ROKOVACÍ PORIADOK
Mestského zastupiteľstva mesta Handlová |
Mestské zastupiteľstvo mesta Handlová v súlade s ustanoveniami zákona č. 369/1990 Zb.
o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov a Štatútu mesta Handlová
schvaľuje tento
MESTSKÉHO ZASTUPITEĽSTVA MESTA HANDLOVÁ
Čl. I
Úvodné ustanovenie
1. Rokovací poriadok Mestského zastupiteľstva mesta Handlová (ďalej len „MsZ“) upravuje prípravu, obsah a spôsob rokovania, prípravu materiálov, spôsob hlasovania, uznášania sa a prijímania uznesení, spôsob kontroly plnenia uznesení a zabezpečovania úloh samosprávy.
2. O otázkach, ktoré neupravuje tento rokovací poriadok, ako aj o ďalších zásadách rokovania a svojich vnútorných veciach rozhoduje MsZ podľa zákona o obecnom zriadení, prípadne podľa rozhodnutia na zasadnutí MsZ tak, že dáva o nich hlasovať.
Čl. II
Základné úlohy mestského zastupiteľstva
1. MsZ patrí pôsobnosť a funkcie podľa zákona o obecnom zriadení a podľa Štatútu mesta Handlová schváleného MsZ.
2. Poslanec sa pri výkone svojej funkcie správa v súlade so zásadami slušného správania a dobrých mravov, dodržiava ústavu, zákony a schválený Etický kódex volených predstaviteľov samosprávy mesta Handlová.
Čl. III
Prvé zasadnutie po voľbách
1. Ustanovujúce zasadnutie zvoláva primátor mesta zvolený v predchádzajúcom volebnom období tak, aby sa uskutočnilo do 30 dní od vykonania volieb do orgánov samosprávy mesta. Zastupiteľstvo zasadá v meste, v ktorom bolo zvolené.
2. Ak primátor nezvolá ustanovujúce zasadnutie MsZ do 30 dní od vykonania volieb, ustanovujúce zasadnutie sa uskutoční 30. pracovný deň od vykonania volieb. Ak primátor nie je prítomný alebo odmietne viesť takto zvolané zasadnutie MsZ, vedie ho zástupca primátora; ak nie je prítomný alebo odmietne viesť zasadnutie MsZ, vedie ho iný poslanec poverený MsZ.
3. Pri príprave ustanovujúceho zasadnutia MsZ sa dbá na to, aby boli včas pripravené návrhy na vytvorenie orgánov samosprávy mesta a návrh uznesení.
4. Rokovanie ustanovujúceho zasadnutia MsZ otvorí v určenú hodinu primátor mesta zvolený v predchádzajúcom volebnom období, pričom toto rokovanie sa riadi nasledovnými pravidlami : a) po otvorení rokovania vyzve úradujúci primátor mesta predsedu mestskej volebnej komisie, aby oznámil výsledky volieb do orgánov samosprávy na funkciu primátora mesta a poslancov MsZ,
b) novozvolený primátor mesta zloží sľub zákonom predpísaným spôsobom,
c) zložením sľubu sa novozvolený primátor ujíma výkonu funkcie,
d) vedenie zasadnutia prevezme novozvolený primátor mesta,
e) novozvolení poslanci MsZ zložia sľub zákonom predpísaným spôsobom.
5. Novozvolený primátor následne predloží návrh na zriadenie Mestskej rady (ďalej len
,,MR“), ktorej počet členov tvorí najviac tretina počtu poslancov, pričom v jej zložení sa prihliada na zastúpenie politických strán, hnutí a nezávislých poslancov v MsZ, ďalej návrh
na zriadenie komisií MsZ a návrh na ich zloženie. K tomuto bodu majú poslanci právo predkladať pozmeňovacie a doplňovacie návrhy.
6. Poslanci sa vyjadria najskôr k zriadeniu orgánov samosprávy mesta. Potom sa uskutoční voľba členov MR tajným hlasovaním. Následne sa volia tajným a verejným hlasovaním ostatné orgány v zmysle Volebného poriadku schváleného MsZ. Zvolení sú tí kandidáti do jednotlivých orgánov samosprávy mesta, ktorí získali najvyšší počet hlasov.
7. Na priebeh volieb dohliada spravidla 3-členná volebná komisia zložená z poslancov MsZ.
8. Na ďalší priebeh ustanovujúceho zasadnutia sa primerane použijú ostatné ustanovenia tohto
rokovacieho poriadku.
9. V prípade uskutočňovania volieb do orgánov samosprávy mesta počas volebného obdobia sa použijú primerané ustanovenia tohto rokovacieho poriadku.
Čl. IV
Príprava zasadnutia mestského zastupiteľstva
1. Prípravu zasadnutia MsZ organizuje primátor v súčinnosti so zástupcom primátora, prednostom Mestského úradu mesta Handlová (ďalej len ,,MsÚ“), poslancami a ďalšími orgánmi zriadenými MsZ.
2. Prípravu zasadnutia MsZ zabezpečuje zapisovateľ podľa plánu najmenej 7 dní pred plánovaným termínom zasadnutia MsZ a podľa odporúčaní MR, ktorá určí najmä program rokovania.
