Contract
SZKA_211_01
D E m O K R Á C I Á B A N
Társadalmi szerződés
„TANULJ éLNI JOGAIDDAL, éS NE FELEDD A KÖTELESSéGEIDET!”
A modul szerzője: Xxxxx Xxxxx
P O L G Á R
A
SZOCIÁLIS, ÉLETVITELI
ÉS KÖRNYEZETI KOMPETENCIÁK
A 11. ÉVFOLYAM
mODULvÁzLAT
Tevékenységek – időmegjelöléssel | A tevékenység célja/ fejlesztendő készségek | Munkaformák és módszerek | eszközök/mellékletek | ||
Diák | Pedagógus | ||||
I. ráhangolás, a feldolgozás előkészítése | |||||
I/a Mi is az a „Társadalmi szerződés”? | |||||
A | A tanulók 4 fős csoportokat alkotnak A tanár rövi- den ismerteti a P1 melléklet tartalmát, majd min- den csoportnak ad egy 4 részre vágott szöveget, amely Xxxxxxxx gondolatait tartalmazza. Min- denki elolvas egy-egy szakaszt, és közösen értel- mezik a megismert gondolatokat. Ezután lejegy- zik a szövegben található alapfogalmakat (például egyén, főhatalom, állam végrehajtó hatalom, köte- lezettségek, jogok). 10 perc | Az óra témájával való megismerkedés | Csoportmunka – mozaik módszer | D1 (Xxxxxxxx gondolatai) | P1 (Háttér-in- formációk) |
Kommunikáció Szövegértés Lényeglátás Együttműködés |
Tevékenységek – időmegjelöléssel | A tevékenység célja/ fejlesztendő készségek | Munkaformák és módszerek | Eszközök/mellékletek | ||
Diák | Pedagógus | ||||
II. Új tartalom feldolgozása | |||||
II/a Jogok és kötelességek | |||||
A | Minden csoport megkapja a D2 melléklet foga- lomkártyáit. Megismerkednek ezek tartalmával, és külön választják egymástól a jogokat, illetve a kötelességeket leíró lapokat. Ezután mindenki elmondja, 2-3 gondolattal indo- kolva, hogy melyik jogát tartja a legfontosabbnak. 10 perc | A jogtudatosság növe- lése | Csoportmunka – mozaik és szóforgó | D2 (Fogalomkár- tyák) | |
Kommunikáció Szövegértés Véleményalkotás | |||||
II/b Az egyén és az állam | |||||
A | A csoportok tagjai megbeszélik egymás között az állampolgári kötelességek teljesítése közben, mi- lyen jogairól mond le az ember a közösség javára. Végiggondolják, hogy a kötelességek teljesítése fejében mi várható el az államtól. 5 perc | A jogtudatosság növe- lése | Csoportmunka – kupaktanács | ||
Kommunikáció Szövegértés Elemző készség | |||||
III. Az új tartalom összefoglalása, ellenőrzés és értékelés | |||||
III/a „Az állam mi vagyunk!” | |||||
A | Az eddigi összegyűjtött ismeretek és gondolatok alapján minden csoport kitölti a D3 feladatlapot. Amikor elkészültek, soronként haladva, az osztály megbeszéli, hogy melyik csoport mit válaszolt az adott kérdésre. 15 perc | Az új tudás elemeinek alkalmazása feladat megoldása során | Csoportmunka – közös feladatmeg- oldás | D3 (Feladatlap) | P2 (Megoldó- kulcs) |
Logikus gondolkodás Együttműködés | Csoportos szóforgó |
Tevékenységek – időmegjelöléssel | A tevékenység célja/ fejlesztendő készségek | Munkaformák és módszerek | Eszközök/mellékletek | ||
Diák | Pedagógus | ||||
III/b rendben van-e a saját „szerződésünk”? | |||||
A | Az óra végén a diákok közösen mérlegelik, hogy vajon az iskola közösségi életének a szabályozása mennyire tekinthető jónak. Ehhez a beszélgetéshez kapcsolódik a házi feladat, amit az órán kialakult csoportok közösen megol- danak. Minden csoport két feladat közül választ- hat. 5 perc | Az ismeretek saját hely- zetre való alkalmazása Együttműködés Kreativitás | Frontális munka – beszélgetés Csoportmunka – házi feladat közös megoldása | D4 (Minta) | P3 (Házi feladat) |
B | Az óra végén mindenki egy mondatot mond arról, hogy mi az, amit ezen a foglalkozáson megtanult. A diákok egyéni feladatként kapják meg a D5 fel- adatlapot. A kérdésekre adott válaszok vitaindítói lehetnek egy olyan órának, amelynek középpont- jában az a probléma áll, hogy vajon hogy műkö- dik a valóságban az államunk? 5 perc | Az ismeretek saját hely- zetre való alkalmazása Elemző készség Szociális érzékenység | Frontális munka – beszélgetés Házi feladat egyéni megoldása | D5 (Feladatlap) |
Tanári segédletek
P1 Rövid magyarázat
1. Minden ember joga addig érvényesülhet, amíg nem akadá- lyozza a másik ember jogait.
2. Vannak olyan jogaink, amelyekről le kell mondanunk a tár- sadalmi együttélés zavartalansága érdekében és azért, hogy ne legyen anarchia.
