Životné prostredie Vzorová ustanovení

Životné prostredie. 1. Pre účely platnej legislatívy v oblasti životného prostredia sa predpokladá, že zhotoviteľ kontroluje a spravuje miesto plnenia. 2. Za účelom vyhnutia sa akýmkoľvek pochybnostiam, zhotoviteľ je zodpovedný za akékoľvek nedostatky z hľadiska predpisov životného prostredia, ktoré sa týkajú diela, miesta plnenia a a jeho okolia, a to tak počas vykonávania diela ako aj po jeho ukončení, ak nedostatky zapríčinil. V prípade nedostatkov zapríčinených zhotoviteľom, ktoré vedú ku škode na životnom prostredí, má objednávateľ právo na náhradu škody a súčasne uhradenie nákladov na asanáciu škôd voči zhotoviteľovi.
Životné prostredie. 1. Zmluvné strany uznávajú, že rešpekt pre otázky životného prostredia bude tvoriť integrálnu súčasť hospodárskej a rozvojo- vej spolupráce. Navyše zdôrazňujú význam environmentálnych otázok a svoju vôľu vybudovať, v rámci tejto dohody, spoluprácu v ochrane a zlepšovaní životného prostredia, berúc do úvahy prá- cu, ktorá sa vykonala na medzinárodných fórach. 2. Zvláštna pozornosť sa bude venovať: a) trvalo udržateľnému riadeniu prírodných ekosystémov;
Životné prostredie. Spoločnosť Hydro si uvedomuje dôležitosť vykonávania činností a operácií s riadnym ohľadom na životné prostredie, pričom k otázkam životného prostredia pristupuje s maximálnou opatrnosťou. Spoločnosť Hydro sa bude riadiť národnou legislatívou v oblasti životného prostredia a bude sa snažiť o minimalizáciu tvorby emisií a odpadov všetkých typov.
Životné prostredie. V rámci prípravy je potrebné zabezpečiť vyjadrenie príslušného orgánu štátnej správy, ktorý plní povinnosti na úseku posudzovania vplyvov na životné prostredie, či navrhovaný investičný zámer podlieha alebo nepodlieha konaniu podľa Zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“). V prípade, ak príslušný orgán určí, že investičný zámer podlieha konaniu podľa zákona, zabezpečiť vypracovanie zámeru vrátane procesu EIA. Nakoľko projekt „Parkovací dom na Dohnányho ulici v Trnave“ počíta s kapacitou cca do 300 parkovacích miest bude navrhovaná činnosť presahovať prahové hodnoty pre zisťovacie konanie podľa zákona. Navrhovaná činnosť svojimi parametrami spadá do kategórie: 9.16 Projekty rozvoja obcí vrátane a) pozemných stavieb alebo ich súborov (komplexov), ak nie sú uvedené v iných položkách tejto prílohy b) statickej dopravy c) územných plánov zóny, ktoré nahrádzajú územné rozhodnutie pre činnosti uvedené v písmenách a) a b) podľa zákona. K povoľovaciemu procesu stavby vrátane procesu EIA, bude potrebné zabezpečiť spracovanie odborných posudkov (rozptylová štúdia, hluková štúdia, hydrogeologický posudok, dopravné posúdenie...), ktorých výsledky, závery a odporúčania budú zohľadnené a zapracované do ďalších stupňov projektovej dokumentácie predmetnej stavby.
Životné prostredie. Článok 191 (pôvodný článok 174 ZES) 1. Politika Únie v oblasti životného prostredia prispieva k uskutočňovaniu nasledujúcich cieľov: — udržiavanie, ochrana a zlepšovanie kvality životného prostredia, — ochrana ľudského zdravia, — rozvážne a racionálne využívanie prírodných zdrojov, — podpora opatrení na medzinárodnej úrovni na riešenie regionálnych alebo celosvetových problémov životného prostredia, a to predovšetkým na boj proti zmene klímy. 2. Politika životného prostredia Únie sa zameriava na vysokú úroveň jeho ochrany, pričom prihliada na rozmanité situácie v jednotlivých regiónoch Únie. Vychádza zo zásad predchádzania škodám a prevencie, zo zásady nápravy škôd na životnom prostredí prioritne pri zdroji a zo zásady, že náhradu škody hradí znečisťovateľ. V tomto kontexte opatrenia zosúlaďovania zodpovedajúce požiadavkám ochrany životného prostredia zahŕňajú, ak je to vhodné, ochrannú doložku umožňujúcu členským štátom prijať pred­ bežné opatrenia z ekologických a mimohospodárskych dôvodov, ktoré podliehajú inšpekčnému postupu Únie. 3. Pri príprave politiky v oblasti životného prostredia Únia prihliadne na: — dostupné vedecké a technické údaje, — podmienky životného prostredia v rôznych regiónoch Únie, — potenciálne výhody a náklady v súvislostí s činnosťou alebo nečinnosťou, — hospodársky a sociálny rozvoj Únie ako celku a vyrovnaný rozvoj jeho regiónov. 4. Únia a členské štáty spolupracujú v oblasti svojich právomocí s tretími krajinami a s prísluš­ nými medzinárodnými organizáciami. Podmienky spolupráce Únie sa môžu stať predmetom dohody medzi Úniou a dotknutými tretími stranami. Predchádzajúci pododsek nemá dopad na právomoc členských štátov viesť rokovania s medzinárod­ nými orgánmi a uzatvárať medzinárodné zmluvy. Článok 192 (pôvodný článok 175 ZES) 1. Európsky parlament a Rada v súlade s riadnym legislatívnym postupom a po porade s Hospodárskym a sociálnym výborom a Výborom regiónov rozhodnú o postupoch, ktoré má Únia prijať na dosiahnutie cieľov uvedených v článku 191. 2. Odchylne od rozhodovacích postupov ustanovených v odseku 1 a bez toho, aby boli dotknuté ustanovenia článku 114, Rada jednomyseľne v súlade s mimoriadnym legislatívnym postupom po porade s Európskym parlamentom, s Hospodárskym a sociálnym výborom a Výborom regiónov prijíma: a) ustanovenia predovšetkým fiškálnej povahy;
Životné prostredie 

Related to Životné prostredie

  • VŠEOBECNÉ USTANOVENIA V súlade so Zákonom č. 172/2005 Z. z. poskytovateľ rozhodnutím zo dňa 05.09.2013 rozhodol o poskytnutí finančných prostriedkov na riešenie projektu formulovaného príjemcom v žiadosti o poskytnutie finančných prostriedkov na riešenie projektu (ďalej len „žiadosť") pod názvom ktorý má u poskytovateľa pridelené identifikačné číslo APW-0281-12 (ďalej len „Projekt") za podmienok uvedených v tejto Zmluve. Zmluvné strany sa v zmysle ustanovenia § 262 ods.1 Obchodného zákonníka dohodli, že táto Zmluva sa bude spravovať ustanoveniami Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov a všeobecne záväzných právnych predpisov.