3. Materiály určené na rokovanie MsZ sa vypracúvajú v súlade s Pokynom primátora k organizačno-technickému zabezpečeniu zasadnutí komisií MsZ, MR a MsZ, a to vecne a časovo tak, aby umožnili prijať podľa povahy veci uznesenie MsZ alebo nariadenie mesta. Obsahujú najmä názov materiálu, meno a priezvisko spracovateľa a predkladateľa, dôvodovú správu, stanoviská príslušných komisií a MR, a návrh na uznesenie. Vzor materiálu tvorí prílohu č. 1.
4. Spracovateľ materiálu zodpovedá za to, že jeho obsah, vrátane návrhu na uznesenie a znenie nariadenia mesta, je v súlade s ústavou, príslušnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi.
5. Materiály, odborné podklady a iné písomnosti na rokovanie MsZ zabezpečuje MsÚ, a predkladá ich MR na zaujatie stanoviska. Primátor mesta stanoví organizačné a technické podmienky predkladania materiálov (lehoty, rozsah a podmienky). Materiály sa spravidla predkladajú vopred elektronicky (na webovom sídle mesta cez eGOV - Zastupiteľstvo). V prípade mimoriadnych okolností sa materiály poslancom MsZ predkladajú priamo na jeho zasadnutí písomne v tlačenej forme.
6. Samosprávne orgány mesta, subjekty vyzvané v rámci pripomienkového konania k revízii dokumentov mesta a subjekty dotknuté pripomienkovaným dokumentom odovzdávajú svoje pripomienky predkladateľovi materiálu na Pripomienkovom hárku, ktorý tvorí prílohu č. 2, a to písomne do podateľne MsÚ alebo elektronicky.
Čl. V
Zvolávanie zasadnutí mestského zastupiteľstva
1. Zasadnutie MsZ sa uskutočňuje v súlade so schváleným Plánom zasadnutí MR a MsZ na príslušný kalendárny rok, najmenej však raz za tri mesiace, alebo v nevyhnutnom prípade aj mimo Plánu zasadnutí.
2. Ak požiada o zvolanie zasadnutia MsZ aspoň tretina poslancov, primátor zvolá zasadnutie MsZ tak, aby sa uskutočnilo do 15 dní od doručenia žiadosti na jeho konanie. V prípade, že tak primátor neurobí, zasadnutie sa uskutoční 15. pracovný deň od doručenia žiadosti na jeho konanie. Ak primátor nie je prítomný alebo odmietne viesť takto zvolané zasadnutie MsZ, vedie ho zástupca primátora; ak nie je prítomný alebo odmietne viesť zasadnutie MsZ, vedie ho iný poslanec poverený MsZ.
3. Zasadnutie MsZ mimo schváleného Plánu zasadnutí môže byť zvolané:
a) na prerokovanie závažných úloh,
b) ak o to požiada aspoň 1/3 poslancov,
c) ak o to požiada petíciou skupina obyvateľov mesta aspoň 30 %,
d) pri slávnostných príležitostiach.
4. Zasadnutie MsZ zvoláva primátor pozvánkou spravidla 7 dní vopred, najneskôr však 3 dni pred zasadnutím MsZ.
5. Program rokovania MsZ vychádza z aktuálnych potrieb mesta, z úloh zaradených v pláne práce na príslušné obdobie, z prijatých uznesení, odporúčaní MR, iniciatívnych návrhov orgánov MsZ, poslancov, žiadostí občanov, fyzických a právnických osôb (napr. nakladanie s majetkom mesta) a pod. Navrhovaný program rokovania sa oznamuje na webovom sídle mesta cez eGOV - Zastupiteľstvo, na úradnej tabuli a v meste obvyklým spôsobom aspoň 3 dni pred zasadnutím MsZ.
Čl. VI
Rokovanie mestského zastupiteľstva
1. Rokovania MsZ sú zásadne verejné. Vyhlásiť rokovanie MsZ za neverejné možno podľa Zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, v znení neskorších predpisov. Okrem poslancov a obyvateľov mesta, ktorí sú členmi komisií, hlavného kontrolóra mesta a prednostu MsÚ, môžu byť na rokovanie MsZ pozvaní zástupcovia vlády SR, poslanci NR SR, poslanci Európskeho parlamentu, predseda a poslanci samosprávneho kraja a zástupcovia štátnych orgánov. Zo zamestnancov mesta a organizácií založených a zriadených mestom sa rokovania zúčastňujú vedúci zamestnanci MsÚ, štatutárni zástupcovia organizácií, náčelník MsP.
2. Rokovanie MsZ sú spravidla vysielané online.
3. Rokovacím dňom MsZ je spravidla posledný štvrtok v mesiaci.
4. Predsedajúci začne rokovanie v určenú hodinu, najneskôr však v čase, keď je prezenčne prítomná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. Neúčasť na rokovaní MsZ sa ospravedlňuje primátorovi vopred, a to prostredníctvom zapisovateľa MsZ, resp. sekretariátu primátora mesta.
5. V prípade, ak sa nezíde nadpolovičná väčšina všetkých poslancov do 20-tich minút po čase určenom za začiatok rokovania MsZ, alebo ak klesne počet poslancov počas rokovania pod nadpolovičnú väčšinu všetkých poslancov, zvolá primátor do 14 dní nové zasadnutie na prerokovanie celého alebo zostávajúceho programu.
6. V úvode rokovania predsedajúci oznámi počet prítomných poslancov, určených overovateľov zápisnice z radov poslancov MsZ, predloží na schválenie návrh programu rokovania, návrh na voľbu návrhovej komisie, prípadne volebnej komisie a určí zapisovateľa a skrutátora. Zapisovateľ a skrutátor sú je zamestnancami mesta.
