Riziko pákového efektu Vzorová ustanovení

Riziko pákového efektu. Pákovým efektem se rozumí všechny metody, kdy společnost může zvýšit úroveň investic fondu prostřednictvím půjček, opakovaného použití zástavy na základě smluv o zapůjčení a zpětném odkupu cenných papírů, využití derivátů nebo jiných prostředků. V důsledku toho odpovídajícím způsobem vzroste možné tržní riziko, tj. i riziko ztráty.
Riziko pákového efektu. Podstatou pákového efektu (leverage) je možnost investora nakoupit Cenný papír za poměrnou část jeho skutečné ceny s tím, že investor nese veškeré ekonomické následky růstu nebo poklesu kurzu daného Cenného papíru. Následkem tohoto mechanismu je, že i malá procentní změna ceny Cenného papíru může vyvolat významnou změnu hodnoty celé investice. Nákup Cenných papíru na úvěr, tedy využití pákového efektu při investování je značně rizikové a investor musí počítat s vyšší pravděpodobností ztráty celé investice.
Riziko pákového efektu. K výše uvedeným transakcím s měnovými deriváty je uplatňován konzervativní přístup. Aktuálně fond nepoužívá žádné měnové deriváty, ani nevyužívá technik pákového efektu.
Riziko pákového efektu. Riziko spojené s některými finančními deriváty může zvyšovat tzv. pákový mechanismus, kdy malá počáteční investice otevírá prostor pro značné procentní zisky a také prostor pro značné procentní ztráty. Kurz investičního nástroje založeného na pákovém mechanismu reaguje zpravidla nadproporciálně na změny kurzu podkladového aktiva a nabízí tak po dobu své platnosti vysoké šance na realizaci zisku, současně však zvyšuje i riziko ztráty. Nákup takovéhoto investičního nástroje je tím rizikovější, čím větší pákový efekt obsahuje. Pákový efekt se zvětšuje obzvlášť u nástrojů s velmi krátkou dobou zbývající do splatnosti investičního nástroje. V přístupu k výše uvedeným transakcím s finančními deriváty je obhospodařovatelem uplatňován opatrný a konzervativní přístup.
Riziko pákového efektu. Podstatou pákového efektu (leverage) je možnost investora nakoupit Cenný papír za poměrnou část jeho skutečné ceny s tím, že investor nese veškeré ekonomické následky růstu nebo poklesu kurzu daného Cenného papíru. Následkem tohoto mechanismu je, že i malá procentní změna ceny Cenného papíru může vyvolat významnou změnu hodnoty celé investice. Nákup Cenných papíru na úvěr, tedy využití pákového efektu při investování je značně rizikové a investor musí počítat s vyšší pravděpodobností ztráty celé investice. Evidování Cenných papírů na sběrném účtu znamená, že Cenné papíry Klienta jsou evidovány s cennými papíry jiných klientů Banky. Pokud v důsledku úpadku Správce evidence vznikne Bance pohledávka vůči takovému správci, týkající se sběrného účtu vedeného u Správce evidence na jméno Banky, klienti Banky se v takovém případě mohou podílet na této ztrátě úměrně podle jejich podílu Cenných papírů evidovaných na sběrném účtu. V souvislosti s evidováním Cenných papírů na sběrném účtu u Správce evidence může existovat specifický způsob Vypořádání obchodu, jiné požadavky právních předpisů na uzavření Obchodu a Vypořádání obchodu a jiné náklady související s realizací Pokynu.
Riziko pákového efektu. Riziko pákového efektu vyplývá z použití postupů vedoucích ke zvýšení vyššího Zhodnocení, avšak současně znamenajících i vyšší expozici Svěřeného majetku vůči ztrátám. Není-li stanoveno jinak, pákový efekt není Investiční strategií jakkoliv omezen a expozice Svěřeného majetku vůči ztrátám může být v daném případě vysoká.
