Vyššia moc Vzorová ustanovení

Vyššia moc. Žiadna zo zmluvných strán nie je zodpovedná za zlyhanie ani oneskorenie plnenia, ak bolo spôsobené: v dôsledku vojny, napadnutia, sabotáže, vyššej moci, pandémie a výpadku elektrickej energie, internetového spojenia alebo elektronických komunikácií, ktoré nie je spôsobené zaväzujúcou sa zmluvnou stranou; vládnymi obmedzeniami (vrátane zamietnutia alebo zrušenia akéhokoľvek vývozu, dovozu alebo iného oprávnenia) alebo inými udalosťami nad rámec primeranej kontroly zaväzujúcej sa zmluvnej strany. Obe zmluvné strany súhlasia, že vynaložia primerané úsilie na zmiernenie následkov udalostí spôsobených vyššou mocou. Ak takáto udalosť trvá viac ako tridsať (30) dní, je ktorákoľvek zo zmluvných strán oprávnená vypovedať nevykonané Ponuky služieb a objednávky na základe písomného oznámenia doručeného druhej zmluvnej strane. Toto ustanovenie nezbavuje žiadnu zmluvnú stranu povinnosti uskutočniť primerané kroky na zotavenie po havárii na základe zaužívaných postupov ani povinnosti zaplatiť za Produkty a Ponuky služieb, ktoré si Zákazník objednal alebo mu boli dodané.
Vyššia moc. 1. Za okolnosti vyššej moci sa považujú okolnosti, ktoré nastali nezávisle od vôle povinnej strany a bránia jej v splnení jej povinnosti, ak nemožno rozumne predpokladať, že by povinná strana túto prekážku alebo jej následky odvrátila alebo prekonala, a že by v čase vzniku záväzku túto prekážku predvídala, napr. vojny, živelné katastrofy značného rozsahu majúce súvislosť s predmetom zmluvy, štrajky, krízové situácie vyhlásené vládou SR a pod., a to aj v prípade, že taká prekážka vznikla v čase, keď povinná strana bola v omeškaní. Za vyššiu moc sa však nepovažujú napr. výpadky vo výrobe, prerušenie dodávok energií, nesplnenie alebo oneskorenie dodávok od subdodávateľov a zásahy úradov alebo nezískanie úradných povolení, pokiaľ k nim nedošlo z dôvodov výskytu okolností vyššej moci. 2. Nemožnosť účastníka dohody plniť svoje povinnosti podľa tejto dohody v dôsledku vyššej moci nebude považovaná za porušenie tejto dohody, ak účastník dohody dotknutý vyššou mocou: a) prijal všetky rozumné opatrenia a vynaložil náležitú starostlivosť s cieľom splniť svoje povinnosti podľa tejto Dohody a b) bez zbytočného odkladu, najneskôr však do 5 pracovných dní po vzniku vyššej moci, oznámil druhému účastníkovi dohody existenciu vyššej moci. 3. Účastník dohody, ktorému bolo znemožnené plniť svoje povinnosti podľa tejto Dohody v dôsledku vyššej moci, za predpokladu splnenia podmienok uvedených v písmene a) a b) bodu 2. tohto článku tejto Dohody nezodpovedá za škody takto vzniknuté. 4. Za predpokladu splnenia podmienok podľa písmena a) a b) bodu 2. tohto článku tejto Dohody sa lehota na splnenie povinnosti účastníka Dohody predlžuje o čas, počas ktorého je jej znemožnené vyššou mocou splniť túto svoju povinnosť. 5. V prípade, že vyššia moc vznikla v čase, keď povinný účastník Dohody bol v omeškaní s plnením svojej povinnosti, ustanovenie § 300 Obchodného zákonníka sa uplatní okrem prípadu, že by vyššia moc s ohľadom plnenia povinnosti účastníka dohody vznikla aj keby povinný účastník dohody nebol v omeškaní. 6. Účastník dohody dotknutý vyššou mocou je povinný oznámiť druhému účastníkovi dohody zánik vyššej moci do 1 pracovného dňa od jej zániku.