VI. a/ Program
7. MsZ schvaľuje návrh programu zasadnutia a jeho zmenu na začiatku zasadnutia. Ak primátor odmietne dať hlasovať o návrhu programu zasadnutia MsZ alebo o jeho zmene, stráca právo viesť zasadnutie MsZ, ktoré ďalej vedie zástupca primátora. Ak zástupca primátora nie je prítomný alebo odmietne viesť zasadnutie MsZ, vedie ho iný poslanec poverený zastupiteľstvom.
8. Obligatórne náležitosti programu každého MsZ sú:
a) Otvorenie;
b) Kontrola uznesení;
c) Jednotlivé body programu;
d) Bod ,,Rôzne“;
e) Diskusia a odpovede na otázky poslancov a obyvateľov;
f) Bod ,,Interpelácia“;
g) Záver.
VI. b/ Vedenie rokovania
9. MsZ rokuje vždy v zbore, pričom účastníci rokovania sú povinní zachovať zásady slušného a korektného správania sa. Rokovanie MsZ vedie primátor. Počas jeho neprítomnosti vedie rokovanie MsZ zástupca primátora. Primátor môže poveriť zástupcu primátora alebo niektorého z poslancov MsZ vedením rokovania MsZ alebo jeho časti.
10. V priebehu zasadnutia môže predsedajúci vyhlasovať prestávky s určením dĺžky trvania.
11. Na slávnostnom zasadnutí MsZ, na slávnostných zhromaždeniach pri príležitosti významných osláv v meste, pri príležitosti rokovaní s významnými osobnosťami, ktoré navštívia mesto a pod., používa primátor symboly mesta. Pri týchto zasadnutiach môže v zastúpení primátora používať symboly mesta poslanec schválený MsZ alebo poverený primátorom.
VI. c/ Predkladanie materiálov a diskusia k bodom programu
12. Správy, návrhy a ostatné materiály zaradené do programu rokovania predložia predkladatelia týchto materiálov, alebo tí, ktorých určí MsZ alebo primátor.
13. Po vystúpení predkladateľa k príslušnému bodu programu otvorí predsedajúci diskusiu. Predkladateľovi sa počas diskusie udelí slovo kedykoľvek o to požiada.
14. Do diskusie k predloženému materiálu sa hlásia poslanci elektronickým hlasovacím zariadením. V prípade zlyhania elektronického hlasovacieho zariadenia zdvihnutím ruky.
15. Predsedajúci im udeľuje slovo v poradí, v akom sa prihlásili. Ak primátor neudelí slovo poslancovi, stráca právo viesť zasadnutie MsZ, ktoré ďalej vedie zástupca primátora. Ak zástupca primátora nie je prítomný alebo odmietne viesť zasadnutie MsZ, vedie ho iný poslanec poverený zastupiteľstvom.
16. Poslanec MsZ vystupuje v diskusii vecne a vyjadruje sa jasne k predmetnému bodu. Dĺžka vystúpenia poslanca v diskusii je spravidla do 5 minút. Predsedajúci má právo usmerniť diskutujúceho a ukončiť diskusný príspevok pokiaľ sa jeho príspevok netýka predmetného bodu.
17. Ak na rokovaní požiada o slovo poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, poslanec Európskeho parlamentu, zástupca vlády alebo iného štátneho orgánu, slovo sa mu udelí prednostne.
18. Predsedajúci môže v rámci diskusie udeliť slovo aj ktorémukoľvek v rokovacej miestnosti prítomnému obyvateľovi mesta, ale až po vystúpeniach všetkých prihlásených poslancov, a to výhradne k prerokúvanému bodu rokovania v trvaní maximálne 5 minút.
19. Účastníci sa môžu hlásiť o slovo pred, počas diskusie, až do jej ukončenia. Diskusiu ukončí predsedajúci po prednesení všetkých prihlásených príspevkov alebo na základe procedurálneho návrhu poslanca hlasovaním MsZ bez diskusie.
20.Účastníci nesmú počas rokovania MsZ rušiť primátora, určeného predsedajúceho ani iného rečníka pri jeho prejave. V prípade, že ani po upozornení zo strany predsedajúceho nedôjde k náprave nežiadúceho stavu, má predsedajúci právo požiadať príslušníkov Mestskej polície mesta Handlová (ďalej len ,,MsP“), aby vyviedli takúto osobu z rokovacej sály. Za rušenie priebehu zasadnutia sa považuje aj hlasné rozprávanie, telefonovanie a hlasné zvonenie telefónov v rokovacej miestnosti, a pod.
VI. d/ Faktická poznámka
21. V rámci diskusie môžu poslanci vystúpiť s faktickou poznámkou alebo procedurálnym návrhom. Dĺžka takéhoto vystúpenia je maximálne 2 minúty k jednej téme (čistý čas, do ktorého sa dĺžka odpovedí nezapočítava). Faktická poznámka a procedurálny návrh sú uprednostnené pred poradím poslancov prihlásených do diskusie.
22. Faktickou poznámkou poslanca (krátkou pripomienkou, podotknutím) sa reaguje na vystúpenie alebo diskusný príspevok ostatného rečníka. Faktickou poznámkou nemožno reagovať na inú faktickú poznámku. Po vystúpení poslancov prihlásených s faktickými poznámkami poskytne predsedajúci možnosť faktickou poznámkou reagovať i ostatnému rečníkovi, na ktorého reagovali poslanci faktickými poznámkami.
