podľa čl. 3 ods. 20 alebo ak došlo k zmene študijného programu. Žiadosť si študent podáva do 31.10. príslušného akademického roka prostredníctvom podateľne na študijné oddelenie, ktoré ju administratívne spracuje a predloží dekanovi.
(2) Žiadosť musí obsahovať:
a) meno a priezvisko študenta,
26 Pozri pozn. č. 22.
b) korešpondenčnú adresu,
c) rok štandardnej dĺžky štúdia študijného programu,
d) formu štúdia,
e) katedru, ktorá zabezpečuje výučbu predmetu,
f) meno referenta študijného oddelenia (ku ktorému je študent administratívne pridelený),
g) presný názov absolvovaného predmetu, ktorý študent žiada uznať a zároveň aj pôvodný názov predmetu, ak sa názvy predmetov nezhodujú,
h) kedy a kde predmet študent absolvoval, s akým prospechom,
i) overenú kópiu indexu,
j) informačný list predmetu, prípadne sylabus predmetu,
k) doklad o úhrade poplatku, pokiaľ sa v zmysle vnútorných predpisov poplatok za daný úkon vyberá.
(3) Na každý predmet musí byť napísaná vždy jedna osobitná žiadosť.
(4) Dekan fakulty postúpi žiadosť na príslušnú katedru na vyjadrenie. Po vyjadrení vedúceho katedry alebo garanta (gestora) predmetu je žiadosť postúpená študijnému oddeleniu na administratívne spracovanie. O uznaní predmetov, resp. prenose kreditov a známok, rozhoduje dekan v zmysle čl. 33 ods. 8. Písomné rozhodnutie o uznaní/neuznaní absolvovaného predmetu sa doručuje podľa čl. 33 ods. 8.
(5) Absolvované predmety možno uznať a získané kredity a známky možno preniesť, ak sú súčasťou predpísaného študijného programu ako povinné a povinne voliteľné a boli hodnotené známkou A až E alebo im ekvivalentným spôsobom. V magisterskom študijnom programe nemožno preniesť kredity získané za úspešné absolvovanie predmetu v bakalárskom študijnom programe. Rovnako nemožno preniesť kredity za úspešné absolvovanie predmetu v štúdiu, ktoré bolo riadne ukončené a bol zaň priznaný akademický titul.
Čl. 30a Akademická mobilita
(1) Podmienky prijímania študentov z iných vysokých škôl rámci akademickej mobility študentov a ich štúdium na fakultách UK sa riadia ustanoveniami § 58a zákona o vysokých školách.
(2) Pravidlá a podmienky vysielania študentov na akademickú mobilitu upravuje osobitný vnútorný predpis univerzity. 27
(3) V prípade štúdia v rámci riadne schválenej akademickej mobility iba počas časti akademického roka je študent povinný splniť podmienky kontrolnej etapy štúdia podľa čl. 21.
(4) Na študentov, ktorí počas riadne schválenej akademickej mobility absolvujú príslušnej časti akademického roka (zimný alebo letný semester) predmet/predmety aj na vysielajúcej fakulte, sa odsek 3 nevzťahuje.
(5) Ak doktorand absolvoval časť svojho štúdia na inom ako svojom pracovisku (napr. v zahraničí), kredity získané na tomto pracovisku sa započítavajú v plnom rozsahu, ak bol na toto pracovisko vyslaný v rámci plnenia svojho študijného plánu a ak sú kreditové systémy vysielajúceho a prijímajúceho pracoviska kompatibilné (prenos kreditov).
27 Vnútorný predpis UK č. 4/2007 Xxxxxxxx rektora UK o pôsobnosti UK a pôsobnosti jej fakúlt v rámci programu Európskeho spoločenstva Life-Long Learning Program, podprogram Erasmus
(6) Na študentov, ktorí počas štúdia absolvujú na inej vysokej škole len niektoré predmety v príslušnej časti akademického roka a ostatné predmety v príslušnom akademickom roku na vysokej škole, na ktorú boli prijatí, sa odseky 1 až 4 nevzťahujú.
Čl. 31
Uznávanie absolvovaných predmetov, prenos kreditov a známok v rámci akademických (študentských) mobilít
(1) Ak študent absolvuje časť štúdia na inej fakulte alebo inej vysokej škole v SR alebo v zahraničí na základe zmluvy o štúdiu,28 získané kredity sa mu započítavajú (prenášajú) na základe výpisu výsledkov, ktorý vyhotoví študentovi fakulta alebo vysoká škola, na ktorej ich získal. Predmet absolvovaný na iných fakultách alebo vysokých školách v SR alebo v zahraničí v 1. alebo
2. stupni štúdia bude ohodnotený takým počtom kreditov, ktoré zaň študent získal na hostiteľskej fakulte.
(2) Predmet realizovaný na prijímajúcej fakulte, ktorý je obsahom a rozsahom podobný predmetu na vysielajúcej fakulte, a ktorý študent úspešne absolvoval v rámci riadne schválenej akademickej mobility, môže dekan po vyjadrení garanta predmetu na základe písomnej žiadosti študenta uznať namiesto príslušného predmetu zo študijného programu študenta. Ak počet získaných kreditov v rámci akademickej (študentskej) mobility na inej vysokej škole alebo inej fakulte zodpovedá počtu kreditov, ktoré by študent získal počas danej jednotky štúdia na fakulte, hlavný fakultný koordinátor po skontrolovaní úplnosti dokumentov súvisiacich so štúdiom študenta fakulty na inej slovenskej alebo zahraničnej vysokej škole alebo fakulte v rámci akademickej (študentskej) mobility (najmä bilaterálna dohoda o štúdiu, individuálna dohoda o štúdiu v úplnom znení, potvrdenie o pobyte na inej vysokej škole alebo fakulte a výpis známok), uzná bez pridelenia kreditov a známky predmety zapísané podľa študijného plánu študenta na fakulte a uvedie pri nich do výkazu o hodnotení predmetu a do indexu študenta poznámku „uznané v rámci akademickej (študentskej) mobility“, celý dátum a svoj podpis. Ak fakultný koordinátor žiadosti vyhovie podľa predchádzajúcej vety, považuje sa to za uznanie predmetu dekanom; pokiaľ fakultný koordinátor žiadosti študenta nevyhovie, rozhodne o žiadosti dekan.
