Údaje o výstupoch Vzorová ustanovení

Údaje o výstupoch. Výstupom procesu plánovania bude strategický dokument – Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja BBSK na roky 2022-2030, schválený Zastupiteľstvom Banskobystrického samosprávneho kraja a Radou Partnerstva. PHSR BBSK má v strategickej časti formulovanú víziu, hlavný cieľ a priority, ktoré vyplynuli z identifikovaných problémov na území Banskobystrického kraja. Ako vyplýva z uvedeného neočakáva sa, že strategický dokument bude mať priame výstupy, ktoré by mohli byť predmetom posúdenia vplyvov na životné prostredie. Definované priority a ciele sú zamerané na optimalizáciu využitia zdrojov a zníženie výstupov ekonomických a iných činností relevantných pre posúdenie z hľadiska dopadov na životné prostredie: Priorita I. Konkurencieschopná a udržateľná ekonomika (poskytujúca prácu pre kvalifikovaných ľudí) 1.1. Zvýšiť produktivitu a pridanú hodnotu regionálnej ekonomiky 1.2. Zvýšiť efektivitu využívania lokálnych zdrojov so zreteľom na zelené riešenia 1.3. Zvýšiť príjmy z cestovného ruchu a zamestnanosť prostredníctvom udržateľného rozvoja cestovného ruchu
Údaje o výstupoch. Výstupom bude samotná Envirostratégia BBSK s jej analytickou, strategickou a implementačnou časťou. Analytická časť je spracovaná na základe dostupných dát, zachytáva súčasný stav v jednotlivých témach životného prostredia a definuje problémy. Strategická časť formuluje ciele a okruhy opatrení, ktoré sú potrebné na dosiahnutie stanovených cieľov. Príprava Envirostratégie BBSK prebieha participatívne a to práve z dôvodu, aby realizátormi potrebných aktivít v rámci jednotlivých opatrení stanovených v akčnom pláne boli rôzni kľúčoví aktéri z územia BBSK a tým sa riešili problémy ŽP v kraji komplexne a spoluprácou. Envirostratégia BBSK bude platná pre celé územie samosprávneho kraja.
Údaje o výstupoch. Výstupom procesu plánovania bude strategický dokument – Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja NSK do roku 2030, schválený Zastupiteľstvom Nitrianskeho samosprávneho kraja a Radou Partnerstva. PHRaSR má v strategickej časti formulovanú víziu, hlavný cieľ a priority, ktoré vyplynuli z identifikovaných problémov na území Nitrianskeho kraja.
Údaje o výstupoch. Výstupom bude aktualizácia strategického dokumentu, schválený vládou Slovenskej republiky, ktorý určí strategické ciele a opatrenia ochrany vôd a na vode závislých ekosystémov a rozvoja vodných zdrojov na uspokojovanie potrieb spoločnosti. V aktualizácii Koncepcie sú navrhnuté nasledovné zmeny: - Textová časť „prehodnotiť existujúce povolenia malých vodných elektrární z hľadiska plnenia záväzkov smerníc EÚ v špecifických prípadoch ich zmeniť alebo zrušiť, ak sa preukáže, že sú príčinou nedosiahnutia environmentálnych cieľov a že finančné náklady na zmierňujúce opatrenia negatívnych vplyvov, sú vyššie ako benefity z výroby elektriny“. bezpečnej pitnej vode osobitnú pozornosť venovať sociálne vylúčené spoločenstvá,“ sa upravuje nasledovne: „v rámci dotačného systému na podporu sociálnych potrieb a riešenia nepriaznivých situácií vytvoriť mechanizmus pre zlepšenie prístupu k zdravotne bezpečnej pitnej vode pre zraniteľné skupiny s osobitným zreteľom na sociálne vylúčené spoločenstvá“. V kapitole 5 (zoznam súvisiacich strategických dokumentov) sa upresňujú, resp. dopĺňajú zdroje. Prílohy Koncepcie zostávajú bez zmeny.