VI. e/ Procedurálny návrh
23. O procedurálnom návrhu sa hlasuje okamžite bez diskusie. Pod procedurálnym návrhom
sa rozumie:
- žiadosť o ukončenie rozpravy;
- žiadosť o prerušenie rokovania MsZ;
- návrh na stiahnutie bodu z programu rokovania.
Čl. VII
Príprava uznesení mestského zastupiteľstva
1. Návrhy uznesení MsZ sa pripravujú súčasne s materiálmi predkladanými MsZ. Za ich včasnú a obsahovú prípravu zodpovedá predkladateľ materiálu a poslancom sa tieto poskytnú spolu s predkladaným materiálom.
2. Konečné znenie návrhu uznesenia MsZ predkladá návrhová komisia.
3. Uznesenie MsZ sa formuluje vecne, stručne a zrozumiteľne s menovitým určením nositeľov úloh z nich vyplývajúcich a s termínmi ich splnenia.
Čl. VIII
Postup prijímania uznesenia mestského zastupiteľstva a nariadení mesta
1. Návrh na uznesenie MsZ predkladá návrhová komisia ihneď po ukončení diskusie k prerokovanému materiálu. V prípade potreby môže predsedajúci vyhradiť poslancom potrebný čas na posúdenie návrhu.
2. Ak poslanec podáva vlastný návrh na uznesenie počas rokovania MsZ, predkladá jeho znenie návrhovej komisii spravidla písomne.
3. Ak MsZ neprijme navrhované uznesenie alebo žiadny z navrhovaných variantov, predsedajúci navrhne ďalší postup, ktorý predloží na schválenie MsZ.
4. Za pozmeňujúce návrhy sa hlasuje prednostne v poradí, v akom boli prednesené. Každý poslanec môže návrh stiahnuť, potom sa o ňom nehlasuje. Ak je schválený pozmeňujúci návrh, ktorý vylučuje ostatné prednesené návrhy, o týchto sa nehlasuje. Hlasovanie o pozmeňujúcich návrhoch končí po vyčerpaní všetkých predložených návrhov.
5. Uznesenie sa prijíma hlasovaním. Hlasuje sa:
a) verejne elektronickým hlasovacím zaradením
b) v prípade zlyhania elektronického hlasovacieho zriadenia verejne zdvihnutím ruky s hlasovacím lístkom
c) tajne.
6. Pri verejnom hlasovaní hlasuje poslanec prostredníctvom elektronického hlasovacieho zariadenia, ktoré aktivuje vložením poslaneckej karty, čím vyjadrí svoju prítomnosť. Svoj odchod a príchod do/z rokovacej miestnosti deklaruje vyňatím/ vložením prihlasovacej karty do elektronického hlasovacieho zriadenia. Pri hlasovaní stlačí príslušné tlačidlo ZA/ZDRŽAL SA/PROTI na elektronickom hlasovacím zariadení a elektronický systém zaeviduje hlasovanie. V prípade zlyhania elektronického hlasovacieho zriadenia poslanec
hlasuje zdvihnutím ruky s hlasovacím lístkom, pričom musí byť zabezpečená vhodným spôsobom presná evidencia hlasovania poslancov o každom prijatom uznesení a spočítavanie hlasov vykonáva vopred určený skrutátor.
7. Tajne sa hlasuje pri obsadení funkcie členov MR, hlavného kontrolóra, náčelníka MsP a štatutárnych zástupcov mestských organizácií. Ak sa funkcia hlavného kontrolóra, náčelníka MsP a štatutárnych zástupcov mestských organizácií obsadzuje na základe výsledkov vypísaného konkurzu, hlasuje sa verejne. O ostatných otázkach sa môže hlasovať tajne na základe rozhodnutia MsZ.
8. Uznesenie je platné, ak zaň hlasuje nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Na prijatie nariadenia mesta je potrebný súhlas 3/5 väčšiny prítomných poslancov.
9. Primátor môže pozastaviť výkon uznesenia MsZ, ak sa domnieva, že odporuje zákonu alebo je pre obec zjavne nevýhodné tak, že ho nepodpíše v lehote do 10 dní od jeho schválenia. Možnosť pozastaviť uznesenie sa nevzťahuje na uznesenie o voľbe a odvolaní hlavného kontrolóra a na uznesenie o vyhlásení miestneho referenda o odvolaní starostu.
10. Primátor prerokuje uznesenie MsZ pred pozastavením jeho výkonu v MR. Uznesením MR však nie je viazaný.
11. Ak predloží primátor alebo MR na prerokovanie MsZ uznesenie, ktorého výkon primátor pozastavil, môže toto uznesenie MsZ trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov potvrdiť. Ak MsZ uznesenie nepotvrdí do dvoch mesiacov od jeho schválenia, uznesenie stráca platnosť.
12. Nariadenia mesta podpisuje primátor. Uznesenia MsZ podpisuje primátor, zástupca primátora, prednosta MsÚ, určení overovatelia a zapisovateľ. Zápisnicu zo zasadnutia MsZ podpisuje primátor, zástupca primátora, prednosta MsÚ, určení overovatelia a zapisovateľ.
13. Nariadenia a uznesenia MsZ podpisuje primátor najneskôr do 10-tich dní od ich schválenia zastupiteľstvom.
14. Uznesenia MsZ sa zverejňujú spôsobom v meste obvyklým.
15. Nariadenia mesta v prípadoch stanovených osobitnými predpismi alebo rozhodnutiami MsZ sa zverejňujú spôsobom v meste obvyklým najneskôr do 10-tich dní od ich schválenia.