Vyššia moc. 7.1. Zmluvné strany nie sú zodpovedné za škody, ktoré vzniknú druhej zmluvnej strane z dôvodu okolností vylučujúcich zodpovednosť (vyššia moc). Za okolnosti vylučujúce zodpovednosť sa považuje prekážka, ktorá nastala nezávisle od vôle povinnej strany a bráni jej v splnení povinnosti, ak nemožno rozumne predpokladať, že by povinná strana túto prekážku alebo jej následky odvrátila alebo prekonala a ďalej, že by v čase podpísania tejto zmluvy túto prekážku predvídala. Za okolnosti vylučujúce zodpovednosť sa považujú najmä nepredvídateľné prírodné udalosti, vojna, teroristická akcia, štrajk postihujúci možnosť plnenia povinnosti zmluvnej strany. 7.2. Dodávateľ nie je zodpovedný za vzniknuté škody spôsobené okolnosťami vylučujúcimi zodpovednosť u osoby, ktorá je voči dodávateľovi dodávateľom plynu alebo dopravcom plynu a tieto okolnosti spôsobujú, že plnenie povinností dodávateľa, vyplývajúcich z tejto zmluvy, je nemožné. 7.3. Každá zo zmluvných strán je povinná písomnou formou vyrozumieť bez zbytočného odkladu druhú zmluvnú stranu o okolnostiach vylučujúcich zodpovednosť tejto zmluvnej strany s uvedením dôvodov a predpokladanej doby trvania takýchto okolností. Zmluvná strana, odvolávajúca sa na okolnosti vylučujúce zodpovednosť, je povinná poskytnúť druhej zmluvnej strane možnosť preveriť existenciu dôvodov vylučujúcich zodpovednosť. 7.4. Zmluvná strana postihnutá vyššou mocou sa zaväzuje vyvinúť primerané úsilie na odstránenie okolností vylučujúcich zodpovednosť, aby bolo možné obnoviť plnenie predmetu tejto zmluvy a druhej zmluvnej strane písomne oznámiť zánik okolností vylučujúcich zodpovednosť.
Vyššia moc. Žiadna zo zmluvných strán nebude zodpovedná za celkové alebo čiastočne nesplnenie ktoréhokoľvek zo zmluvných záväzkov podľa tejto zmluvy v prípade, že k takému nesplneniu došlo v dôsledku pôsobenia vyššej moci (vis maior). Pod pojmom vis maior sa rozumejú živelné pohromy, požiar, vojna alebo vojenské akcie štátnych orgánov, zákaz dovozu alebo vývozu, pandémie (miestne, regionálne, celoštátne) alebo iné mimoriadne okolnosti mimo kontroly zmluvných strán, ktoré by nastali po uzatvorení tejto zmluvy.
Vyššia moc. 15.1. Za okolnosti vylučujúce zodpovednosť sa považuje prekážka, ktorá nastala nezávisle od vôle povinnej strany a bráni jej v splnení jej povinností, ak nemožno rozumne predpokladať, že by povinná strana túto prekážku alebo jej následky odvrátila alebo prekonala a ďalej, že by v čase vzniku záväzku túto prekážku predvídala (najmä, nie však výlučne: živelné pohromy, vojny, vojnové operácie rozličného druhu, vzbury, občianske nepokoje, sabotáž, revolúcie, pirátske činy, explózie, požiare, záplavy, generálne štrajky, výluky, oficiálne intervencie legálnej alebo nelegálnej povahy a terorizmus). 15.2. Strana, ktorá porušuje svoju povinnosť alebo ktorá s prihliadnutím na všetky okolnosti má vedieť, že poruší svoju povinnosť zo Zmluvy, je povinná oznámiť druhej zmluvnej strane povahu prekážky, ktorá jej bráni alebo bude brániť v plnení povinnosti, a o jej dôsledkoch. Oznámenie je potrebné vykonať bez zbytočného odkladu po tom, čo sa povinná strana o prekážke dozvedela alebo pri náležitej starostlivosti mohla dozvedieť. Nesplnenie oznamovacej povinnosti zaväzuje povinnú stranu nahradiť škodu, ktorej sa mohlo včasným oznámením predísť. 15.3. Účinky okolností vylučujúcich zodpovednosť sú obmedzené iba na dobu, dokiaľ trvá prekážka, s ktorou sú spojené. 15.4. O dobu trvania okolností vylučujúcich zodpovednosť sa primerane predlžuje lehota plnenia. Ak okolnosti vylučujúce zodpovednosť trvajú dlhšie ako 3 mesiace, ktorákoľvek strana je oprávnená odstúpiť od Zmluvy. 15.5. Zodpovednosť nevylučuje prekážka, ktorá vznikla až v čase, keď povinná strana bola v omeškaní s plnením svojej povinnosti, alebo vznikla z jej hospodárskych pomerov.
