ZMLUVA O POSKYTNUTÍ DOTÁCIE Z ROZPOČTOVEJ KAPITOLY MINISTERSTVA ZDRAVOTNÍCTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
ZMLUVA O POSKYTNUTÍ DOTÁCIE Z ROZPOČTOVEJ KAPITOLY MINISTERSTVA ZDRAVOTNÍCTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
č. 305/2019
uzatvorená v zmysle § 2 ods. 1 písm. a) v spojení s § 5 ods. 4 zákona č. 525/2010 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a podľa § 51 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka (ďalej len „zmluva“)
Zmluvné strany
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
Sídlo: Limbová 2, P.O. BOX 52, 837 52 Bratislava 37
Štatutárny orgán:
ministerka zdravotníctva
IČO: 00165565
IBAN:
(ďalej len „poskytovateľ“)
a
Názov: Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied
Sídlo: Dúbravská cesta 9, 845 05 Bratislava
Štatutárny orgán:
riaditeľka
IČO: 50073869
IBAN:
Osoba zodpovedná za riešenie projektu v mene hlavného riešiteľa:
zodpovedná riešiteľka
(ďalej len „hlavný riešiteľ“)
a
Názov: Národný onkologický ústav
Sídlo: Klenová 1, 833 10 Bratislava
Štatutárny orgán:
generálny riaditeľ
medicínsky riaditeľ
IČO: 00165336
IBAN:
(ďalej len „spoluriešiteľ“)
(„hlavný riešiteľ“ a „spoluriešiteľ“ ďalej ako „prijímateľ“)
Predmet zmluvy
1. Poskytovateľ poskytuje účelovo určené finančné prostriedky na riešenie nižšie uvedeného projektu ako účelovú dotáciu (ďalej len „dotácia“) na podporu výskumu a vývoja podľa § 2 ods. 1 písm. a) zákona č. 525/2010 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 525/2010 Z. z.“). Na základe vyhlásenej verejnej výzvy poskytovateľom uverejnenej na webovom sídle Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na účely výskumu a vývoja v oblasti zdravotníctva bol predložený projekt s názvom: Vývoj nového diagnostického a prediktívneho vysokodimenzionálneho imunofenotypizačného nástroja pre hematologické malignity, v prioritnom okruhu a podporovanej oblasti vedecko-výskumnej problematiky slovenského zdravotníctva v roku 2019 – produktové línie domény č. 4 Zdravie obyvateľstva a zdravotnícke technológie.
2. Projekt má pridelené registračné číslo poskytovateľa 2019/14-BMCSAV-9 a tvorí prílohu č. 1 a prílohu č. 2 tejto zmluvy ako jej neoddeliteľnú súčasť (ďalej len
„projekt“).
3. Prijímateľ sa zaväzuje zrealizovať projekt v súlade s jeho znením podľa prílohy č. 1 a prílohy č. 2 tejto zmluvy a na vlastnú zodpovednosť.
4. Celková výška nákladov na projekt predstavuje sumu vo výške 338 661,00 eur, z toho výška finančných prostriedkov poskytnutých prijímateľom na riešenie projektu je 102 911,00 eur. Poskytovateľ sa zaväzuje na účely projektu poskytnúť prijímateľovi dotáciu v celkovej výške 235 750,00 eur na obdobie realizácie projektu. Celkový rozpočet projektu je nemenný, s výnimkou zmien podľa čl. III bodu 4 a čl. VI tejto zmluvy.
5. Dotácia je poskytnutá zo strany poskytovateľa na obdobie od nadobudnutia platnosti a účinnosti tejto zmluvy do dátumu uvedeného v projekte, najneskôr však do 31. marca 2022, vrátane finančných prostriedkov poskytnutých po 1. auguste príslušného rozpočtového roka, na ktorých použitie sa vzťahuje ustanovenie § 8 ods. 4 a 5 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 523/2004 Z. z.“).
6. Podľa § 8 ods. 4 zákona č. 523/2004 Z. z., v prípade použitia kapitálových výdavkov na určený účel v nasledujúcich 2 rozpočtových rokoch po rozpočtovom roku na ktorý boli rozpočtované sa platnosť zmluvy predlžuje na obdobie do použitia týchto finančných prostriedkov a ich následného zúčtovania so štátnym rozpočtom.
7. Hlavný riešiteľ poskytuje finančné prostriedky určené pre spoluriešiteľa na základe osobitnej zmluvy o riešení projektu, resp. zmluvy o účasti na riešení projektu, prostredníctvom ktorej je zabezpečené dodržiavanie podmienok vyplývajúcich z tejto zmluvy a všeobecne záväzných právnych predpisov. Prijímateľ v plnom rozsahu zodpovedá za to, že poskytnuté finančné prostriedky budú použité v súlade s touto zmluvou, podmienkami projektu a všeobecne záväznými právnym predpismi.
Práva a povinnosti prijímateľa dotácie
1. Prijímateľ je zodpovedný za odborné riadenie, finančné riadenie a realizáciu celého projektu.
2. Všetka komunikácia s poskytovateľom, týkajúca sa projektu, je realizovaná prostredníctvom hlavného riešiteľa písomnou formou. Povinnosť komunikácie písomnou formou má aj spoluriešiteľ vo vzťahu k hlavnému riešiteľovi.
3. Finančné prostriedky poskytnuté poskytovateľom na realizáciu projektu prijíma výlučne hlavný riešiteľ, ktorý si sám procesne zabezpečuje transfer finančných prostriedkov alokovaných pre spoluriešiteľa v súlade s prílohou č. 2 tejto zmluvy.
4. Výlučne hlavný riešiteľ bezodkladne informuje poskytovateľa o všetkých skutočnostiach, ktoré by mohli ovplyvniť realizáciu projektu, vrátane všetkých skutočností, ktoré by mohli ovplyvniť realizáciu projektu súvisiacich so spoluriešiteľom. Ak hlavný riešiteľ zistí, že povinnosti vyplývajúce zo zmluvy nie je možné z rôznych príčin splniť, je povinný o tom bezodkladne písomne informovať poskytovateľa. Túto povinnosť má hlavný riešiteľ aj v prípade, že ide
o skutočnosti súvisiace so spoluriešiteľom.
5. Prijímateľ je povinný archivovať všetky dokumenty, korešpondenciu a iné písomnosti týkajúce sa celého projektu najmenej po dobu 5 rokov od dátumu ukončenia realizácie projektu.
6. Prijímateľ je povinný poskytnúť poskytovateľovi na jeho vyžiadanie súčinnosť, požadované informácie a dokumenty týkajúce sa projektu.
7. Prijímateľ je povinný pri použití dotácie dodržať maximálnu hospodárnosť, efektívnosť a účinnosť jej použitia v súlade s § 19 ods. 3 zákona č. 523/2004 Z. z. ako aj ustanovenia zákona 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
8. Hlavný riešiteľ je povinný byť držiteľom osvedčenia o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj alebo dokladu o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj v oblasti zdravotníctva najmenej po dobu troch rokov.
9. Prijímateľ sa zaväzuje financovať projekt aj z iných zdrojov a to vo výške najmenej 30% z celkových nákladov na projekt uvedených v čl. I bode 4 tejto zmluvy.
10. Všetky výskumné činnosti zahŕňajúce ľudských účastníkov, ľudské embryá, tkanivá ako aj výskumné činnosti používajúce zvieratá, musia byť schválené príslušnými etickými komisiami v súlade s príslušnými zákonmi a všeobecne záväznými predpismi.
Podmienky poskytnutia dotácie
1. Dotácia sa poskytuje v súlade so zákonom č. 291/2002 Z. z. o Štátnej pokladnici a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Dotácia sa poskytuje hlavnému riešiteľovi po častiach. Na každý kalendárny rok realizácie projektu poskytovateľ poskytne prislúchajúcu časť dotácie hlavnému riešiteľovi. Hlavný riešiteľ sa zaväzuje poskytnúť finančné prostriedky pre spoluriešiteľa po častiach, pričom v každom kalendárom roku realizácie projektu bude poskytnutá prislúchajúca časť podľa rozpočtu projektu.
2. Prvú časť dotácie poskytne poskytovateľ najneskôr do 60 pracovných dní odo dňa podpísania tejto zmluvy zmluvnými stranami. Druhú a tretiu časť dotácie poskytne poskytovateľ do 60 pracovných dní od začiatku príslušného rozpočtového roka. Poskytovateľ poskytne prijímateľovi dotáciu prevodom na účet prijímateľa uvedený v tejto zmluve. Prostriedky sa považujú za poskytnuté dňom odpísania stanovenej sumy z účtu poskytovateľa. Hlavný riešiteľ sa zaväzuje, že poskytnuté finančné prostriedky zo strany Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky poskytne spoluriešiteľovi na účet uvedený v tejto zmluve v príslušnom rozpočtovom roku. Postup vrátane lehoty poskytnutia finančných prostriedkov budú ustanovené v zmluve o účasti na riešení projektu medzi hlavným riešiteľom a spoluriešiteľom. Zmluva je vypracovaná prostredníctvom hlavného riešiteľa a spoluriešiteľa a medzi nimi.
3. Výška každej časti poskytnutej dotácie je stanovená v projekte ako suma finančných prostriedkov poskytovateľa požadovaná a schválená na realizáciu aktivít projektu naplánovaných na daný bežný rok alebo časť bežného roku.
4. V prípade nezabezpečenia dostatočných finančných prostriedkov účelovo určených na výskum a vývoj si poskytovateľ vyhradzuje právo pred poskytnutím každej ďalšej časti dotácie prehodnotiť jej výšku a prípadné zmeny financovania projektu riešiť formou dodatku k zmluve, súčasťou ktorého bude zmena prílohy č. 2, t. j. zmena celkového a podrobného rozpočtu. O akejkoľvek zmene financovania alebo neposkytnutia finančných prostriedkov zo strany Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky je hlavný riešiteľ povinný obratom informovať spoluriešiteľa, ktorý je povinný zmeny financovania akceptovať a prispôsobiť sa požiadavkám zo strany riešiteľa, resp. Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
5. V prípade zmeny financovania projektu podľa bodu 4 tohto článku je prijímateľ povinný prepracovať projekt v súlade s požadovanými zmenami a prepracovaný projekt postúpiť poskytovateľovi na prehodnotenie. Projekt je ďalej postúpený na prehodnotenie Vedeckej rade Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „vedecká rada“). Ak je vyjadrené kladné stanovisko k prepracovanému projektu, projekt je postúpený na schválenie ministrovi zdravotníctva. Ak je vyjadrené nesúhlasné stanovisko k prepracovanému projektu, projekt je vrátený prijímateľovi na opätovné prepracovanie s odôvodnením.
6. Hlavný riešiteľ doručí poskytovateľovi priebežnú odbornú a finančnú správu za predchádzajúci rozpočtový rok najneskôr do 30. apríla nasledujúceho rozpočtového roka. Správy sú predmetom schvaľovania vedeckej rady a poskytovateľa. Priebežná
odborná a finančná správa sa predkladá v jednom vyhotovení v anglickom jazyku. Postup, spôsob a lehotu predkladania podkladov na účely priebežnej odbornej a finančnej správy medzi hlavným riešiteľom a spoluriešiteľom ustanovuje zmluva
o účasti na riešení projektu.
7. Po ukončení projektu predkladá hlavný riešiteľ poskytovateľovi záverečnú správu najneskôr do 30. apríla po ukončení projektu. Záverečná správa je predmetom schvaľovania vedeckej rady a poskytovateľa. Záverečná správa sa predkladá v jednom vyhotovení v anglickom jazyku. Postup, spôsob a lehotu predkladania podkladov na účely záverečnej správy medzi hlavným riešiteľom a spoluriešiteľom ustanovuje zmluva o účasti na riešení projektu.
8. Správy, ktoré predkladá hlavný riešiteľ podľa bodu 6, 7 tohto článku, zasiela hlavný riešiteľ poskytovateľovi. Poskytovateľ má 120 pracovných dní odo dňa prijatia správ na:
a) schválenie správ,
b) písomné vyžiadanie dodatočných a vysvetľujúcich podkladov a informácií, ktoré sú nevyhnutné pre schválenie správ od prijímateľa písomnou formou,
c) písomné zamietnutie správ a požiadanie o predloženie nových správ písomnou formou,
d) písomné požiadanie prijímateľa o zorganizovanie oponentského konania.
Lehota 120 pracovných dní odo dňa prijatia správ môže byť v špecifických prípadoch predĺžená, maximálne však o 120 pracovných dní. O týchto špecifických prípadoch rozhoduje výlučne poskytovateľ.
9. V prípade situácie podľa bodu 8 písm. b), c) tohto článku zmluvy má hlavný riešiteľ 30 pracovných dní na predloženie požadovaných podkladov, informácií, resp. nových správ. Lehota 30 pracovných dní môže byť v odôvodniteľných prípadoch predĺžená na základe písomnej žiadosti hlavného riešiteľa a jej následného schválenia poskytovateľom pred uplynutím platnej lehoty.
10. V prípade situácie podľa bodu 8 písm. d) tohto článku zmluvy alebo vnútorného auditu / finančnej kontroly sa doba hodnotenia predlžuje o čas, ktorý je nutný na realizáciu týchto aktivít.
11. V prípade vyžiadania si nových správ podľa bodu 8 písm. c) tohto článku zmluvy sa pri ich hodnotení postupuje v súlade s bodom 8 tohto článku. Ak nastane opätovné zamietnutie správ, poskytovateľ má právo odstúpiť od zmluvy a požadovať od prijímateľa vrátenie poskytnutých finančných prostriedkov v plnej výške alebo len alikvotnú časť, ktorú stanoví poskytovateľ.
12. Finančné prostriedky poskytnuté poskytovateľom je hlavný riešiteľ povinný viesť na bežnom účte, osobitne zriadenom pre poskytnutú dotáciu v banke uvedenom v tejto zmluve a to v inštitúcii, v ktorej si hlavný riešiteľ bežne vedie svoje účty. Právo disponovať s účtom a s prostriedkami vedenými na tomto účte má po celú dobu účinnosti tejto zmluvy výhradne hlavný riešiteľ. Hlavný riešiteľ je povinný bezodkladne písomne oznámiť poskytovateľovi všetky zmeny týkajúce sa jeho účtu
s výnimkou účtovných obratov na svojom účte, o ktorých bude hlavný riešiteľ informovať poskytovateľa v rámci pravidelných finančných správ.
13. Po ukončení projektu (z dôvodu riadneho ukončenia projektu alebo z rozhodnutia poskytovateľa na základe odporúčania vedeckej rady) je hlavný riešiteľ povinný nevyčerpanú dotáciu vrátiť na účet poskytovateľa najneskôr do 30 pracovných dní od termínu riadneho ukončenia projektu alebo odo dňa odoslania písomného rozhodnutia poskytovateľa o ukončení projektu, vrátane vrátanie nevyčerpanej dotácie spoluriešiteľa na účet poskytovateľa. Postup medzi hlavným riešiteľom a spoluriešiteľom je zadefinovaný v zmluve o účasti na riešení projektu.
14. Všetky príjmy a výnosy z poskytnutých finančných prostriedkov poskytovateľa sú považované za príjem štátneho rozpočtu a hlavný riešiteľ je povinný ich vrátiť na účet poskytovateľa vrátane finančných prostriedkov zo strany spoluriešiteľa, spolu s nevyčerpanými finančnými prostriedkami do termínu pravidelného ročného zúčtovania finančných prostriedkov. Postup medzi hlavným riešiteľom a spoluriešiteľom je zadefinovaný v zmluve o účasti na riešení projektu.
Článok IV
Podmienky použitia dotácie
1. Poskytnutá dotácia je účelovo viazaná a prijímateľ sa zaväzuje použiť ju v zmysle
§ 19 ods. 1 a 3 zákona č. 523/2004 Z. z., v zmysle zákona č. 525/2010 Z. z. a výlučne na účel, ktorý je uvedený v čl. I bode 1 tejto zmluvy.
2. Prijímateľ nesmie použiť dotáciu na úhradu záväzkov z predchádzajúcich rozpočtových rokov a refundáciu výdavkov uhradených v predchádzajúcich rozpočtových rokoch.
3. Prijímateľ môže použiť dotáciu iba na úhradu nákladov, ktoré sú uvedené v prílohe č. 2 tejto zmluvy, Celkový a podrobný rozpočet projektu.
4. Prijímateľ môže v rámci projektu subkontrahovať výlučne také činnosti, ktoré nie je schopný sám vykonať vlastnými prostriedkami, materiálno-technickými a personálnymi. Suma nákladov vynaložených na subkontrahovanie v rámci celého projektu (vrátane vyššie uvedeného prípadu) nesmie presiahnuť 20% sumy poskytnutej dotácie zo štátneho rozpočtu od poskytovateľa podľa čl. I ods. 4 tejto zmluvy.
5. Suma nákladov vynaložených na režijné náklady, náklady súvisiace s realizáciou projektu, zo strany prijímateľa v rámci celého projektu nesmie presiahnuť 7% sumy poskytnutej dotácie zo štátneho rozpočtu od poskytovateľa podľa čl. I ods. 4 tejto zmluvy.
6. Objem kapitálových výdavkov zo strany prijímateľa nesmie prekročiť 30% financovania z celkových finančných nákladov poskytnutých poskytovateľom podľa čl. I ods. 4 tejto zmluvy.
7. Z prostriedkov poskytovateľa môžu byť hradené osobné náklady (mimo dohôd
o prácach vykonaných mimo pracovného pomeru) maximálne do výšky 30% z celkovej ceny práce.
Článok V
Kontrola plnenia zmluvy a realizácie projektu
1. Poskytovateľ je oprávnený kontrolovať dodržiavanie podmienok, za ktorých sa finančné prostriedky poskytli, ako aj ostatné skutočnosti, ktoré by mohli mať vplyv na správnosť a účelovosť poskytnutej dotácie. Za týmto účelom je poskytovateľ oprávnený vykonať administratívnu finančnú kontrolu, finančnú kontrolu na mieste hospodárenia s poskytnutou dotáciou a vnútorný audit podľa zákona č. 357/2015 Z. z. o finančnej kontrole a audite a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon č. 357/2015 Z. z.“) u prijímateľa. Prijímateľ je povinný vytvoriť poskytovateľovi alebo ním určeným osobám vykonávajúcim kontrolu / vnútorný audit primerané podmienky na riadne a včasné vykonanie kontroly
/ vnútorného auditu, poskytnúť im potrebnú súčinnosť a všetky vyžiadané informácie a listiny týkajúce sa najmä riešenia projektu, stavu jeho rozpracovanosti, špecifikácie použitia dotácie, predpokladaného ďalšieho použitia finančných prostriedkov a pod..
2. Poskytovateľ je oprávnený požadovať realizáciu oponentského konania s cieľom odborného preskúmania realizácie projektu. Prijímateľ je povinný kompletne zabezpečiť realizáciu oponentského konania, poskytnúť všetky požadované dokumenty a informácie najneskôr 30 pracovných dní pred termínom realizácie oponentského konania. Ďalej je povinný poskytnúť svoju súčinnosť pri oponentskom konaní.
3. Prijímateľ sa zaväzuje, že písomné upozornenia a pokyny poskytovateľa, ako výsledok oponentského konania, zohľadní pri ďalšom vykonávaní projektu a vzniknuté nezrovnalosti alebo prípadný nesúlad s touto zmluvou odstráni bez zbytočného odkladu po doručení predmetného upozornenia.
4. Priebežná odborná a finančná správa je doručená poskytovateľovi v súlade s čl. III bodom 6, na základe ktorej poskytovateľ vykoná priebežné hodnotenie projektu dvomi členmi vedeckej rady a navrhne ďalšie financovanie projektu v zmysle nasledujúcej schémy:
a) splnil očakávané ciele vynikajúco, t. j. plnenie cieľov projektu je v rozsahu viac ako 80% a čerpanie pridelenej dotácie je v súlade so zmluvou,
b) splnil očakávané ciele, t. j. aspoň jeden z hodnotiteľov hodnotí iba čiastočné plnenie cieľov projektu v rozsahu 50 – 80%,
c) nesplnil očakávané ciele, t. j. prijímateľ plní ciele projektu v rozsahu menej ako 50%.
5. V prípade bodu 4 písm. b) tohto článku môže vedecká rada navrhnúť vykonanie finančnej kontroly u prijímateľa podľa zákona č. 357/2015 Z. z. o finančnej kontrole a audite a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon č. 357/2015
Z. z.“). V prípade neúčelného použitia finančných prostriedkov bude poskytovateľ postupovať v súlade so závermi kontroly.