(3) V prípade, že študent získal v rámci akademickej (študentskej) mobility na inej vysokej škole alebo inej fakulte menej kreditov ako mal podľa pôvodného zápisu predmetov na fakulte počas danej jednotky štúdia získať, hlavný fakultný koordinátor uzná bez pridelenia kreditov a známky za dané predmety ako prvé v poradí výberové predmety, následne povinne voliteľné predmety a následne povinné predmety, a to spôsobom podľa ods. 2. Predmety, ktoré študentovi nebudú uznané podľa predchádzajúcej vety, musí študent absolvovať najneskôr v nasledujúcom akademickom roku štúdia po návrate študenta na fakultu.
(4) Hlavný fakultný koordinátor v spolupráci so študijným oddelením zapíše do výkazu o plnení študijných povinností a do indexu predmety absolvované v rámci akademickej (študentskej) mobility na inej vysokej škole alebo fakulte s počtom získaných kreditov a známkami uvedenými vo výpise hodnotenia z tejto vysokej školy alebo fakulty (tzv. Transcript of Records) o predložení relevantných dokladov o ich získaní stanovených vyhláškou a vnútornými predpismi univerzity. Z tohto hodnotenia sa počíta vážený študijný priemer podľa čl. 19 ods. 8.
(5) Hlavný fakultný koordinátor pri schvaľovaní individuálnej dohody o štúdiu (tzv. Learning Agreement) zodpovedá za dôsledné dodržiavanie skladby predmetov podľa čl. 10 a čl. 11 ods. 5.
28 Vyhláška MŠ SR č. 614/2002 Z. z. o kreditovom systéme štúdia.
Kredity z predmetov neprávnického zamerania môžu tvoriť maximálne jednu tretinu z celkového počtu získaných kreditov.
(6) Absolvovanie predmetu v rámci akademických (študentských) mobilít prostredníctvom programov typu Erasmus sa uznáva bez predkladania ďalších dokladov. V ostatných prípadoch je študent povinný predložiť sylabus predmetu, z ktorého kredity a známku získal.
(7) Ďalšie vzťahy a otázky v rámci akademických (študentských) mobilít sa riadia príslušnými právnymi predpismi, internými predpismi a zmluvnými vzťahmi.
Čl. 32
Štúdium na fakulte v rámci akademickej (študentskej) mobility
(1) Fakulta môže prijať na časť štúdia, obvykle v dĺžke jedného semestra, aj študenta inej vysokej školy, vrátane zahraničnej vysokej školy, bez prijímacieho konania v súlade s podmienkami výmenného programu, prostredníctvom ktorého je študent na štúdium prijatý alebo ustanoveniami zmluvy medzi prijímajúcou vysokou školou alebo fakultou a vysielajúcou vysokou školou alebo fakultou.
(2) Študent prijatý na štúdium podľa ods.1 má práva a povinnosti študenta fakulty, pričom sa zohľadnia podmienky výmenného programu alebo ustanovenia zmluvy.
(3) Tento študijný poriadok sa na študenta prijatého na štúdium podľa ods. 1 vzťahuje primerane.
(4) Fakulta vydá študentovi potvrdenie, že je študentom fakulty a uvedie obdobie, počas ktorého má trvať jeho štúdium na fakulte. Ak je to potrebné, fakulta prostredníctvom univerzity vydá študentovi preukaz študenta.
(5) Po absolvovaní časti štúdia na fakulte vyhotoví fakulta študentovi výpis výsledkov z časti absolvovaného štúdia na fakulte.
(6) Ďalšie vzťahy a otázky sa riadia príslušnými právnymi predpismi, internými predpismi a zmluvnými vzťahmi.
(7) Tento článok sa nevzťahuje na študentov, ktorí na fakulte študujú len niektoré predmety (nie časť štúdia), ktorými si dopĺňajú štúdium študijného programu, ktorý fakticky študujú v tom istom čase na inej fakulte univerzity alebo na inej vysokej škole.
Čl. 33
Konanie vo veciach študijných práv a povinností študenta a vo veciach porušenia akademických práv a povinností študenta
(1) Konanie vo veciach študijných práv a povinností študenta (ďalej len „konanie“) prebieha v prvom stupni na fakulte. V prvom stupni rozhoduje dekan. Rektor rozhoduje o žiadostiach o preskúmanie rozhodnutí dekana. V konaní vo veciach porušenia akademických práv a povinností študenta na základe sťažnosti sa postupuje v zmysle čl. 4 ods. 1 písm. n) za bodkočiarkou.
(2) Konanie vo veci povolenia prerušenia štúdia a uznania predmetov a prenosu kreditov sa začína dňom, keď študent riadne podal v súlade s príslušnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi univerzity a týmto študijným poriadkom žiadosť na vydanie príslušného rozhodnutia. Žiadosť musí obsahovať základné identifikačné údaje o študentovi a meritum veci, o ktorom sa má rozhodnúť a odôvodnenie žiadosti.
(3) Ak žiadosť neobsahuje potrebné údaje na rozhodnutie, dekan vyzve študenta, aby v primeranej lehote žiadosť doplnil alebo podal nevyhnutné vysvetlenie.
(4) Konanie vo veci nesplnenia požiadaviek vyplývajúcich zo študijného programu alebo študijného plánu a porušenia študijného poriadku sa začína dňom vydania rozhodnutia dekana, ktorý vydá rozhodnutie na základe vlastného podnetu, podnetu pedagóga alebo iného zamestnanca fakulty alebo študenta.
(5) Konanie vo veci vylúčenia zo štúdia v dôsledku nesplnenia požiadaviek, ktoré vyplývajú zo študijného programu a študijného poriadku univerzity (§ 66 ods. 1 zákona) sa začína dňom vydania rozhodnutia o vylúčení.
(6) Konanie vo veci vylúčenia zo štúdia študenta, ktorý bol prijatý na štúdium v dôsledku svojho podvodného konania, sa začína dňom, keď bolo študentovi doručené oznámenie o jeho začatí.
(7) Rozhodnutie vo veciach podľa ods. 2 a 6 vydá dekan v lehote do 30 dní odo dňa začatia konania. Do tejto lehoty sa nezapočíta doba, ktorá plynula študentovi na doplnenie žiadosti alebo na podanie nevyhnutného vysvetlenia podľa ods. 3 tohto článku. Ak dekan v lehote 30 dní nerozhodne, môže sa študent domáhať, aby rektor vyslovil povinnosť dekana vo veci konať a rozhodnúť.