Údaje o výstupoch. V súčasnosti nie je možné definovať jednotlivé konkrétne výstupy, keďže konkrétne projektové aktivity budú stanovené v návrhovej časti strategického dokumentu a realizované budú v priebehu implementácie Aktualizovaného Plánu udržateľnej mobility Prešovského samosprávneho kraja a Plánu udržateľnej mobility regiónu Vysokých Tatier, ktorý je jeho súčasťou. Výstupom realizačnej časti PUM PSK a PUM RVT bude súbor aktivít, či už hmotného alebo nehmotného charakteru, vyplývajúcich z realizácie jednotlivých opatrení zameraných na dostupnosť či prepojenie územia i subsystémov a podobne. Tieto aktivity prispejú nielen k lepšiemu využívaniu ľudských zdrojov, ku skvalitneniu dopravnej infraštruktúry a tým aj zvýšeniu konkurencieschopnosti, ale aj zlepšeniu kvality životy obyvateľov, k ochrane a tvorbe životného prostredia a tiež i k zmierňovaniu dopadov klimatickej zmeny. Opatrenia budú definovať princípy navrhovaného riešenia konkrétnych dopravných subsystémov podľa rôznych variantov. V rámci Aktualizácie PUM PSK a jeho súčasti – PUM RVT bude vypracovaný návrh zásad riešenia jednotlivých dopravných subsystémov v súlade s celkovou víziou mobility. Navrhované opatrenia budú slúžiť na dosiahnutie vytýčených cieľov pre všetky druhy dopravy a budú sa týkať oblastí : • organizácie dopravy, • prevádzky dopravy, • infraštruktúry dopravy. Konečným výsledkom bude zoznam opatrení (projektov), ktoré významne podporia ciele účinným a efektívnym spôsobom. Jednotlivé projekty, ktoré budú realizované pri naplňovaní stratégie, budú mať výstupy vo vzťahu k životnému prostrediu, najmä emisie, odpadové vody, odpady, hluk a vibrácie, významné terénne zásahy do krajiny. Tieto výstupy budú konkrétne vyčíslené a vyhodnotené pri posúdení vplyvov jednotlivých projektov na životné prostredie (EIA). Vo všeobecnej rovine sú tieto vplyvy charakterizované v kap. 3 tohto oznámenia a budú podrobnejšie posúdené na strategickej úrovni v Správe o hodnotení strategického dokumentu.
Údaje o výstupoch. Výstupom procesu plánovania bude strategický dokument – Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja obce Lučivná na roky 2024 – 2030 s výhľadom do roku 2035, schválený obecným zastupiteľstvom. Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja má v strategickej časti formulovanú víziu, hlavný cieľ a priority, ktoré vyplynuli z identifikovaných problémov a výziev v území obce Lučivná. Údaje o výstupoch, t.j. o akciách aktivitách a projektoch navrhnutých na realizáciu vrátane finančného plánu a merateľných ukazovateľov plnenia cieľov budú známe po spracovaní strategického dokumentu. Schválený strategický dokument bude mať priame výstupy, ktoré by mohli byť predmetom posúdenia vplyvov na životné prostredie. Definované priority a ciele budú zamerané na optimalizáciu využitia zdrojov a zníženie výstupov ekonomických a iných činností relevantných pre posúdenie z hľadiska dopadov na životné prostredie. Pre hodnotenie a monitorovanie realizácie Programu hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja obce Lučivná na roky 2024 – 2030 s výhľadom do roku 2035 budú v implementačnej časti dokumentu vytvorený súbor merateľných ukazovateľov, ktoré umožňujú adekvátne vyhodnocovať plnenie cieľov strategického dokumentu. Majú definované cieľové hodnoty a jednotlivé míľniky očakávaného dosiahnutia cieľových hodnôt. Systém merateľných ukazovateľov je napojený na konkrétny strategický cieľ a umožňuje vyhodnotiť progres implementácie.