6. V prípade bodu 4 písm. c) tohto článku je poskytovateľ oprávnený požiadať prijímateľa o vrátenie poskytnutých finančných prostriedkov, ak hodnotiteľ zistí čerpanie dotácie na iné účely, prípadne ak sa v priebehu príslušného rozpočtového
roka nerealizuje žiadna aktivita v projekte. Prijímateľ môže v prípade ukončenia projektu požiadať o oponentské konanie.
7. V prípade ukončenia (odstúpenia od) zmluvy sa osoba zodpovedná za riešenie projektu v mene prijímateľa nebude môcť uchádzať o dotáciu v oblasti zdravotníctva na účely výskumu a vývoja v nasledujúcej vyhlásenej verejnej výzve uverejnenej na webovom sídle Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
8. Priebežné a záverečné správy sú predmetom ročného a záverečného hodnotenia poskytovateľa a musia obsahovať všetky náležitosti v súlade s čl. VII bodom 2, 3 a 4.
9. Po ukončení projektu sa poskytovateľovi predkladá záverečnú správu v súlade s čl. III bodom 7, na základe ktorej poskytovateľ vykoná záverečné hodnotenie projektu dvomi členmi vedeckej rady a navrhne záverečné hodnotenie projektu v zmysle nasledujúcej schémy:
a) splnil očakávané ciele vynikajúco, t. j. splnenie cieľov projektu je v rozsahu viac ako 80%, pri ktorom je potrebné súhlasné stanovisko dvoch členmi vedeckej rady,
b) splnil očakávané ciele, t. j. aspoň jeden z hodnotiteľov hodnotí iba čiastočné splnenie cieľov projektu v rozsahu 50 – 80%,
c) nesplnil očakávané ciele, t. j. jeden z hodnotiteľov hodnotí nesplnenie cieľov projektu v rozsahu menej ako 50%.
10. V prípade bodu 9 písm. b) tohto článku môže vedecká rada navrhnúť vykonanie finančnej kontroly u prijímateľa podľa zákona č. 357/2015 Z. z.. V prípade neúčelného použitia finančných prostriedkov bude poskytovateľ postupovať v súlade so závermi kontroly.
11. V prípade bodu 9 písm. c) tohto článku sa osoba zodpovedná za riešenie projektu v mene prijímateľa nebude môcť uchádzať o dotáciu v oblasti zdravotníctva na účely výskumu a vývoja v nasledujúcej vyhlásenej verejnej výzve uverejnenej na webovom sídle Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
12. Poskytovateľ je oprávnený požadovať od prijímateľa vrátenie neoprávnene použitých finančných prostriedkov na základe hodnotenia členov vedeckej rady (v prípade bodu 9 písm. c) tohto článku) a vykonanej kontroly.
13. Taktiež, v prípade vykonanej administratívnej finančnej kontroly, finančnej kontroly na mieste hospodárenia alebo v prípade vnútorného auditu podľa zákona č. 357/2015
Z. z. hlavným riešiteľom voči spoluriešiteľovi a zistenom neoprávnenom použití poukázaných finančných prostriedkov je hlavný riešiteľ oprávnený požadovať od spoluriešiteľa vrátenie neoprávnene použitých finančných prostriedkov na základe vykonanej kontroly a následne ich poukázať na účet Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Článok VI Zmeny projektu
1. Poskytovateľ ani prijímateľ nemajú právny nárok na zmenu zamerania a cieľov projektu ani na akúkoľvek inú zmenu projektu, ktorá by viedla k zmene jeho zamerania a cieľov s výnimkou zmien podľa čl. III bodu 4.
2. Prijímateľ má právny nárok na vykonanie nasledovných zmien v projekte, ak sa tým neporuší ustanovenie bodu 1 tohto článku:
a) zmeny rozpočtu projektu presunom finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu medzi jednotlivými položkami ekonomickej klasifikácie určenými na bežné výdavky (príloha č. 2 tejto zmluvy, Celkový a podrobný rozpočet projektu), ak v priebehu jedného rozpočtového roka presun finančných prostriedkov spôsobí kumulatívne zmenu celkových finančných prostriedkov poskytnutých poskytovateľom určených na bežné výdavky do, resp. vrátane 20%,
b) zmeny rozpočtu projektu presunom finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu medzi jednotlivými položkami ekonomickej klasifikácie určenými na bežné výdavky (príloha č. 2 tejto zmluvy, Celkový a podrobný rozpočet projektu), ak v priebehu jedného rozpočtového roka presun týchto finančných prostriedkov spôsobí kumulatívne zmenu celkových finančných prostriedkov poskytnutých poskytovateľom určených na bežné výdavky o viac ako 20%,
c) zmena plánovaného harmonogramu projektu,
d) zmeny v riešiteľskom kolektíve s výnimkou zmeny na pozícii zodpovedného riešiteľa, resp. osoby zodpovednej za riešenie projektu v mene hlavného riešiteľa.
V prípade, že uvedené zmeny plánuje vykonať spoluriešiteľ podľa bodu 2 písm. a) až
d) tohto článku, ak sa tým neporuší ustanovenie bodu 1 tohto článku, je povinný informovať hlavného riešiteľa projektu. Postup medzi hlavným riešiteľom a spoluriešiteľom upravuje zmluva o účasti na riešení projektu, pričom hlavný riešiteľ je povinný následne bezodkladne informovať o zmenách poskytovateľa, pričom záverečné zhodnotenie zmien je na poskytovateľovi.
3. Prijímateľ má právny nárok na vykonanie zmien rozpočtu projektu presunom finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu medzi jednotlivými položkami ekonomickej klasifikácie určených na kapitálové výdavky (príloha č. 2 tejto zmluvy, Celkový a podrobný rozpočet projektu). O všetkých zmenách súvisiacich so zmenou výšky finančných prostriedkov určených na kapitálové výdavky je prijímateľ povinný písomne informovať poskytovateľa doručením aktuálne platnej upravenej časti projektu a samostatného popisu vykonaných zmien. V prípade, že písomná informácia nebude spĺňať všetky potrebné náležitosti bude zamietnutá. O týchto zmenách rozhoduje poskytovateľ a musia byť vykonané po prijatí písomného súhlasu zo strany poskytovateľa.
4. Prijímateľ má právny nárok na vykonanie zmien rozpočtu projektu presunom finančných prostriedkov z iných zdrojov medzi jednotlivými položkami ekonomickej klasifikácie určenými na bežné a kapitálové výdavky pri dodržaní podmienky zabezpečenia najmenej 30% financovania projektu z iných zdrojov. O týchto zmenách je hlavný riešiteľ povinný písomne informovať poskytovateľa doručením aktuálne platnej upravenej časti projektu a samostatného popisu vykonaných zmien s uvedením
dátumu vykonanej zmeny do 30 pracovných dní odo dňa vykonania zmeny. V prípade, že písomná informácia nebude spĺňať všetky potrebné náležitosti bude zamietnutá. Všetky upravené časti projektu sa stávajú súčasťou zmluvy. V prípade, že uvedené zmeny plánuje vykonať spoluriešiteľ bezodkladne informuje hlavného riešiteľa. Postup medzi hlavným riešiteľom a spoluriešiteľom upravuje zmluva o účasti na riešení projektu.
5. Prijímateľ má právny nárok na vykonanie zmien rozpočtu navýšením, prípadne znížením, finančných prostriedkov z iných zdrojov pri dodržaní podmienky zabezpečenia najmenej 30% financovania projektu z iných zdrojov. O týchto zmenách je hlavný riešiteľ povinný písomne informovať poskytovateľa doručením aktuálne platnej upravenej časti projektu a samostatného popisu vykonaných zmien s uvedením dátumu vykonanej zmeny do 30 pracovných dní odo dňa vykonania zmeny. V prípade, že písomná informácia nebude spĺňať všetky potrebné náležitosti bude zamietnutá. Všetky upravené časti projektu sa stávajú súčasťou zmluvy. V prípade, že uvedené zmeny plánuje vykonať spoluriešiteľ bezodkladne informuje hlavného riešiteľa. Postup medzi hlavným riešiteľom a spoluriešiteľom upravuje zmluva o účasti na riešení projektu.
6. O zmenách uvedených v bode 2 písm. a) až d) tohto článku je hlavný riešiteľ povinný písomne informovať poskytovateľa doručením aktuálne platnej upravenej časti projektu a samostatného popisu vykonaných zmien. V prípade situácie podľa bodu 2 písm. a) tohto článku je prijímateľ povinný uviesť taktiež dátum vykonanej zmeny a doručiť aktuálne platnú upravenú časť projektu vrátane samostatného popisu zmien do 30 pracovných dní odo dňa vykonania zmeny. Všetky zmeny sa prikladajú k zmluve. V prípade, že písomná informácia o zmenách uvedených v bode 2 tohto článku zmluvy nebude spĺňať všetky potrebné náležitosti bude zamietnutá.
7. Akékoľvek iné zmeny v projekte nad rámec zmien uvedených v bode 2 tohto článku, ktoré nenarúšajú ustanovenie v bode 1 tohto článku musia byť vopred schválené poskytovateľom. Na akúkoľvek zmenu podľa predchádzajúcej vety nemá prijímateľ právny nárok.
8. Hlavný riešiteľ je povinný zaslať písomnú žiadosť o schválenie zmien podľa bodu 7 tohto článku minimálne 30 pracovných dní pred plánovanou zmenou. Žiadosť
o schválenie zmien obsahuje identifikáciu zmeny, jej zdôvodnenie a novú aktualizovanú časť, ktorej sa zmena týka. V prípade, že žiadosť nebude obsahovať uvedené náležitosti, bude zamietnutá.
9. Výlučne hlavný riešiteľ komunikuje s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky.
10. Zmeny, ktoré menia znenie zmluvy musia byť vykonané formou písomného dodatku k tejto zmluve, podpísaným tromi zmluvnými stranami najmenej 5 pracovných dní pred vykonaním požadovanej zmeny, ak poskytovateľ nerozhodne inak. V súvislosti s akceptáciou žiadosti o schválenie zmien môže byť v špecifických prípadoch
o stanovisko požiadaná vedecká rada. O týchto špecifických prípadoch rozhoduje výlučne poskytovateľ.
11. Zmeny, ktoré sa týkajú príloh tejto zmluvy, s výnimkou zmien podľa bodu 2 písm. a) tohto článku, musia byť vykonané na základe písomného súhlasu poskytovateľa.
12. V prípade zmien podľa bodu 10 tohto článku je prijímateľ oprávnený uskutočniť požadované zmeny až po nadobudnutí platnosti a účinnosti dodatku k zmluve. V prípade zmien podľa bodu 11 tohto článku je prijímateľ oprávnený uskutočniť požadované zmeny až po prijatí písomného súhlasu poskytovateľa.
Článok VII Správy, publicita
1. Hlavný riešiteľ predkladá priebežné správy a záverečnú správu v súlade s čl. III bodom 6 a 7 tejto zmluvy a správu o spoločenských a ekonomických prínosoch výsledkov riešenia projektu v súlade s bodom 5 tohto článku. Priebežné správy a taktiež záverečnú správu predkladá hlavný riešiteľ dotácie v písomnej podobe v slovenskom jazyku v troch vyhotoveniach a v elektronickej forme (napr. na CD nosiči, USB a pod.) a v jednom vyhotovení v anglickom jazyku na adresu poskytovateľa. Všetky písomné správy sa vyhotovujú v jednom origináli a v dvoch kópiách a v jednom vyhotovení v anglickom jazyku.
2. Priebežné správy pozostávajú z identifikačnej časti, odbornej správy a finančnej správy. Priebežné správy sú vypracovávané na predpísaných formulároch poskytovateľa a musia obsahovať najmä:
- analýzu stavu riešenia projektu za sledované obdobie, popis vykonaných prác, progres v projekte počas monitorovaného obdobia,
- popis výsledkov projektu dosiahnutých za monitorované obdobie (aj čiastkové),
- problémy, riziká, odporúčania,
- odchýlky od pôvodného plánu vrátane zdôvodnenia,
- kópie prvej strany knižnej publikácie spolu s tirážou
- kópie publikácií, abstraktov z kongresov, citácie a dokumenty, ktoré boli vyprodukované počas sledovaného obdobia a súvisia s projektom,
- správy z vykonaných zahraničných ciest súvisiacich s riešením projektu,
- potvrdenie o prijatí patentu, resp. hodnoverného dokladu o zavedení novej liečebnej alebo diagnostickej metódy alebo podané patentové prihlášky,
- potvrdenie o uzatvorení medzinárodnej spolupráce a medzinárodnom grante v nadväznosti na riešenú problematiku, program organizovaného sympózia,
- plánované aktivity na nasledujúce obdobie realizácie projektu, prípadné zmeny oproti schválenému harmonogramu a odôvodnenie týchto zmien, vychádzajúc zo skutočného stavu riešenia projektu,
- potvrdenie o prijatí študenta doktorandského štúdia, resp. úspešné ukončenie štúdia obhajobou,
- stav riešiteľského tímu.
3. Záverečná správa pozostáva z identifikačnej časti, odbornej správy a finančnej správy. Záverečná správa sa predkladá podľa čl. III bodu 7 tejto zmluvy a na predpísanom formulári poskytovateľa. Záverečná správa okrem iného musí obsahovať najmä:
- správu o vykonaných činnostiach,
- popis všetkých výsledkov získaných pri riešení úlohy, potvrdenie o prijatí patentu, resp. hodnoverného dokladu o zavedení novej liečebnej alebo diagnostickej metódy alebo podané patentové prihlášky,
- kópie prvej strany knižnej publikácie spolu s tirážou, kópie abstraktov z kongresov a úplné citácie všetkých publikovaných prác, súvisiacich s projektom popisujúcich získané výsledky, ohlasy na publikácie a najmä pre úlohy aplikovaného charakteru i spôsob využitia získaných výsledkov,
- potvrdenie o uzatvorení medzinárodnej spolupráce a medzinárodnom grante v nadväznosti na riešenú problematiku, program organizovaného sympózia,
- potvrdenie o prijatí študenta doktorandského štúdia, resp. úspešné ukončenie štúdia obhajobou,
- odovzdanie riešenia projektu,
- odborné zhodnotenie projektu.
4. Finančné správy (ako súčasť priebežných správ a záverečnej správy) musia obsahovať najmä:
- tabuľkové porovnanie schváleného celkového a podrobného rozpočtu na základe zmluvy o poskytnutí dotácie z rozpočtovej kapitoly Ministerstva zdravotníctva a najaktuálnejšej schválenej verzie celkového a podrobného rozpočtu v monitorovanom období,
- čestné vyhlásenie štatutárneho orgánu, že poskytnuté finančné prostriedky boli čerpané v súlade so zmluvou o poskytnutí dotácie z rozpočtovej kapitoly Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, avízo o vrátení výnosov z poskytnutej dotácie, avízo o vrátení nevyčerpanej dotácie na účet Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
5. Pri zverejňovaní akýchkoľvek výsledkov alebo čiastkových výsledkov projektu, na ktorý prijímateľ získal finančnú podporu poskytovateľa, musí prijímateľ na viditeľnom mieste zverejniť poznámku: „Táto práca bola podporovaná Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky v rámci projektu s registračným číslom 2019/14-BMCSAV-9“ V prípade zverejnenia v anglickom jazyku bude znenie nasledovné: „This work was supported by Ministry of Health of the Slovak Republic under the project registration number 2019/14-BMCSAV-9“, v prípade medzinárodnej spolupráce je možné použiť medzinárodne dohodnutú formu oznamu.
6. Poskytovateľ si vyhradzuje právo požadovať od prijímateľa ďalšie správy a informácie
o priebehu projektu nad rámec správ uvedených v tomto článku.
Zúčtovanie a vyúčtovanie dotácie
1. Podľa § 8a ods. 7 zákona č. 523/2004 Z. z. podlieha použitie dotácií povinnému zúčtovaniu so štátnym rozpočtom, ktorého spôsob určuje Ministerstvo financií Slovenskej republiky; pri zúčtovaní finančných vzťahov so štátnym rozpočtom sa nevyčerpané prostriedky nevracajú, ak ich suma nepresiahne 5 eur (slovom päť eur). Termín na odvod výnosov z prostriedkov štátneho rozpočtu je najneskôr k termínu povinného zúčtovania so štátnym rozpočtom.
2. Termín vyúčtovania určuje poskytovateľ, pričom hlavný riešiteľ je informovaný o termíne vyúčtovania prostredníctvom oficiálneho oznámenia listom. Postup medzi hlavným riešiteľom a spoluriešiteľom upravuje zmluva o účasti na riešení projektu.
3. Originály finančných účtovných dokladov je prijímateľ povinný archivovať po dobu najmenej 5 rokov od ukončenia projektu, t.j. od uplynutia dátumu podľa čl. I bodu 5 tejto zmluvy.
4. V prípade, že hlavný riešiteľ dotácie nie je schopný dodržať stanovený termín vyúčtovania dotácie, je povinný požiadať Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky o predĺženie termínu. Žiadosť musí byť Ministerstvu zdravotníctva Slovenskej republiky zaslaná najneskôr do 15 pracovných dní pred stanoveným termínom vyúčtovania. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky nie je povinné žiadosti vyhovieť, je však povinné o nej rozhodnúť a rozhodnutie zaslať hlavnému riešiteľovi dotácie. Postup medzi hlavným riešiteľom a spoluriešiteľom upravuje zmluva o účasti na riešení projektu.
5. Za správnosť údajov uvedených vo finančnom vyúčtovaní zodpovedá osoba, ktorá podpisuje vyúčtovanie poskytnutej dotácie a štatutárny orgán hlavného riešiteľa.
6. V prípade zistenia nedostatkov v súvislosti s dodržaním maximálnej hospodárnosti, efektívnosti alebo účinnosti použitia dotácie v súlade s § 19 ods. 3 zákona č. 523/2004
Z. z. poskytovateľ zastaví poskytovanie ďalších finančných prostriedkov prijímateľovi, až do ich odstránenia.
7. V prípade, že hlavný riešiteľ dotácie nepredloží v termíne stanovenom poskytovateľom finančné vyúčtovanie, alebo neodstráni nedostatky v stanovenom termíne, je povinný poskytnutú dotáciu v plnom rozsahu vrátiť na účet poskytovateľa.
8. Pre potreby vyúčtovania je komunikácia v súvislosti s použitím finančných prostriedkov zo strany spoluriešiteľa zabezpečená hlavným riešiteľom. V tomto prípade je hlavný riešiteľ oprávnený vyžadovať všetky potrebné doklady preukazujúce účel použitia poskytnutých finančných prostriedkov, pričom spôsob komunikácie je určený písomnou formou a lehota zaslania dokladov a postup zo strany spoluriešiteľa voči hlavnému riešiteľovi určuje hlavný riešiteľ. Výhradne hlavný riešiteľ komunikuje s poskytovateľom.
Sankcie
1. V prípade, že prijímateľ poruší finančnú disciplínu v zmysle § 31 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z. z. je povinný odviesť finančné prostriedky vo výške porušenia finančnej disciplíny, penále a pokutu podľa § 31 ods. 3 až 6 zákona č. 523/ 2004 Z. z..
2. Štatutárny orgán prijímateľa je povinný priebežne kontrolovať priebeh prác spojených s realizáciou projektu a čerpanie poskytnutých finančných prostriedkov. Ak zistí, porušenia tejto zmluvy, predpisov o hospodárení s majetkom štátu, alebo porušenie finančnej disciplíny v zmysle zákona č. 523/2004 Z. z. pozastaví realizáciu platieb a bezodkladne písomne informuje o tejto skutočnosti poskytovateľa.
1. V prípade, ak prijímateľ nesplní niektorú z povinností vyplývajúcich z tejto zmluvy, poskytovateľ má právo:
a) odstúpiť od zmluvy a požadovať od prijímateľa vrátenie poskytnutej dotácie. Výpovedná lehota je určená na 30 pracovných dní a začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po doručení písomného odstúpenia od zmluvy druhej zmluvnej strane,
b) pozastaviť financovanie projektu s okamžitou účinnosťou na obdobie stanovené poskytovateľom. Akékoľvek čerpanie finančných prostriedkov udelených poskytovateľom po doručení písomného oznámenia o pozastavení financovania sa považuje za neoprávnené až do momentu doručenia písomného oznámenia poskytovateľa o ukončení tohto pozastavenia,
c) ukončiť financovanie projektu s okamžitou účinnosťou. Akékoľvek čerpanie finančných prostriedkov po doručení písomného oznámenia o ukončení financovania sa považuje za neoprávnené.
Uvedené práva nadobúdajú účinnosť dňom doručenia písomného oznámenia prijímateľovi s výnimkou písm. a) tohto článku.