(8) Rozhodnutie musí byť vyhotovené písomne, musí obsahovať výrok s odkazom na príslušné ustanovenie zákona a vnútorného predpisu, odôvodnenie na základe zisteného skutkového stavu a poučenie o opravnom prostriedku. Rozhodnutie musí byť študentovi doručené do vlastných rúk na fakulte alebo kdekoľvek na inom mieste, kde je zastihnuteľný. Ak takéto doručenie nie je možné, rozhodnutie sa doručí poštou na poslednú známu adresu trvalého pobytu študenta ako doporučená zásielka s doručenkou a poznámkou do vlastných rúk, ak ide o rozhodnutie podľa ods. 5 alebo 6, ak ide o rozhodnutie podľa ods. 2 alebo 4, rozhodnutie sa doručuje ako doporučená zásielka s doručenkou. Povinnosť fakulty doručiť rozhodnutie je splnená, ak študent rozhodnutie prevezme alebo hneď, ako ho pošta vrátila ako nedoručiteľnú zásielku alebo ak doručenie bolo zmarené konaním alebo opomenutím študenta. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak študent prijatie rozhodnutia odmietne.
(9) Proti rozhodnutiu podľa ods. 5 môže študent do 8 dní odo dňa, keď mu bolo rozhodnutie doručené, podať žiadosť o preskúmanie rozhodnutia (ďalej len „žiadosť“), ktorá má odkladný účinok. Žiadosť sa podáva dekanovi, ktorý rozhodnutie vydal. Dekan môže sám žiadosti len vyhovieť a rozhodnutie zmeniť alebo zrušiť, inak ju neodkladne, najneskôr 15 dní od jej doručenia na fakultu postúpi s celou dokumentáciou na rozhodnutie rektorovi. Postúpená dokumentácia obsahuje komplexné výsledky doterajšieho konania, t.j. údaje o všetkých vykonaných úkonoch, stanovisko k včasnosti podania žiadosti, k dodržaniu predpísaných náležitostí žiadosti. Dekan fakulty v nej tiež uvedie svoje stanovisko ku všetkým námietkam žiadateľa spolu s príslušnými dôkazmi a taktiež názor, pokiaľ ide o úplnosť a správnosť zisteného skutkového stavu veci, ako aj právny názor, z ktorého sa v napadnutom rozhodnutí vychádza.
(10) Dekan je viazaný právnym názorom rektora, ak ten zruší rozhodnutie dekana z dôvodu, že nebol zistený skutkový stav veci a vráti vec dekanovi na ďalšie konanie a rozhodnutie.
(11) Ak dekan žiadosti vyhovie a rozhodnutie zmení alebo zruší podľa ods. 9 alebo ak rektor zmení alebo zruší rozhodnutie dekana, orgány fakulty prijmú v prípade potreby také opatrenia, aby práva študenta boli obnovené a následky, ktoré chybné rozhodnutie spôsobilo, boli odstránené alebo zmiernené.
(12) Rozhodnutie, proti ktorému nemožno podať opravný prostriedok, je právoplatné odo dňa doručenia podľa čl. 33 ods. 8. Rozhodnutie dekana o vylúčení zo štúdia alebo rozhodnutie o neprijatí na štúdium, proti ktorému študent nepodal žiadosť o preskúmanie, nadobúda právoplatnosť dňom márneho uplynutia osemdňovej lehoty podľa čl. 33 ods. 9.Rozhodnutie dekana o vylúčení zo štúdia alebo rozhodnutie o neprijatí na štúdium proti ktorému študent podal opravný prostriedok, a rektor toto rozhodnutie potvrdil, nadobúda právoplatnosť dňom doručenia rozhodnutia rektora v súlade s ustanoveniami čl. 33 ods. 8. Rozhodnutie rektora o žiadosti o preskúmanie rozhodnutia dekana nadobúda právoplatnosť dňom doručenia študentovi v súlade s ustanoveniami čl. 33 ods. 8.
(13) Konanie vo veciach študijných práv a povinností študenta a vo veciach porušenia akademických práv a povinností študenta v druhom stupni upravuje študijný poriadok univerzity.
(14) Na konanie vo veciach študijných práv a povinností študenta sa nevzťahuje zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov.
Čl. 34
Bezpečnosť a ochrana zdravia študenta počas výučby
Na študenta, ktorý sa zúčastňuje výučby a praxe, sa vzťahujú všeobecné predpisy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a pracovných podmienkach žien.29
Čl. 35
Rigorózne skúšky
(1) Absolventi študijných programov na právnických fakultách, ktorí získali akademický titul
„magister“, môžu vykonať rigoróznu skúšku, ktorej súčasťou je aj obhajoba rigoróznej práce v študijnom odbore právo. Po úspešnom vykonaní rigoróznej skúšky univerzita udeľuje akademický titul „doktor práv“ (v skratke „JUDr.“).
(2) Pravidlá na vykonávanie rigoróznych skúšok stanovujú rektor univerzity a dekan fakulty v osobitných predpisoch.30
Čl. 36
Pochvaly a odmeny
(1) Študentom fakulty, ktorí:
a) dosahovali počas štúdia vynikajúce študijné výsledky,
b) vypracovali vynikajúcu záverečnú prácu,
c) úspešne sa zapájali do odbornej, vedeckej alebo výskumnej činnosti,
d) prejavili príkladný občiansky postoj alebo vykonali príkladný čin,
e) vzorne reprezentovali univerzitu a fakultu najmä na medzinárodných podujatiach alebo súťažiach,
f) prispeli k rozvoju fakulty
29 Zákon č. 311/2001 Z. z.
30 Vnútorný predpis č. 12/2013 Smernica rektora UK v Bratislave o základných náležitostiach záverečných prác, rigoróznych prác a habilitačných prác, kontrole ich originality, uchovávaní a sprístupňovaní na UK v Bratislave.
môže dekan udeliť pochvalu, spojenú s priznaním jednorazového štipendia.
(2) Pravidlá na udeľovanie pochvaly dekana a s tým spojené priznanie jednorazového štipendia upravuje Štipendijný poriadok fakulty a vnútorný predpis vydaný dekanom.
IV. časť
Osobitosti doktorandského štúdia
Čl. 37
Základné ustanovenia
(1) Pravidlá tohto študijného poriadku platia na doktorandské štúdium primerane, ak nie je ustanovené inak.
(2) Pravidlá organizácie doktorandského štúdia sú určené zákonom o vysokých školách.31
(3) Akademický rok doktorandského štúdia sa člení na semestre. Semester sa môže skladať zo študijnej, vedeckej a skúškovej časti.