Riziko pákového efektu. Štandardizované množstvo podkladového aktíva spôsobuje multiplikovanie zisku resp. straty keďže sa zmena trhovej ceny znásobuje o počet podkladového aktíva na ktorý znie kontrakt. Riziká spojené so swapom : Riziko neplnenia záväzku druhou stranou, ktorému sa investor vystavuje pri uzatváraní dohody o swape s inou firmou, predstavuje riziko, že druhá strana v danej operácií nesplní záväzky vyplývajúce z uzatvorenej dohody. Pri swapových operáciách je veľmi dôležitý rating, určenie schopnosti splnenia úveru jednotlivých zmluvných strán, pretože napríklad oneskorené splatenie jednej alebo dvoch platieb jednou zmluvnou stranou môže hodnotu takéhoto swapu významne zmeniť. Trhové riziko súvisí so zmenami podmienok na trhu (napr. so zmenami úrokových sadzieb alebo výmenných kurzov) počas existencie swapu, čím sa operácia stáva menej zaujímavou než bola v čase uzatvárania dohody. Riziká spojené s CFD : Trhové riziko : trhová cena futures kontraktov je mimoriadne volatilná pretože na ňu vplýva mnoho faktorov hlavne cena podkladového aktíva a doba do expirácie. Kreditné riziko : pri záväznej dohode kupujúceho a predávajúceho môže prísť k insolventnosti zmluvných strán a neschopnosti plniť svoj záväzok. Toto riziko minimalizuje na to určená klíringová spoločnosť alebo broker, ktorí eliminujú neschopnosť zmluvných strán plniť podmienky dohody. Pákový efekt a s ním spojené riziko : z objemu kontraktu je potrebné zložiť kolaterál určený burzou resp. brokerom z ktorého sú vysporiadané kontrakty pri uzatvorení. Kupujúci resp. predávajúci môže pri tomto vysporiadaní stratiť celú hodnotu kolaterálu v závislosti od ceny podkladového nástroja. Riziká spojené s warantom: Trhové riziko : cena warrantov je taktiež volatilná a závislá ako cena opcií od hodnoty podkladového aktíva a doby do expirácie. Cena podkladového aktíva určuje či je vhodné požiadať o realizáciu warrantu a tým upravuje aj jeho cenu. Kreditné riziko : vlastník warrantu môže požiadať o jeho plnenie, dodávku podkladového aktíva za dohodnutú cenu. V tomto prípade musí spoločnosť predať vlastníkovi svoje akcie za dohodnutú cenu. U vlastníka warrantu je toto riziko spojené s tým, že emitent nebude schopný dodať svoje akcie, prípadne trhová cena podkladového aktíva bude nevyhovujúca pre realizáciu a vlastník pri expirácii príde o právo na jeho realizáciu, ktoré obdržal ako dividendu či nakúpil na trhu.
Riziko pákového efektu štandardizované množstvo podkladového aktíva spôsobuje multiplikovanie zisku resp. straty keďže sa zmena trhovej ceny znásobuje o počet podkladového aktíva na ktorý znie kontrakt. Z objemu kontraktu je potrebné zložiť kolaterál určený burzou resp. brokerom z ktorého sú vysporiadané kontrakty v čase expirácie. Kupujúci resp. predávajúci môže pri tomto vysporiadaní stratiť celú hodnotu kolaterálu v závislosti od ceny podkladového aktíva v čase expirácie.
Riziko pákového efektu štandardizované množstvo podkladového aktíva spôsobuje multiplikovanie zisku resp. straty keďže sa zmena trhovej ceny znásobuje o počet podkladového aktíva na ktorý znie kontrakt. Z objemu kontraktu je potrebné zložiť kolaterál určený burzou resp. brokerom z ktorého sú vysporiadané kontrakty v čase expirácie. Kupujúci resp. predávajúci môže pri tomto vysporiadaní stratiť celú hodnotu kolaterálu v závislosti od ceny podkladového aktíva v čase expirácie. Riziká spojené s futures : Trhové riziko : trhová cena futures kontraktov je mimoriadne volatilná pretože na ňu vplýva mnoho faktorov hlavne cena podkladového aktíva a doba do expirácie. Kreditné riziko : pri záväznej dohode kupujúceho a predávajúceho môže prísť k insolventnosti zmluvných strán a neschopnosti plniť svoj záväzok. Toto riziko minimalizuje na to určená klíringová spoločnosť alebo broker, ktorí eliminujú neschopnosť zmluvných strán plniť podmienky dohody. Riziko krajiny : vzhľadom na to, že niektoré krajiny sú významným producentom komodít, môže situácia na komoditnom trhu výrazne ceny futures, ktorých podkladovými aktívami sú dané komodity. Ceny komodít sú tiež závislé od počasia, živelných udalostí, politického vývoja a pod. Úrokové riziko : stanovenie úrokových sadzieb centrálnych bánk a trhových úrokových mier ovplyvňujú trhovú cenu futures na úrokové miery, dlhopisy a menové páry a iné podobné finančné nástroje.
Riziko pákového efektu. Riziko pákového efektu souvisí s využitím cizího kapitálu k dalším investicím do majetku Podfondu ARISTOCRAT. Pákový efekt může výkonnost Podfondu ARISTOCRAT zvýšit, avšak při nepříznivém vývoji může naopak výkonnost Podfondu ARISTOCRAT snížit. Podfond využívá pákového efektu a toto riziko bylo vyhodnoceno jako střední.