Hlavný riešiteľ je povinný vrátiť poskytovateľovi poskytnutú dotáciu na riešenie projektu do 30 pracovných dní od vypovedania zmluvy (písm. a) tohto článku) alebo ukončenia financovania projektu s okamžitou účinnosťou (písm. c) tohto článku) na účet poskytovateľa. Postup medzi hlavným riešiteľom a spoluriešiteľom upravuje zmluva
o účasti na riešení projektu.
4. V prípade neúčelného, nehospodárneho, neefektívneho alebo neúčinného čerpania a použitia finančných prostriedkov, resp. čerpania a použitia finančných prostriedkov v rozpore s podmienkami stanovenými v zmluve je prijímateľ povinný na základe oznámenia poskytovateľa vrátiť tieto finančné prostriedky na účet poskytovateľa.
Článok X
Ukončenie zmluvného vzťahu
1. Hlavný riešiteľ môže odstúpiť od zmluvy zaslaním písomnej žiadosti poskytovateľovi 60 pracovných dní pred dňom nadobudnutia účinnosti tejto žiadosti s uvedením dôvodov. V prípade akceptácie tejto žiadosti poskytovateľom a v súlade s bodom 2 tohto článku, poskytovateľ:
a) vyzve prijímateľa na realizáciu oponentského konania a ďalej sa postupuje v zmysle čl. V bodu 2 tejto zmluvy a prijímateľ je povinný dodať záverečnú správu,
b) zrealizuje fyzickú kontrolu projektu v súlade s čl. V bodom 1 tejto zmluvy a prijímateľ je povinný dodať záverečnú správu.
2. Pred riadnym splnením záväzkov podľa tejto zmluvy, t. j. pred skončením jej platnosti, môže poskytovateľ odstúpiť od zmluvy a hlavný riešiteľ je povinný do 30 pracovných dní bezodkladne vrátiť poskytnutú dotáciu poskytovateľovi v plnom rozsahu.
3. Odstúpenie od zmluvy je účinné dňom doručenia písomného oznámenia poskytovateľa
o odstúpení hlavného riešiteľa.
4. V prípade odstúpenia od zmluvy zo strany spoluriešiteľa informuje o tejto skutočnosti hlavného riešiteľa, ktorý ustanoví ďalší postup a v prípade potreby bude o tejto skutočnosti informovať hlavný riešiteľ poskytovateľa.
Článok XI Vlastníctvo výsledkov projektu
1. Výsledky projektu sú spoločným vlastníctvom zmluvných strán v miere, akou spolufinancujú projekt. Jedna zmluvná strana môže poskytnúť výsledky projektu inému subjektu až po predchádzajúcom písomnom súhlase zmluvnej strany.
2. Prijímateľ zabezpečí ochranu výsledku / výsledkov riešenia projektu.
3. V otázkach ochrany duševného vlastníctva sa zmluvné strany riadia príslušnými právnymi predpismi, najmä zákonom č. 185/2015 Z. z. Autorským zákonom, zákonom č. 527/1990 Zb. o vynálezoch, priemyselných vzoroch a zlepšovacích návrhoch v znení neskorších predpisov, zákonom č. 435/2001 Z. z. o patentoch, dodatkových ochranných osvedčeniach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákonom č. 90/1993 Z. z. o opatreniach v oblasti priemyselného vlastníctva v znení neskorších predpisov, zákonom č. 444/2002 Z. z. o dizajnoch v znení neskorších predpisov a zákonom č. 517/2007 Z. z. o úžitkových vzoroch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Všetky majetkové práva sa po ukončení projektu uvedú do súladu, najmä podľa príslušných ustanovení zákona č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov.
4. Zmluvné strany sú oprávnené použiť výsledok projektu, ktorý je chránený právom priemyselného alebo iného duševného vlastníctva len na účel majiteľa práv k priemyselnému a inému duševnému vlastníctvu.
5. Využitie výsledkov projektu nad rámec cieľov projektu, pre podnikateľskú a inú činnosť, podlieha súhlasu poskytovateľa.
6. Spory, ktoré vzniknú medzi zmluvnými stranami vo veciach vlastníctva výsledkov úlohy, sa budú zmluvné strany snažiť vyriešiť cestou mimosúdneho zmieru.
7. Práva a záväzky vyplývajúce z vlastníctva k riešeniu projektu prechádzajú v odôvodnených prípadoch na právnych nástupcov zmluvných strán.
8. Hore uvedené práva a povinnosti zmluvných strán vo veci vlastníctva zostávajú v platnosti aj po ukončení platnosti tejto zmluvy, a to časovo neobmedzene k nechráneným výsledkom riešenia úlohy a počas doby platnosti priemyselného práva k chráneným výsledkom riešenia úlohy.
Článok XII Záverečné ustanovenia
1. Táto zmluva nadobúda platnosť dňom jej podpísania oboma zmluvnými stranami a účinnosť dňom, ktorý nasleduje po dni zverejnenia v Centrálnom registri zmlúv. Projekt je zverejňovaný v Centrálnom registri projektov.
2. Zmluvné strany berú na vedomie, že podľa § 5a ods. 1 zákona č. 211/2000 Z. z.
o slobodnom prístupe k informáciám v znení neskorších predpisov ide v prípade tejto zmluvy a jej dodatkov o povinne zverejňovanú zmluvu.
3. Zmluva sa uzatvára na dobu určitú podľa čl. I bodu 5 tejto zmluvy.
4. Poskytovateľ a hlavný riešiteľ sa zaväzujú písomne a bez zbytočného odkladu oznámiť druhej zmluvnej strane všetky zmeny identifikačných údajov, uvedených v tejto zmluve, resp. akúkoľvek inú zmenu skutočností a právnych pomerov, ktoré by mohli mať vplyv na práva alebo záväzky vyplývajúce z tejto zmluvy. V prípade akýchkoľvek zmien zo strany spoluriešiteľa je táto zmluvná strana povinná informovať hlavného riešiteľa, ktorý následne po vyhodnotení konkrétnej žiadosti informuje poskytovateľa. O zmenách zo strany poskytovateľa informuje poskytovateľ výhradne hlavného riešiteľa.
5. Zmeny k tejto zmluve je možné vykonať len na základe súhlasu zmluvných strán formou písomných dodatkov k zmluve, s výnimkou zmien uvedených v čl. III ods. 4, VI bode 2, 3, 4 a v bode 5.
Za zmenu zmluvy je potrebné považovať aj zmenu ktorejkoľvek zmluvnej strany,
t.j. najmä zmenu fyzickej osoby, zmenu označenia právnickej osoby, vrátane zmeny jej právnej formy.
6. Zmluvné strany sa zaväzujú riešiť svoje spory dohodou. V prípade, ak sa zmluvné strany nedohodnú, je akákoľvek zmluvná strana oprávnená sa s vecou obrátiť na súd.
7. Táto zmluva je vyhotovená v piatich rovnocenných exemplároch, pričom dva originály ostávajú u prijímateľa a hlavný riešiteľ je zodpovedný za to, aby sa jeden originál zmluvy dostal do rúk spoluriešiteľa, a tri originály ostávajú u poskytovateľa.
8. Neoddeliteľnou súčasťou zmluvy sú nasledovné prílohy:
Príloha č. 1 – Vyplnený projekt (Projektový formulár a Opisný formulár projektu) Príloha č. 2 – Rozpočet projektu (Celkový a podrobný rozpočet projektu)
9. Počas realizácie projektu sa zmluvné strany riadia všeobecne záväznými právnymi predpismi a ostatnými predpismi vzťahujúcimi sa k tejto zmluve, ktorými sú najmä: zákon č. 525/2010 Z. z., zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, Občiansky zákonník, zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení
niektorých zákonov v neskorších predpisov, zákon č. 523/2004 Z. z., zákon č. 18/1996
Z. z. o cenách v znení v neskorších predpisov, zákon o štátnom rozpočte na príslušný rozpočtový rok.
10. Poskytovateľ si vyhradzuje právo znížiť výšku dotácie z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov v rozpočte v súvislosti s viazaním výdavkov štátneho rozpočtu,
o čom písomne upovedomí hlavného riešiteľa. Úlohou hlavného riešiteľa je upozorniť na túto skutočnosť spoluriešiteľa. V takomto prípade poskytovateľ nezodpovedá prijímateľovi za vzniknuté výdavky, prípadne škody.
11. Zmluvné strany vyhlasujú, že ich spôsobilosť a voľnosť uzavrieť túto zmluvu, ako aj spôsobilosť k súvisiacim právnym úkonom nie sú žiadnym spôsobom obmedzené alebo vylúčené. Zmluvné strany si zmluvu riadne prečítali, porozumeli jej obsahu a na znak súhlasu s ňou ju slobodne a vážne podpisujú.
12. Príjemca čestne vyhlasuje, že všetky údaje uvedené v tejto zmluve, vrátane jej príloh, sú úplné, pravdivé, presné a poskytnuté dobrovoľne.
V Bratislave dňa ... V Bratislave dňa ...
........................................................ ........................................................
ministerka zdravotníctva riaditeľka
poskytovateľ hlavný riešiteľ
V Bratislave dňa ... V Bratislave dňa ...
........................................................ ........................................................
generálny riaditeľ medicínsky riaditeľ
spoluriešiteľ spoluriešiteľ
Vyplnený projekt
(Projektový formulár a Opisný formulár projektu)
Rozpočet projektu
(Celkový a podrobný rozpočet projektu)
PROJEKTOVÝ FORMULÁR Príloha č. 3. 1. A. / SJ
VV-2019-P1-SJ | Základné informácie o projekte | ||
01 | Identifikačné číslo projektu | 2019/14-BMCSAV-9 | |
02 | Názov projektu | Vývoj nového diagnostického a prediktívneho vysokodimenzionálneho imunofenotypizačného nástroja pre hematologické malignity | |
03 | Akronym projektu | PhenoTOOL | |
04 | Podporovaná oblasť zo schváleného zoznamu na daný rok | Vybraná téma žiadostí o poskytnutie vyššie uvedenej dotácie v oblasti zdravotníctva na účely výskumu a vývoja: 1. Inovatívne diagnostické a terapeutické postupy a produkty personalizovanej / precíznej medicíny | |
05 | Súhrnná informácia o projekte | Imunofenotypizácia je v súčasnosti jedným zo základných pilierov diagnostiky, klasifikácie, stagingu a monitorovania hematologických malignít, ako sú leukémie a lymfómy. V tejto štúdii využijeme výhody novej vysokodimenzionálnej technológie hmotnostnej cytometrie na vyvinutie nového diagnostického a prediktívneho nástroja s komplexnou multidimenzionálnou imunofenotypizáciou a profilovaním celkového imunitného systému v diagnostike, klasifikácii, stagingu a monitorovaní terapeutickej odpovede u pacientov s leukémiou, lymfómom a mnohopočetným myelómom. | |
06 | Ciele navrhovaného projektu | Špecifický cieľ 1: Štandardizácia nastavenia imunofenotypizácie pre klasifikáciu hematologických malignít (leukémia, lymfóm a mnohopočetný myelóm) s cieľom vyvinúť neoplastický panel pre vysokodimenzionálne profilovanie nádorov Špecifický cieľ 2: Mapovanie imunitného systému (imunómu) na vytvorenie stratégie viacúrovňového imunitného profilovania Špecifický cieľ 3: Vyhodnotiť a monitorovať minimálnu reziduálnu chorobu (MRD) použitím nového neoplasticko-imunitného CyTOF profilovacieho panelu | |
07 | Žiadateľ | Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied | |
08 | Zodpovedný riešiteľ | ||
09 | Požadované finančné prostriedky z MZ SR (v EUR) | 235 750 EUR | |
10 | Spolufinancovanie projektu (v EUR) | 102 911 EUR | |
11 | Celkové náklady na projekt (v EUR) | 338 661 EUR | |
VV-2019-P2.1-SJ | Základné informácie o riešiteľskej organizácii | ||
Žiadateľ | |||
01 | Názov organizácie | Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied | |
02 | Adresa organizácie | Dúbravská cesta 9, 845 05 Bratislava | |
03 | IČO | 50073869 | |
04 | Právna forma organizácie | príspevková organizácia | |
05 | Sektor | štátny | |
06 | Platca DPH | nie | |
07 | Finančný manažér projektu | ||
Telefón | |||
08 | Oprávnená osoba na podpis zmluvy v mene žiadateľa | ||
Telefón | |||
VV-2019-P2.2-SJ | Základné informácie o zodpovednom riešiteľovi | |
01 | Meno a priezvisko, Titul | |
02 | Funkcia; pozícia | Samostatný vedecký pracovník IIA |
03 | Telefón | |
04 | Zamestnávateľ | Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied |
Adresa | Dúbravská cesta 9, 845 05 Bratislava | |
Telefón | ||
05 | Odborná špecializácia | onkológia |
• Milata V, Xxxxxxx X, Xxxxxxxxxxxx Z, Xxxxxxxxx E, Xxxxxxxx I, Xxxxxxxxx D, | ||
Xxxxxxxxxx J, Xxxxx M, Xxxxxxx S, Xxxxxxx V, Xxxxx X. Synthesis and | ||
anticancer activity of novel 9-O-substituted berberine derivatives. – 2019- | ||
International Journal of Molecular Sciences, 20 (9), art. no. 2169. PMID: | ||
31052469 (IF: 3.878) | ||
PubMed, SCI citácie: 0 | ||
• Xxxxxxxxx D, Xxxxxxxxx Z, Xxxxxxx X, Xxxxxxxxx T, Xxxxx RW, Xxxxxxxxx CS, | ||
Xxxxxxxxxx PG, Xxxxxxx DM, Xxxxx P, Xxxxxxxx XX, Xxxxxxxxxx X. Realgar | ||
nanoparticles versus ATO arsenic compounds induce in vitro and in vivo activity | ||
against multiple myeloma. –2017-BR J HAEMATOL-Oct 19. doi: | ||
10.1111/bjh.14974. PMID: 29048129 (IF:5.67) | ||
PubMed, SCI citácie: 1 | ||
Xxxx, T., Xxxx, X., Xxxx, Xx., et al. Frontiers in Oncology, Volume: 9, Article Number: 333 | ||
• Xxxxxxxxxx J, Xxxxxxxxx D, Xxxxxxxxx T, Xxxxxxxxx P, Xxxxxxxxx X, Xxxxxx T, | ||
Xxx J, Xxxx SY, Xxxxxx RE, Xxxxxxxxxx PG, Munshi NC, Xxxxxxx DM, | ||
Xxxxxxxx KC. A novel 3D mesenchymal stem cell model of the multiple | ||
myeloma bone marrow niche: biologic and clinical applications. –2016- | ||
Najvýznamnejšie publikácie | ONCOTARGET- 7(47):77326-77341 PMID:27764795 (IF:5.008) | |
06 | za posledných 5 rokov | |
alebo ID výskumníka | PubMed, SCI citácie: 16 | |
Xxxxxxxx, A., Xxxxx-Xxxxxxxxx, O., Xxxxxx, M., et al. (2019) Translational Research, 207, pp. 83-95. | ||
Xxxxxxxxxxxxx, P., Xxxxxx, S., et al. (2019) Journal of Controlled Release, 295, pp. 21-30. | ||
Xxxx, Z., He, X., Xxxxxxxxxx, X., Xxx, X. (2019) Lab on a Chip, 19 (2), pp. 254-261. | ||
Xxxxx, B., et al. (2018) Artificial Cells, Nanomedicine and Biotechnology, 46 (sup3), pp. S1032- | ||
S1042. | ||
Xxxxxx, M.V.J., Xxxxxxx, M.C., Xxxxx, X., et al. (2018) OncoImmunology, 7 (6), art. no. e1434465, . | ||
Xxxxxx, M.V.J., Xxxxxxx, X., et al. (2018) Tissue Engineering - Part C: Methods, 24 (5), pp. 300-312. | ||
Xxxxxxx, D., Xxxxxx, S., Xxxxxxx, M., et al. (2018) Haematologica, 103 (4), pp. 707-716. | ||
Xxxxx, X., Xxxxxxxx, S., Xxxxxx, M.R. (2018) Frontiers in Immunology, 9 (FEB), art. no. 262, . | ||
Xxxxx, X. (2018) Cancer Cell Chemoresistance And Chemosensitization, pp. 321-372. | ||
Xxxxxxxx, X.X. (2018) Frontiers in Pharmacology, 9 (XXX), art. no. 6. | ||
Xxxxxx, X., Xxxx, I., Xxxxxx, Z. (2018) Turkish Journal of Hematology, 35 (2), pp. 116-121. | ||
Xxxxxxxx, X., Xxxxxxxxxx, M.T., Xxxxx, X., et al. (2018) Haematologica, 103 (1), pp. 116-125. | ||
Xxxxxx, M.V.J., et al. (2018) International Journal of Nanomedicine, 13, pp. 8105-8118. | ||
Xxxxxxxx, X.X., Xxxxxx, V.M., et al. (2017) Biotechnology Journal, 12 (12), art. no. 1700079 | ||
Xxxxxxxxxx, X., Xxxxx, X. (2017) Advanced Drug Delivery Reviews, 114, pp. 285-300. | ||
• Xxxxxxxx, X., Xxxxxx, X., Xxxxx, J.M., et al. (2017) Oncotarget, 8 (68), pp. 112647-112661. Xxxxx | ||
G, Xxxxxx L, Xxxxxxxxxx J, Xxx-Xxxxxxx D, Xxxx A, Xxxxx A, Xxxxxxx A, Xxxxxx | ||
A, Xxxxx X. The novel compound STK405759 is a microtubule-targeting agent | ||
with potent and selective cytotoxicity against multiple myeloma in vitro and in | ||
vivo. –2016-ONCOTARGET-7(38):62572-62584. PMID:27613836 (IF:5.008) | ||
PubMed, SCI citácie: 3 |
Xxxxxxx, X., Xxxxxx, X., Xxxxx, S., Xxx Xxxx, B. (2019) Leukemia, 33 (4), pp. 863-883. Xxxxx, X., Xxxxxx, X., Xxxxx, Z., et al. (2018) Oncotarget, 9 (59), pp. 31367-31379.
Xxxxxx, X., et al. (2017) International Journal of Molecular Sciences, 18 (7), art. no. 1336.
• Xxxxxx R, Xxxxxxx S, Xxxxxx T, Xxxxxx N, Xxxxxx J, Xxxxxxx H, Xxxxxxx Y, Xxxxxx M, Xxxxxx G, Xxxxxxx D, Xxxxxxx F, Xxxxxxxxxx J, Xxx YT, Xxxxxxx D, Xxxxxxxxxx PG, Xxxxxx N, Xxxx K, Xxxxxx T, Xxxxxxxxx T, Xxxxxxxx KC. Combination of a selective HSP90a/b inhibitor and a RAS-RAF-MEK-ERK Signaling pathways inhibitor triggers synergistic cytotoxicity in multiple myeloma cells. –2015-PLOS ONE-VOL10(12):e0143847 PMID:26630652 (IF:3.057)
PubMed, SCI citácie: 12
Xxx, F. et al. (2019) Journal of Enzyme Inhibition and Medicinal Chemistry, 34 (1), pp. 909-926. Xxxxxxxxx-Xxxxxx, D., et al. (2018) Revista Medica de Chile, 146 (12), pp. 1444-1451.
Xxxxxx, M.D., Xxxxxx, P.A., et al. (2018) Cellular Signalling, 44, pp. 127-137.
Xxxxxx, X., Xxxxxxxxx, X., Xxxxxxxx, K.C. (2018) Drugs of the Future, 43 (1), pp. 13-21.
Xxxxxxxx-Xxxxx, V. et al. (2017) Clinical Lymphoma, Myeloma and Leukemia, 17 (10), pp. 621-630. Xxx, F., Xxxxxxx, M.H., Xxxxxxx, et al. (2017) Leukemia, 31 (7), pp. 1570-1581.
Xxx, X., Xxxx, X., Xxxxx, X., et al. (2017) Medical Science Monitor, 23, pp. 2636-2643. Xxxxxx, X., Xxxxxxxx, M. (2017) The Lancet, 389 (10068), pp. 480-482.
Xxx, X. et al. (2017) Molecular Cancer Therapeutics, 16 (1), pp. 16-24.
Xxxxxxxx, X., Xxxxx, X., Xxxxxxxx, X., et al. (2017) RSC Advances, 7 (49), pp. 31069-31074.
Xx, X.-X. et al. (2016) International Journal of Clinical and Experimental Medicine, 9 (12), art. no. Xxxxxxxxx, X. xx al.(2016) Annals of the New York Academy of Sciences, 1364 (1), pp. 32-51.