(4) Absolventom doktorandského štúdia sa udeľuje akademický titul „doktor“ (philosophiae doctor“, v skratke „PhD.“).
(5) Študent doktorandského študijného programu v dennej forme štúdia s trvalým pobytom v členskom štáte má počas trvania štandardnej dĺžky štúdia študijného programu, na ktorý bol prijatý, ak už nezískal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa, nárok na štipendium, ktoré mu poskytuje UK alebo externá vzdelávacia inštitúcia
a) do vykonania dizertačnej skúšky najmenej vo výške 9. platovej triedy a prvého platového stupňa;
b) po vykonaní dizertačnej skúšky najmenej vo výške 10. platovej triedy a prvého platového stupňa.
(6) Poskytovanie štipendia pre doktorandov v dennej forme štúdia sa končí dňom úspešnej obhajoby dizertačnej práce alebo dňom skončenia štúdia alebo prekročením štandardnej dĺžky štúdia.“
Čl. 37a
Odborová komisia
Fakulta zriadi osobitným vnútorným predpisom pre každý študijný odbor odborovú komisiu, ktorá sleduje a hodnotí doktorandské štúdium. Univerzita sa môže dohodnúť s inou vysokou školou, že zriadi spoločnú odborovú komisiu. Členov spoločnej odborovej komisie schvaľuje príslušná vedecká rada. Ak sa doktorandské štúdium v spolupráci s externou vzdelávacou inštitúciou, má táto inštitúcia v príslušnej odborovej komisii primerané zastúpenie.
Čl. 37b Dizertačná skúška
(1) Doktorand v dennej forme doktorandského štúdia sa prihlasuje na predmet štátnej skúšky - dizertačnú skúšku najneskôr do 18 mesiacov (v 3-ročnom dennom štúdiu) a do 24 mesiacov (v 4- ročnom dennom štúdiu) od začiatku štúdia; doktorand v externej forme najneskôr do 24 mesiacov (v 4-ročnom externom štúdiu) a do 30 mesiacov (v 5-ročnom externom štúdiu) od začiatku štúdia. Doktorand je povinný podať spolu s prihláškou na dizertačnú skúšku aj písomnú prácu, vypracovanú k dizertačnej skúške. Podmienkou udelenia súhlasu s vykonaním dizertačnej skúšky je získanie najmenej 60 kreditov.
31 § 54 zákona.
(2) Prihláška na dizertačnú skúšku v písomnej forme a písomná práca vypracovaná k dizertačnej skúške sa podáva príslušnému predsedovi odborovej komisie, kópie sa odovzdávajú na referát doktorandského štúdia fakulty a vedúcemu pracoviska, na ktorom doktorand vykonáva doktorandské štúdium.
(3) Písomnú prácu k dizertačnej skúške tvoria ciele dizertačnej práce, obsahujúce teoretické základy jej budúceho riešenia, súčasný stav poznatkov o danej téme, vrátane literárneho prehľadu, analýzu metodického prístupu riešenia danej problematiky a stav rozpracovanosti dizertačnej práce. Na písomnú prácu k dizertačnej skúške vypracuje posudok oponent. Posudok sa sprístupní doktorandovi najneskôr 3 dni pred termínom konania dizertačnej skúšky.
(4) Oponentom písomnej práce k dizertačnej skúške môže byť len odborník minimálne s akademickým titulom preukazujúcim vzdelanie 3. stupňa ako je PhD., alebo vedeckým titulom DrSc., ktorý nepôsobí na katedre, ústave alebo inej organizačnej jednotke v rámci fakulty, na ktorej pedagogicky, vedecky alebo študijne pôsobí doktorand (ďalej len „pracovisko doktoranda“).
(5) Dizertačná skúška pozostáva z časti, ktorú tvorí rozprava o písomnej práci k dizertačnej skúške a z časti, v ktorej má doktorand preukázať teoretické vedomosti v určených predmetoch dizertačnej skúšky. Termín skúšky sa oznamuje najneskôr 14 dní vopred.
(6) Dizertačná skúška sa koná pred skúšobnou komisiou na vykonanie štátnych skúšok (ďalej len
„skúšobná komisia“), ktorá má najmenej štyroch členov. Pozostáva z predsedu a najmenej troch ďalších členov, z ktorých aspoň jeden nie je z fakulty alebo pracoviska, kde pôsobí doktorand. Členom skúšobnej komisie môže byť oponent písomnej práce k dizertačnej skúške, ak bol schválený ako člen skúšobnej komisie. Ak oponent nie je členom skúšobnej komisie a nemá právo skúšať na štátnych skúškach32, nehodnotí dizertačnú skúšku. Predsedu, ďalších členov skúšobnejj komisie z osôb oprávnených skúšať na štátnych skúškach a oponenta vymenúva a predmety ústnej časti skúšky určuje dekan na základe návrhu predsedu odborovej komisie. Oponenta písomnej práce k dizertačnej skúške môže predsedovi odborovej komisie navrhnúť školiteľ. Najmenej dvaja členovia skúšobnej komisie sú vysokoškolskí učitelia vo funkciách profesorov alebo docentov33. Na dizertačnej skúške sa zúčastňuje aj školiteľ doktoranda, ktorý nehodnotí dizertačnú skúšku.
(7) Ak sa doktorand prihlási na tému dizertačnej práce vypísanú externou vzdelávacou inštitúciou, koná sa dizertačná skúška aj obhajoba dizertačnej práce pred skúšobnou komisiou, v ktorej sú paritne zastúpení členovia z fakulty a členovia určení externou vzdelávacou inštitúciou z príslušnej odborovej komisie. Obhajoba dizertačnej práce sa môže konať na pôde externej vzdelávacej inštitúcie.34
(8) Na platné rozhodnutie o výsledku dizertačnej skúšky sa vyžaduje prítomnosť nadpolovičnej väčšiny členov skúšobnej komisie. Ak sa niektorý z členov skúšobnej komisie nemôže zo závažných dôvodov zúčastniť na skúške, o jeho zastúpení môže rozhodnúť po súhlase predsedu odborovej komisie dekan. O výsledku dizertačnej skúšky rozhoduje skúšobná komisia na neverejnom zasadnutí.
(9) Pri hodnotení výsledku dizertačnej skúšky sa postupuje podľa čl. 19 ods. 1.
(10) O dizertačnej skúške sa vyhotovuje zápisnica, ktorej súčasťou je aj posudok oponenta písomnej práce. Zápisnicu podpisuje predseda a prítomní členovia skúšobnej komisie.