Čl. IX
Príprava tajného hlasovania
1. Volebná komisia zabezpečuje priebeh tajného hlasovania a dozerá na dodržiavanie pravidiel tajného hlasovania. Volebná komisia si zvolí zo svojich radov predsedu komisie, ktorý vedie priebeh tajného hlasovania. Ak komisia nebola zvolená na začiatku rokovania MsZ, musí byť akt jej voľby vykonaný najneskôr pred prvým tajným hlasovaním.
2. Tajné hlasovanie sa vykoná vhodením hlasovacieho lístka do pripravenej hlasovacej schránky, ktorá musí byť spoľahlivo zapečatená, resp. uzamknuteľná.
3. Hlasovací lístok musí byť riadne očíslovaný a označený okrúhlou pečiatkou mesta, aby nemohol byť zneužitý alebo nahradený iným.
4. Hlasovací lístok musí obsahovať stručné a jasné znenie návrhu, o ktorom sa hlasuje a popis spôsobu vyznačenia odovzdaného hlasu.
Čl. X
Priebeh tajného hlasovania
1. Po ukončení diskusie k bodu programu, o ktorom bude MsZ hlasovať tajným hlasovaním, vyzve predsedajúci predsedu volebnej komisie, aby sa s komisiou ujal činnosti a odovzdá mu vedenie zasadnutia počas trvania hlasovania.
2. Predseda volebnej komisie vyzve členov volebnej komisie, aby prítomným poslancom rozdali hlasovacie lístky.
3. Po rozdaní hlasovacích lístkov predseda volebnej komisie oboznámi poslancov s návrhom, o ktorom sa bude hlasovať, so spôsobom vyznačenia odovzdávaného hlasu alebo úpravou hlasovacieho lístka, ak boli v rámci rozpravy podané doplňujúce návrhy.
4. Po oboznámení poslancov s predmetom hlasovania a so spôsobom úpravy hlasovacích lístkov, vyzve predseda volebnej komisie poslancov k hlasovaniu.
5. Na čas nevyhnutne potrebný na hlasovanie preruší predsedajúci rokovanie MsZ. V prípade potreby umožní predsedajúci pred vykonaním hlasovania poradu poslancov v poslaneckých kluboch.
6. Pred začatím hlasovania prekontroluje volebná komisia, či hlasovacia schránka, do ktorej budú vhadzované hlasovacie lístky, je prázdna a predseda volebnej komisie zapečatí resp. uzamkne hlasovaciu schránku.
7. Poslanec vykoná hlasovanie vyznačením odovzdaného hlasu na hlasovacom lístku a jeho vhodením do uzavretej hlasovacej schránky.
8. Po ukončení hlasovania predseda volenej komisie otvorí hlasovaciu schránku a volebná komisia zistí výsledky hlasovania.
9. Po ukončení tajného hlasovania pokračuje rokovanie MsZ.
10. Po spočítaní odovzdaných hlasovacích lístkov a zistení výsledkov tajného hlasovania, predsedajúci preruší rokovanie a vyzve predsedu volebnej komisie, aby oznámil výsledky hlasovania.
11. Predseda volebnej komisie prednesie správu volebnej komisie, ktorá musí obsahovať informácie o počte rozdaných hlasovacích lístkov, počte odovzdaných hlasovacích lístkov, počte platných a neplatných hlasov, počte odovzdaných hlasov za a proti, výsledok hlasovania a uznesenie, ktoré bolo hlasovaním prijaté.
Čl. XI
Výsledky tajného hlasovania
1. Hlasovací lístok, ktorý nebol označený predpísaným spôsobom, je považovaný za neplatný.
2. Výsledok tajného hlasovania o návrhu je kladný, ak za návrh hlasovala nadpolovičná väčšina prítomných poslancov.
3. Pri hlasovaní o personálnych otázkach, pokiaľ ani jeden predložený návrh nebol prijatý, XxX opakovane hlasuje najskôr na najbližšom zasadnutí MsZ.
4. Výsledok tajného hlasovania je zaznamenaný v písomnej správe volebnej komisie.
5. Správa volebnej komisie a odovzdané hlasovacie lístky (platné/neplatné) sú neoddeliteľnou súčasťou zápisnice z rokovania MsZ. Spracováva sa v jednom vyhotovení po ukončení hlasovania a musí byť podpísaná všetkými členmi komisie.
Čl. XII
Kontrola plnenia uznesení mestského zastupiteľstva a nariadení mesta
1. MsÚ vytvára podmienky pre realizáciu úloh stanovených uzneseniami MsZ, vykonáva nariadenia mesta a písomne informuje o plnení prijatých uznesení MR a MsZ.
2. MR kontroluje plnenie úloh vyplývajúcich z uznesení MsZ v úzkej súčinnosti s primátorom.
3. Poslanci MsZ predkladajú námietky a otázky k vyhodnoteniam uznesení najneskôr 4 dni pred konaním MsZ primátorovi mesta.
4. Kontrolu plnenia uznesení MsZ, prijatých vo forme „MsZ ukladá“, „MsZ žiada“ predkladá hlavný kontrolór mesta na poslednom zasadnutí MsZ kalendárneho roka.
