Valné zhromaždenie. Valné zhromaždenie je najvyšším orgánom spoločnosti. Pôsobnosť valného zhromaždenia je vymedzená zákonom č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov a stanovami spoločnosti. Valné zhromaždenie sa skladá zo všetkých na ňom prítomných akcionárov, členov predstavenstva, dozornej rady, prípadne tretích osôb prizvaných tým orgánom spoločnosti alebo tými akcionármi, ktorí valné zhromaždenie zvolali. Akcionár je oprávnený zúčastniť sa na valnom zhromaždení, hlasovať na ňom, požadovať informácie a vysvetlenia týkajúce sa záležitosti spoločnosti alebo osôb ovládaných Spoločnosťou, ktoré súvisia s predmetom rokovania valného zhromaždenia a uplatňovať na ňom návrhy. Akcionári môžu vykonávať svoje práva na valnom zhromaždení aj prostredníctvom splnomocnencov, ktorí sa preukážu písomným plnomocenstvom obsahujúcim rozsah splnomocnenia. Výkon hlasovacích práv akcionárov nie je v stanovách obmedzený. Počet hlasov akcionára sa určuje pomerom menovitej hodnoty jeho akcií k výške základného imania. Valné zhromaždenie rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov prítomných akcionárov. Vo veciach týkajúcich sa zmeny stanov, zvýšenia alebo zníženia základného imania, poverenia predstavenstva zvýšením základného imania, vydania prioritných dlhopisov alebo vymeniteľných dlhopisov, zrušenia spoločnosti alebo zmeny právnej formy, sa vyžaduje dvojtretinová väčšina hlasov prítomných akcionárov a musí sa o tom vyhotoviť notárska zápisnica. Dvojtretinová väčšina hlasov prítomných akcionárov je potrebná aj na schválenie rozhodnutia valného zhromaždenia o skončení obchodovania na burze s akciami spoločnosti a rozhodnutia valného zhromaždenia, že Spoločnosť prestáva byť verejnou akciovou spoločnosťou a stáva sa súkromnou akciovou spoločnosťou. Na rozhodnutie valného zhromaždenia o zmene práv spojených s niektorým druhom akcií a o obmedzení prevoditeľnosti akcií na meno sa vyžaduje aj súhlas dvojtretinovej väčšiny hlasov akcionárov, ktorí vlastnia tieto akcie. Zvýšenie základného imania môže byť vykonané vnesením nových vkladov pri upísaní nových akcií, zvýšením základného imania z majetku spoločnosti, z iných vlastných zdrojov spoločnosti vykázaných v individuálnej účtovnej závierke vo vlastnom imaní spoločnosti alebo kombinovaným zvýšením základného imania. Do pôsobnosti valného zhromaždenia patrí aj:
a) rozhodovanie o zmene a dopĺňaní stanov dvojtretinovou väčšinou hlasov prítomných akcionárov,
Valné zhromaždenie. 1. Valné zhromaždenie je najvyšší orgán, ktorý tvoria všetci členovia organizácie.
2. Predstavenstvo zvoláva valné zhromaždenie najmenej dvakrát do roka. Ak o zvolanie písomne požiada obec alebo najmenej jedna tretina ostatných členov alebo dozorná rada, zvolá valné zhromaždenie do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti.
3. Termín a program valného zhromaždenia oznamuje členom organizácie predstavenstvo, prostredníctvom písomnej pozvánky najneskôr v lehote 30 dní pred dňom konania valného zhromaždenia.
4. Valné zhromaždenie je uznášaniaschopné, ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov a predseda alebo podpredseda alebo až do ich zvolenia členovia organizácie predstavujúci najmenej polovicu všetkých členov. Ak nie je v čase stanovenom ako začiatok schôdze prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov, valné zhromaždenie sa po uplynutí jednej hodiny od začiatku schôdze považuje za uznášaniaschopné bez ohľadu na počet prítomných členov a bez ohľadu na neprítomnosť predsedu alebo podpredsedu. To platí len vtedy, ak to bolo výslovne uvedené v pozvánke.
5. Na prijatie uznesenia je potrebná viac ako polovica hlasov prítomných členov. Uznesenie o zásadných otázkach podľa bodu 8 je prijaté, ak za návrh hlasovalo viac ako 60% prítomných členských obcí a súčasne viac ako 60% prítomných ostatných členov.
6. Až do zvolenia orgánov organizácie predsedá valnému zhromaždeniu primátor Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava. Predsedajúci otvára, vedie rokovanie, konštatuje uznášaniaschopnosť a ukončuje schôdzu valného zhromaždenia.
7. O priebehu valného zhromaždenia sa vyhotovuje zápisnica.
8. Valné zhromaždenie rozhoduje o všetkých zásadných otázkach organizácie, najmä
a) schvaľuje stanovy, volebný, rokovací, kompetenčný a podpisový poriadok, ich zmeny a dodatky,
b) v zmysle týchto stanov volí a odvoláva predsedu, podpredsedu a ďalších členov predstavenstva, členov a predsedu dozornej rady a výkonného riaditeľa,
c) ustanovuje a odvoláva ďalšie orgány, ak to určujú stanovy,
Valné zhromaždenie. Valné zhromaždenie je najvyšším orgánom orga- nizácie kolektívnej správy a zasadá najmenej raz ročne.
Valné zhromaždenie. Vedúci úseku ŽV Vedúci úseku RV Manažér inv. činnosti a ochrany ŽP Riaditeľ Dozorná rada Vedúci úseku TS Vedúci nákladnej dopravy Vedúci dielne Vedúci ekonom. útvaru Odborný ekonóm Účtovník Vedúci ISO Zdroj: Vnútropodniková evidencia