(11) O vykonaní a výsledku dizertačnej skúšky vydá školiace pracovisko doktorandovi písomné vysvedčenie o štátnej skúške.
(12) Doktorand, ktorý bol dizertačnej skúške hodnotený „neprospel“, môže skúšku opakovať len raz, a to najskôr po uplynutí troch mesiacov. Opakovaný neúspech na dizertačnej skúške je dôvodom na vylúčenie z doktorandského štúdia.
32 § 63 ods. 3 zákona.
33 § 63 ods. 4 zákona.
34 § 54 ods. 13 zákona.
Čl. 37c Dizertačná práca
(1) Doktorand predkladá dizertačnú prácu na obhajobu v slovenskom jazyku. So súhlasom dekana a predsedu odborovej komisie môže predložiť dizertačnú prácu aj v inom ako slovenskom jazyku. V takom prípade je povinnou súčasťou dizertačnej práce aj abstrakt v slovenskom jazyku.
(2) Doktorand môže predložiť ako dizertačnú prácu aj vlastné publikované dielo alebo súbor vlastných publikovaných vedeckých prác, ktoré svojím obsahom rozpracúvajú problematiku témy dizertačnej práce. Ak doktorand predloží súbor vlastných publikácií, doplní ho o podrobný úvod, v ktorom ozrejmí súčasný stav problematiky, ciele dizertačnej práce a závery, vlastný prínos k riešeným témam, ktoré vznikli riešením témy dizertačnej práce. Ak sú priložené publikácie dielom viacerých autorov, priloží doktorand aj vyhlásenie spoluautorov o jeho autorskom podiele.
(3) Jednotný postup pre spracovanie dizertačných prác, ako aj ďalšie náležitosti týchto záverečných prác ustanovujú osobitné predpisy a vnútorný predpis univerzity.
(4) Ak je dizertačná práca súčasťou kolektívnej práce, doktorand uvedie vlastné výsledky a v diskusii ich dá do kontextu s výsledkami ostatných členov kolektívu.
Čl. 37d
Príprava obhajoby dizertačnej práce
(1) Doktorand môže podať žiadosť o povolenie obhajoby dizertačnej práce dekanovi, ak získal najmenej 150 kreditov (v 3-ročnom dennom štúdiu alebo 4-ročnom externom štúdiu) a najmenej 210 kreditov (v 4-ročnom dennom štúdiu alebo 5-ročnom externom štúdiu). Žiadosť podáva v dostatočnom predstihu, ale najneskôr 4 mesiace pred termínom ukončenia predpokladanej dĺžky štúdia, aby sa obhajoba dizertačnej práce mohla uskutočniť najneskôr v deň ukončenia predpokladanej dĺžky štúdia. Štúdium podľa študijného programu nesmie presiahnuť jeho štandardnú dĺžku o viac ako dva roky.35
(2) K žiadosti doktorand pripojí:
a) dizertačnú prácu v troch vyhotoveniach,
b) v jednom vyhotovení kópie všetkých publikácií a iných elaborátov; ak nie sú súčasťou dizertačnej práce; ak doktorand pripojí výstup z evidencie publikácií (EVIPUB), nemusí predkladať kópie publikácií,
c) ďalšie doklady podľa vnútorného predpisu fakulty,
d) zoznam publikovaných prác s úplnými bibliografickými údajmi a nepublikovaných vedeckých prác doktoranda ako aj ich ohlasov, prípadne aj posudky o nich vypracované príslušnými inštitúciami z oblasti vedy,
e) odôvodnenie rozdielov medzi pôvodnou a predkladanou dizertačnou prácou, ak doktorand po neúspešnej obhajobe predkladá novú dizertačnú prácu v tom istom odbore doktorandského štúdia.
(3) Po prijatí žiadosti o povolenie štátnej skúšky - obhajoby dizertačnej práce dekan postúpi predsedovi odborovej komisie do 15 dní žiadosť doktoranda spolu s dizertačnou prácou a prílohami. Predseda odborovej komisie sa do 15 dní vyjadrí, či dizertačná práca zodpovedá svojou úrovňou a formou požiadavkám a či ju odporúča na obhajobu. Ak je stanovisko predsedu odborovej komisie kladné, súčasne navrhne dekanovi zloženie skúšobnej komisie a najmenej troch oponentov. Pri návrhu oponentov môže predseda odborovej komisie vychádzať z návrhu školiteľa.
(4) Ak študent študuje v medziodborovom študijnom programe, dekan určí, ktorej odborovej komisii pridelí dizertačnú prácu na obhajobu.
35 § 65 ods. 2 zákona.
(5) Ak predseda odborovej komisie zistí, že žiadosť doktoranda o povolenie obhajoby dizertačnej práce (čl. 37b ods. 2) alebo dizertačná práca (čl. 37c) a jej prílohy nespĺňajú náležitosti, vyzve doktoranda, aby nedostatky v určenej lehote odstránil.
(6) Doktorand môže predloženú dizertačnú prácu a žiadosť o povolenie jej obhajoby vziať späť do času, keď dekan písomne nepozval na obhajobu členov skúšobnej komisie, oponentov, školiteľa a doktoranda. Dekan rozhodne o ďalšom postupe, ako aj o riešení prípadných sporných otázok.
(7) Dekan najneskôr do 15 dní po xxx ako dostal vyjadrenie predsedu odborovej komisie vymenuje z osôb oprávnených skúšať predsedu skúšobnej komisie, ďalších jej najmenej štyroch členov a troch oponentov. Vymenovaným oponentom zašle dizertačnú prácu spolu so žiadosťou o vypracovanie posudku.
(8) Po doručení všetkých posudkov od oponentov postúpi dekan bezodkladne žiadosť doktoranda o obhajobu dizertačnej práce spolu so všetkými náležitosťami, vrátane posudkov oponentov, predsedovi skúšobnej komisie.
(9) Predseda skúšobnej komisie najneskôr do 15 dní po tom, ako dostal materiály podľa predchádzajúceho odseku, navrhne dekanovi čas a miesto obhajoby dizertačnej práce. Miesto a čas obhajoby určuje dekan.
(10) Dekan bezodkladne písomne pozve na obhajobu jej účastníkov - členov skúšobnej komisie, oponentov, školiteľa a doktoranda. Taktiež najneskôr 14 dní pred určeným dňom obhajoby zverejní oznam o konaní obhajoby na úradnej výveske, webovom sídle fakulty a hromadným spôsobom36, ako aj informáciu o tom, kde a akým spôsobom sa záujemcovia môžu oboznámiť s dizertačnou prácou.