Čl. XIII
Interpelácie poslancov
1. Poslanci sú oprávnení:
a) interpelovať primátora a členov MR vo veciach týkajúcich sa výkonu ich práce,
b) požadovať od prednostu MsÚ, náčelníka MsP a štatutárnych zástupcov mestských organizácií vysvetlenia vo veciach týkajúcich sa ich činnosti.
2. Interpelácia sa podáva primátorovi resp. predsedajúcemu písomne najneskôr v deň konania MsZ v rámci bodu programu určeného na interpelácie. Poslanec je povinný naformulovať presný a zrozumiteľný text interpelácie, na ktorý mu bude odpovedané ústne na zasadnutí MsZ, na ktorom interpeláciu podal, alebo písomne ak záležitosť vyžaduje dlhší čas na prípravu relevantnej odpovede.
3. Interpelovaný a subjekt požiadaný o vysvetlenie je povinný odpovedať poslancovi MsZ do 30 dní od konania MsZ, pokiaľ mu nebolo odpovedané priamo na zasadnutí MsZ, na ktorom interpeláciu podal.
4. O odpovedi je informovaný poslanecký zbor na najbližšom zasadnutí MsZ, najskôr však do 30 dní od podania interpelácie.
Čl. XIV
Diskusia a odpovede na otázky poslancov a obyvateľov
1. V bode Diskusia a odpovede na otázky poslancov a obyvateľov môžu vystúpiť s diskusnými príspevkami poslanci MsZ aj prítomní obyvatelia. V diskusii sa prednostne udeľuje slovo poslancom.
2. Diskutujúci sa vyjadrujú vecne, stručne a zrozumiteľne. Xxxxxx a návrhy riešení musia byť jasne formulované tak, aby na ne bolo možné jednoznačne reagovať.
3. V prípade, že sa príspevok týka agendy patriacej do kompetencií niektorého z oddelení MsÚ alebo mestskej organizácie, je potrebné, aby diskutujúci predložil dôkaz o prerokovaní veci na príslušnom oddelení MsÚ, resp. mestskej organizácie.
4. Dĺžka diskusného príspevku je maximálne 5 minút k jednej téme (čistý čas, do ktorého sa dĺžka odpovedí nezapočítava). Celkový čas vystúpenia diskutujúceho je však maximálne 15 minút.
5. Predsedajúci má právo usmerniť diskutujúceho počas jeho vystúpenia a ukončiť diskusný príspevok odobratím slova v prípadoch, keď diskusný príspevok nie je v súlade s rokovacím poriadkom alebo nie je konštruktívny a vecný, je v rozpore s dobrými mravmi, je neslušný, obsahuje urážlivé slová alebo neprimerané invektívy alebo sa týka témy mimo kompetencií samosprávnych orgánov a mestských organizácií mesta, a pod.
6. Diskusný príspevok môže byť ukončený aj procedurálnym návrhom poslanca, o ktorom bezodkladne hlasuje MsZ.
7. Pokiaľ nie je možné reagovať na predložený príspevok priamo zodpovednou osobou (primátor mesta, zástupca primátora, prednosta mestského úradu, štatutár mestskej organizácie, vedúci oddelenia MsÚ) alebo rozsah otázky alebo podnetu si vyžaduje komplexnejšie stanovisko, má predsedajúci právo požiadať diskutujúceho o písomné predloženie tejto otázky alebo podnetu, a právo určiť lehotu na písomnú odpoveď spravidla do 30 dní od doručenia tohto písomného podnetu, resp. zverejniť odpoveď na webovom sídle mesta.
8. Písomné podnety a otázky podľa ods. 7. tohto článku sa zasielajú písomne do podateľne MsÚ, elektronicky na e-mail adresu info@handlova, alebo cez Ústredný portál verejnej správy.
Čl. XV
Organizačno-technické zabezpečenie rokovaní mestského zastupiteľstva
1. Za organizačné a technické zabezpečenie rokovania MsZ je zodpovedný prednosta MsÚ.
2. Z rokovania MsZ xxxxxxxxxx menovaný zapisovateľ uznesenia do 5 pracovných dní a zápisnicu do 15 pracovných dní po rokovaní MsZ. Zápisnica obsahuje záznam o tom, kto viedol rokovanie, počet prítomných poslancov, obsah rokovania, prijaté uznesenia a úlohy
vyplývajúce z rokovania MsZ. V rámci vyhotovenia zápisnice je umožnené použiť odvolanie na konkrétny časový úsek z online audiovizuálneho záznamu.
3. Všetky materiály z rokovaní MsZ, uznesenia a zápisnice zverejňuje menovaný zapisovateľ bezprostredne po ich overení na webovom sídle mesta e-GOV – Zastupiteľstvo a zároveň ich archivuje.
4. Zo zasadnutia sa vyhotovuje aj zvukovo – obrazový záznam.
Čl. XVI
Konanie a rozhodovanie MsZ o ochrane verejného záujmu
Konanie a rozhodovanie MsZ o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií funkcionárov mesta sa riadi Ústavným zákonom č. 357/2004 Z.z. v z. n. p.
XVII.
Rokovanie formou videokonferencie
1. Rokovanie MsZ formou videokonferencie alebo inými prostriedkami online komunikačnej technológie je možné len v čase krízovej situácie vyhlásenej vládou SR (mimoriadna situácia, núdzový stav alebo výnimočný stav).
2. Pravidlá rokovania MsZ uvedené v bode 1. tohto článku tvoria prílohu č.3 tohto
rokovacieho poriadku.
