Údaje o výstupoch Vzorová ustanovení

Údaje o výstupoch. Výstupom bude samotná Envirostratégia BBSK s jej analytickou, strategickou a implementačnou časťou. Analytická časť je spracovaná na základe dostupných dát, zachytáva súčasný stav v jednotlivých témach životného prostredia a definuje problémy. Strategická časť formuluje ciele a okruhy opatrení, ktoré sú potrebné na dosiahnutie stanovených cieľov. Príprava Envirostratégie BBSK prebieha participatívne a to práve z dôvodu, aby realizátormi potrebných aktivít v rámci jednotlivých opatrení stanovených v akčnom pláne boli rôzni kľúčoví aktéri z územia BBSK a tým sa riešili problémy ŽP v kraji komplexne a spoluprácou. Envirostratégia BBSK bude platná pre celé územie samosprávneho kraja. Opatrenia majú prispieť k zlepšeniu životného prostredia, pričom cieľom je zastaviť stratu biodiverzity, zabezpečiť účinnú ochranu prírody a krajiny, zlepšiť komunikáciu a spoluprácu pri zabezpečovaní tejto ochrany v území, udržateľne využívať pôdu, zvýšiť odolnosť kraja na negatívne dôsledky zmeny klímy, eliminovať znečistenie ovzdušia, znižovať emisie CO2, eliminovať dopady environmentálnych záťaží, prejsť od lineárneho k obehovému hospodárstvu, ale aj zvýšiť environmentálne povedomie obyvateľov a návštevníkov kraja a posilniť ich vzťah k prírode. Vzhľadom na prepájanie súvislostí jednotlivých tém a oblastí Envirostratégie BBSK predpokladáme aj synergické pozitívne pôsobenie opatrení na životné prostredie. Pri samotnej realizácii aktivít, ktoré budú stanovené v akčnom pláne, dôjde k vplyvom na životné prostredie, pričom niektoré z nich môžu byť hodnotené ako negatívne. V prípade, že aktivity budú na základe svojich parametrov zaraditeľné do prílohy č. 8 zákona o posudzovaní, dôjde k posúdeniu jednotlivých aktivít v súlade so zákonom o posudzovaní a budú navrhnuté vhodné opatrenia na eliminovanie takýchto vplyvov. či ďalších regionálnych a lokálnych stratégií. Tu rovnako predpokladáme, že pôjde o vplyvy pozitívne, viac aj menej významné.
Údaje o výstupoch. Výstupom procesu plánovania bude strategický dokument – Program hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja NSK do roku 2030, schválený Zastupiteľstvom Nitrianskeho samosprávneho kraja a Radou Partnerstva. PHRaSR má v strategickej časti formulovanú víziu, hlavný cieľ a priority, ktoré vyplynuli z identifikovaných problémov na území Nitrianskeho kraja.
Údaje o výstupoch. Výstupom hodnotenia vplyvu strategického dokumentu na životné prostredie sú navrhované opatrenia v Rámci pre boja proti klimatickej zmene cestou podpory udržateľnej výroby a spotreby energie v meste Košice SECAP. Rámec pre boj proti klimatickej zmene cestou podpory udržateľnosti výroby a spotreby energie v meste Košice je vypracovaný v súlade s Dohovorom primátorov a starostov pre klímu a energetiku (SECAP). Vychádza z hlavných princípov obsiahnutých v strategických dokumentoch, ako aj zo strategických dokumentov na národnej a regionálnej úrovni. Je to komplexný strategický dokument s krátkodobými a strednodobými opatreniami a aktivitami zameranými na znižovanie tvorby emisií CO2. Navrhuje aktivity a opatrenia, ktoré nezaťažujú životné prostredie na lokálnej úrovni, práve naopak, realizácia každého opatrenia má za následok zlepšenie kvality životného prostredia v regióne. - školské budovy, - športové budovy, - kultúrne budovy, - zdravotnícke budovy, - administratívne budovy, - iné budovy,
Údaje o výstupoch. Výstupom je strednodobý strategický plánovací dokument Program rozvoja obce Kochanovce na obdobie 2024-2030, schválený zastupiteľstvom obce. PRO definuje politiku obce, cieľ politiky, špecifický cieľ, priority, opatrenia a navrhované projektové zámery v rôznom stupni pripravenosti. Definuje taktiež merateľné ukazovatele, komunikačnú stratégiu, systém monitorovania a hodnotenia, akčný a finančný plán programu rozvoja obce. Výsledkom implementácie strednodobého strategického dokumentu bude efektívne, múdre a moderné plánovanie, integrovaný prístup a integrované investície podporujúce rozvoj obce a inklúziu.