• Xxxxxxxxx T, Xxxxxxx F, Xxxxxxx H, Xxxxxxxxxx J, Xxxxxx G, Xxxxxx N, Xxx YT, Xxxxxx N, Xxxxxxxxxx PG, Xxxxxxxx KC. Rational combination treatment with histone deacetylase inhibitors and immunomodulatory drugs in multiple myeloma. –2015-BLOOD CANCER J- VOL5: :e312. PMID:25978432 (IF:4.411)
PubMed, SCI citácie: 39
Xx, X.-X., Xx, X., Xxxx, B., et al. (2019) Prostate, 79 (10), pp. 1166-1179.
Xxxxxxxx, A., Xxxxxxxx, L., Xxxxx, F et al. (2019) Frontiers in Pharmacology, 10, art. no. 349, . Xxxx, X., Xxxxxx, X., Xxxxxxxxx, M., Xxxxxx, M., Xxxx, X. (2019) Cancers, 11 (4), art. no. 475, . Xxxx, X.X., Xxxxxxx, T.D., Xxx, X., Xxxx, X. (2019) Molecular Therapy - Oncolytics, 12, pp. 173-194. Xxxxx, X.X., Xxxxxx, R., Xxxxxxx, D. (2019) Journal of Oncology, 2019, art. no. 2186494, .
Xxxxx, X. (2019) Cardiovascular and Hematological Disorders - Drug Targets, 19 (1), pp. 51-78. Cosenza, M., Pozzi, S. (2018) International Journal of Molecular Sciences, 19 (8), art. no. 2337, . Xxx, D.H., Xxx, X.-X., Xxx, X.-X., et al. (2018) International Journal of Oncology, 53 (2), pp. 844- 854.
Alzrigat, M., Xxxxxxx, A.A., Xxxxxxxx-Xxxxxxx, X. (2018) Seminars in Cancer Biology, 51, pp. 101- 115.
Xxxx, X., Xxx, X., Xxx, S., Xxxx, D., Xx, X., Xxx, X. (2018) Cell Cycle, 17 (8), pp. 985-996.
Xxxx, S., Xx, D., Xxxxx, B., et al. (2018) Experimental Cell Research, 363 (2), pp. 196-207. Xxxx, S., Xxxxx, B., Xxx, N., et al. (2018) Anti-Cancer Drugs, 29 (1), pp. 61-74.
Xxxxxxxx, M., Xxxxxxxxx, V (2018) Drug Discovery Today, 23 (1), pp. 76-89.
Xxxx, X., Xxxxx, D.I., Xxxxxxx, H.J., et al. (2017) Clinical Cancer Research, 23 (23), pp. 7199-7208. Xxxxxxxx, X.X., Xxxxxxx, M. (2017) Cancer and Metastasis Reviews, 36 (4), pp. 585-598.
Xxx, L., Xxxxx, X., Xxxx, X., et al. (2017) British Journal of Haematology, 178 (6), pp. 914-926. Vogl, D.T., Xxxx, N., Xxxxxxxxx, S., et al. (2017) Clinical Cancer Research, 23 (13), pp. 3307-3315. Xxxxxx-Xxxxxx, D., Xxxxx, J.D. (2017) Current Opinion in Hematology, 24 (4), pp. 336-344.
Xxxx, X., Xxxxxxx, X., et al. (2017) Drug Design, Development and Therapy, 11, pp. 1369-1382. Xxxxxxx, X. (2017) Pharmaceuticals, 10 (2), art. no. 40.
Xxxxxx-Xxxxx, C.A., et al. (2017) Expert Opinion on Therapeutic Patents, 27 (3), pp. 229-236. Xxxxx, B.J., Xxxxxxxx-Xxxxx, I., Xxxxxx, D., et al. (2017) PLoS ONE, 12 (3), art. no. e0173507, . Xxxxxxx, D., Xxxxx, M.M., Xxxxxxxxxx, X. (2017) Future Oncology, 13 (6), pp. 477-488.
Xxxxxxx, X., Xxxxxx, D.H., Xxxxxxx, et al. (2017) British Journal of Haematology, 176 (3), pp. 440- 447.
Del Xxxxxx Xxxxxxxx Xxxxx, Ma. (2017) Anales de la Real Academia Nacional de Farmacia, 83 (2), pp. 211-223.
Xxx, A.J., Xxxxxxxxx, W.I., Xxxxx, X.X., et al. (2016) The Lancet Oncology, 17 (11), pp. 1569-1578. Xxxxxxx, X., Xxxxxxxxxx, X.X., et al. (2016) FEBS Journal, 283 (22), pp. 4032-4046.
Xxxxxx, X., et al. (2016) International Journal of Hematology, 104 (3), pp. 300-309.
Xxxxx, X. et al. (2016) Best Practice and Research: Clinical Haematology, 29 (2), pp. 156-160. Xxxxxx, N., et al. (2016) Molecular Cancer Therapeutics, 15 (6), pp. 1364-1375.
Xxxxxx, S.N., Xxxxxxxxx, A.S., Xxxxxx, X. (2016) Clinical Science, 130 (12), pp. 987-1003. Xxxxxxxx, X.X., et al.(2016) Journal of Community and Supportive Oncology, 14 (5), pp. 232-235. Xxx, X.-X., Xxx, N.C.O., Xxxxxxxx, N., et al. (2016) Cancer Research, 76 (4), pp. 902-911.
Lonial, S. (2016) Cancer Treatment and Research, 169, pp. 195-205. Xxxxxxxx, X. (2015) Cancer Genomics and Proteomics, 12 (6), pp. 301-338.
Xxxxxxxxxx, X.X. (2015) Journal of Community and Supportive Oncology, 13 (10), pp. 342-343.
Xxxxxxx, X., Xxxxxxxxxx, P.G., Xxxxxxxx, K.C. (2015) Blood, 126 (3), pp. 300-310.
Xxxxxxx, X., Xxxxxx, H.C., Xxxxxx, D.W., et al. (2015) Oncotarget, 6 (31), pp. 31134-31150. Xxxxxxxx, X., et al. (2015) BioMed Research International, 2015, art. no. 943096.
• Xxxxxxx S, Xxxxxx R, Xxxxxxx H, Xxxxxxx Y, Xx D, Xxxxxxx F, Xxxxxxxxxx J, Xxxxxxx G, Xxxxxx T, Xxxxxx G, Xxx YT, Xxxxxxxxxx PG, Xxxxxxxxx T, Xxxxxxxx KC. Class IIa HDAC inhibition enhances ER stress-mediated cell death in multiple myeloma. –2015-LEUKEMIA- VOL29(9):1918-27. PMID:25801913 (IF:12.104)
PubMed, SCI citácie: 17
Xx, S., Xxxxxx, S., Xxxxx, X., et al. (2019) Expert Opinion on Investigational Drugs, 28 (5), pp. 445- 462.
Xxxxxxx, X., Xxxxxxxxxx, C., Xxx, S.S., et al. (2018) Oncology Reports, 40 (5), pp. 2619-2627. Xxxxxxx, X., Xxxxxxxxx, X., Xxxxxxxx, K.C. (2018) Blood Cancer Journal, 8 (9), art. no. 83, .
Xxxx, X., Xxx, X., Xxxx, I., et al. (2017) Frontiers in Immunology, 8 (NOV), art. no. 1612, .
Xxxxxx, X., Xxxxxxx, X., Xxxxxx, X., et al. (2017) Clinical Cancer Research, 23 (17), pp. 5225- 5237.
Xxxxxx-Xxxxxx, D., Xxxxx, J.D. (2017) Current Opinion in Hematology, 24 (4), pp. 336-344.
Xxxx, X., Xxxx, X.-X., et al. (2017) International Journal of Molecular Sciences, 18 (2), art. no. 258, . Xxx, X., Xxxxx, X., Xxxx, X., et al. (2017) Cell Death Discovery, 3, art. no. 17059, .
Xxx, J., Xxxxxxx, R.J. (2017) Genes and Development, 31 (14), pp. 1417-1438.
Xxx, X., Xxxx, X., Xxxxx, X., et al. (2016) Biomedicine and Pharmacotherapy, 84, pp. 1645-1653. Xxxxxxxxx, X., et al. (2016) Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 113 (46), pp. 13162-13167.
Xx, X., Xxxx, X. (2016) Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine, 6 (10), art. no. a026831, 34 x. Xxxxxx, X., Xxxxxxxxx, T.,. (2016) International Journal of Hematology, 104 (3), pp. 300-309.
Xxxxxx, N., Xxxxxxx, M.A., et al. (2016) Molecular Cancer Therapeutics, 15 (6), pp. 1364-1375.
Xx, X., Xxx, Z., Xx, M., Xxxx, S., Xx, X., Xxxx, X., Xxxx, X. (2016) Oncotarget, 7 (25), pp. 37966- 37978.
Kim, S.-M., Xxxx, X.-X., Xxxx, X.-X., et al. (2015) BMC Cancer, 15 (1), art. no. 1003, . Xxxxxxx, E., Xxxxx, X., Xxxxxxxx, S., et al. (2015) Anticancer Research, 35 (11), pp. 6127-6136.
• Xxxxxx R, Xxxxxxxxx T, Xxxxxx N, Xxxxxx J, Xxxxxxx H, Xxxxxxx S, Xxxxxxx Y, Xxxxxx G, Xxxxxxx D, Xxxxxxx F, Xxxxxxxxxx J, Xxx YT, Xxxxxxx D, Xxxxxxxxxx PG, Xxxxxx N, Xxxxxx T, Xxxxxxxx KC. Antitumor activities of selective HSP90α/β inhibitor, TAS-116, in combination with bortezomib in multiple myeloma. –2014-LEUKEMIA- VOL29(2):510-4. PMID:25306900 (IF:12.104)
PubMed, SCI citácie: 17
Xx, X., Xxxxxxxxx, X., Xxxx, N.A., et al. (2019) Journal of Controlled Release, 306, pp. 149-164. Xxxxx, X., Xxxxx, X., et al. (2019) Environmental Toxicology and Pharmacology, 68, pp. 141-147. X'Xxxxxx, M., Xxxxxx, L., Xxxxx, M.G., et al. (2019) Journal of Natural Products, 82 (3), pp. 539-549. Xxx, X., Xxxxx, X., Xxxxxxxxx, S., et al. (2019) Journal of Medicinal Chemistry, 62 (2), pp. 531-551. Xxxxx, M.H.Z., Xxxxxxxx, E.L., Xxxxx, L.P., et al. (2019) Cancers, 11 (1), art. no. 66, .
Xxxxxx, X., Xxxxxxxxx, X., Xxxxxxxx, K.C. (2018) Drugs of the Future, 43 (1), pp. 13-21.
Xxxxxxxxxx, X., Xxxxx, T.F. (2017) International Journal of Molecular Sciences, 18 (9), art. no. 1978, . Xx, X., Xxx, X., Xxxx, Z., et al. (2017) Trends in Pharmacological Sciences, 38 (3), pp. 226-256.
Xxx, Y., Xxxxxx, S., Xxxxxxxx, X., et al. (2017) Molecular Cancer Therapeutics, 16 (1), pp. 16-24. Xxxx, X., Xx, Q., Xxx, X., et al. (2016) Leukemia Research, 49, pp. 7-12.
Xxxxxxxx, X.X., et al. (2016) Current Topics in Medicinal Chemistry, 16 (25), pp. 2792-2804.
Xxxxx, M.G., Xxxxxxxxxx, N., et al. (2016) Chemistry - A European Journal, 22 (37), pp. 13236-13250. Xxxxxx, X., Xxxxxxx, X., Xxxxxx, X., et al. (2015) PLoS ONE, 10 (12), art. no. e0143847, .
Xxxxxxxx, X., Xxxxxxxxx, X., Xxxxxxx, X., et al.(2015) Cell Stress and Chaperones, 20 (5), pp. 729- 741.
Xxxxxx-Xxxxxx, D., Xxx, M.Y., Xxxx, X., et al. (2015) eLife, 4 (September), art. no. e08153, . Xx, X., Xxxx, X., Xx, X., et al. (2015) Chemical Communications, 51 (31), pp. 6812-6815.
Xxxxxx, N., Xxxxxxxxx, ., Xxxxxxxx, K.C. (2015) Experimental Hematology, 43 (8), pp. 732-741.
• Xxxxxx N, Xxxxxxxxx T, Xxxxxxxxx T, Xxxxxx R, Xxxxxxx H, Xxxx O, Xxxxxxx S, Xxxxxxx Y, Xxxxxxx F, Xxxxxxxxxx J, Xxxxxxx D, Xxxxxx G, Xxxxxx J, Xxx YT, Xxxxxxxxxx PG, Xxxxxx T, Xxxxx A, Xxxxxxxx KC. Selective and potent Akt inhibition triggers anti-myeloma activities and enhances fatal endoplasmic
reticulum stress induced by proteasome inhibition. –2014-CANCER RES- VOL74(16):4458-69. PMID:24934808 (IF:8.556)
PubMed, SCI citácie: 33
Xxx, Y., Xxxx, S., Xxxxx, N., et al. (2019) Biomedicine and Pharmacotherapy, 114, art. no. 108784, . Xxxxxxxx, D., et al. (2019) Biochimica et Biophysica Acta - Molecular Basis of Disease, 1865 (6), pp. 1666-1676.
Xxxxx, X., Xxxxxx, X., Xxxxxx, X., Xxxxxxxxx, K. (2019) Annals of Hematology, 98 (3), pp. 723-733. Xxxxxxxxxxxx, X., Xxxxx, D.E. (2019) CPT: Pharmacometrics and Systems Pharmacology, 8 (3), pp. 146-157.
Xxxx, D.W., Xxxxxx, P.F., Xxxxxxxx, K.G., et al. (2019) Experimental Cell Research, .
Xxxxxxx, X., et al. (2019) International Review of Cell and Molecular Biology, 343, pp. 219-297. Xxxxxxxxxxxx, X., Xxxxx, X. (2018) Leukemia and Lymphoma, 59 (11), pp. 2524-2534.
Xxxxxxx, X., Xxxxx, X. (2018) International Journal of Molecular Sciences, 19 (7), art. no. 2031, . Xxxx, X., Xxx, X.-X., Xxxxx, A.-K., et al. (2018) Molecular Cancer Research, 16 (7), pp. 1077-1091. Xxxxxxx, D., Xxxxxx, S., Xxxxxxx, M., et al. (2018) Haematologica, 103 (4), pp. 707-716.
Xxxx, X., Xxxx, X., Xxxx, H et al. (2018) Life Sciences, 196, pp. 133-142. Xx, X., Xx, W.-X. (2018) Cancer Letters, 414, pp. 214-221.
Xxx, L., Xxxxx, X., Xxxx, X., et al. (2017) British Journal of Haematology, 178 (6), pp. 914-926. Xxxx, X., Xxxxxx, N., Xxxxxx, M., et al. (2017) Clinical Cancer Research, 23 (16), pp. 4817-4830. Xxxxx, M., Xxxxxxx, E.C. (2017) Neurobiology of Disease, 103, pp. 113-122.
Xxxxxxxxx, X., Xxxxxxx, F., Xxxxxx, X., et al. (2017) Blood, 129 (10), pp. 1308-1319.
Xxxxxxx, X., et al. (2017) Clinical Journal of the American Society of Nephrology, 12 (1), pp. 176- 189.
Xxxxx, X., Xxxxxxx, M., Manzoni, M., et al. (2017) Oncotarget, 8 (9), pp. 14604-14619. Xxxxxx, X. (2017) Chiba Medical Journal, 93 (2), pp. 17-23.
Xxxxxxxx, X.X. (2016) Clinical Cancer Research, 22 (22), pp. 5419-5427.
Xxx, X., Xxxxxxx-Xxxxx, T.R., Xxxxx, X., et al. (2016) Cancer Research, 76 (19), pp. 5822-5831. Xxxxx, R.S.I., Xxx, G., Xxxxxxxx, X., et al. (2016) Journal of Cellular Biochemistry, pp. 2357-2369. Tagde, X., Xxxxxx, H., Xxxxxxxx, A., et al. (2016) Blood, 127 (21), pp. 2587-2597.
Xxxxx, B., Xxx, X., Xxxxx, P.J., et al. (2016) Molecular Cancer Research, 14 (4), pp. 397-407. Xxxxxx, K.L.P., et al. (2016) Molecular and Cellular Biochemistry, 415 (1-2), pp. 119-131.
Xxxx, X.-X., Xxxxx, X.-X., Xxx, K.-C., et al. (2016) Oncotarget, 7 (40), pp. 65335-65347. Xxxxxxxx, X., Xxxxxx, X., Xxxx, X., et al. (2016) Oncotarget, 7 (39), pp. 64330-64341.
Xx, X., Xxxx, X.-C., Xxxxx, X.I.-Y., et al. (2015) Oncology Reports, 34 (2), pp. 913-919. Xxxxxxxx, X., Xxxxxx, X., Xxxxxx, X., et al. (2015) PLoS ONE, 10 (4), art. no. e0122689, . Xxxxxx, M.B., Xxx, S.Q., Xxxxxx, X.X et al. (2015) Oncotarget, 6 (22), pp. 18921-18932.
Xxxxxxx, S., Xxxxxxxxxx, T., Xxxxx, M., et al. (2015) Oncotarget, 6 (38), pp. 40704-40718. Xxxxxx, N., Xxxxxxxxx, ., Xxxxxxxx, K.C. (2015) Experimental Hematology, 43 (8), pp. 732-741. Xxxxx, X. et al. (2014) Hematology/Oncology Clinics of North America, 28 (5), pp. 903-925.
• de Haart SJ, van de Donk NW, Xxxxxxx MC, Xxxxx JH, Aarts-Riemens T, Xxxxxxxxxx N, Xxxx H, Xxxxx RW, XxXxxxxx DW, Xxxxxxxxxx J, Xxxxxxxx HM, Xxxxxxx AC, Xxxxxxxxx CS, Xxxxx T: Accessory cells of the microenvironment protect multiple myeloma from T-cell cytotoxicity through cell adhesion-mediated immune resistance –2013-CLIN CANCER RES- VOL19(20):5591-601. PMID:24004671 (IF:8.738)
PubMed, SCI citácie: 24
Xxxxx, X., Xxxxx, X., Xxxxxx, R., et al. (2019) Clinical Cancer Research, 25 (13), pp. 4014-4025. Xxx Xx Xxxx, N.W.C.J., Xxxxxx, S.Z. (2018) Frontiers in Immunology, 9 (SEP), art. no. 2134, . Xxx Xx Xxxx, N.W.C.J., Xxxxxxxxxx, P.G., Xxxxxxxx, F. (2018) Blood, 131 (1), pp. 13-29.
Zafeiris, X., et al. (2017) Expert Review of Molecular Diagnostics, 17 (11), pp. 983-1000. Xxxxx, X., Xxxxxxx, M., Xxxxx, R., et al. (2017) Molecular Therapy, 25 (8), pp. 1946-1958. Xxx, X., Xx, D., Xx, X., et al. (2017) Biomedicine and Pharmacotherapy, 91, pp. 21-30.
Templin, J., Xxxxxxxxxxx, D., Xxxxxx, D., et al. (2017) Oncotarget, 8 (30), pp. 49253-49263. Xx, Z., Xx, X., Xx, D., Peng, X., et al. (2017) Oncotarget, 8 (5), pp. 7647-7665.
Xxxxxxxxxxx, D., Xxxxxxxx, X., et al. (2017) Current Cancer Drug Targets, 17 (9), pp. 839-845. Xxxxx, X., et al. (2016) Journal of Nanoscience and Nanotechnology, 16 (12), pp. 12071-12085. Xxxxxxx, T.N., Xxxxxx, X.X., et al. (2016) American Journal of Pathology, 186 (11), pp. 3054-3063. Xxxxxxxx, X.X., et al. (2016) Seminars in Cancer Biology, 39, pp. 68-76.
xx Xxxxx, S.J., Xxxxxxx, X., Xxxxx, W.A., et al. (2016) Haematologica, 101 (8), pp. e339-e343. Xxxxx, X., Xxxxx, R.W.J., Xxxxx, X.X., et al. (2016) Haematologica, 101 (5), pp. 616-625.
Xxxxxxxxxxx, X., et al. (2016) British Journal of Haematology, 172 (5), pp. 685-698.
Xxxxxxxxxx, R., Xxxxxxxx, H.M., Xxxxx, X. (2016) Bone Marrow Transplantation, 51 (2), pp. 163-171. Xxxxxx, I.S., Xxxxx, X.X.X., Xxxxxxxx, X.X., et al. (2015) Leukemia, 29 (10), pp. 2039-
Xxxxx, X.X., Xxxxxx, W.S., Xxx, X. (2015) Oncogene, 34 (36), pp. 4673-4682.