(11) Každý, kto má o skúmanú problematiku a obhajobu dizertačnej práce záujem, môže podať najneskôr týždeň pred konaním obhajoby predsedovi skúšobnej komisie svoje vyjadrenie, alebo môže svoje poznámky predniesť ústne pri obhajobe. Pri obhajobe dizertačnej práce doktorand zaujme k takýmto vyjadreniam alebo poznámkam stanovisko.
Čl. 37e
Oponenti dizertačnej práce a ich posudky
(1) Dekan vymenúva oponentov na základe návrhu predsedu odborovej komisie, ktorý môže vychádzať z návrhu školiteľa. Oponenti sa vyberajú spomedzi odborníkov v odbore doktorandského štúdia. Z fakulty alebo inštitúcie, kde sa uskutočnilo štúdium doktoranda, môže byť najviac jeden oponent.
(2) Dizertačnú prácu posudzujú traja oponenti. Najmenej jeden oponent musí byť nositeľom vedecko-pedagogického titulu profesor, alebo byť nositeľom vedeckej hodnosti doktor vied, alebo výskumným pracovníkom s priznaným kvalifikačným stupňom I. Ďalšími oponentmi môžu byť nositelia vedecko-pedagogického titulu docent, významní odborníci s titulom PhD., alebo jej ekvivalentom, prípadne kvalifikovaní odborníci z praxe majúci niektorý z uvedených titulov.
(3) Oponentom dizertačnej práce nemôže byť blízka osoba37 doktoranda, jeho priamy nadriadený alebo podriadený v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu, ani iný zamestnanec z pracoviska (katedra, ústav alebo iná organizačná jednotka fakulty) doktoranda alebo jeho školiteľa, pokiaľ tento študijný poriadok nestanovuje inak. Jeden oponent môže byť z pracoviska doktoranda alebo z pracoviska jeho školiteľa.
36 § 4 a § 6 zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov ( zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov.
37 § 116 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov.
(4) Oponent odovzdá dekanovi svoj písomný posudok a vráti dizertačnú prácu najneskôr do 30 dní po jej obdržaní. Ak oponent posudok nemôže vypracovať, oznámi to dekanovi do 14 dní odo dňa doručenia svojho vymenovania.
(5) Ak oponent neodovzdá svoj posudok v lehote podľa ods. 4, dekan vymenuje nového oponenta.
(6) Posudok oponenta obsahuje objektívny a kritický rozbor predností a nedostatkov predloženej dizertačnej práce, je stručný a neopakuje jej obsah. Oponent sa v posudku vyjadruje najmä:
a) k aktuálnosti zvolenej témy,
b) k zvoleným metódam spracovania,
c) k dosiahnutým výsledkom s uvedením, aké nové poznatky dizertačná práca prináša,
d) k prínosu pre ďalší rozvoj vedy, techniky alebo umenia,
e) či dizertačná práca splnila sledovaný cieľ.
(7) Oponent hodnotí dizertačnú prácu podľa stavu rozvoja vedného doktorandského štúdia v čase, keď doktorand podal žiadosť o povolenie jej obhajoby a vypracúva samostatný posudok, na záver ktorého hodnotí prácu „prospel“/„neprospel“.
(8) Splnenie náležitostí posudku oponenta podľa ods. 6 a ods. 7 posúdi predseda skúšobnej komisie. Ak posudok oponenta nevyhovuje uvedeným podmienkam, dekan ho vráti oponentovi na doplnenie alebo prepracovanie. Zároveň mu určí lehotu na jeho opätovné predloženie, ktorá nemá byť dlhšia ako 14 dní. Ak oponent neodovzdá svoj posudok v stanovenej lehote a neurobí tak ani 5 dní po tom, ako dostal výzvu, dekan vymenuje nového oponenta.
Čl. 37f
Obhajoba dizertačnej práce
(1) Skúšobná komisia pozostáva z predsedu a najmenej štyroch členov. Členmi skúšobnej komisie sú aj oponenti dizertačnej práce, ak boli schválení ako členovia skúšobnej komisie. Ak oponent nie je členom skúšobnej komisie a nemá právo skúšať na štátnych skúškach, nehodnotí obhajobu dizertačnej práce.38 Na obhajobe sa zúčastňuje aj školiteľ doktoranda, ktorý nehodnotí obhajobu. V jednom dni sa môžu konať pred tou istou skúšobnou komisiou najviac tri obhajoby.
(2) Obhajoba dizertačnej práce sa môže konať aj na zahraničnej vysokej škole, s ktorou má univerzita alebo fakulta uzavretú dohodu o spoločných obhajobách dizertačných prác, pričom sú paritne zastúpení členovia slovenskej strany a členovia určení zahraničnou vysokou školou.39
(3) Dekan dbá o to, aby sa obhajoba dizertačnej práce uskutočnila najneskôr do piatich mesiacov od podania žiadosti o jej povolenie.
(4) Xxxxx spolu s písomnou pozvánkou na obhajobu dizertačnej práce prostredníctvom referátu pre doktorandské štúdium zašle posudky oponentov členom skúšobnej komisie, školiteľovi, doktorandovi a pracovisku, na ktorom sa študijný program uskutočnil.
(5) Obhajoba dizertačnej práce je verejná. Za neverejnú ju môže vyhlásiť dekan vo výnimočných prípadoch, ak by jej verejné prejednávanie ohrozilo tajomstvo chránené osobitným zákonom.
(6) Obhajoba dizertačnej práce sa koná formou vedeckej rozpravy medzi doktorandom, oponentmi, členmi skúšobnej komisie a ostatnými účastníkmi obhajoby o získaných poznatkoch a prínose dizertačnej práce. Počas obhajoby dizertačnej práce sa skúma aj odôvodnenosť a hodnovernosť jej záverov a návrhov, ktoré dizertačná práca obsahuje.
(7) Obhajoba sa môže uskutočniť len za prítomnosti najmenej dvoch tretín z počtu vymenovaných členov skúšobnej komisie, a najmenej dvoch oponentov. Ak sa nemôže zo závažných dôvodov zúčastniť na obhajobe jeden z troch oponentov a v posudku hodnotí prácu
38 § 63 ods. 3 zákona.
39 § 54 ods. 19 a 20 zákona
„prospel“, obhajoba sa môže konať aj bez neho. V takom prípade sa posudok neprítomného oponenta prečíta na obhajobe v plnom znení.