XVIII.
Záverečné ustanovenia
1. Zmeny a doplnky Rokovacieho poriadku MsZ schvaľuje MsZ.
2. Tento Rokovací poriadok MsZ bol schválený uznesením MsZ č. 584 dňa 26.9.2024 a jeho účinnosťou sa ruší Rokovací poriadok MsZ schválený dňa 27. 02. 2024 uznesením MsZ č. 396.
3. Tento rokovací poriadok nadobúda účinnosť dňom jeho schválenia.
V Handlovej 26.9.2024
Xxx. Xxxxxx Xxxxxxxxx primátorka mesta
Príloha č. 1: Vzor materiálu na rokovanie MsZ
č.
MESTSKÝ ÚRAD V HANDLOVEJ
MESTSKÉ ZASTUPITEĽSTVO HANDLOVÁ
Obsah :
Na základe : programu rokovania MsZ
Vypracoval :
Prerokované :
Dňa :
Predkladá :
Dňa :
Prerokované po právnej stránke : -
NÁZOV MATERIÁLU
Dôvodová správa :
..............
Stanoviská komisií :
................
Uznesenie MR:
...................
Návrh uznesenia MsZ :
............
............
Spracoval : ..............................
V Handlovej : ..............................
Predkladá : ..............................
V Handlovej : ..............................
Príloha č. 2: Pripomienkový hárok
PRIPOMIENKOVÝ HÁROK
URČENÝ PRE SAMOSPRÁVNE ORGÁNY MESTA HANDLOVÁ, SUBJEKTY VYZVANÉ V RÁMCI PRIPOMIENKOVÉHO KONANIA K REVÍZII DOKUMENTOV MESTA A SUBJEKTY DOTKNUTÉ PRIPOMIENKOVANÝM DOKUMENTOM
SÚHLASÍM SO ZVEREJNENÍM PRIPOMIENKOVACIEHO HÁRKA: ÁNO /N I E *
* Nehodiace sa prečiarknite. Pre viac pripomienok využite ďalšiu stranu hárku, pričom, prosíme, dodržte štruktúru.
NÁZOV MATERIÁLU: | |||
AUTOR PRIPOMIENOK: | |||
DÁTUM: | |||
PRIPOMIENKY | |||
Pripomienka sa vzťahuje k (strana, článok, odstavec, odsek, bod, a pod.) | Text pripomienky | Odôvodnenie pripomienky | Vyhodnotenie pripomienky Vyplní predkladateľ materiálu - nevypĺňajte |
Vyplní predkladateľ- nevypĺňajte.
CELKOVÉ HODNOTENIE:
SCHVÁLIŤ: O D P O R Ú Č A M / N E O D P O R Ú Č A M *
Príloha č. 3: Pravidlá rokovania Mestského zastupiteľstva v Handlovej formou
videokonferencie
Pravidlá rokovania Mestského zastupiteľstva v Handlovej formou videokonferencie
1. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu v Slovenskej republike v súvislosti s ochorením COVID-19 sa zasadnutie Mestského zastupiteľstva Handlová koná formou videokonferencie, bez fyzickej prítomnosti poslancov v rokovacej miestnosti zastupiteľstva.
2. Videokonferencia sa uskutočňuje na platforme ZOOM. Je potrebné aby každý poslanec zastupiteľstva mal funkčnú WEBKAMERU a nainštalovanú predmetnú aplikáciu na počítači (notebooku) alebo mobilnom telefóne, tablete. Odkaz na umiestnenie inštalačného súboru je: xxxxx://xxxx.xx/xxxxxxxx#xxxxxx_0xxxxxxx
3. Každý poslanec nahlási na referát informatiky či disponuje počítačom (notebookom) s webkamerou, pripojeným na internet, resp. alternatívne aj mobilným telefónom (tabletom) s operačným systémom Android alebo iOS s obdobnou funkcionalitou, s ktorými sa budú vedieť zúčastniť videokonferencie. Poslancom, ktorí nemajú potrebné elektronické vybavenie, resp. sa neoverila funkčnosť aplikácie a spojenia, MsÚ zabezpečí materiálne a technické vybavenie. Referát informatiky preverí funkčnosť technického vybavenia poslanca MsZ Handlová.
4. Na e-mailové adresy poslancov mestského zastupiteľstva je 1 hodinu pred plánovaným začiatkom zasadnutia odoslaný ID kód videohovoru. Ak bude videohovor chránený heslom, doručí sa poslancom aj heslo pre prihlásenie sa do videokonferencie. Zaslané ID videohovoru, prípadne aj heslo pre prihlásenie sa do videokonferencie poslanec zadá po otvorení aplikácie ZOOM na príslušné miesto, viď. kroky 4.2. a 4.3. Aplikácii je potrebné povoliť prístup ku zvuku a videu, viď. kroky 4.4. a 4.5. Mestský úrad nezodpovedá za individuálne pripojenie poslancov.
4.1. Krok – Spustiť aplikáciu ZOOM:
Po spustení aplikácie sa zobrazí nasledujúce okno (do aplikácie sa netreba registrovať) a pre prihlásenie sa do videokonferencie zastupiteľstva stlačíte tlačidlo „Join a Meeting“. Ak je zobrazená výzva, treba potvrdiť aj súhlas s podmienkami „I Agree“.