Xxxxxxxx, L., Xxxx, L., Ju, C.-H., et al. (2015) Cancer Immunology Research, 3 (6), pp. 650-660. Xxxxx, F.L., Menges, M., et al. (2015) Journal for ImmunoTherapy of Cancer, 3 (1), art. no. 20, .
Xxx, X., Xxxxx, P., Xx, N., et al. (2015) Oncotarget, 6 (25), pp. 21136-21147.
Xxxx, X., Xxx, N., Xxxxxxx, X., et al. (2015) International Journal of Cancer, 136 (8), pp. 1751-1768. Xxxxxx, M.A., Xxx, X., Xxxxxxxx, M.H., et al. (2014) PLoS ONE, 9 (2), art. no. e89357, .
Xxxxxxx, L.T., Xxxx, P.I. (2014) Proteomics - Clinical Applications, 8 (5-6), pp. 351-381.
• Xxxxxx J, Xxxxxx R, Xxxxxxxxxx R, Xxxxxx G, Xxxxx B, Xxxxxxx D, Xx Y, Xxxxxx N, Xxxxxxx H, Xxxxxxx F, Xxxxxxxxxx J, Xxxxxx NC, Xxxxxxxx SJ, Xxxxxxxxxx PG, Xxxxxxxxx T, Xxxxxxxx KC: Histone deacetylase 3 as a novel therapeutic target in multiple myeloma – 2014-LEUKEMIA-VOL28(3):680-9. PMID: 23913134 (IF:12.1)
PubMed, SCI citácie: 64
Xxxx, S.A., et al. (2019) Journal of Biomolecular Structure and Dynamics, 37 (8), pp. 2133-2142.
Xx, S., Xxxxxx, S., Xxxxx, X., et al. (2019) Expert Opinion on Investigational Drugs, 28 (5), pp. 445- 462.
Xxxxxxxxx, X., et al. (2019) International Journal of Molecular Sciences, 20 (7), art. no. 1605, Xxxx, S.A., et al. (2019) European Journal of Medicinal Chemistry, pp. 369-380.
Xxxxx, X., Xxx, Y., Xxxx, D., et al. (2019) Cell Communication and Signaling, 17 (1), art. no. 23, . Xx, X., Xxxx, X., Xxx, X., et al. (2019) Leukemia, .
Xxxxxxx, P., Xxxxxxxx, N., et al. (2018) European Journal of Pharmaceutical Sciences, 124, pp. 165- 181.
Xxxxxxxx, N., Xxxx, S.A., et al. (2018) European Journal of Medicinal Chemistry, 157, pp. 1127-1142. Xxxxxxx, X., Xxxxxxxxx, X., Xxxxxxxx, K.C. (2018) Blood Cancer Journal, 8 (9), art. no. 83, .
Xx, X., Xxxx, X., Xx, X., et al. (2018) Haematologica, 103 (8), pp. 1369-1379. Xxxx, P., Xx, K., Xx, X., et al. (2018) Cell Death and Disease, 9 (6), art. no. 23, . Xxxx, X., Xx, X., Xxxxx, M., et al. (2018) Oncology Reports, 39 (4), pp. 1957-1965.
Xxxxxx, X., Xxxxxx, M., Xxxxxxxxx, M., Xxxxx, X. (2018) Oncology Reports, 39 (4), pp. 1999-2005. Xx, P., Xx, K., Xx, S.-B., et al. (2018) International Journal of Oncology, 52 (4), pp. 1305-1316.
XxXxx-Xxxxxxxx, M.E., et al. (2018) Journal of Cellular Physiology, 233 (4), pp. 2671-2680. Xxxxxx, X., Xxxx, K., Xxxxxxx, X., et al. (2018) British Journal of Cancer, 118 (8), pp. 1062-1073. Xxxxxxxx, X.-X., Xxxxxxxxxx, X., Xxxxxx, X., et al.(2018) Hematological Oncology, 36 (1), pp. 210-216. Xxx, Z.-T., Xxx, B., Xxx, X., et al. (2018) Oncology Letters, 15 (2), pp. 2049-2056.
Xxxx, S., Xxxxx, B., Xxx, N., et al. (2018) Anti-Cancer Drugs, 29 (1), pp. 61-74.
Xxx, X., Xx, X., et al. (2018) Journal of Enzyme Inhibition and Medicinal Chemistry, 33 (1), pp. 525- 535.
0-Xxx, X., Xxxxxxxxxx, M.R.H., Xxxxxx, F.J. (2018) Molecules, 23 (3), art. no. 551, .
Xx, X., Xxxxxxxx, L.J., Xxxxx, X.X.(2018) Blood Reviews, 32 (1), pp. 8-28.
Xxxxxxxxx, X., et al. (2017) Journal of Bone and Mineral Research, 32 (12), pp. 2453-2465. Xxxxxxxx, X.X., Xxxxxxx, M. (2017) Cancer and Metastasis Reviews, 36 (4), pp. 585-598.
Xxxxxxxxxx, X., Xxxxxxxx, M.J., et al. (2017) Current Medicinal Chemistry, 24 (37), pp. 4151-4165. Xxxxxxx, C.J., Xxxxxx, P.J., et al. (2017) Trends in Pharmacological Sciences, 38 (4), pp. 363-377. Xxxxxx, X., Xxx, X.X., et al. (2017) Nature Reviews Cancer, 17 (3), pp. 160-183.
Xxxx, M.E., Xxxxxxx, F.S., Xxxxxxxxxxxx, C.S., et al. (2017) Clinical Epigenetics, 9 (1), art. no. 17, . Xxxxxxxx, X., Xxxxxxx, S.A., Xxxxxxxxxxx, V. (2017) Best Practice Onkologie, 12 (1), pp. 18-28.
Xxxxx, X., Xxx, X., Xxxxxxx, R.G., et al. (2017) Oncotarget, 8 (59), pp. 99402-99413.
Xxxxxxxx, X., Xxxxxxx, J., Xxx Xxxxxxxx, et al. (2017) Oncotarget, 8 (65), pp. 109675-109691. Xxx, X., Xxxx, X., Xxxxx, X., et al. (2016) Biomedicine and Pharmacotherapy, 84, pp. 1645-1653. Xx, X., Xxxx, X. (2016) Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine, 6 (10), art. no. a026831, 34 x. Xxxxxx, X., et al. (2016) International Journal of Hematology, 104 (3), pp. 300-309.
Xxxxxxxxx, T.A., Xxxxx, X., et al. (2016) Pediatric Blood and Cancer, 63 (4), pp. 727-730. Xxxxxx, X., et al. (2016) Journal of Biological Chemistry, 291 (12), pp. 6316-6330.
Xxxx, X., et al. (2016) American Journal of Translational Research, 8 (7), pp. 3169-3178. Xxxxxxxx, X., Xxxxxxx, S.A., Xxxxxxxxxxx, V. (2016) Onkologe, 22 (1), pp. 19-29.
Xxxxxxxxx-Xxxxxxxx, M., Xxxx, M.S., Zotti, A.I., et al. (2016) Oncotarget, 7 (7), pp. 7715-7731. Xxx, X.-X., Xx, X.-X., Xxxx, X.-X., et al. (2015) Cell Biochemistry and Function, pp. 566-574. Xxxxx, X.-X., Xxxxx, X.-X., Xxxxx, X.-X., et al. (2015) PLoS ONE, 10 (12), art. no. e0144252,
Xxxxxxxx, G.M., Xxxxxxxxx, P., Xxxxx, L.A., et al. (2015) Blood, 126 (21), pp. 2392-2403. Vallabhapurapu, S.D., et al. (2015) Nature Communications, 6, art. no. 8428, .
Marson, C.M., Xxxxxxxx, X.X., et al. (2015) Journal of Medicinal Chemistry, 58 (17), pp. 6803-6818. Xxxxxxx, X., Xxxxxxxxxx, P.G., Xxxxxxxx, K.C. (2015) Blood, 126 (3), pp. 300-310.
Xxxx, X.-X., Xxxx, X., Xxxx, E.S., et al. (2015) Nature Communications, 6, art. no. 7390, . Xxxxxxx, C., Xxxxxxx, X., et al. (2015) Expert Opinion on Drug Discovery, 10 (6), pp. 599-613. Xxxxxxxxx, X., Xxxxxxx, X., Xxxxxxx, X., et al. (2015) Blood Cancer Journal, 5 (5), art. no. e312,
Xxxx, M., et al. (2015) Biochemical and Biophysical Research Communications, 461 (2), pp. 366- 371.
Xxxxxxxxx, X., Xxxxx, X.X., Xxxxxxxxxx, S.S., et al. (2015) ACS Chemical Biology, 10 (3), pp. 883-890. Xxxxxxxxxx, X., Xxxxxxxxxx, X., et al. (2015) Immunology and Cell Biology, 93 (3), pp. 253-260.
Xxxx, X., Xx, M., et al. (2015) Journal of Analytical Methods in Chemistry, 2015, art. no. 675053, . Xxxxxx, D.W., Xxxxxx, D.M., et al. (2015) British Journal of Haematology, 171 (1), pp. 74-83.
Xx, X., Xxxx, X.-S., Xxxx, L.-L., et al. (2015) Cancer Letters, 359 (2), pp. 250-258.
Xxxxxxx, F., Xxxxxxxx, K. (2015) Clinical Advances in Hematology and Oncology, 13 (4), pp. 236-248. Xxxxxx, N., Xxxxxxxxx, ., Xxxxxxxx, K.C. (2015) Experimental Hematology, 43 (8), pp. 732-741.
Xxxx, X., Xx, X.-X., Xxxx, F., et al. (2014) PLoS ONE, 9 (12), art. no. e115401, . Xxxxxx, D., et al. (2014) Biochemical and Biophysical Research Communications, 455 (1-2), pp. 58- 69. Xxxxxxx, X., et al. (2014) Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics, 351 (3), pp. 510-518. Xxxxxxxxxxxxx, K.A., et al. (2014) Expert Opinion on Investigational Drugs, 23 (3), pp. 291-294. Xxxxxxxxx, X., Xxxxxxxxxx, R., Santo, X., et al. (2014) Leukemia, 28 (2), pp. 457-460. Xxxxxx, X., Xxxxxxxxx, P., Xxxxxx, F., et al. (2014) Oncologist, 19 (8), pp. 829-844. Yu, X., Xxx, X., Xxxxxxxx, X., et al. (2014) Nature Reviews Cancer, 14 (11), pp. 736-746. Xxxxx, X. (2013) The Lancet Oncology, 14 (11), pp. 1038-1039. | |||
07 | Prehľad projektov zodpovedného riešiteľa v oblasti výskumu a vývoja v doméne zdravotníctva | • Multiple Myeloma Research Foundation Fellowship Award Grant s názvom: “Studying the myeloma niche by 3D mesenchymal stem cell- based system”; doba riešenia: 2012-2013; pozícia: Zodpovedný riešiteľ; celkový rozpočet: $75000; nesúvisí s predkladaným projektom Cieľom tohto projektu bolo lepšie poznanie patogenézy mnohopočetného myelómu v nádorovom mikroprostredí kostnej drene. Navrhli sme model funkčnej niky myelómu vytvorením kokultivačného in vitro systému na napodobnenie biológie myelómu s použitím 3-dimenzionálneho (3-D) kultivačného systému mezenchymálnych kmeňových buniek na báze hydrogélu. • Xxxxx Xxxxx Reintegration grant 0064/01/02 s názvom: “Clonal architecture in development of MM and therapy induced intra-clonal heterogeneity in MM progression”; pozícia: Zodpovedný riešiteľ; doba riešenia: 9/2015-8/2018; celkový rozpočet: €208 307; nesúvisí s predkladaným projektom Cieľom tohto projektu bolo lepšie objasniť klonálny vývoj mnohopočetného myelómu. V rámci riešenia projektu sme študovali molekulárnu evolúciu a genetické zmeny intra-klonálnej heterogenity počas vývoja a progresie mnohopočetného myelómu. • TRANSCAN-2 JTC 2014 funding in accordance with the ERA-NET Co- fund scheme collaborative grant s názvom: “Multiple myeloma intra- clonal heterogeneity: evolution and implications of targeted therapy”; pozícia: Koordinátor & Zodpovedný riešiteľ; doba riešenia: 7/2016- 3/2021; celkový rozpočet: €555 000 pre 4 partnerov/€105 000 pre SK; nesúvisí s predkladaným projektom Hlavným cieľom tejto štúdie je štúdium vývoja a progresie nádorovej heterogenity u mnohopočetného myelómu (MM) prostredníctvom kombinácie bunkových a molekulárnych prístupov. Zameriavame sa predovšetkým na proces klonálnej evolúcie počas vývoja MM: z premalígnych štádií známych ako MGUS a asymptomatický MM (SMM) na aktívne MM ochorenie. • APVV grant APVV-16-0484 s názvom: Nádorová heterogenita v mnohopočetnom myelóme: evolúcia a klinická významnosť; pozícia: Zodpovedný riešiteľ; doba riešenia: 7/2017-6/2021; celkový rozpočet: €249 989; nesúvisí s predkladaným projektom Cieľom tejto štúdie je objasniť klonálnu architektúru primárnych vzoriek kostnej drene pacientov počas vývoja mnohopočetného myelómu (MM) a terapeuticky indukovanú intra-klonálnu dynamiku počas progresie MM. Taktiež hodnotíme vplyv chemoterapie a imunoterapie na dynamickú povahu klonálnej kompozície spolu s úlohou nádorového mikroprostredia na klonálnu selekciu v MM. • VEGA grant VEGA 2/0100/17 s názvom: Mechanizmus protinádorového účinku nanočastíc realgaru a synergia s anti- myelómovými liečivami. pozícia: Zodpovedný riešiteľ; doba riešenia: 1/2017-12/2019; celkový rozpočet: €16 420.75; nesúvisí s predkladaným projektom |
Mnohopočetný myelóm (MM) je druhé najčastejšie sa vyskytujúce hematologické nádorové ochorenie plazmatických buniek. Aj napriek zavedeniu nových liečebných postupov, ktoré významne zlepšili prežívanie pacientov, MM naďalej zostáva nevyliečiteľnou malignitou. Použitie oxidu arzenitého (ATO) vo fáze II klinických testov u relabovaných a refraktérnych MM pacientov viedlo k limitovanej odpovedi v dôsledku toxicity vyvolanej dlhodobým užívaním. Z tohto hľadiska by použitie tetrasulfidu arzénu realgaru vo forme nanočastí (NREA) mohlo byť u MM pacientov lepšie lepšiu tolerované. Hlavným cieľom predkladaného projektu je stanoviť mechanizmus anti-MM účinku NREA v patogenéze MM, samostatne aj v kombinácii s inými anti-MM látkami, pomocou in vitro a in vivo predklinických modelov ako podklad pre zhodnotenie využitia NREA pre budúce klinické testovanie. • VEGA grant 2/0076/17 s názvom grantu: Vplyv mikroprostredia a protinádorovej terapie na diverzitu malígnych subklonov v MM a WM; doba riešenia: 1/2017-12/2019; pozícia: spoluriešiteľ;vcelkový rozpočet: €19 763.16; nesúvisí s predkladaným projektom Hlavným zámerom projektu je stanoviť dopad chemo- a imunoterapie na subklonálnu diverzitu, ako aj vplyv mikroprostredia nádoru na subklonálnu dynamiku počas progresie MM a WM, a to kombináciou bunkových a molekulárnych metód. Získané poznatky prispejú jednak k lepšiemu pochopeniu patogenézy týchto malignít, ako aj k efektívnejšej liečebnej stratégii zacielenej na rôzne malígne subklony. | ||
08 | Počet – Projekty zodpovedného riešiteľa realizované v priebehu posledných 5 rokov | 5 |
09 | Celková citovanosť v SCI / ISI | 1600 |
VV-2019-P2.3-SJ | Základné informácie o spoluriešiteľskej organizácii | |
Spoluriešiteľská organizácia | ||
01 | Názov organizácie | Národný onkologický ústav |
02 | Adresa organizácie | Klenová 1, 833 10 Bratislava |
03 | IČO | 00165336 |
04 | Právna forma organizácie | príspevková organizácia |
05 | Sektor | štátny |
06 | Platca DPH | Nie |
07 | Oprávnená osoba na podpis zmluvy v mene žiadateľa | |
Telefón | ||
V-2019-P2.4.1-SJ | Zoznam riešiteľov | |||
01 | Zoznam zamestnancov priamo podieľajúcich sa na riešení projektu | |||
Meno a priezvisko | Tituly | Pracovné zaradenie | IČO organizácie | Počet hodín |
RNDr., PhD | Vedecký pracovník | 50073869 | 1250 | |
RNDr., DrSc. | Vedúci vedecký pracovník | 50073869 | 1700 | |
RNDr., PhD. | Vedecký pracovník | 50073869 | 1600 | |
RNDr. | Vedecko-technický pracovník | 50073869 | 1950 | |
MVDr. | Vedecko-technický pracovník | 50073869 | 1950 | |
doc. MUDr. CSc. | Klinický onkológ | 00165336 | 1000 |
MUDr. PhD. | Klinický onkológ | 00165336 | 1000 | |
Mgr., PhD. | Klinický pracovník | 00165336 | 1200 | |
MUDr. | Klinický onkológ | 00165336 | 1000 | |
MUDr. | Klinický onkológ | 00165336 | 1000 | |
MUDr., PhD. | Klinický onkológ | 00165336 | 1000 | |
MUDr. | Klinický onkológ | 00165336 | 1000 |
V-2019-P2.4.2-SJ | Zoznam riešiteľov | ||
02 | Ostatní zamestnanci | Celkový počet ostatných osôb | 2 |
Súhrnná kapacita ostatných osôb v hodinách | 4000 | ||
03 | Spolu | Celkový počet zamestnancov | 14 |
Súhrnná kapacita zamestnancov v hodinách | 19650 |
VV-2019-P2.5-SJ | Projektový manažér / Vedúci projektu (Kontaktná osoba, ak je iná ako zodpovedný riešiteľ, poverená štatutárnym zástupcom žiadateľa vykonávať administratívne vedenie projektu.) | |
01 | Meno a priezvisko, Tituly | |
Telefón | ||
VV-2019-P2.6-SJ | Existujúca infraštruktúra (Opíšte existujúcu infraštruktúru, v členení podľa jednotlivých zapojených organizácií, ktorá sa bude využívať pre prácu na projekte.) |
Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) v Bratislave, SK plne podporí navrhované štúdie tým, že poskytne výskumnému tímu tohto projektu dobré pracovné prostredie a zdroje vrátane infraštruktúry a zariadení. Moje laboratóriá na ÚEO BMC SAV sú plne vybavené sú plne vybavené laminárnym boxom pre sterilnú prácu s bunkovými kultúrami, centrifúgou a 2 mikro-centrifúgami, 2 inkubátormi, chladničkami, chladiacimi a tmavými miestnosťami, dewarovymi nádobami na uchovávanie vzoriek v tekutom dusíku, zariadením na western, northern a southern blot analýzy, 2-D blotovacími zariadeniami, a svetelnými mikroskopmi. Pracovisko disponuje aj nasledovným vybavením: Aria sorter vybavený UV laserom; BD FACSCanto II prietokový cytometer; Amnis ImageStream cytometer; Bio-Rad BioPlex 200 beadarray; ImmunoSpot s5 Versa Elispot analyzér; bunkový separačný systém Miltenyi Biotec MACS; fluorimeter BMG PolarStar Optima; luminometer LumiStar Optima; MetaSystems Metafer skenovacie zariadenie; NeonTM systém na transfekcie buniek; pyrosekvenátor PyroMark Q24; mikrodisekčný systém Palm MicroLaser System; konfokálny mikroskop a real-time PCR cykléry. Okrem toho, v súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na hmotnostný cytometer CyTOF z grantu CEMEA, a prístroj bude inštalovaný v priestoroch BMC SAV v novembri 2019. Z tohto projektu plánujeme zakúpiť 1 chladiacu centrifúgu, 1 laminárny box a hlboko mraziaci box -80 ° C. Národný Onkologický Ústav (NOÚ) v Bratislave, SK je komplexné onkologické klinické centrum s dlhoročnými skúsenosťami v liečbe onkologických pacientov. Klinici z NOÚ budú pracovať na navrhovanej štúdii, najmä zbieraním zbieraním klinických vzoriek kostnej drene a periférnej krvi pacientov s B bunkovými malignitami, ktorí budú zaradení do naš navrhovanej štúdie. |
OPISNÝ FORMULÁR PROJEKTU Príloha č. 3. 1. B. / SJ
VV-2019-R-SJ | Vecný zámer projektu |
Identifikačné číslo projektu | 2019/14-BMCSAV-9 |
Názov projektu | Vývoj nového diagnostického a prediktívneho vysokodimenzionálneho imunofenotypizačného nástroja pre hematologické malignity |
Akronym projektu | PhenoTOOL |
VV-2019-R-SJ | Vecný zámer projektu | |
Imunofenotypizácia je v súčasnosti jedným zo základných pilierov diagnostiky, | ||
klasifikácie, stagingu a monitorovania hematologických malignít, ako sú leukémie a | ||
lymfómy 1. V posledných dvoch desaťročiach sa preferovanou metódou na | ||
stanovenie imunofenotypových vlastností buniek prítomných v periférnej krvi (PB), | ||
kostnej dreni (BM), biopsii lymfatických uzlín (LN), mozgovomiechovom moku a | ||
iných typov vzoriek, kde sa predpokladá prítomnosť neoplastických | ||
hematopoetických buniek stala multiparametrová prietoková cytometria (MFC) 2. | ||
Xxxxxxxxxx cytometria je laserová technológia na báze fluorescencie, ktorá využíva | ||
širokú škálu fluorochrómov s charakteristickým píkom excitačnej a emisnej vlnovej | ||
dĺžky. Xxxxxxxxxx cytometria však zostáva v praxi obmedzená na meranie 6 až 10 | ||
simultánnych parametrov. V súčasnosti je imunofenotypizácia prietokovou | ||
cytometriou plne štandardizovaným laboratórnym postupom, ktorý využíva 8- | ||
farebné panely protilátok na presnú identifikáciu a fenotypovú charakterizáciu | ||
špecifických populácií nádorových buniek vo vzorkách na pozadí koexistujúcich | ||
reziduálnych subtypov normálnych leukocytov 3. Pri štandardizácii prietokovej | ||
cytometrie pre diagnostické použitie bola nevyhnutná séria experimentov na výber | ||
najvhodnejších kombinácií fluorochrómov v paneli, štandardizácia prevádzkových | ||
postupov na správne nastavenia prístroja pred meraním a výber najvhodnejšej | ||