(8) Obhajobu vedie predseda skúšobnej komisie, vo výnimočnom prípade môže vedením obhajoby poveriť iného člena skúšobnej komisie. Oponent ani školiteľ obhajobu nevedú, ani keď sú členmi odborovej komisie.
(9) Postup pri obhajobe dizertačnej práce:
a) predseda skúšobnej komisie uvedie stručný životopis doktoranda, oznámi tému dizertačnej práce, zásadné informácie z posudku školiteľa a pracoviska doktoranda, prehľad vedeckých prác doktoranda a ohlasov na ne,
b) doktorand potom stručne uvedie podstatný obsah svojej dizertačnej práce, jej koncepciu, výsledky a prínos,
c) oponenti prednesú podstatný obsah svojich posudkov; za neprítomného oponenta prečíta v plnom rozsahu jeho posudok predsedajúci alebo ním poverený iný člen skúšobnej komisie,
d) doktorand zaujme stanovisko k posudkom oponentov, najmä sa vyjadrí ku všetkým námietkam a pripomienkam a odpovie na ich otázky,
e) predseda skúšobnej komisie oboznámi prítomných s ďalšími posudkami a vyjadreniami a otvorí diskusiu, na ktorej sa môžu zúčastniť všetci prítomní; v diskusii sa overuje správnosť, odôvodnenosť, vedecká pôvodnosť a závažnosť poznatkov obsiahnutých v dizertačnej práci,
f) doktorand počas diskusie odpovie na všetky otázky.
(10) O obhajobe dizertačnej práce a jej výsledku sa vyhotoví zápisnica. Zápisnicu podpisuje predseda a všetci prítomní členovia skúšobnej komisie.
(11) Po skončení obhajoby sa koná neverejné zasadnutie skúšobnej komisie, na ktorom sa zúčastnia jej členovia vrátane oponentov a školiteľa. Na neverejnom zasadnutí sa zhodnotí priebeh a výsledok obhajoby a možnosť využitia výsledkov dizertačnej práce v praxi. Členovia skúšobnej komisie rozhodnú o hodnotení predmetu štátnej skúšky. Na hodnotenie predmetu štátnej skúšky sa vzťahuje čl. 19 ods. 1.
(12) Na hodnotenie obhajoby dizertačnej práce sa vyžaduje, aby sa ho zúčastnili najmenej 2/3 všetkých členov skúšobnej komisie.
(13) Výsledok obhajoby dizertačnej práce vyhlási predseda skúšobnej komisie na jej verejnom zasadnutí
(14) Zápisnicu o obhajobe dizertačnej práce a jej výsledku a spisový materiál doktoranda predkladá predseda skúšobnej komisie dekanovi do 15 dní odo dňa konania obhajoby.
(15) Doktorand, ktorého obhajobu dizertačnej práce alebo jeho neospravedlnenú neúčasť na obhajobe skúšobná komisia ohodnotila “neprospel“, môže opätovne požiadať o povolenie obhajoby v tom istom študijnom programe najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, v ktorom sa konala, alebo mala konať obhajoba jeho dizertačnej práce. Obhajobu dizertačnej práce možno opakovať iba raz.
(16) Obhajobou dizertačnej práce sa doktorandské štúdium končí. Preukazuje sa ňou schopnosť a pripravenosť na samostatnú vedeckú a tvorivú činnosť v oblasti výskumu alebo vývoja.“
V. Časť
Záverečné a prechodné ustanovenia
Čl. 37g
Pravidlá pre celoživotné vzdelávanie
(1) Ustanovenia tohto študijného poriadku sa nevzťahujú na štúdium v rámci celoživotného
vzdelávania podľa osobitného predpisu40.
(2) Pravidlá štúdia v rámci celoživotného vzdelávania uskutočňovaného na fakulte schvaľuje Akademický senát fakulty na návrh dekana.
Čl. 38
Zverejňovanie študijného poriadku
(1) Platný študijný poriadok sa zverejňuje v úplnom znení na webovom sídle fakulty a v ročenke fakulty.
(2) Za zverejňovanie úplného znenia študijného poriadku vrátane platných zmien a doplnkov zodpovedá predseda Akademického senátu PraF UK a ním poverená osoba.
Čl. 39
Záverečné ustanovenia
(1) Týmto študijným poriadkom sa riadi štúdium študentov, ktorí boli prijatí na štúdium študijných programov akreditovaných podľa zákona uskutočňovaných na fakulte, počínajúc akademickým rokom 2004/2005.
(2) Na študentov prijatých na štúdium do 1. ročníka v študijnom odbore právo v akademickom roku 2003/2004 sa vzťahuje tento študijný poriadok primerane.
(3) Na študentov doktorandského štúdia prijatých v akademických rokoch 2003/2004 a 2004/2005 na štúdium do 1. ročníka vo vedných odboroch zriadených na fakulte podľa doterajších predpisov sa vzťahuje tento študijný poriadok primerane.
(4) Na študentov, ktorí boli prijatí na štúdium v študijnom odbore právo v akademickom roku 2002/2003 a skôr sa vzťahuje platný Študijný a skúšobný poriadok PraF UK schválený dňa 19. 2. 1997 v znení neskorších zmien a doplnkov.
(5) Súčasťou tohto študijného poriadku sú prílohy: protokol o študijnom pláne študenta (príloha vzor č. 1); protokol o zmene študijného plánu (príloha vzor č. 2); výkaz o hodnotení predmetu (príloha vzor č. 3); výkaz o plnení študijných povinností za predchádzajúci akademický rok (príloha vzor č. 4).
Čl. 39a
Prechodné ustanovenie k dodatku č. 2 k študijnému poriadku
(1) Dodatok č. 2 k Študijnému poriadku Univerzity Komenského v Bratislave, Právnickej fakulty nadobúda platnosť dňom jeho schválenia Akademickým senátom univerzity a účinnosť dňa 1. 9. 2012 okrem čl. 18, ktorý nadobúda účinnosť dňa 1. 9. 2013.
(2) Do nadobudnutia účinnosti čl. 18 platí, že ak kontrola štúdia prebieha formou riešenia simulovaných praktických prípadov, študenti majú právo používať nekomentované právne predpisy v písomnej forme, nahliadať do nich a narábať s nimi počas kontroly štúdia i v čase určenom na prípravu; podrobnosti o používaní nekomentovaných právnych predpisoch pri kontrole štúdia upraví metodický pokyn dekana.