4.2. Krok – Prihlásiť sa: Pri prihlásení treba uviesť:
1. ID videohovoru (bude zaslaný na e-mail) do Enter meeting ID (je to desať číslic)
2. Číslo poslanca (ktoré bude poslancovi pridelené - viď. bod 5)
3. Priezvisko a meno
Z dôvodu zachovania prehľadnosti je nutné zadať v poradí číslo, priezvisko poslanca a meno poslanca, a z dôvodu vysielania na internet prosíme zadať tieto údaje bez diakritiky - teda napr. 01 Priezvisko Meno.
Vybraná môže byť len prvá možnosť - zapamätanie mena pre budúce stretnutie. Druhá a tretia možnosť nesmie byť vybraná. Pokračovať ďalej treba kliknutím na tlačidlo „Join“.
4.3. Krok – Zadať heslo:
Ak to bude potrebné, v ďalšom kroku je potrebné zadať heslo, ktoré bude zaslané a pokračovať kliknutím na tlačidlo „Join Meeting“.
4.4. Krok - Povoliť zapojenie sa s video obrazom: Treba kliknúť na tlačidlo „Join with Video“.
4.5. Krok – Počkať na spojenie a pripojiť zvuk počítača:
Po spojení (môže trvať aj dlhšie, v závislosti od rýchlosti internetového pripojenia) vyskočí okno, kde je potrebné povoliť pripojenie zvuku z počítača kliknutím na tlačidlo „Join with Computer Audio“.
Ak je zaškrtnuté políčko na spodku tohto dialógu, nabudúce sa už tento krok zrealizuje automaticky. („Automatically join audio by computer when joining a meeting).
5.Každej poslankyni/poslancovi mestského zastupiteľstva bude pred konaním zasadnutia
doručená hlasovacia tabuľka s viditeľne uvedeným číslom poslankyne/poslanca.
6.Hlasuje sa na výzvu predsedajúceho na hlasovanie tak, že svoju vôľu vyjadrí poslankyňa/ poslanec zdvihnutím hlasovacej tabuľky a viditeľne ju podrží až do momentu, keď predsedajúci alebo ním poverený zástupca, postupne oznámi ústne, kto hlasoval „za“,
„proti“, „zdržal sa“ a hlasovanie ukončí. Predsedajúci bude samostatne vyzývať na hlasovanie „za“, „proti“ a zdržal sa. Poslankyňa/poslanec zdvihne tabuľku na určený čas vždy na vyjadrenia svojej vôle len na výzvu. Vykonanie hlasovania sa zároveň považuje za prezentovanie poslanca k hlasovaniu. V prípade nedodržania podmienok hlasovania poslankyňou/poslancom, sa bude takéto hlasovanie považovať za neplatné hlasovanie. V prípade neprítomnosti poslankyne/poslanca pred webkamerou a v prípade, ak poslankyňa/poslanec viditeľne neprejaví svoju vôľu podržaním hlasovacej tabuľky s číslom, má sa za to, že nehlasoval. Sčítavanie hlasov zabezpečujú vopred určení skrutátori. Pre účely videokonferencie nie je možné uskutočniť tajné hlasovanie. Po ukončení hlasovania predsedajúci alebo ním poverený skrutátor, oznámi výsledok hlasovania.
7.Zasadnutie zastupiteľstva vedie primátor mesta, ktorý môže poveriť vedením počas jeho neprítomnosti zástupcu primátora alebo iného poslanca MsZ. Po začatí zasadnutia zastupiteľstva predsedajúci zistí počet účastných poslancov a oznámi mená poslancov, ktorí požiadali o ospravedlnenie svojej neúčasti na zasadnutí. Predsedajúci menuje dvoch overovateľov zápisnice z radov poslancov, určí dvoch skrutátorov, predloží návrh na zloženie návrhovej komisie a návrh programu zasadnutia.
8. Predsedajúci po schválení programu zastupiteľstva vedie zastupiteľstvo obvyklým spôsobom. Predsedajúci udeľuje slovo predkladateľovi materiálu a jednotlivým poslancom, ktorí sa prihlásia o slovo cez CHAT napísaním „hlasim sa“, viď. bod 9. Predsedajúci udelí slovo podľa poradia v Chate. Poslanec si sám zvuk nespúšťa, bude mu spustený, keď mu bude udelené slovo od predsedajúceho. Ak sa objaví výzva na zapnutie mikrofónu, je potrebné, aby poslanec klikol na „Unmute now“.
9.Pre prihlásenie sa do diskusie poslanec klikne na Chat v dolnom menu. Zobrazí sa biely blok vpravo a dolu do textového poľa poslanec napíše „hlasim sa“ a odošle stlačením klávesu Enter.
10. Poslanci, ktorým nie je udelené slovo, majú stlmený zvuk z dôvodu zabezpečenia plynulosti a zrozumiteľnosti videokonferencie. Pre lepší prenos zvuku sa odporúča používať slúchadlá s mikrofónom pripojené k počítaču, cez tzv. malý jack (napr. jednoduché slúchadlá dodávané s mobilným telefónom).
11. Aplikácia ZOOM je k dispozícii aj pre mobilné telefóny s operačným programom Android alebo iOS s obdobnou funkcionalitou. Poslanci sa môžu zasadnutia zúčastniť aj prostredníctvom týchto zariadení.
12.V závislosti od potrieb plynulého zabezpečenia priebehu zastupiteľstva môže predsedajúci rozhodnúť o ďalšom postupe, ktorý nie je upravený v týchto podmienkach.