stratégie analýzy nameraných dát 4. V súčasnosti je možná simultánna analýza | ||
maximálne 17 až 18 parametrov, ktorá je však limitovaná kompenzáciou potrebnou | ||
A | Východisková situácia | na korekciu spektrálneho prekryvu medzi fluorochrómami, čo vytvára zdroj nechcenej variability, a preto môže dochádzať k skresleným výsledkom. Z tohto |
dôvodu táto pokročilá MFC nie je vhodná na vytvorenie štandardizovaného | ||
protokolu na diagnostiku a klasifikáciu hematologických malignít. Množstvo klinicky | ||
využiteľných protilátok, a súbežne aj množstvo dostupných antigénov však stále | ||
narastá, preto je nevyhnutné hľadať nové prístupy, ktoré by umožnili stanovenie | ||
komplexného imunofenotypového profilu. | ||
Nedávne štúdie ukázali, že MFC je tiež citlivou metódou na detekciu minimálnej | ||
reziduálnej choroby (MRD) u pacientov s leukémiou, lymfómom a mnohopočetným | ||
myelómom (MM) 5-7. Monitorovanie MRD je dôležité z viacerých hľadísk, môže | ||
slúžiť ako prognostický marker pred začatím liečby, ako nástroj na meranie hĺbky | ||
odozvy liečby, na detekciu relapsu ochorenia a dokonca na sledovanie klonálneho | ||
vývoja nádorov 6. V súčasnosti už vieme, že MRD detegovaná pomocou MFC je | ||
nezávislým prognostickým faktorom pre predikciu relapsu, prežívania bez progresie | ||
(PFS) a celkového prežívania (OS) 7;8. Prietoková cytometria a molekulárne | ||
techniky na stanovenie reziduálnej leukémie sú citlivejšie ako morfologické | ||
hodnotenie 5. Pri akútnej myeloidnej leukémii (AML) je prítomnosť MRD silným, | ||
nezávislým prognostickým markerom zvýšeného rizika relapsu a kratšieho | ||
prežívania pacientov v porovnaní s negatívnym MRD testom 8;9. Podobne aj pri | ||
lymfómoch možno MRD detegovať v PB alebo BM s použitím rôznych techník, | ||
vrátane prietokovej cytometrie, metód založených na polymerázovej reťazovej | ||
reakcii a techník založených na sekvenovaní druhej generácie 6;10. Monitorovanie |
MRD má potenciál urýchliť individuálnejší prístup k nasadeniu nových terapií proti lymfómu/leukémii. Tieto zistenia podčiarkujú dôležitosť hodnotenia MRD u hematologických pacientov a naznačujú, že nové metódy detekcie MRD môžu hrať úlohu pri zmene paradigmy liečby leukémie, lymfómu a MM. Aby tento potenciál mohol byť realizovaný, metódy sledovania MRD a terapeutické prístupy na základe výsledkov MRD vyšetrenia si vyžadujú dodatočné zhodnotenie. Na zhodnotenie fenotypovej a funkčnej komplexnosti bola zavedená nová vysokodimenzionálna technológia nazývaná “time-of-flight” hmotnostná cytometria (CyTOF), ktorá umožňuje imunofenotypizáciu a analýzu signalizácie v jednotlivých bunkách 11-13. CyTOF v budúcnosti umožňí analýzu až 100 rôznych markerov (vďaka chémii vo vývoji) v jednej skúmavke súčasne. Technológia využíva namiesto fluorochrómov zriedkavé stabilné izotopy elementárnych kovov (lantanoidy), ktoré sa podobne ako v prietokovej cytometrii používajú na značenie protilátok viažúcich cieľové epitopy na povrchu a vo vnútri buniek. Na druhej strane sa hmotnostná cytometria zásadne líši od prietokovej cytometrie. Bunky s naviazanými konjugátmi protilátka-lantanoid sú počas analýzy vstrekované ako jednobunkové kvapky do indukčne viazanej argónovej plazmy, kde dochádza k vaporizácii, ionizácii a atomizácii každej bunky. Výsledné elementárne ióny sa triedia v analyzátore času letu a kvantifikujú. Tento prístup, ktorý je kombináciou prietokovej cytometrie a atómovej hmotnostnej spektrometrie, umožňuje v súčasnosti simultánne zhodnotenie až 40 parametrov pomocou protilátok značených odlišnými elementárnymi izotopmi 11. V súčasnosti narastá počet štúdií, ktoré úspešne implementujú a validujú tento nový prístup pri analýze rôzných bunkových fenotypov, transkripčných faktorov a regulátorov signalizačných mechanizmov a porúch v rôznych typoch buniek buď v zdravej populácii, alebo v rôznych ochoreniach 14-16. V tejto štúdii využijeme výhody novej vysokodimenzionálnej technológie CyTOF, ktorá umožňuje komplexnú multidimenzionálnu imunofenotypizáciu na vyvinutie nového diagnostického a prediktívneho prístupu v diagnostike, klasifikácii, stagingu a monitorovaní terapeutickej odpovede u pacientov s leukémiou, lymfómom a MM. Referencie: 1. Xxxxxxx CC, Xxxx FG, Xxxxx JL et al. U.S.-Canadian Consensus recommendations on the immunophenotypic analysis of hematologic neoplasia by flow cytometry: selection of antibody combinations. Cytometry 1997;30:231-235. 2. Xxxxx BH, Holden XX, Xxxx MC et al. 2006 Bethesda International Consensus recommendations on the flow cytometric immunophenotypic analysis of hematolymphoid neoplasia: medical indications. Cytometry B Clin.Cytom. 2007;72 Suppl 1:S5-13. 3. Xxxxx XX, Foon KA. Flow cytometric immunophenotyping for hematologic neoplasms. Blood 2008;111:3941-3967. 4. Xxxxxx X, Xxxxxx-Xxxxxxx J, xxx xxx Xxxxxx VH et al. EuroFlow standardization of flow cytometer instrument settings and immunophenotyping protocols. Leukemia 2012;26:1986- 2010. 5. Xxxxxxx F, Xxxxxx RB, Xxxxxxx SD. Evaluating measurable residual disease in acute myeloid leukemia. Blood Adv. 2018;2:1356-1366. 6. Xxxxxxx AF, Xxxxxx X. Minimal Residual Disease Assessment in Lymphoma: Methods and Applications. J.Clin.Oncol. 2017;35:3877-3887. 7. Xxxxx B, Xxxxxxxxx MB, Xxxxxxx J et al. Multiparameter flow cytometric remission is the most relevant prognostic factor for multiple myeloma patients who undergo autologous stem cell transplantation. Blood 2008;112:4017-4023. 8. Xxxx X, Xxxxx RK, Xxxxxxx MA et al. Assessment of Minimal Residual Disease in Standard-Risk AML. X.Xxxx.X.Xxx. 2016;374:422-433. 9. Grimwade D, Xxxxxxx SD. Defining minimal residual disease in acute myeloid leukemia: which platforms are ready for "prime time"? Blood 2014;124:3345-3355. 10. Alix-Panabieres C, Pantel K. Clinical Applications of Circulating Tumor Cells and |
Circulating Tumor DNA as Liquid Biopsy. Cancer Discov. 2016;6:479-491. 11. Xxxxxxx SC, Simonds EF, Xxx P et al. Single-cell mass cytometry of differential immune and drug responses across a human hematopoietic continuum. Science 2011;332:687-696. 12. Xxx P, Simonds EF, Xxxxxxx SC et al. Extracting a cellular hierarchy from high- dimensional cytometry data with SPADE. Nat.Biotechnol. 2011;29:886-891. 13. Xxxxxxx SC, Xxxxx KL, Xxxx e et al. Single-cell trajectory detection uncovers progression and regulatory coordination in human B cell development. Cell 2014;157:714-725. 14. Xxxxxxxxxxxx PB, Maecker HT. CyTOF Measurement of Immunocompetence Across Major Immune Cell Types. Curr.Protoc.Cytom. 2017;82:9. 15. Xxxxxxxx X, Xxxx L, Xx CH et al. Mass cytometry analysis shows that a novel memory phenotype B cell is expanded in multiple myeloma. Cancer Immunol.Res. 2015;3:650-660. 16. Bengsch B, Xxxxxx T, Xxxx O et al. Epigenomic-Guided Mass Cytometry Profiling Reveals Disease-Specific Features of Exhausted CD8 T Cells. Immunity. 2018;48:1029- 1045. 17. Xxxxxxxxxxx SI, Xxxxxx FR, Xxxxx X. Immunity, inflammation, and cancer. Cell 2010;140:883-899. 18. Xxxxxxx ME, Xxxxxxx B, Xx D et al. limma powers differential expression analyses for RNA-sequencing and microarray studies. Nucleic Acids Res. 2015;43:e47. 19. Xxxxxxxx MD, XxXxxxxx DJ, Xxxxx GK. edgeR: a Bioconductor package for differential expression analysis of digital gene expression data. Bioinformatics. 2010;26:139-140. 20. Xxxx e, Xxxxx KL, Xxxxxx MD et al. viSNE enables visualization of high dimensional single-cell data and reveals phenotypic heterogeneity of leukemia. Nat.Biotechnol. 2013;31:545-552. | ||
B | Ciele projektu | Imunofenotypizácia normálnych a malígnych leukocytov v PB a BM pomocou 8- farebnej prietokovej cytometrie je plne štandardizovaný laboratórny postup, ktorý však nestačí na analýzu celého spektra komplexných fenotypových aberácií nádorových buniek. Okrem bunkových, molekulárnych a genomických zmien v samotnom nádore, k malígnej transformácii a patogenéze hematologických malignít významne prispieva aj nádorové mikroprostredie. Bunky vrodeného a adaptívneho imunitného systému infiltrujú nádorové mikroprostredie a formujú ekosystém nádoru, ktorý moduluje všetky aspekty tumorigenézy17. Hlavným cieľom tohto návrhu projektu je preto vyvinúť komplexný vysokodimenzionálny diagnostický prístup na klasifikáciu hematologických malignít pomocou stanovenia imunofenotypových znakov nádorových buniek spolu s komplexným imunitným profilovaním. Monitorovanie MRD môže v reálnom čase poskytnúť informácie o nádorovej záťaži a odpovedi na liečbu, preto je veľmi dôležitá ďalšia validácia metód MRD vyšetrenia. Komplexný prístup, ktorý v sebe integruje vysokodimenzionálnu imunofenotypizáciu nádorov, zhodnotenie nádorom indukovaných zmien v mikroprostredí a zhodnotenie MRD môže byť vhodnou stratégiou na objasnenie patogenézy hematologických ochorení, čo poskytne základ pre vývoj personalizovanejších diagnostických kritérií a novej cielenej liečby na báze chemo- alebo imunoterapie na zlepšenie klinickej odpovede pacientov. Špecifické ciele: Špecifický cieľ 1: Štandardizácia nastavenia imunofenotypizácie pre klasifikáciu hematologických malignít (leukémia, lymfóm a mnohopočetný myelóm) s cieľom vyvinúť neoplastický panel pre vysokodimenzionálne profilovanie nádorov Špecifický cieľ 2: Mapovanie imunitného systému (imunómu) na vytvorenie stratégie viacúrovňového imunitného profilovania Špecifický cieľ 3: Vyhodnotiť a monitorovať minimálnu reziduálnu chorobu (MRD) použitím nového neoplasticko-imunitného CyTOF profilovacieho panelu |
C | Relevantnosť k oblastiam podporovaným v danom roku | Navrhovaný projekt je zameraný na vývoj nového diagnostického nástroja založeného na vysokodimenzionálnom imunofenotypovaní na diagnostiku a klasifikáciu leukémií a lymfómov spolu s celkovým mapovaním komplexného imunitného systému. Okrem toho, tento diagnostický a prediktívny prístup pomocou analýzy CyTOF umožní hodnotiť aj progresiu ochorenia a monitorovať terapeutickú |
odpoveď. Tento návrh je preto v súlade s uverejnenou výzvou na predkladanie žiadostí s vybranou témou „Inovatívne diagnostické a terapeutické postupy a produkty personalizovanej/precíznej medicíny“, na poskytovanie dotácií v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky na rok 2019 v oblasti zdravotníctva na účely výskumu a vývoja. | ||
D | Potenciálny dopad Vami dosiahnutých výsledkov na medicínsku prax | Navrhovaný projekt prinesie nový vysokodimenziálny nástroj s personalizovanými diagnostickými a prediktívnymi kritériami pre hematologické malignity pomocou CyTOF analýzy, ktorý bude prínosom pre diagnostiku týchto ochorení. Okrem toho navrhovaný projekt prinesie uvedené dôležité implikácie pre klinickú prax: a) klasifikácia špecifickej hematologickej malignity, vrátane leukémie, lymfómu a MM b) definovanie imunitného stavu pri malígnom ochorení; c) definovanie prepojenia medzi nádorom a mechanizmami imunitnej odpovede; d) staging malígneho ochorenia pomocou zistenia nádorovej záťaže a fenotypových aberácií malígnych buniek; e) vyhodnotenie účinku novej terapie a/alebo kombinačnej terapie na nádorové bunky a imunitnú odpoveď; f) vyhodnotiť vplyv imunitného mikroprostredia nádoru na terapiou indukovanú proliferáciu nádoru; g) monitorovanie terapeutickej odpovede pomocou stanovenia MRD; a h) detekcia progresie ochorenia. Ďalšie dôležité vedecko-klinické prínosy tohto projektu zahŕňajú: a) odhalenie nových imunofenotypových aberácií; b) identifikácia nových nádorom indukovaných imunitných zmien spoločných pre všetky hematologické malignity; a c) identifikácia nových cieľov, biomarkerov alebo nových ukazovateľov prognózy, ako aj vhodnej terapie. Všetky tieto prínosy môžu nakoniec viesť k racionálne dizajnovanej, personalizovanej cielenej terapii pre pacientov s hematologickou malignitou, s cieľom úplne eradikovať neoplastické ochorenie. |
E | Vedecko- technologická excelentnosť | Štandardná imunofenotypizácia prietokovou cytometriou je v súčasnosti obmedzená na 8-farebné panely fluorochrómov, a preto je pri klasifikácii nádorov nutné použitie niekoľkých panelov protilátok, aby mohla byť stanovená konečná diagnóza. Pokročilá prietoková cytometria umožňuje dnes simultánne analyzovať maximálny rozsah 17-18 fluorochrómov, a teda aj markerov v jednej vzorke, avšak je nutné použitie veľkej kompenzačnej matice na korekciu prekryvu spektier, čo vnáša do analýzy nechcenú variabilitu a riziko nepresnej interpretácie nameraných dát. So zavedením technológie CyTOF boli vyvinuté protilátky značené odlišnými elementárnymi kovmi lantanoidmi. Použitie týchto vzácnych kovov nie je spojené so spektrálnym prekryvom, preto nie je potrebná žiadna kompenzácia, ani nie je detekovaná žiadna autofluorescencia, ako v prípade fluorochrómov. Ďalšou výhodou je, že technológia CyTOF vyžaduje na analýzu len malé množstvo vzorky, čo je dôležité hlavne v prípade primárnych pacientskych vzoriek. Okrem toho, CyTOF nám umožňuje simultánne merať oveľa viac parametrov, v súčasnosti až do 40 parametrov, na úrovni jednej bunky. Hlavnou nevýhodou tejto novej technológie je, že nie je možné sortovať jednotlivé bunkové populácie, pretože bunky sú počas analýzy zničené, ale tento nástroj nie je potrebný pre náš diagnostický prístup. Ďalšou nevýhodou CyTOF technológie oproti prietokovej cytometrii je dlhší čas trvania analýzy. V našom projekte budeme využívať aj metódu prietokovej cytometrie, najmä pre potrebné porovnanie výsledkov s analýzami CyTOF. Molekulárne a genomické pozadie hematologických malignít sa pomaly objasňuje zavedením sekvenovania novej generácie. Imunofenotypizácia je kľúčovou metódou pri stanovení diagnózy a klasifikácii hematologických malignít. Naša vedecká/technická excelentnosť spočíva v zavedení nového diagnostického a prediktívneho nástroja na CyTOF analýzu imunofenotypovej a signalizačnej komplexnosti takmer všetkých hematologických malignít, vrátane leukémie, lymfómu a MM. Moje dlhoročné skúsenosti s technológiou CyTOF ako prvou samostatnou užívateľkou v Xxxx Xxxxxx Cancer Institute, Harvard Medical School v Bostone, USA, kde som zanalyzovala viac ako 300 vzoriek kostnej drene pacientov |
s MM a 100 primárnych vzoriek Waldenstrӧmovej makroglobulinémie, ako aj publikované články/pripravované manuskripty a získané granty na základe skúsenosti so CyTOF technológiou sú hlavnými výhodami a určite patria do kategórie vedecko-technickej excelentnosti. Hmotnostný cytometer CyTOF bude zakúpený v rámci projektu CEMEA a inštalovaný v BMC SAV v novembri 2019. Popri imunofenotypových aberáciách a poruchách bunkovej signalizácie sa v súčasnosti rozpoznáva aj rozhodujúca úloha nádorového mikroprostredia v hematologických malignitách, pre udržanie prežívania a proliferáciu malígnych buniek, subklonálny vývoj a rezistenciu voči liečivám. Prítomnosť imunitných buniek s výraznou imunitnou dereguláciou a supresiou v nádorovom mikroprostredí hematologických malignít je charakteristickým znakom leukemogenézy/lymfomagenézy. Naša vedecká excelentnosť bude spočívať aj v mapovaní celkovej funkčnosti imunitného systému tým, že vyvinieme stratégiu viacúrovňového imunitného profilovania spolu s imunofenotypizáciou hematologických malignít v jednom paneli („nový CyTOF neoplasticko-imunitný panel“). Takto bude možné sledovať v jednej analýze vysokodimenzionálnu heterogenitu nádorových subklonov a všetky subpopulácie imunitných buniek. Využitím komplexnej analýzy založenej na hmotnostnej cytometrii CyTOF, ktorá umožňuje simultánnu analýzu nádorových a imunitných buniek v reálnom čase na úrovni jednej bunky, získame podrobný funkčný profil nádorových klonov a imunitný profil nádorom iniciovaných zmien v nádorovom mikroprostredí. Tieto komplexné vysokodimenzionálne analýzy na úrovni jednej bunky pomôžu odhaliť komplexný imunofenotypový profil nádorov a nádorom indukované zmeny v imunitných bunkových populáciách, čo predstavuje silný nástroj pre racionálne dizajnovanie terapeutických stratégií. Vedecká/technická excelentnosť projektu je založená aj na sledovaní účinnosti chemoterapie alebo imunoterapie, samostatne alebo v kombinácii, a meraní terapeutickej odpovede s hodnotením MRD použitím CyTOF analýzy rovnakého panelu protilátok. Vyšetrenie MRD v tom istom paneli umožní detekciu a monitorovanie progresie ochorenia, relapsu ochorenia alebo remisie. Použitie rovnakého panelu nám umožní zistiť prípadnú transformáciu ochorenia aj na iné sekundárne súvisiace ochorenie. Zložitosť týchto postupov imunofenotypovania bude vyžadovať bioinformatickú expertízu pre správnu interpretáciu získaných dát. V našom laboratóriu využívame nesupervizované klastrovacie metódy, ako sú SPADE, FlowSom, PhenoGraph alebo/a viSNE, na správnu analýzu vysokorozmerných dát v spolupráci s odborníkmi v oblasti bioinformatiky. Tieto vysokodimenzionálne metódy zhlukovania sa budú porovnávať medzi sebou, ako aj s manuálnym gateovaním (vo forme dvojrozmerného bodového diagramu, ktorý zobrazuje negatívnu a pozitívnu expresiu 2 markerov a ich koexpresiu) a najlepší verejne dostupný alebo nami modifikovaný nástroj vyberieme a použijeme na analýzu CyTOF dát pri vývoji nášho CyTOF neoplasticko-imunitného panelu. Pre stručné vysvetlenie niektorých analýz CyTOF dát, uvádzame príklad SPADE stromu, v ktorom každý uzol predstavuje jednu populáciu buniek. Sledovaním zmien v percentách buniek priradených do každého uzla je možné sledovať posun bunkových populácií vo vzorke pred a po terapii, alebo sa môžu použiť na analýzu biomarkerov porovnaním medzi skupinami pacientov. Na analýzu uzlov alebo skupín uzlov sa použijú postupy používané pri analýze génov edgeR a voom štatistických balíkov limma bioconductor v R (R Foundation for Statistical Computing, Viedeň, Rakúsko) 18;19. Intenzity markerov v uzloch môžu byť spracované podobne ako microarray dáta pre normalizáciu a analýzu v limme. Pre všetky štúdie bude použité viacnásobné testovanie hypotéz a Xxxxxxxxx– Hochbergova korekcia. Štatistická významnosť rozdielov sa stanoví pomocou |