40 Zákon č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Čl. 39b
Prechodné ustanovenie k dodatku č. 3 k študijnému poriadku
(1) Dodatok č. 3 nadobúda účinnosť dňom jeho schválenia Akademickým senátom univerzity.
(2) Na štúdium v študijných programoch akreditovaných do 31.12.2012 sa neuplatnia ustanovenia čl. 10 ods. 6 a 7
(3) Pre štúdium v študijných programoch akreditovaných do 31.12.2012 platí, že
a) záverečná práca sa považuje za predmet, jej hodnotenie určuje vedúci práce (školiteľ) a je zhodné s hodnotením záverečnej práce v písomnom posudku školiteľa, pričom ak je hodnotenie záverečnej práce v rozsahu A až E, prideľujú sa jej kredity a je prijatá na obhajobu, inak musí študent prácu prepracovať; ak vedúci práce preukázateľne zistí, že záverečná práca je celá alebo z podstatnej časti plagiát, alebo že prácu nevypracoval príslušný študent, záverečná práca sa hodnotí známkou FX
b) štátne skúšky (s výnimkou dizertačnej skúšky) nie sú predmetmi a za ich absolvovanie sa kredity neprideľujú.
(4) Podmienky na riadne skončenie štúdia pre študentov prijatých na štúdium akreditovaných študijných programov podľa predpisov účinných do 31.12.2012 vrátane charakteristiky predmetov a štandardnej dĺžky štúdia zostávajú zachované.
Čl. 40
Platnosť a účinnosť
(1) Študijný poriadok fakulty nadobúda platnosť dňom jeho schválenia Akademickým senátom Univerzity Komenského (ďalej len „AS UK“).
(2) Študijný poriadok fakulty nadobúda účinnosť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bol schválený AS UK okrem čl. 18, ktorý nadobúda účinnosť 1. 9. 2009.
(3) Dodatok č. 1 k tomuto študijnému poriadku bol schválený Akademickým senátom Univerzity Komenského v Bratislave, Právnickej fakulty dňa 23. 3. 2011.
(4) Dodatok č. 1 k tomuto študijnému poriadku bol schválený Akademickým senátom Univerzity Komenského v Bratislave dňa 27.4. 2011.
(5) Dodatok č. 1 k tomuto študijnému poriadku nadobúda platnosť a účinnosť dňom schválenia Akademickým senátom Univerzity Komenského v Bratislave.
(6) Dodatok č. 2 k tomuto študijnému poriadku bol schválený Akademickým senátom fakulty dňa 18. 4. 2012.
(7) Dodatok č. 2 k tomuto študijnému poriadku bol schválený Akademickým senátom univerzity dňa 27. 6. 2012.
(8) Dodatok č. 3 k tomuto študijnému poriadku bol schválený Akademickým senátom fakulty dňa 20. 11. 2013.
(9) Dodatok č. 3 k tomuto študijnému poriadku bol schválený Akademickým senátom univerzity dňa 18.12.2013
(10) Dodatok č. 4 k tomuto študijnému poriadku bol schválený Akademickým senátom fakulty dňa 11. 2. 2015.
(11) Dodatok č. 4 k tomuto študijnému poriadku bol schválený Akademickým senátom univerzity dňa 18. 2. 2015.
(12) Dodatok č. 4 k tomuto študijnému poriadku nadobudol platnosť dňom jeho schválenia Akademickým senátom univerzity a účinnosť dňa 1. 9. 2015 okrem článku 1 bodu 1, ktorý nadobudol účinnosť dňom nasledujúcim po dni schválenia tohto dodatku k študijnému poriadku Akademickým senátom univerzity .
V Bratislave, dňa 8. 10. 2008
prof. XXXx. Xxxxx Xxxxxxx, CSc., v. r. doc. XXXx. Xxxxxx Xxxxxx, CSc., mim. prof., v. r. predseda AS PraF UK dekan PraF UK
V Bratislave, dňa
prof. RNDr. Xxxxx Xxxxxxx, PhD. predseda AS UK
Poznámka: Tento dokument predstavuje technické úplné znenie Študijného poriadku Univerzity Komenského v Bratislave, Právnickej fakulty, v znení dodatku č. 1, dodatku č. 2, dodatku č. 3 a dodatku č. 4, ktoré nebolo republikované vo forme vnútorného predpisu PraF UK.
Vzor č. 1
Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta Právnická
Protokol o študijnom pláne v akademickom roku ..................
Meno študenta: .................................... Rodné číslo: ...........................
Študijný program: ...............................
Atribút zápisu:* ..........................
Zimný semester: | Učiteľ: | Forma a rozsah výučby: | Typ pred metu: | Počet kreditov: |
Letný semester: | Učiteľ: | Forma a rozsah výučby: | Typ pred metu: | Počet kreditov: |
Počet zapísaných kreditov: ............
Bratislava ..........................
Podpis študenta: ............................................. Podpis referenta ŠO: .......................................
* zápis na štúdium
zápis do ďalšej časti štúdia zápis po prerušení
Vzor č. 2
Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta Právnická
Protokol o zmene študijného plánu v akademickom roku ..................
Meno študenta: .................................... Rodné číslo: ...........................
Študijný program: .........................................................
Zimný semester: | Učiteľ: | Forma a rozsah výučby: | Typ pred metu: | Počet kreditov: |
Letný semester: | Učiteľ: | Forma a rozsah výučby: | Typ pred metu: | Počet kreditov: |
Počet zapísaných kreditov: ............
Bratislava ..........................
Podpis študenta: ........................................... Podpis referenta ŠO: ....................................... .
Vzor č. 3
Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta Právnická
Výkaz o hodnotení predmetu
Predmet: ..............................
Učiteľ: ..............................
Študent: | Riadny termín: Hodnotenie, dátum, podpis: | Opravný termín: Hodnotenie, dátum, podpis: | Opravný termín: Hodnotenie, dátum, podpis: |
1. | |||
2. | |||
3. | |||
4. | |||
5. | |||
Dátum prevzatia študijným oddelením a podpis: ........................................................................
Vzor č. 4
Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta .Právnická
Výkaz o plnení študijných povinností v akademickom roku .................
Meno študenta: .................................... Rodné číslo: .............................
Študijný program: ............................... Študijný odbor: .................................................
Zimný semester: | Hodnotenie: | Kredity: |
Letný semester: | Hodnotenie: | Kredity: |
Vážený študijný priemer: ............... Počet získaných kreditov: ...............
Podmienky ukončenia roku štúdia splnené dňa .............................
Bratislava ....................................
Podpis študenta: ...............................................