Požiadavky na vstupy Vzorová ustanovení

Požiadavky na vstupy. Vo fáze prípravy strategického dokumentu sa vychádza z platných strategických dokumentov a legislatívnych predpisov. Medzinárodné strategické dokumenty a záväzky: Parížska dohoda, Agenda 2030, Stratégia EÚ na podporu zelenej infraštruktúry, Európska zelená dohoda, Stratégia EÚ pre adaptáciu na zmenu klímy, Environmentálny akčný plán Európy (7 EAP), Iniciatíva Európskej komisie „Dohovor primátorov a starostov, Európsky ekologický dohovor, Národné strategické dokumenty: Envirostratégia 2030 – Zelené Slovensko, Akčný plán sucho – Hodnota je voda, Stratégia adaptácie Slovenskej republiky na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy, Akčný plán pre životné prostredie a zdravie obyvateľov Slovenskej republiky IV (NE–HAP), Nízkouhlíková stratégia SR, Národná stratégia trvalo udržateľného rozvoja Slovenska a ďalšie sektorové strategické dokumenty (podrobne budú vymenované v rámci samotného dokumentu) Národná legislatíva: Ústava Slovenskej republiky a právne predpisy SR v oblasti životného prostredia Základným strategickým dokumentom, z ktorého Envirostratégia BBSK vychádza a ktorý chce premietnuť na regionálnu úroveň je stratégia Zelenšie Slovensko – stratégia environmentálnej politiky Slovenskej republiky do roku 2030. Stratégia Zelenšie Slovensko definuje víziu do roku 2030, zohľadňujúc možný, pravdepodobný a želaný budúci vývoj, identifikuje základné systémové problémy, nastavuje ciele na rok 2030, navrhuje rámcové opatrenia na zlepšenie súčasnej situácie a obsahuje aj základné indikátory, ktoré umožňujú overovať dosiahnuté výsledky.
Požiadavky na vstupy. Záber pôdy
Požiadavky na vstupy. Podkladovým materiálom pre vypracovanie aktualizácie Koncepcie boli existujúce strategické materiály platné k roku 2024. Základom bol Vodný plán Slovenska a správy Európskej komisie o hodnotení a plnení rámcovej smernice o vode a ostatných smerníc EÚ v oblasti vôd. Vstupom, z ktorého vyplýva návrh aktualizácie Koncepcie sú odporúčania pracovníkov sekcie vôd a rezortných organizácií pri pravidelnom odpočtovaní míľnikov Koncepcie. V procese odpočtovania boli navrhnuté niektoré zmeny v texte Koncepcie vodnej politiky do roku 2030 – tieto sa týkajú termínov plnenia, zodpovedných a spolupracujúcich subjektov, ako aj preformulovania textu míľnika. Súčasne boli o odpočte Koncepcie informovaní členovia Výboru pre implementáciu Koncepcie. Členovia Výboru boli požiadaní, aby sa k navrhovaným zmenám vyjadrili, aby bolo možné pracovať s odpočtovaním v nasledujúcom období.
Požiadavky na vstupy. Vstupy pre program cezhraničnej spolupráce na roky 2021-2027 predstavujú finančné prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a prostriedky z vlastných zdrojov prijímateľov (celkový objem finančných prostriedkov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja na podporu aktivít v rámci programu Interreg VI-A Slovensko – Rakúsko 2021-2027 je v sume 55 500 000 Eur).
Požiadavky na vstupy. Vypracovaná stratégia sa opiera o Základnú emisnú bilanciu mesta Košice. Riešenie tejto problematiky si vyžadovalo zapojenie subjektov a externých odborných kapacít (spracovatelia stratégie), ako i spoluprácu s poskytovateľmi dát z dôvodu získania údajov o spotrebe palív, energie i emisiách CO2. Z pohľadu udržateľnosti a realizácie navrhnutých opatrení je potrebné s týmito partnermi pokračovať v spolupráci a vzájomnom poskytovaní dát o spotrebe palív a energie na území mesta Košice v požadovanom rozsahu počas celej doby implementácie. Interdisciplinárny charakter problematiky si vyžadoval ako vstupy zahrnúť stratégie, dokumenty, dohody formované na medzinárodnej či európskej úrovni, ako aj špecifické národné stratégie a iné relevantné dokumenty. Pri príprave stratégie, aj pri plnení jej cieľov, bol preto pri definovaní vstupov potrebný integrovaný prístup, spolupráca pracovných skupín a účinná koordinácia na všetkých úrovniach procesov. Dokument bol spracovaný v súlade s požadovanou metodikou Dohovoru primátorov a starostov o klíme a energetike.

Related to Požiadavky na vstupy