Xxxx-Whitneyho štatistického porovnania. Zo všetkých týchto bioinformatických analýz vytvoríme najlepší postup analýzy dát, ktorý bude spojený s naším novým profilovacím neoplasticko-imunitným CyTOF panelom. | ||
F | Inovatívnosť projektu | Táto navrhovaná štúdia po prvýkrát spája všetky alebo väčšinu hematologických malignít a ich imunitné nádorové mikroprostredie do jedného diagnostického a prediktívneho nástroja, ktorý zvýši naše znalosti o patogenéze ochorenia a následne povedie k účinnejším terapeutickým stratégiám. Tento vysokodimenzionálny nástroj po prvýkrát spojí leukémie, lymfómy a myelóm a ich príslušné fenotypové abnormality do jedného panelu. Inovatívnosť je založená aj na začlenení všetkých subtypov imunitných buniek do rovnakého panelu, ktorý umožní komplexný pohľad na celkový profil imunitného systému a zmeny súvisiace s príslušným ochorením. Preto budeme schopní ako prví korelovať celkový imunitný stav v rôznych subtypoch hematologických malignít, aby sme odhalili vplyv imunitného mikroprostredia nádoru na klonálnu proliferáciu malígnych buniek a naopak vplyv malígnych buniek na zloženie mikroprostredia. Pomocou analýzy CyTOF lepšie pochopíme komplexné obojsmerné biologické interakcie medzi nádorovými bunkami a bunkami imunitného systému, ktoré zahŕňajú mechanizmy úniku spod imunologického dohľadu a signály prežívania a proliferácie nádorových buniek. Okrem toho, tento projekt prispeje k objasneniu imunologickej odpovede vrodených a adaptívnych imunitných buniek nádorového mikroprostredia, ako aj terapeutickej odpovede nádorových buniek, v primárnych vzorkách pacientov pred a po liečbe s rôznou terapiou, pomocou hodnotenia MRD v hematologických malignitách. Špecifická liečba s racionálne navrhnutou kombináciou terapeutických postupov zacielených nielen na nádorové bunky, ale aj na biologické interakcie medzi nádorovými bunkami a dysfunkčnými imunitnými bunkami mikroprostredia s cieľom posilniť protinádorovú imunitu a/alebo odstrániť signály podporujúce tumorigenézu, môže viesť k lepšej kontrole a inhibícii nádorového rastu, čo sa môže premietnuť do zlepšenia prežívania bez progresie a celkového prežívania pacientov. |
G | Pracovné činnosti (aktivity a časový harmonogram) | Exp. dizajn pre Šp. cieľ 1: Na štandardizáciu nastavenia imunofenotypizácie pre klasifikáciu hematologických malignít (leukémia, lymfóm a mnohopočetný myelóm) vytvoríme komplexné kombinácie konjugátov protilátka-kov; optimalizujeme panel reagencií vždy, keď to bude potrebné; štandardizujeme prípravu vzorky; navrhnrmr štandardné prevádzkové postupy (SOP) pre nastavenie prístroja; a vypracujeme adekvátne softvérové nástroje na celkové vyhodnotenie získaných fenotypových profilov. A) Príprava konjugátov protilátka-kov Navrhneme panel pre analýzu 40 markerov, v ktorom budú špecifické protilátky značené pomocou vzácnych elementárnych ťažkých kovov (lantanoidov). Všeobecne platí, že negatívny príspevok nečistôt a oxidácie kovov používaných pri CyTOF technológii je zanedbateľný v porovnaní s prekryvom fluorescenčných spektier fluorochrómov pri prietokovej cytometrii. Dizajnovanie funkčného panelu protilátok predstavuje dôležitý krok, v ktorom je potrebné identifikovať kanály pre kovy, ktoré môžu prijímať signál z pozadia. Na základe týchto poznatkov budú jednotlivé špecifické protilátky konjugované s príslušnými vzácnymi kovmi (lantanoidmi). Po naviazaní kovov na protilátky budeme validovať ich účinnosť pri použití negatívnych a pozitívnych kontrol (periférna krv a bunkové línie s pozitívnou expresiou príslušného markera vs. línie s negatívnou expresiou alebo stimuláciou expresie príslušného markera pomocou látok/cytokínov) pomocou CyTOF a tiež porovnaním s analýzou fluorescenčnou prietokovou cytometriou. B) Identifikácia imunofenotypových markerov na vytvorenie CyTOF panelu pre |
komplexnú klasifikáciu leukémie, lymfómu a mnohopočetného myelómu Lymfómy & B-bunkové lymfoproliferatívne ochorenia a mnohopočetný myelóm Na vyhodnotenie B-bunkovej maturačnej línie hematopoézy použijeme markery maturačného štádia B-buniek CD10, CD19, CD20, CD22, CD27, CD34, CD38, CD45, IgA, IgD, IgG a IgM na definovanie spektra prekurzorových B buniek od hematopoetických kmeňových buniek až po zrelé B lymfocyty, ako aj klonálne plazmatické bunky pomocou technológie CyTOF. Na detekciu malígnych plazmatických buniek v MM alebo premaligných štádiách (tlejúci MM alebo MGUS) pridáme ďalšie plazmatické bunkové markery CD138 a CD319. Súčasťou nášho panelu budú aj protilátky proti ľahkým reťazcom kappa a lambda, na zhodnotenie klonality malígnych plazmatických buniek. • Pre B-bunkové lymfómy alebo lymfoproliferatívne ochorenia budú v paneli zahrnuté pan-B markery (CD19, CD20, CD22, CD79c) spolu so špecifickými markermi (ako napríklad CD5, CD23, CD103, CD10, κ, λ, sIg, CD25, CD79b, CD11c, CD38), ktoré sa líšia expresiou v rôznych B-bunkových malignitách: • B-bunková chronická lymfocytová leukémia (B-CLL): koexpresia CD5 a CD23 bez prítomnosti FMC7 a nízka expresia SmIg (často IgM s alebo bez IgD) • Vlasatobunková leukémia (HCL) a variantná HCL (HCLv): expresia CD43 a CD103 • Lymfóm z plášťových buniek (MCL): expresia CD5 • Extranodálny lymfóm asociovaný so slizničným lymfatickým tkanivom (MALT): CD23, CD27, CXCR3 a CD25 expresia • Splenický lymfóm z marginálnej zóny (SMZL): CD11c a CD27 expresia • Difúzny veľkobunkový lymfóm (DLBCL): CD5 a CD10 expresia • Folikulový lymfóm (FL): CD10 a CD38 expresia • Burkittov lymfóm (BL): CD10 a CD81 expresia • Xxxxxxxxxxxxxx makroglobulinémia (WM): pozitivita klonálnych buniek na CD25 a CD27 a negativita na CD5, CD10 a CD23 • Mnohopočetný myelóm (MM): CD138 a CD38 expresia • Pre T bunkové lymfómy alebo lymfoproliferatívne ochorenia zahrnieme markery CD2, CD3, CD4, CD5, CD8, CD7. • Pre lymfómy alebo lymfoproliferatívne ochorenia NK buniek zahrnieme markery CD56, CD16, CD57, CD45, CD158, CD94. Leukémie Na detekciu všetkých leukémií použijeme markery (ako napríklad cytoplazmatický CD3, MPO, cytoplazmatický CD79a, TdT, CD7, CD2, CD10, CD19, CD22 (s alebo c), povrchové imunoglobulíny (sg), CD13, CD33, CD34). • Pre rozlíšenie T- a B-bunkovej akútnej lymfoblastovej leukémie (ALL) zahrnieme nižšie uvedené markery: • B-bunková ALL bude zahŕňať markery B-buniek, ako je CD19, CD22, CD10, CD79 na pokrytie všetkých B-bunkových |
subtypov: B-I, B-II, B-III, B-IV • T- bunková ALL bude zahŕňať cytoplazmatické a povrchové markery CD3, CD7, CD2, CD5, CD4 a CD8 na pokrytie všetkých T-bunkových subtypov: T-I, T-II, T-III, T-IV • Pre akútnu myeloblastovú leukémiu (AML) použijeme markery na klasifikáciu sublínie a definovanie klinických subjektov bude založená na expresii HLA-DR, CD1a, CD4, CD5, CD8, CD3 (povrchový), IgM (cytoplazmatický), CD14, CD117, CD56, CD65, CD41 alebo CD61, marker RBC, ako je CD235 (glykoforín A) alebo CD36 a ďalšie. • S minimálnou diferenciáciou (bývalá M0) • ML s granulocytovou alebo monocytovou diferenciáciou • Pre akútnu promyelocytovú leukémiu (APL) bude panel obsahovať niekoľko markerov na identifikáciu: • Erytroidných prekurzorov • Megakaryocytov • Prekurzorov dendritových buniek (DC) • Prekurzory bazofilov a mastocytov Exp. dizajn pre Šp. cieľ 2: Aby sme štandardizovali vysoko-dimenzionálne profilovanie imunitných buniek (imunóm) spolu s imunofenotypizáciou nádorov, zahrnieme do toho istého panelu špecifické markery pre všetky podskupiny imunitných buniek na vytvorenie stratégie viacnásobného imunitného profilovania. C) Identifikácia subtypov imunitných buniek začlenených do CyTOF panela • Na zmapovanie imunómu použijeme v paneli T-bunkové markery na stanovenie subtypov T lymfocytov:CD4+T bunky, CD8+T bunky, γ/δ T bunky, prirodzené zabíjačské T bunky (NKT) Na zhodnotenie imunitnej dysfunkcie u T bunkových subtypov rozlíšime 4 hlavné podskupiny: naivné T (TN, CCR7+ CD45RA+), centrálne pamäťové T (TCM, CCR7+CD45RA-), efektorové pamäťové T (TEM, CCR7-CD45RA-) a terminálne efektorové T bunky (TEMRA, CCR7-CD45RA+). Na základe proliferačného potenciálu, cytotoxickej aktivity, a schopnosti produkovať cytokíny budeme hodnotiť aj ďalšie subtypy T buniek, ako sú skoré aktivované efektorové T bunky (early activated), vyčerpané (exhausted) T bunky, invariantné T bunky a pod. Regulačné T bunky (Treg) a ďalšie podskupiny pomocných T (Th) identifikujeme na základe expresie špecifických markerov, ako sú CD4+, Cd25+ and FoxP3. Viaceré tieto markery boli už spomínané vrámci imunofenotypovania T-lymfómov a T-ALL v Šp. cieli 1 a sú obsiahnuté v paneli. • Panel na definovanie subtypov prirodzených zabíjačských (NK) buniek bude definovaný na základe líniových a maturačných markerov, ako sú CD45, CD3, CD8, CD56, CD57, CD16 a CD5. Niektoré z týchto markerov sú už zahrnuté v NK lymfóme a AML. • Na stanovenie buniek myeloidnej línie búdú v paneli zahrnuté znaky CD45, CD14, HLA-DR, CD13, CD15, CD16, CD33. Na základe týchto znakov definujeme aktivované monocyty, myeloidné DC (mDC; HLA- DR+/CD11c+/CD123-), plazmacytoidné DC (pDC; HLA-DR+/CD11c- /CD123+) ako aj myeloidné supresorové bunky (MDSC; HLA-DR- |
/low/CD11b+/CD14-/CD33+/CD15+) a subtypy neutrofilov. Viaceré tieto markery už sú obsiahnuté v paneli pri imunofenotypovej klasifikácii AML a ALL. • Podobne, znaky erytroidnej línie a trombocytov budú začlenené do panelu, ako je už uvedené pri APL. D) Analýza vysokodimenzionálnych dát Výsledné vysokodimenzionálne dáta budú vyžadovať adekvátne softvérové nástroje na celkové zhodnotenie fenotypových profilov získaných CyTOF analýzou. CyTOF dáta budú klastrované pomocou viSNE metódy redukcie rozmerov, ktorá využíva algoritmus t-SNE (t-Distributed Stochastic Neighbor Embedding) implementovaný v softvéri Cytobank (Mountain View, CA). ViSNE nástroj, ktorý umožňuje redukciu vysokodimenzionálnych cytometrických dát na dva rozmery, vizualizuje jednotlivé bunky v jedno-bunkovom rozlíšení podobným spôsobom ako rozptylový graf, pričom sa používajú všetky párové vzdialenosti vo vysokom rozmere na určenie polohy každej bunky v grafe. Okrem toho využíva farbu ako tretiu dimenziu na interaktívne zobrazenie vlastností týchto buniek 20. Ďalej budeme analyzovať vysokodimenzionálne dáta pomocou SPADE analýzy (spanning-tree progression analysis of density-normalized events), implementovanej v softvéri Cytobank (Mountain View, CA), čo je výpočtový nástroj, ktorý organizuje bunky podľa hierarchie príbuzného fenotypu do štruktúry vetvených stromov. SPADE organizuje bunky do klastrov alebo uzlov v strome podľa hierarchie fenotypovej príbuznosti. Každý uzol stromu SPADE je sfarbený podľa strednej intenzity expresie príslušného markera, od nízkej expresie (modrá farba) po vysokú expresiu (červená farba), čo umožňuje vizualizáciu expresie každého markera vrámci celej heterogénnej populácie buniek. Okrem toho veľkosť každého uzla koreluje s množstvom buniek priradených do daného uzla 12. Podobne preskúmame aj iné klastrovacie analýzy, ako sú PhenoGraph, FlowSOM a ďalšie, a vyhodnotíme najvhodnejší postup na analýzu našich vysokorozmerných dát, aj v porovnaní s manuálnym gateovaním. Exp. dizajn pre Šp. cieľ 3: E) Vyhodnotenie a monitorovanie minimálnej reziduálnej choroby (MRD) pomocou nového neoplasticko-imunitného CyTOF profilovacieho panelu V špecifických študovaných populáciách zhodnotíme MRD pred (na začiatku) a po liečbe, a ak je to možné aj pri progresii. Vzorky pacientov s leukémiou, lymfómom a MM budú porovnávané pred (na začiatku) a po (progresia) terapii. Celkovo budeme hodnotiť 40-50 leukémií, 40-50 lymfómov a 20-40 MM vzoriek pacientov buď z periférnej krvi alebo kostnej drene. Vzorky BM a PB pacientov zbavené erytrocytov zafarbíme novým CyTOF panelom protilátok a zanalyzujeme CyTOF technológiou. Získané dáta budú porovnávané pred a po terapii na detekciu MRD a validované diagnostickými údajmi z prietokovej cytometrie. |
H | Výsledky projektu | WM je B-bunková malignita, preto sme na zmapovanie lymfopoézy B buniek vo WM použili 13 markerov špecifických pre B-bunkové štádiá (CD10, CD19, CD20, CD22, CD27, CD34, CD38, CD45, CD138, IgA, IgD, IgG a IgM) a na základe ich pozitívnej alebo negatívnej koexpresie sme identifikovali celé spektrum maturačných štádii B- bunkového radu. Použitím klastrovacej SPADE analýzy sme definovali hlavné štádiá dozrievania B lymfoidnej línie: od hematopoetických kmeňových buniek (hsc) a klastrov prekurzoroých štádií B buniek (pre-B, pro-B, pre-B, pre-B, pre-B, pre-B - BI a pre-BII), cez nezrelé B bunky (I 1-3 klastre), prechodné B bunky (T 1-2 klastre) a naivné B bunky (N), neprepnuté pamäťové bunkami (UM 1-7 klastre) a prepnuté pamäťové B bunky (SM 1-3), plazmablasty (klastre PB/PC 1 a 2) a plazmatické bunky (klastre PC 1 a 2), ako aj nedefinované klastre (ND 1-4) a non-B-bunkový klaster vo vzorke BM pacienta s NDWM vykazujúcou expresiu IgM (obrázok 1 A vľavo). Na analýzu subtypov imunitných buniek/imunómu WM sme definovali rôzne imunitné populácie, ako sú subtypy T buniek, prirodzené zabíjačske (NK) bunky, monocyty, dendritové bunky (DC), myeloidné bunky a neutrofily, ako aj nádorové B bunky a PC bunky. SPADE klastrovacia analýza ukazuje reprezentatívnu expresiu CD38 (obrázok 1 B vpravo) vo vzorke BM pacienta s NDWM. Legenda k obrázku 1. SPADE analýza bunkových subtypov (A) B lymfoidnej línie a (B) profilovanie imunitných buniek v reprezentatívnych vzorkách BM pacientov s NDWM. Každý uzol SPADE stromu je zafarbený podľa mediánu expresie IgM (vľavo) a CD38 (vpravo) markerov a veľkosť každého uzla koreluje s množstvom buniek. Naše očakávané výsledky budú zahŕňať: Na konci tohto návrhu predpokladáme, že prinesieme nový vysokodimenzionálny diagnostický CyTOF nástroj na klasifikáciu hematologických malignít (leukémia, lymfóm a MM) pomocou komplexného imunofenotypového profilovania s analýzou celkového imunitného stavu pre personalizovanejšie diagnostické a prediktívne kritériá malígneho ochorenia. Tento nový diagnostický a prediktívny panel môže priniesť čiastkové výsledky uvedené nižšie, ktoré bude potrebné ďalej potvrdiť: • zhodnotenie komplexných imunofenotypových aberácií v hematologických malignitách • odhalenie celkového imunitného stavu vrátane nádorom-indukovaných zmien v imunitných populáciách a objasnenie úlohy nádor- podporujúcich/potláčajúcich imunitných populácií v špecifických subtypoch hematologických malignít |
• staging malígnych ochorení stanovením nádorovej záťaže a fenotypových aberácií malígnych buniek • skúmanie rozdielov v imunitnej odpovedi u pacientov s rôznymi subtypmi hematologických malígnít oproti zdravým darcom • pochopenie imunologických mechanizmov v adaptívnych a vrodených nádor-podporujúcich/potláčajúcich imunitných bunkách hematologických malignít, ako aj v nádorových bunkách v primárnych vzorkách pacientov pred a po liečbe rozličnou terapiou • odhalenie komplexných vzájomných biologických interakcií medzi nádorovými B bunkami a imunitnými bunkami ich mikroprostredia integrujúcich mechanizmy úniku spod imunitného dohľadu a signály na prežívanie a proliferáciu malígnych buniek • zhodnotenie vplyvu imunitného mikroprostredia nádoru na klonálnu proliferáciu malígnych buniek s terapiou a bez nej • zhodnotenie novej liečby a/alebo kombinácie terapií pri imunitnej odpovedi u hematologických malignít • monitorovanie terapeutickej odpovede a progresie ochorenia stanovením MRD • identifikácia nových imunofenotypových aberácií v hematologických malignitách • identifikácia nových nádorom indukovaných zmien, ktoré sa týkajú všetkých hematologických malignít • identifikácia nových cieľov, biomarkerov alebo nových indikátorov predikcie/prognózy a vhodnej terapie • zhodnotenie účinkov novej liečby a/alebo kombinačnej liečby na nádorové bunky a imunitnú odpoveď | ||