Údaje o výstupoch. Výstupom hodnotenia vplyvu strategického dokumentu na životné prostredie sú navrhované opatrenia v Rámci pre boja proti klimatickej zmene cestou podpory udržateľnej výroby a spotreby energie v meste Košice SECAP. Rámec pre boj proti klimatickej zmene cestou podpory udržateľnosti výroby a spotreby energie v meste Košice je vypracovaný v súlade s Dohovorom primátorov a starostov pre klímu a energetiku (SECAP). Vychádza z hlavných princípov obsiahnutých v strategických dokumentoch, ako aj zo strategických dokumentov na národnej a regionálnej úrovni. Je to komplexný strategický dokument s krátkodobými a strednodobými opatreniami a aktivitami zameranými na znižovanie tvorby emisií CO2. Navrhuje aktivity a opatrenia, ktoré nezaťažujú životné prostredie na lokálnej úrovni, práve naopak, realizácia každého opatrenia má za následok zlepšenie kvality životného prostredia v regióne. 1. Mestské budovy: 2. Terciálne budovy.
Údaje o výstupoch. Výstupom je strednodobý strategický plánovací dokument Program rozvoja obce Kochanovce na obdobie 2024-2030, schválený zastupiteľstvom obce. PRO definuje politiku obce, cieľ politiky, špecifický cieľ, priority, opatrenia a navrhované projektové zámery v rôznom stupni pripravenosti. Definuje taktiež merateľné ukazovatele, komunikačnú stratégiu, systém monitorovania a hodnotenia, akčný a finančný plán programu rozvoja obce. Výsledkom implementácie strednodobého strategického dokumentu bude efektívne, múdre a moderné plánovanie, integrovaný prístup a integrované investície podporujúce rozvoj obce a inklúziu.
Údaje o výstupoch. Výstupmi strategického dokumentu Spoločný program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja SPR Dubnicko-Ilavsko pre roky 2023-2030budú, i v kontexte Zákona 539/2008 Z.z. o podpore regionálneho rozvoja, nasledujúce časti: • definované výzvy a problémy územia SPR; • Analytické východiská; • Stratégia rozvoja obcí SPR vrátane zadefinovanej vízie, hlavného cieľa, systému strategických a špecifických cieľov; • Programová časť vrátane plánovaných opatrení a nástrojov vrátane opatrení a nástrojov vhodných na financovanie zo zdroja EŠIF pre obdobie 2021-2027; • Finančný plán definujúci potrebné finančné krytie rozvojovej stratégie vrátane zdroje EŠIF pre obdobie 2021-2027; • Finančný plán definujúci potrebné finančné krytie rozvojovej stratégie vrátane väzby na programové rozpočty obcí územia SPR; • Akčný plán realizácie navrhnutých aktivít, procesné a inštitucionálne zabezpečenie monitorovania a hodnotenia realizácie SPHRSR; Predmetný dokument bude schválený Kooperačnou radou SPR Dubnicko-Ilavsko. Ako vyplýva z vyššie uvedeného neočakáva sa, že strategický dokument SPHRSR do roku 2030 bude mať priame výstupy, ktoré by mohli byť predmetom posúdenie vplyvov na životné prostredie. Definované strategické ciele sú zamerané na optimalizáciu využitia zdrojov a zníženie výstupov ekonomických a iných činností relevantných pre posúdenie z hľadiska dopadov na životné prostredie.
Údaje o výstupoch. Hlavné ukazovatele sú zamerané na sledovanie zvýšenia záujmu potenciálnych prijímateľov o realizáciu cezhraničných projektov, ako aj zvýšenia efektivity propagácie programu prostredníctvom prijímateľov. Výstupy nie je možné vopred definovať, keďže konkrétne projekty (aktivity) budú vyberané v priebehu realizácie programu. Predpokladá sa však, že na úrovni programu výstupy ovplyvní: − Počet spoločne vypracovaných riešení; − Počet organizácií zapojených do cezhraničnej spolupráce; − Účasť na spoločných vzdelávacích programoch; − Počet spoločne vyvinutých stratégií/akčných plánov; − Realizácia spoločných pilotných aktivít; − Počet účastníkov zapojených do spoločných cezhraničných aktivít.