Vyššia moc. 11.1 Zmluvné strany nezodpovedajú za porušenie svojich povinností podľa tejto Zmluvy zapríčinených okolnosťami vyššej moci. Zodpovednosť však nevylučuje prekážka, ktorá vznikla až v dobe, keď povinná strana bola v omeškaní s plnením svojej povinnosti, alebo vznikla z ich hospodárskych pomerov. 11.2 Pre účely tejto Zmluvy sa za vyššiu moc považujú prekážky, ktoré nastali nezávisle od vôle povinnej strany a bránia jej v plnení jej povinnosti, ak nemožno rozumne predpokladať, že by povinná strana takúto prekážku v čase podpisu tejto Zmluvy predvídala, a že by následky takejto prekážky odvrátila alebo prekonala. Vyššou mocou sa na účely tejto Zmluvy rozumie, napr. vojna, mobilizácia, povstanie, živelné pohromy, požiar, záplavy a iné. 11.3 Ak sa z dôvodu vyššej moci stane plnenie tejto Zmluvy nemožným po dobu viac ako troch mesiacov od vyskytnutia sa prekážky, zmluvná strana, ktorá sa bude chcieť na predmetnú udalosť odvolať, písomne požiada druhú zmluvnú stranu o úpravu Zmluvy vo vzťahu k predmetu, k cene a času plnenia. Pokiaľ nepríde k dohode v lehote do 30 dní od doručenia písomného požiadania, má ktorákoľvek zmluvná strana, právo od Zmluvy odstúpiť. 11.4 Účinky vylučujúce zodpovednosť sú obmedzené len na dobu, počas ktorej trvá prekážka, s ktorou sú tieto povinnosti spojené.
Vyššia moc. 1. Pre účely tejto zmluvy sa za vyššiu moc považujú prípady, ktoré nie sú závislé, ani ich nemôžu ovplyvniť zmluvné strany, napr. vojna, mobilizácia, štrajk, živelné pohromy, atď. 2. Ak sa splnenie tejto zmluvy stane nemožným do 2 mesiacov od vyskytnutia sa vyššej moci, strana, ktorá sa bude chcieť odvolať na vyššiu moc, požiada druhú stranu o úpravu zmluvy vo vzťahu k predmetu, cene a času plnenia. Ak nedôjde k dohode, má strana, ktorá sa odvolala na vyššiu moc, právo odstúpiť od zmluvy. Účinky odstúpenia nastanú dňom doručenia oznámenia druhej strane.
Vyššia moc. 21.1. Banka nezodpovedá za omeškanie alebo nemožnosť uskutočniť Transakciu spôsobenú vojnou, štrajkami, živelnou udalosťou, úradnými obmedzeniami urobenými najmä štátnymi orgánmi, alebo inými udalosťami a okolnosťami, na ktoré Banka nemá vplyv.
Vyššia moc. V maximálnom rozsahu povolenom podľa platných právnych predpisov spoločnosť Symantec nebude zodpovedná za žiadne neplnenie v dôsledku nepredvídaných okolností alebo príčin, ktoré spoločnosť Symantec nemôže mať v rozumnej miere pod kontrolou, vrátane, ale nie výhradne, vyššej moci, vojny (bez ohľadu na to, či bola vyhlásená), nepokojov, embarga, činov civilných alebo vojenských orgánov, teroristického útoku alebo jeho hrozby, požiaru, povodní, nehôd, štrajkov, výluk, zlyhania verejných alebo súkromných telekomunikačných sietí a infraštruktúry alebo výpadkov týkajúcich sa dopravy, technického vybavenia, paliva, energie, práce alebo materiálov. V prípade takéhoto oneskorenia môže byť spoločnosť Symantec ospravedlnená z takéhoto plnenia v rozsahu, v akom ho príslušná príčina oneskorí alebo mu zabráni.
Vyššia moc. 24.1. Zmluvné strany sú zbavené zodpovednosti za čiastočné alebo úplné neplnenie zmluvných povinností podľa tejto zmluvy v prípade, že toto neplnenie je v dôsledku vyššej moci. Pre účely tejto zmluvy sa za vyššiu moc považujú prípady, ktoré nie sú závislé, ani ich nemôžu ovplyvniť zmluvné strany, napr. vojna, mobilizácia, štrajk, živelné pohromy, povstanie atď. 24.2. Tá zmluvná strana, ktorá sa odvolá na vyššiu moc, je povinná oznámiť to druhej zmluvnej strane najneskôr do 5 dní od vzniku tejto skutočnosti a môže požiadať o prípadnú úpravu podmienok zmluvy. 24.3. Na požiadanie zmluvnej strany, ktorej boli avizované okolnosti vyššej moci je povinná dotknutá zmluvná strana predložiť hodnoverný dôkaz. 24.4. Ak nedôjde k dohode o úprave podmienok zmluvy, má zmluvná strana, ktorá sa odvolala na vyššiu moc, právo odstúpiť od tejto zmluvy.