I | Prínosy projektu | Hlavným prínosom navrhovaného projektu je nový vysokodimenzionálny vyšetrovací nástroj s personalizovanými diagnostickými a prediktívnymi kritériami pre hematologické malignity. Tento nový nástroj bude prínosom pre klinickú prax, pretože umožní komplexné imunofenotypové profilovanie, zahŕňajúce klasifikáciu hematologických malignít (leukémia, lymfóm a MM) a zhodnotenie celkového imunitného stavu pri malígnych ochoreniach. Identifikované imunofenotypové markery ako nové ciele, biomarkery alebo nové indikátory predikcie/prognózy môžu byť použité ako prognostické a prediktívne markery na vyhodnotenie účinnosti imunoterapeutických stratégií a ďalšie imunoterapeutických stratégií. Ďalšou výhodou bude možnosť aplikovať tento inovatívny nástroj na hodnotenie a monitorovanie terapeutickej odpovede a stanovenie MRD pomocou CyTOF analýzy. Vyhodnotenie novej terapie a/alebo kombinácie terapií u hematologických pacientov spolu s identifikáciou biomarkerov, ktoré predikujú terapeutickú odpoveď pomocou nášho inovatívneho CyTOF nástroja, nakoniec povedie k personalizovanej cielenej liečbe s vyššou účinnosťou a lepšou toleranciou. Tento nový nástroj povedie k zlepšeniu diagnostiky a následnej liečby hematologických malignít účinnými terapeutickými stratégiami na personalizovanej úrovni s cieľom zlepšiť klinickú odpoveď pacientov alebo dokonca úplne eradikovať ochorenie. CyTOF je v súčasnosti najmodernejšia technológia a spolu s naším novým diagnostickým prístupom a podporou tohto navrhovaného projektu môže byť ľahko transformovaná na inovatívny imunofenotypový nástroj s komerčným potenciálom a uplatnením v prevencii, diagnostike a liečbe civilizačných ochorení, aby sa zabezpečila kvalita života a zdravie obyvateľstva. Okrem toho tento projekt vytvorí inovačný potenciál, ktorý nielenže podporí náš biomedicínsky onkologický výskum a spoluprácu s klinikmi, ale tiež zlepší medzinárodnú vedeckú a klinickú spoluprácu a našu ďalšiu angažovanosť v budúcich prestížnych medzinárodných projektoch. Do tohto projektu plánujeme zapojiť niekoľko postdoktorandov, doktorandov a |
diplomantov na posilnenie nášho národného procesu vedeckého vzdelávania. Tento moderný inteligentný prístup vytvorí potenciál pre zvýšenie odborných znalostí, vytvorenie nových pracovných miest pre vysokokvalifikovaných pracovníkov a predovšetkým pre zvýšenie konkurencieschopnosti na svetovej úrovni. | ||
J | Iné realizované projekty v danej oblasti | Nižšie uvedené zahraničné a domáce granty nesúvisia s navrhovaným projektom, ale sú predpokladom úspešnej realizácie navrhovaného projektu. Predkladaný navrhovaný projekt je navyše veľmi dôležitý a jedinečný. • Multiple Myeloma Research Foundation Fellowship Award Grant s názvom: “Studying the myeloma niche by 3D mesenchymal stem cell-based system”; doba riešenia: 2012-2013; pozícia: Zodpovedný riešiteľ; celkový rozpočet: $75,000; nesúvisí s predkladaným projektom Cieľom tohto projektu bolo lepšie poznanie patogenézy mnohopočetného myelómu v nádorovom mikroprostredí kostnej drene. Navrhli sme model funkčnej niky myelómu vytvorením kokultivačného in vitro systému na napodobnenie biológie myelómu s použitím 3-dimenzionálneho (3-D) kultivačného systému mezenchymálnych kmeňových buniek na báze hydrogélu. • Xxxxx Xxxxx Reintegration grant 0064/01/02 s názvom: “Clonal architecture in development of MM and therapy induced intra-clonal heterogeneity in MM progression”; pozícia: Zodpovedný riešiteľ; doba riešenia: 9/2015-8/2018; celkový rozpočet: €208307; nesúvisí s predkladaným projektom Cieľom tohto projektu bolo lepšie objasniť klonálny vývoj mnohopočetného myelómu. V rámci riešenia projektu sme študovali molekulárnu evolúciu a genetické zmeny intra-klonálnej heterogenity počas vývoja a progresie mnohopočetného myelómu. • TRANSCAN-2 JTC 2014 funding in accordance with the ERA-NET Co-fund scheme collaborative grant s názvom: “Multiple myeloma intra-clonal heterogeneity: evolution and implications of targeted therapy”; pozícia: Koordinátor & zodpovedný riešiteľ; doba riešenia: 7/2016-3/2021; celkový rozpočet: €555,000 pre 4 partnerov/€105,000 pre SK; nesúvisí s predkladaným projektom Hlavným cieľom tejto štúdie je štúdium vývoja a progresie nádorovej heterogenity u mnohopočetného myelómu (MM) prostredníctvom kombinácie bunkových a molekulárnych prístupov. Zameriavame sa predovšetkým na proces klonálnej evolúcie počas vývoja MM: z premalígnych štádií známych ako MGUS a asymptomatický MM (SMM) na aktívne MM ochorenie. • APVV grant APVV-16-0484 s názvom: Nádorová heterogenita v mnohopočetnom myelóme: evolúcia a klinická významnosť; pozícia: zodpovedný riešiteľ; doba riešenia: 7/2017-6/2021; celkový rozpočet: €249 989; nesúvisí s predkladaným projektom Cieľom tejto štúdie je objasniť klonálnu architektúru primárnych vzoriek kostnej drene pacientov počas vývoja mnohopočetného myelómu (MM) a terapeuticky indukovanú intra-klonálnu dynamiku počas progresie MM. Taktiež hodnotíme vplyv chemoterapie a imunoterapie na dynamickú povahu klonálnej kompozície spolu s úlohou nádorového mikroprostredia na klonálnu selekciu v MM. |
• VEGA grant VEGA 2/0100/17 s názvom: Mechanizmus protinádorového účinku nanočastíc realgaru a synergia s anti-myelómovými liečivami. pozícia: Zodpovedný riešiteľ; doba riešenia: 1/2017-12/2019; celkový rozpočet: €16 420.75; nesúvisí s predkladaným projektom Mnohopočetný myelóm (MM) je druhé najčastejšie sa vyskytujúce hematologické nádorové ochorenie plazmatických buniek. Aj napriek zavedeniu nových liečebných postupov, ktoré významne zlepšili prežívanie pacientov, MM naďalej zostáva nevyliečiteľnou malignitou. Použitie oxidu arzenitého (ATO) vo fáze II klinických testov u relabovaných a refraktérnych MM pacientov viedlo k limitovanej odpovedi v dôsledku toxicity vyvolanej dlhodobým užívaním. Z tohto hľadiska by použitie tetrasulfidu arzénu realgaru vo forme nanočastí (NREA) mohlo byť u MM pacientov lepšie lepšiu tolerované. Hlavným cieľom predkladaného projektu je stanoviť mechanizmus anti-MM účinku NREA v patogenéze MM, samostatne aj v kombinácii s inými anti-MM látkami, pomocou in vitro a in vivo predklinických modelov ako podklad pre zhodnotenie využitia NREA pre budúce klinické testovanie. • VEGA grant 2/0076/17 s názvom grantu: Vplyv mikroprostredia a protinádorovej terapie na diverzitu malígnych subklonov v MM a WM; doba riešenia: 1/2017-12/2019; pozícia: spoluriešiteľ;vcelkový rozpočet: €19 763.16; nesúvisí s predkladaným projektom Hlavným zámerom projektu je stanoviť dopad chemo- a imunoterapie na subklonálnu diverzitu, ako aj vplyv mikroprostredia nádoru na subklonálnu dynamiku počas progresie MM a WM, a to kombináciou bunkových a molekulárnych metód. Získané poznatky prispejú jednak k lepšiemu pochopeniu patogenézy týchto malignít, ako aj k efektívnejšej liečebnej stratégii zacielenej na rôzne malígne subklony. | ||
K | Analýza rizík | V Šp. cieli 1 a 2, pri vývoji CyTOF panelu na viacstupňové profilovanie imunitných a nádorových buniek imunofenotypovaním môžeme spozorovať, že niektoré protilátky nebudú vhodné pre CyTOF analýzy, preto nájdeme iný klon rovnakej protilátky, a vykonáme CyTOF analýzy s touto novou protilátkou. V Šp. cieli 1-3, sa tiež môže vyskytnúť problém s náborom dostatočného počtu pacientov, ak niektorí pacienti nepodpíšu informovaný súhlas na zaradenie do tejto štúdie. Na prekonanie tohto problému máme uschované významné množstvo vzoriek pacientov, ktoré už boli zozbierané v spolupráci s klinikmi z Národného onkologického ústavu, čo zabezpečí plynulé pokračovanie projektu. Tento navrhovaný projekt patrí do kategórie pozorovacej štúdie, prípadovej štúdie, ktorá bude koncipovaná ako zmiešaná štúdia založená na vzorkách už zozbieraných pre analýzy a vzorkách, ktoré budú odobraté aj počas celého trvania projektu. V retrospektívnej štúdii sme už zhromaždili B-CLL (N = 200), DLBCL (N = 80), FL (N = 80), MCL (N = 80), WM (N = 10), MGUS (N = 20) a novo diagnostikovaný MM (N = 50) počas 2 rokov, ktoré patria do špecifických študovaných populácií, preto môžeme náborový plán dosiahnuť do 3 rokov. Podobne budeme pokračovať v zbieraní vzoriek v spolupráci s klinikmi z Národného onkologického ústavu. |
L | Predpoklad vzniku patentov a stanovisko k otázke duševného vlastníctva | Predpoklad vytvorenia patentov: Sme presvedčení, že pre komerčné využitie tohto nového vysokodimenzionálneho diagnostického prístupu budeme potrebovať patentovať náš nový neoplasticko-imunitný profilovací CyTOF panel. Potom, po patentovaní nášho diagnostického nástroja plánujeme uverejniť niekoľko publikácií z tohto navrhovaného projektu. Duševné vlastníctvo: Vzorky kostnej drene (BM) a periférnej krvi (PB) zdravých darcov (N=20-40) budú zakúpené a použité na vykonanie niekoľkých úvodných analýz a porovnané s klinickými vzorkami pacientov. Vzorky BM a PB od |
hematologických pacientov (vrátane niekoľkých podtypov leukémie, lymfómu a MM) diagnostikovaných na Národnom onkologickom ústave získame v spolupráci s doc. MUDr. Xxxxxxx Xxxxxxx, CSc, prednostom Kliniky onkohematológie NOÚ. Klinika onkohematológie NOÚ pod vedením Dr. Drgoňu poskytuje pacientom s B- bunkovým lymfómom komplexnú najmodernejšiu starostlivosť, vrátane sľubných nových terapií prostredníctvom klinických štúdií. Na klinike lekári ročne vyšetria približne 500 nových pacientov a niekoľko tisíc pacientov liečených rôznymi klinickými protokolmi absolvuje prehliadky, a títo budú zaradení do našej navrhovanej štúdie. Vzorky pacientov sú všetky schválené IRB etickou komisiou a získané po informovanom súhlase bez dotazníkov. Pacientske vzorky sa získavajú až po príslušnom súhlase a pridelí sa im číslo, ktoré sa používa výhradne; záznam mena a čísla pacienta sa uchováva v zabezpečenom mieste bez pokusu o identifikáciu pacienta zúčastnenými vedeckými pracovníkmi. Vedecký pracovník zaznamenáva informácie takým spôsobom, že subjekt nemôže byť identifikovaný, priamo alebo prostredníctvom identifikátorov spojených so subjektom. Dôvernosť lekárskych záznamov pacientov poskytujúcich vzorky je zaručená v súlade s inštitucionálnymi a zákonnými zásadami. Pacienti nie sú identifikovaní podľa mena na účely analýzy údajov alebo podávania správ. Okrem toho sa biopsia BM a odber PB vykoná počas štandardného vyšetrenia pacienta; preto pre pacienta neexistuje žiadne ďalšie riziko. Všetky klinické a medicínske informácie o pacientoch budú zbierané v čase odberu, diagnostiky a v prípade relabovaných/refraktérnych pacientov budú zhromaždené aj informácie o predošlej liečbe v spolupráci s Dr. Drgoňom na Národnom onkologickom ústave v Bratislave. | ||
M | Informovanosť | Tento inovatívny nástroj má priamy klinický význam nielen pre hematologické malignity, ale v zásade sa dá ľahko aplikovať na akékoľvek iné nádorové ochorenie. Okrem toho, ak v paneli nahradíme niektoré imunitné markery signálnymi markermi alebo transkripčnými faktormi, takáto analýza nám umožní lepšie pochopiť patofyziológiu nádorových buniek na personalizovanej úrovni. Podobne, modifikáciou nášho protilátkového panelu nahradením niektorých imunofenotypových markerov markermi na hodnotenie imunologických mechanizmov alebo pridaním špecifických markerov rôznych nenádorových ochorení súvisiacich s poruchou imunity je možné tento nástroj použiť aj v pokročilej diagnostike týchto ochorení. Vyhodnotenie všetkých subtypov imunitných buniek komplexným imunitným profilovaním je možné aplikovať pri nenádorových ochoreniach, ako sú autoimunitné a zápalové ochorenia, alebo dokonca v zdravej populácii vrámci pravidelnej zdravotnej kontroly. Tento moderný prístup založený na vysokodimenzionálnom dátovo orientovanom imunofenotypickom profilovaní zahŕňajúcom hmotnostnú cytometriu navrhnutú v tomto projekte je súčasným stavom techniky zameranej na dosiahnutie študijných cieľov. CyTOF s komplexnými bioinformatickými analýzami sa použije na vytvorenie nového diagnostického nástroja na hodnotenie nádorových a imunitných buniek. Na konci tohto návrhu teda predpokladáme, že budeme prezentovať nový diagnostický prístup pre racionálnu personalizovanú terapiu pri rôznych subtypoch hematologických neoplaziem. Podobne tento nový diagnostický nástroj, ktorý hodnotí všetky repertoáre imunitných buniek pri poruchách a ročnej kontrole u zdravej populácie, sa dá ľahko šíriť do prevencie, diagnostiky a liečby životných chorôb, aby sa zabezpečila kvalita života a zdravie populácie. Tento inovatívny prístup založený na vysoko-dimenzionálnom imunofenotypovom profilovaní s veľkým objemom dát pomocou hmotnostnej cytometrie navrhnutý v tomto projekte, je v súčasnosti najmodernejšou technológiou, ktorú použijeme na dosiahnutie vytýčených cieľov. CyTOF s komplexnými bioinformatickými analýzami sa použije na vytvorenie nového diagnostického nástroja na stanovenie nádorových a imunitných buniek. Na konci tohto projektu teda predpokladáme, že budeme |
prezentovať nový diagnostický nástroj pre racionálnu personalizovanú terapiu v rôznych subtypoch hematologických malignít. Tento nový diagnostický nástroj, ktorý zhodnotí celý repertoár imunitných buniek pri poruchách imunitného systému a pravidelnej kontrole u zdravej populácie, sa dá ľahko využiť v prevencii, diagnostike a liečbe civilizačných ochorení, aby sa zabezpečila kvalita života a zdravie obyvateľstva. |
VV-2019-R-EK-SJ | V prípade potreby efektívna spolupráca s Etickou komisiou (stanovisko, ak je relevantné) |
Schválené Etickou komisiou- Agresívne malígne lymfómy, Protokol: ML 001 Schválené Etickou komisiou- Myelóm a Waldenstrӧmova makroglobulinémia, Protokol: Myelóm 001 |
Celkový a podrobný rozpočet projektu na 3 roky
Príloha č. 3. 2. Výskum a vývoj
Identifikačné číslo projektu | 2019/14-BMCSAV-9 | Žiadateľ | Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied |
Názov projektu | Vývoj nového diagnostického a prediktívneho vysokodimenzionálneho imunofenotypizačného nástroja pre hematologické malignity | Zodpovedný riešiteľ | |
Akronym projektu | PhenoTOOL | Sledované obdobie | 2019-2021 |
2019 | 2020 | 2021 | |||||||||||
z toho | z toho | z toho | |||||||||||
Ekonomická klasifikácia rozpočtovej klasifikácie | Položka | Výdavky celkom | Výdavky zo štátneho rozpočtu | Vlastné zdroje | Predpokladaná špecifikácia položky | Výdavky celkom | Výdavky zo štátneho rozpočtu | Vlastné zdroje | Predpokladaná špecifikácia položky | Výdavky celkom | Výdavky zo štátneho rozpočtu | Vlastné zdroje | Predpokladaná špecifikácia položky |
600 | Bežné výdavky | 43 044,00 € | 27 450,00 € | 15 594,00 € | 132 402,00 € | 89 400,00 € | 43 002,00 € | 134 215,00 € | 89 900,00 € | 44 315,00 € | |||
610 000 | Mzdy | 11 554,00 € | 11 554,00 € | 31 861,00 € | 31 861,00 € | 32 835,00 € | 32 835,00 € | ||||||
620 000 | Povinné odvody | 4 040,00 € | 4 040,00 € | 11 141,00 € | 11 141,00 € | 11 480,00 € | 11 480,00 € | ||||||
Osobné výdavky spolu | 15 594,00 € | 0,00 € | 15 594,00 € | 43 002,00 € | 0,00 € | 43 002,00 € | 44 315,00 € | 0,00 € | 44 315,00 € | ||||
632 | Energie, voda a telekomunikácie | 2 450,00 € | 2 450,00 € | 0,00 € | 6 900,00 € | 6 900,00 € | 0,00 € | 6 900,00 € | 6 900,00 € | 0,00 € | |||
632 001 | Energie | 2 450,00 € | 2 450,00 € | 6 900,00 € | 6 900,00 € | 6 900,00 € | 6 900,00 € | ||||||
633 | Materiál | 25 000,00 € | 25 000,00 € | 0,00 € | 77 000,00 € | 77 000,00 € | 0,00 € | 77 500,00 € | 77 500,00 € | 0,00 € | |||
633 006 | Všeobecný materiál | 25 000,00 € | 25 000,00 € | protilátky na fenotypovú charakterizáciu buniek; fixačný roztok na uskladnenie pt. vzoriek | 77 000,00 € | 77 000,00 € | protilátky na fenotypovú charakterizáciu buniek; kity na značenie protilák na CyTOF analýzu; všeobecný základný laboratórny materiál; základné premývacie roztoky | 77 500,00 € | 77 500,00 € | protilátky na fenotypovú charakterizáciu buniek; kity na značenie protilák na CyTOF analýzu; všeobecný základný laboratórny materiál; fixačný roztok na uskladnenie pt. vzoriek | |||
637 | Služby | 0,00 € | 0,00 € | 0,00 € | 5 500,00 € | 5 500,00 € | 0,00 € | 5 500,00 € | 5 500,00 € | 0,00 € | |||
637 005 | Špeciálne služby | 0,00 € | 4 000,00 € | 4 000,00 € | OA poplatky | 4 000,00 € | 4 000,00 € | OA poplatky | |||||
637 027 | Odmeny zamestnancov mimoracovného pomeru | 0,00 € | 1 500,00 € | 1 500,00 € | 1 500,00 € | 1 500,00 € | |||||||
700 | Kapitálové výdavky | 8 500,00 € | 8 500,00 € | 0,00 € | 10 500,00 € | 10 500,00 € | 0,00 € | 10 000,00 € | 10 000,00 € | 0,00 € | |||
711 003 | Obstaranie softvéru | 0,00 € | 3 500,00 € | 3 500,00 € | FCS software a Cytobank software | 2 000,00 € | 2 000,00 € | Cytobank software | |||||
713 005 | Nákup špeciálnych strojov a zariadení | 8 500,00 € | 8 500,00 € | Chladená centrifúga | 7 000,00 € | 7 000,00 € | Biohazard laminárny box | 8 000,00 € | 8 000,00 € | Hlbokomraziaci pult | |||
Tovary a služby spolu | 35 950,00 € | 35 950,00 € | 0,00 € | 99 900,00 € | 99 900,00 € | 0,00 € | 99 900,00 € | 99 900,00 € | 0,00 € | ||||
Výdavky celkom | 51 544,00 € | 35 950,00 € | 15 594,00 € | 142 902,00 € | 99 900,00 € | 43 002,00 € | 144 215,00 € | 99 900,00 € | 44 315,00 € |