Údaje o výstupoch. Výstupom procesu plánovania bude strategický dokument – Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja BBSK na roky 2022-2030, schválený Zastupiteľstvom Banskobystrického samosprávneho kraja a Radou Partnerstva. PHSR BBSK má v strategickej časti formulovanú víziu, hlavný cieľ a priority, ktoré vyplynuli z identifikovaných problémov na území Banskobystrického kraja. Ako vyplýva z uvedeného neočakáva sa, že strategický dokument bude mať priame výstupy, ktoré by mohli byť predmetom posúdenia vplyvov na životné prostredie. Definované priority a ciele sú zamerané na optimalizáciu využitia zdrojov a zníženie výstupov ekonomických a iných činností relevantných pre posúdenie z hľadiska dopadov na životné prostredie: Priorita I. Konkurencieschopná a udržateľná ekonomika (poskytujúca prácu pre kvalifikovaných ľudí)
Údaje o výstupoch. Hlavné ukazovatele sú zamerané na sledovanie zvýšenia záujmu potenciálnych prijímateľov o realizáciu cezhraničných projektov, ako aj zvýšenia efektivity propagácie programu prostredníctvom prijímateľov. Výstupy nie je možné vopred definovať, keďže konkrétne projekty (aktivity) budú vyberané v priebehu realizácie programu. Predpokladá sa však, že na úrovni programu výstupy ovplyvní: − Počet spoločne vypracovaných riešení; − Počet organizácií zapojených do cezhraničnej spolupráce; − Účasť na spoločných vzdelávacích programoch; − Počet spoločne vyvinutých stratégií/akčných plánov; − Realizácia spoločných pilotných aktivít; − Počet účastníkov zapojených do spoločných cezhraničných aktivít. • V rámci programu sa plánujú realizovať projekty zamerané na zber a výmenu dát, informácií a skúseností potrebných na predchádzanie negatívnych dopadov klimatických zmien; • Realizácia spoločných stratégií a akčných plánov zameraných na zlepšenie životného prostredia a ich prispôsobenie klimatickým zmenám; • Zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy; • Aktivity zamerané na zber a výmenu dát, informácií a skúseností potrebných na zachovanie a obnovu biodiverzity a znižovanie znečistenia; • Realizácia spoločných stratégií a akčných plánov na zachovanie a obnovu biodiverzity a znižovanie znečistenia; • Osvetové aktivity o potrebe zachovania biodiverzity, znižovaní znečistenia a prínosoch budovania zelenej infraštruktúry; • Výmena vedomostí, skúseností, odborných poznatkov a dobrej praxe medzi vzdelávacími inštitúciami na všetkých stupňoch vzdelávania od predprimárneho až po vysoké školstvo; • Zachovanie a obnova kultúrneho a prírodného dedičstva; • Spolupráca a výmena skúseností pri vytváraní a propagácii komplexných produktov cestovného ruchu; • Spolupráca verejnej správy a spolupracujúcich subjektov na oboch stranách prihraničného územia; • Vytváranie nových a upevňovanie existujúcich partnerstiev, sietí a cezhraničných štruktúr vrátane činností zameraných na voľnočasové a záujmové aktivity. Výsledky projektov realizovaných v rámci programu môžu mať pozitívny vplyv na zdravotný stav obyvateľstva. Negatívny vplyv na zdravotný stav obyvateľstva nie je očakávaný. V rámci hodnotenia vplyvu plánovaného programu na biodiverzitu a prírodné bohatstvo bude zanalyzované riziko výskytu negatívneho vplyvu na druhy rastlín, zvierat a prirodzených biotopov, ako aj zachovanie ich celistvosti, a to vnútornej celistvosti jednotlivých oblastí, ako aj vonkajšej s inými...
Údaje o výstupoch. Výstupom bude aktualizácia strategického dokumentu, schválený vládou Slovenskej republiky, ktorý určí strategické ciele a opatrenia ochrany vôd a na vode závislých ekosystémov a rozvoja vodných zdrojov na uspokojovanie potrieb spoločnosti. V aktualizácii Koncepcie sú navrhnuté nasledovné zmeny: - Textová časť „prehodnotiť existujúce povolenia malých vodných elektrární z hľadiska plnenia záväzkov smerníc EÚ v špecifických prípadoch ich zmeniť alebo zrušiť, ak sa preukáže, že sú príčinou nedosiahnutia environmentálnych cieľov a že finančné náklady na zmierňujúce opatrenia negatívnych vplyvov, sú vyššie ako benefity z výroby elektriny“. bezpečnej pitnej vode osobitnú pozornosť venovať sociálne vylúčené spoločenstvá,“ sa upravuje nasledovne: „v rámci dotačného systému na podporu sociálnych potrieb a riešenia nepriaznivých situácií vytvoriť mechanizmus pre zlepšenie prístupu k zdravotne bezpečnej pitnej vode pre zraniteľné skupiny s osobitným zreteľom na sociálne vylúčené spoločenstvá“. V kapitole 5 (zoznam súvisiacich strategických dokumentov) sa upresňujú, resp. dopĺňajú zdroje. Prílohy Koncepcie zostávajú bez zmeny.