3. A polgári állam kialakulásának kezdetén megfogalmazott alapelv: minden ember szabadnak és egyenlőnek született. Ez a feudális előjogok felszámolását jelentette. Ez az elv nem elvesz jogot az eddigi hatalmat gyakorlóktól, hanem kiter- jeszti azokat az eddigi jogfosztottak irányába.
4. A hatalommegosztás gondolata is ekkor születik.
• Senki nem gyakorolja közvetlenül a törvényalkotás jogát. Ez a jog közösségivé válik azáltal, hogy érvénybe lép a vá- lasztójog. Ma közvetett módon veszünk részt a választott képviselők által a törvényhozásban és a helyi rendeletal- kotásban.
• A végrehajtó hatalom a törvényeket hajtatja végre, melye- ket a törvényhozó alkotott, rendeleteket azonban maga is hozhat.
• Az igazságszolgáltatás a törvényekben foglaltak szerint ér- telmez és ítélkezik.
5. Ha az államban (felépítésben és működésben) nem válnak szét és nem függetlenek az államhatalom pillérei, akkor dik- tatúráról, zsarnokságról beszélünk.
6. Ezek az alapelvek a társadalom valamennyi tagjára érvénye- sek.
Gondolkodjunk el közösen a következőkről!
Melyek azok a kötelességek, amelyek az állami együttéléshez fel- tétlenül szükségesek? Milyen célt szolgálnak? Mi van, ha nem tel- jesítjük a kötelességeinket? Hol támadhat zavar?
KÉrDÉS | VÁLASZ |
1. Hogyan működik a jo- gok átruházása a mo- dern világban? | Szabad választások útján, alkotmány által előírt időszakonként. |
2. Mit várhatunk el az államtól a kötelezettsé- geink teljesítése után? | Jogaimmal élhessek, és a leírt élethelyze- tek bármelyikében az állam teljesítse az alkotmány által előírtakat. |
3. Tudjuk-e ellenőrizni, hogy mi történik az ál- talunk kötelezően befi- zetett adókkal? | A kötelezően befizetett adóm útját köz- vetlenül nem tudom ellenőrizni. Kivétel: A befizetett adó 1%-át adhatom civil szer- vezet számára, és 1%-át valamelyik egy- ház javára, amit közvetlenül ellenőrizhe- tek. |
4. Tudjuk-e ellenőrizni, hogy mi történik az ál- talunk befizetett járu- lékokkal (az egészség- biztosítás, a nyugdíj és a társadalombiztosítás díja)? | A járulékok mozgását részben követhe- tem. Például: nyugdíjpénztárak, egész- ségpénztárak, munkanélküliek ellátásá- nak terén. |
P2 Megoldó kulcs a D3 feladatlaphoz
KÉrDÉS | VÁLASZ |
5. Milyen választási le- hetőségeink vannak a kötelezettségek teljesí- téséhez kapcsolódóan? | Néhány élethelyzetben van lehetőség választásra. Itt a választásra esik a hang- súly. Például: szabad orvosválasztás; szabad is- kolaválasztás; adók 1%-ának átutalása. |
6. Tudjuk-e ellenőrizni, hogy az állam hogyan teljesíti kötelezettsége- it? | Nem ellenőrizhetem. Legfeljebb: Állami Számvevőszék; az APEH éves el- számoló-adatait kísérhetem figyelemmel. Az ÁSZ az országgyűléshez rendelt szer- vezet. Ellenőrzi az állami tulajdont; az alkotmány írja elő kötelezettségeit (ellen- őrizhet teljesítmény, szabályszerűség te- rén és átfogóan). Az éves költségvetés adatai nyilvánosak (tervek, végrehajtás). |
7. Milyen törvényes le- hetőségünk van arra, hogy az államra bízott jogok valamelyikét visszavonjuk, ha az államhatalom szervei eltérnek a „társadalmi megállapodástól”? | Alkotmánybírósághoz fordulás; képvise- lővel folytatott vita; a képviselő vissza- hívása; új választás kiírása; gyülekezési jog gyakorlása (engedélyezett tüntetés); sztrájk; nyilvánosság. |
P3 Alternatív házi feladat
• Vizsgáljátok meg az iskola jelenlegi házirendjét! Ha találtok olyan részeket, amelyek szerintetek kiegészítésre vagy mó- dosításra szorulnának, írjátok bele ezeket a szövegbe – olyan módon, hogy azt elő lehessen terjeszteni tárgyalásra egy diák-önkormányzati gyűlésen!
• Alakítsátok ki egy „Panaszkezelő bizottság” működésének tervét. A bizottság olyan iskolai ügyeket, konfliktusokat tár- gyalna meg, ahol a diákok jogsérelmet éreznek, de nem tud- ják saját maguk, egyedül megoldani azokat.
Javasolt határidő: 2 hét